tavaszi-akcio

Szaletli Építése Házilag
Módosítva: 2023. november 21.
Létrehozva: 2022. május 30.

Szaletli Építése Házilag

Nehézség:
Idő: Több nap

Neked is tetszenek a hangulatosan kivilágított, szépen berendezett szaletlik? Eddig csak magazinok hasábjain gyönyörködtél bennük? Pergola építése házilag, profi tanácsokkal.

Tartalomjegyzék
  1. Pergola építése házilag
  2. Filagória, pergola tervezése
  3. Milyen anaygból építsük a szaletlit, pergolát?
  4. Szaletli építési engedély, bejelentés
  5. Kerti szaletli méretek és anyagbeszerzés
  6. Szaletli építése házilag – lépésről lépésre
  7. A pergola berendezése

Pergola építése házilag

Akinek kertje van és szeret családi, illetve baráti összejöveteleket szervezni, azoknak praktikus lehet a kertbe egy pergola építése házilag. Szuper megoldás lehet a kertbe egy központi helyként szolgáló kis kerti kiülőt készíteni, amit esetleg fel lehet dobni egy kerti sütővel, vagy esetleg egy bográcsozó hellyel is.

Ma már készen is kaphatunk pergolát, illetve bérlésre is van lehetőség, viszont, ha hosszútávon tervezünk, akkor sokkal inkább megéri, hogyha van egy sajátunk a kertben. Izgalmas közös program lehet a családnak is összedobni egy ilyen kis kerti szaletlit. Az első és legfontosabb lépés, hogy szükség lesz egy szilárd burkolattal rendelkező beton alapra, amire rá tudjuk majd rakni a szaletlit, emellett pedig, ha még esztétikusabb kertet szeretnénk, akkor akár lépésnyi távolságra járdalapokat helyezhetünk le a kertbe.

Filagória, pergola tervezése

A tapasztalatok szerint a kerti szaletli készítése házilag, tervezés hiányában kb. dupla annyi időt fog igénybe venni, mint ha konkrét tervünk lenne. Sok fejfájástól is megkímélhetjük magunkat, ha tervrajz alapján fogunk neki a munkához. A pavilon környezetére is mindenképp térjünk ki a tervezési fázisban, így az anyagbeszerzésnél a pavilonhoz vezető kerti úthoz való járdalap vagy térkő sem fog kimaradni a listáról.

Milyen anaygból építsük a szaletlit, pergolát?

Amikor szaletlit vagy pergolát építenél, számos anyag közül választhatsz, amelyek mindegyike eltérő előnyökkel és tulajdonságokkal rendelkezik. Az anyag kiválasztását befolyásolhatják az adott építési körülmények, az elvárt esztétikai megjelenés, a költségvetés, valamint az anyag tartóssága és karbantarthatósága.

Itt néhány gyakran használt anyagot mutatok be, amelyeket szaletli vagy pergola építésére ajánlanak a szakemberek:

Fa: A fa az egyik leggyakrabban használt anyag szaletli és pergola építésére. Természetes, meleg megjelenése van, és sokféle fafajta közül választhatsz. Például a nyírfa, cédrus, fenyő, vörösfenyő, teak és az örökzöld faféleségek népszerűek. A fa szaletli vagy pergola idővel megváltozhat a környezeti hatások miatt, ezért gondoskodnod kell a rendszeres karbantartásáról, például a festésről, lakkozásról vagy fa védelmi anyagok használatáról.

Fém: A fém, például acél vagy alumínium, egy tartós és erős anyag lehet szaletli vagy pergola építésére. A fém pergolák modern és ipari megjelenést kölcsönözhetnek a környezetnek, és könnyen tisztán tarthatóak. Az alumínium különösen könnyű anyag, amely nem rozsdásodik, és nem igényel sok karbantartást. Az acél erősebb és nehezebb, de ellenállóbb lehet a szélsőséges időjárási körülményekkel szemben.

PVC (műanyag): A PVC egy könnyű, tartós és karbantartásmentes anyag lehet szaletlik és pergolák építésére. A PVC-szaletlik és pergolák ellenállnak a rothadásnak, penésznek és rovaroknak, valamint könnyen tisztíthatóak és vízállóak. A PVC anyagok általában könnyűszerkezetesek és könnyen összeszerelhetők.

Kompozit anyagok: A kompozit anyagok, például fa-műanyag kompozitok, egyre népszerűbbé válnak szaletlik és pergolák építésénél. Ezek az anyagok természetes fa és műanyag keverékei, amelyek tartósságot és könnyű karbantartást kínálnak. A kompozit anyagok

Szaletli építési engedély, bejelentés

Szerencsére a 2008 óta hatályos építésügyi jogszabályok szerint nincs szükség építési engedélyre és nincsen bejelentési kötelezettségünk a 2,5 méternél kisebb magasságú és 50 m2-nél kisebb bruttó alapterületű, huzamos emberi tartózkodásra nem alkalmas építmények esetében. Az említett paraméterekhez tartozik a nyitott kerti pavilon, kerti lugas, lábakon álló és oldalt nyitott kerti tető, illetve bármilyen nyitott épület. Az ilyen hasonló jellegű, de nagyobb építmények esetében is leginkább csak bejelentési kötelezettségünk lesz. A terveztetés és engedélyeztetés tehát nem kötelező az előírások szerint! Ezzel szintén sok fejfájást meg tudunk spórolni, de érdemes ezt is leszögezni, mielőtt nagyobb baj lesz a kert adta lehetőségekből, mint haszon.

Az legegyszerűbb alaprajzok leginkább a négyzet, vagy téglalap alakú szaletlik, méretét tekintve pedig a 2 x 2 métertől a 6 x 6 méteresig. A 2 x 2 -esnél nagyobb alapterület esetén megfontolandó lehet a hatszög és nyolcszög alakzat, mivel így a lehető legjobb a hely kihasználása, ha azt szeretnénk, hogy a középen elhelyezett asztalt mindenki gond nélkül elérje. Hogyha valaki kör alakú alap kibetonozást preferál, azt fontos tudni, hogy nagyobb kihívást jelent, mint a többi alakzat.

Pergola

Kerti szaletli méretek és anyagbeszerzés

A szaletli, pergola váza építhető vasból, vagy alumíniumból is, de igazából a legesztétikusabb és megfelelően lekezelt hasonlóan tartós egy jó minőségű keményfa, pl. tölgy, bükk, akác, juhar. Mindenképp törekedjünk a jó minőségű, szárított faanyag beszerzésére, mivel így tudjuk elkerülni a későbbi repedéseket és csavarodásokat. A szaletli építése házilag így inkább örömforrás lesz, mint bonyodalom.

A tartó oszlopokhoz és az ezeket összekötő felső kerethez 10 x 10 x 190 cm-es gerendát javaslunk, hatszög alaprajz esetén összesen 12 db-ra lesz szükség, illetve 6 db fémpapucsra az oszlopok alá. A hatszög alak esetén a szarufákból is 12 db az anyagszükséglet, ehhez félbevágott 15 cm széles padlókat érdemes használni (vagy 7.5 cm-sek, ha kapható). A pavilon tetejére egy 20 mm-es vastagságú hajópadló is javasolt. A filagória építése előtt minden faanyagot rovar- és gombaölővel, majd a következő rétegben lazúrfestékkel kezeljük le, és próbáljuk meg megvédeni a környezeti hatások ellen, hiszen az összeállítás után már csak a látszó felületeket tudjuk kezelni!

Amikor az alapot készítjük, akkor földnedves CKT betont keverjünk ki, vagy rendeljünk, az alatta lévő talaj tömörségétől függően minimum 10 cm, maximum 20 cm vastagságra kalkulálva a szükséges mennyiséget. A kiválasztott térkőnél vagy járdalapnál az alapterületnek megfelelő négyzetmétert vegyünk, és max. 1 négyzetméter ráhagyást mindenképp számoljunk, hogyha bármi történik, tudjuk javítani, vagy korrigálni. Térkő beépítéséhez szükség lesz térkő szegélyre is. A kerti kiülőhöz vezető járdát is megépíthetjük CKT beton alapra helyezett térkőből vagy járdalapokból, de lényegesen olcsóbb és valóban nagyon mutatós megoldás a kör vagy négyzet alakú tipegők elhelyezése lépésköznyi távolságra, alap építése nélkül. A 40 cm-es szélességű lapokból méterenként 2 darabra lesz szükség. Ha régi vágyunk otthonra egy betonkeverő, akkor webáruházunkban ez is megvásárolható.

 

Egyszerűbb pergola

Szaletli építése házilag – lépésről lépésre

Az első lépés, hogy a tervrajz segítségével kizsinórozzuk, majd a zsinór mentén egy ásónyom szélességben kiássuk a térkőszegélynek szükséges helyet. Olyan mélységet ássunk, hogy a beépítés után a szegély min. 2-3 cm-rel legyen majd a talajszint fölött, hogy esőnél el tudjon folyni a burkolatról a víz, és ne folyjon rá a járófelületre. (Pl. 10 cm vastag betonalapnál kb. 15 cm mélyre kell ásni, így a 20 cm magas térkőszegély beépítés után pont megfelelő szintet fog adni.)

A nyomvonal kiásása után folytathatjuk a betonágy betöltésével a térkőszegélyek számára, és ebbe állítjuk bele a szegélyköveket. Miután stabilan megkötött a szegélyünk, ássuk ki a betonalap helyét is, amit feltöltünk betonnal úgy, hogy a kész betonréteg a szegély teteje alatt 9 cm-rel érjen véget, így marad elég hely a 3 cm ágyazóhomoknak és a 6 cm-es térkőnek is. A CKT beton alap laza szerkezetű, ezért lefelé átengedi az esővizet, máskülönben az történik, hogy késő őszi esőzés után összegyűlik a víz, és megfagy a betonalap tetején, így helyenként megemelve a térkő vagy járdalap burkolatot.

Amikor elkészültünk a betonalappal, kijelöljük a fémpapucsok helyét is, és egy-egy nagyobb lyukat fúrunk nekik, hogy később be tudjuk önteni betonnal. A papucsok alá távtartó fadarabokat kell elhelyezni, ezek magasságát a térkő vagy járdalap vastagsága fogja meghatározni. Ha esetleg szeretnénk elkerülni a fúrást, akkor a kijelölt pontokon egy henger alakú zsalut helyezünk el a friss betonban, a fémpapucsok szárának megfelelő mélységben.

A fémpapucsokba csavarral fogjuk rögzíteni az oszlop gerendákat, majd beállítjuk őket a betonalap furataiba. Ezután az oszlopok tetejét vízszintesen összekötjük a keretnek szánt gerendákkal, és fémlemezből készült derékszögekkel átmenetileg rögzítjük a szerkezetünket. Miután az oszlopokat és a felső keretet precízen beállítottuk, akkor szabad véglegesen rögzíteni a szerkezetet fent állványcsavarokkal, lent pedig a fémpapucsok bebetonozásával. Növelni tudjuk a stabilitást, ha az oszlopok és a felső keret közé 45 fokban döntött merevítő gerendákat helyezünk el.

A felső keret közepére egy vízszintes gerendát fogunk tenni, és ennek a közepére egy kb 50 cm hosszú gerendát erősítünk fém derékszögekkel, ami megadja a tető dőlésszögét, ezután rögzítjük a szarufákat is csavar kötéssel. Körbe-körbe haladva deszkázunk, így fog elkészülni a tetőszerkezet. A deszkákat bitumenlemezzel, zsindelyezéssel tudjuk megvédeni az időjárástól.

Következnek az oldalfalak: az oldalfalakat 60 – 80 cm-es magasságig deszkázzuk be, illetve végig is deszkázhatjuk plafonig az uralkodó széliránynak megfelelő oldalt. Az oldalfalakra tegyünk könyöklőket, mert pohárral a kézben borzasztó megterhelő egyenesen állni, ha nincs hol támaszkodni a könyökünkkel! 

Tengerparti pergola

A pergola berendezése

Kerti bútorokat is tudunk ma már készen kapni, de ha nagyon belejöttünk a barkácsolásba, akkor lendületből be is bútorozhatjuk az új kerti helyiséget. Az első komoly havazás lesz majd a tetőszerkezet terheléses próbája, ez elkerülhetetlenül meg fogja mutatni, hogy elég mennyire végeztünk alapos és jó munkát.

Reméljük meghoztuk a kedveteket, hogy ti is elkészítsétek a saját pergolátokat a kertben és valóban ki tudjátok élvezni a kert adta lehetőségeket, hiszen nincs is jobb annál, mint szülinapokat, névnapot egy jó kis kerti sütögetés keretein belül megünnepelni. A kerti szaletli építése házilag egy igazán izgalmas kaland. A pergolánk mellett egy kerti tó is szuperül mutatna, mutatjuk hogyan készül.

Kapcsolódó ötletek