tavaszi-akcio

Fátyolfólia, növényvédő fólia használata
Módosítva: 2024. február 17.
Létrehozva: 2022. október 11.

Fátyolfólia, növényvédő fólia használata

Nehézség:

A fátyolfólia használata hamar megtérülő beruházás, a fátyolfóliás takarás pedig könnyű, hamar elvégezhető feladat.

Tartalomjegyzék
  1. Miért hasznos a növényvédő fólia, fátyolfólia használata?
  2. A fátyolfóliáról néhány szó
  3. A fátyolfólia használata
  4. Fagyos éjszakák növényvédő búra és fátyolfólia használata
  5. Fátyolfólia, növényvédő fólia használata minden kertben szükséges!

Miért hasznos a növényvédő fólia, fátyolfólia használata?

A növényvédő fóliák, fátyolfóliák sokrétű védelmet nyújtanak a növényeknek, akár palántákról, kerti, szántóföldi növényekről van szó.  A fátyolfólia használata például:

  • csökkenti a talaj víz- illetve nedvességvesztését
  • megvédi a növénykultúrát a korai, illetve késői talajmenti fagyoktól
  • védi a növényeket a hirtelen éjszakai lehűléssel szemben
  • mérsékelheti a jégkár mértékét
  • csökkenti a csigák, madarak, rovarok által okozott károkat
  • kedvezően befolyásolja a talajtakaró baktériumok működését
  • a talaj hőmérsékletét is emelheti néhány napon belül
  • gyorsítja az elvetett magok kikelését, a növények fejlődését

Mivel a fátyolfólia használata a telepítést és eltávolítást tekintve is könnyen elvégezhető, egyszerű munka, alkalmazása minden kertben ajánlott.

Fáytolfólia

A fátyolfóliáról néhány szó

A fátyolfólia körkörös védelmet nyújt a szántóföldi vagy akár a kerti növényeknek. Maga a fólia egy könnyed, fényáteresztő, légáteresztő, víz – illetve permetlé áteresztő takaró. Sok növény erősen érzékeny a szélre, a hirtelen lehűlésre. A fátyolfólia a zöldségfélék, saláták, spenót, retek, káposzta, kínai kel, dinnye, uborka, korai burgonya, póréhagyma, cukkini és a gyógynövények számára is igen hasznos.

A fátyolfólia használata az érzékenyebb, de szabadban telelő növények vagy a fiatal, gyenge növények becsavarására is ajánlott, ugyanez vonatkozik az edényben nevelt gyümölcsfák védelmére is.

 A fátyolfólia a törékeny kerti tárgyakat is védi a hideg időjárástól, legyen szó kő- vagy öntött beton, kerámia szobrokról, kaspókról. Még jobb a fátyolfólia szigetelése, ha nem ér a becsavart tárgyhoz, hanem a tárgy és a fátyolfólia közé még csirkeháló is kerül.

A fátyolfólia használata

A fátyolfóliát a sorok irányára merőlegesen, lazán kell a növényekre teríteni, számításba véve a növények későbbi növekedését. Ha túl laza a fátyolfólia terítése, a szél károkat okozhat. Az erőteljesebben növekedő növényeknél, mint a karfiol, brokkoli, karalábé ajánlott a fólia egyik hosszú oldalán 20-40 cm rátartást hagyni. A széleket 50 centiméterenként le kell terhelni, vagy le is földelhető. Ez nagy területeknél mindenképp ajánlott. A virágzó növényeknél, mint a cukkini, uborka, szamóca fontos, hogy a beporzás idejére (pár napra) ki legyenek takarva, ellenben más növények a betakarításig is betakarva maradhatnak.

Aki fátyolfóliát használ a növénytermesztésben, tudnia kell, hogy a növény meddig legyen letakarva. Ha túl rövid ideig van a takarás, nem eléggé hatásos, ha pedig túl hosszú, az erős növekedést idéz elő. Legoptimálisabb az egyes növényfajtákhoz és az időjáráshoz igazítva eldönteni a takarás időtartamát. Fontos, hogy takarás alatt a talaj mindig nedves legyen!

A fátyolfóliát használat után csupán fel kell tekerni, el kell rakni. Egy jó minőségű fátyolfólia akár 4-5 évig is használható.

Ha profi módon fognál a növénytermesztéshez, az ültetés előtt mindenképp ajánlott a talaj megfelelő előkészítése, ph mérése, szükség esetén ph befolyásoló anyagok talajhoz adása.

Fagyos éjszakák növényvédő búra és fátyolfólia használata

Fagyos éjszakán a fátyolfólia, növényvédő fólia külső és belső oldalán is a pára jéggé fagyhat. Általánosságban a fátyolfóliás takarás – 4 C fok esetén még megfelelő védelmet nyújt a zöldségnövények számára a fagy ellen. A növény azon levelei, melyek a jeges fátyolfólia takaróhoz érnek, megfagyhatnak, de egy erős növény esetén, ha a többi rész nem károsodik, ezt képes kiheverni. A fátyolfóliás takarásnak köszönhetően átlagosan 2-3 hét koraiság érhető el. Hajnalban 2-3 fokkal, napközben napos időben akár 8-12 fokkal, napközben borongós időben 4-6 fokkal is magasabb lehet a takart ágyásokban a levegő hőmérséklet a szabadföldhöz viszonyítva.

A különböző csíráztatókban, poharakban nevelt palánták hamarabb hozzászoktathatók a szabadföldi feltételekhez, a korai vetésű növények pedig két héttel korábban elvethetők, ha fátyolfóliát használunk. Ha például előhajtatott burgonya van fátyolfóliával takarva, akár 3 hetes növekedési előny is elérhető!  anövényvédő búrák hazsnálata kisebb kertekben szintén tökéletes megoldás, megvédi a friss kis palántákat a káros behatásoktól, bogaraktól.

Növényvédő búra

Fátyolfólia, növényvédő fólia használata minden kertben szükséges!

Szokták mondani, hogy aki nem használt még a kertjében termesztett növényekhez fátyolfóliát, növényvédő fóliát, az nem tudja mit hagyott ki.

Manapság a növénytermesztéshez számos rendkívül hasznos eszköz adott, hogy a terméshozam jobb lehessen, a növény fejlődése gyorsabb legyen vagy éppen a lehetséges károktól, károkozóktól védve legyen. A fátyolfólia használata nem ördöngösség, alkalmazása pedig olyan előnyöket tartogat, melyekről nem érdemes lemondani egyetlen növénytermesztőnek, hobbikertésznek sem!

Ha további aktuális és érdekes tartalmakat olvasnál, kövesd a Profibarkács Blogját, például olvasd el, Hogyan válassz lombszívót, vagy lombfúvót!