graphite-kiegeszito-akcio

Hogyan építsünk fóliasátrat
Módosítva: 2024. február 14.
Létrehozva: 2022. július 14.

Hogyan építsünk fóliasátrat

Nehézség:
Idő: Több nap
Helyszín: Kert

Egy házilag megépített fóliasátor használatával magunk nevelhetjük a palántát magról, de a termőszezont is kitolhatjuk az alkalmazásával.

Tartalomjegyzék
  1. Hogyan építsünk fóliasátrat?
  2. Hogyan építsünk fóliasátrat? – A kész fólia sátrak előnye
  3. Miért építsünk fóliasátrat házilag?
  4. Hogyan építsünk fóliasátrat?
  5. Faszerkezetes fóliasátor építése
  6. Ha van kerted, építs fólia sátrat!

Hogyan építsünk fóliasátrat?

Egy fóliasátor építése a kertben nem nagy ördöngösség, csupán helyre, némi szabadidőre és néhány alapanyagra van szükség hozzá. Egy házilag megépített fóliasátor használatával magunk nevelhetjük a palántát magról, de a termőszezont is kitolhatjuk az alkalmazásával. Ideális körülményeket biztosít a növényeknek, melyet adott időszakban a szabad ég alatt nem lehet elérni. Szabályozható a hőfok, páratartalom, meleg van, optimális a növények számára.  Fóliasátor építésére több lehetőség is van, nézzük melyek ezek, melyikkel hogyan lehet kialakítani a növények számára a fóliaházat?

Fóliasátor

Hogyan építsünk fóliasátrat? – A kész fólia sátrak előnye

Számos készen, szettben kapható fóliasátrat, melegházat, polikarbonát üvegházat vásárolhatunk, melyek nagy előnye, hogy könnyen betervezhetők a kívánt helyre, vásárlás előtt pontosan látjuk a méretét, nem kell számolgatni a szükséges váz anyagot, a szükséges fóliamennyiséget. Mindent megkapunk egy csomagban.  Aki ilyet vásárol, rövid idő alatt fel tudja állítani a kertjében a fólia sátrat, szükség esetén pedig ugyanilyen gyorsasággal le is tudja bontani és elpakolni. Fóliasátor építése előtt fontos átgondolni, hogy mire szeretnénk használni, milyen zöldséget, növényt tartanánk benne és mekkora alapterületre van szükségünk? A nagyobb építmények esetén körbe kell járni a helyi építési szabályozást is.

Miért építsünk fóliasátrat házilag?

Egy fóliasátor építése szuper ötlet olyan kertész, hobbikertész számára, aki örömöt lel a zöldségek nevelésében és szeretné tovább bővíteni a repertoárt, többféle növényt, hosszabb ideig megtermelni. Kora tavasszal nem lesz szükség tele pakolni az összes ablakpárkányt palántával, elvetett magokkal, ha lesz egy fólia sátrad.

Napjainkban elterjedtek a díszkertek a családi házaknál, pázsittal, tujával, színes növényekkel, virágokkal, mulccsal, térkővel, díszkővel. Sokan hátrahagyták a kert végi zöldségtermelést és inkább boltból, piacról szerezték be a mindennapi zöldségeket. Ugyanakkor, ha van hozzá hely, kis szabadidő és kikapcsolódást nyújt a kertészkedés, érdemes legalább a kert végében megépíteni egy fólia sátrat, hiszen számos zöldséget mi magunk is meg tudunk termelni, és igazán jól fog esni a reggelihez vagy a vacsorához a saját újhagymát, paradicsomot leszedni vagy éppen saját termésből elkészíteni a lecsót.

Zöld fóliasátor

Hogyan építsünk fóliasátrat?

A fóliasátor megépítéséhez alapvetően rudazat (vázszerkezet) és borításként műanyag fóliára lesz szükség. A rudazatot illetően talán a műanyag a legpraktikusabb, abból a szempontból, hogy félkörívesre is alakítható, így a szél kevésbé tud kárt tenni benne, és a bejutó napfény mennyisége is optimálisabb.

Ha fa vagy fém alapanyaggal rendelkezünk, akkor se vegye el a kedvünket a fóliasátor megépítésétől, ezek az alapanyagok is tökéletesen megállják a helyüket a fólia vázaként. Vázszerkezetet készen is lehet vásárolni, ezeket csavarhúzóval, villáskulccsal pikk-pakk össze lehet állítani.

A szaküzletekben tekercsben vagy méretre vágva kaphatóak fóliák, de ezek könnyebben elhasználódnak, cserére szorulnak, ellenben az akár több éves fóliákkal, melyek ugyan drágábbak, de strapabíróbbak.

Minden fóliasátornak két ellenoldali nyitható elemmel kell rendelkezni, hogy biztosítható legyen a megfelelő szellőztetés.

Faszerkezetes fóliasátor építése

Ha csak tetőléc van otthon, abból is megépíthető egy pofás kis fóliasátor. El kell készíteni a vázat, az elején ajtónyílást a szemközti végén legalább ablaknyílást hagyni. (nyitható/zárható ajtó és ablak szükséges). Nagyszerű ötlet lehet, ha betonhálót használsz félkörívesre hajtva a sátorhoz, és csak a talajon, illetve az elejéhez-hátuljához készül fából a vázszerkezet.

Ebben az esetben a legnehezebb dolog az ívet borító fólia peremezése. A betonrácsra rossz slagot, gumiszalagot is lehet szúrni, hogy ne legyen hegyes, ne szúrja ki a fóliát. Jó ötlet a vasalóval való összeolvasztás. A fólia szélét be kell hajtani, a hajtásba fűzni egy madzagot, amivel majd rögzíthető a fólia, és papírt rátéve pár másodpercig vasalóval melegíteni. Ezt mindegyik szélén el kell végezni.

A fóliasátor fa szerkezete alá a végső helyén érdemes például téglát, térkövet elhelyezni, hogy a fa ne érintkezzen a talajjal közvetlenül. A túl lógó fóliát a földbe el lehet ásni. Az ajtó/ablak pántjait fel kell szerelni és birtokba is vehető a faszerkezetes fóliasátor.

Tipp: Térkősablon választékunk neked is segít költséghatékonyan térkövezni. 

Ha van kerted, építs fólia sátrat!

Ha kertes házban élsz, és szeretsz a növényekkel bíbelődni, érdemes legalább egy kisebb fólia sátrat építened. Kitolható vele a termőszezon, tavasztól őszig lehet ilyen-olyan friss zöldség a családi asztalon, csupán a fóliába kell kiszaladni érte. Ha pedig többet is hajlandó vagy áldozni, akár egy fűthető üvegház is kialakítható, melyben már egész évben folyhat a termelés.

Érdekel a befőzés témaköre? Olvasd el a az Őszi befőzésről készült cikkünket.

 

Kapcsolódó ötletek