yato akció

Lóhangya irtása
Módosítva: 2025. február 12.
Létrehozva: 2025. február 12.

Lóhangya irtása

Nehézség:
Idő: Kevesebb, mint 1 óra

A lóhangyák nemébe (Camponotus) több faj tartozik, melyek közül hazánkban a faodvasító lóhangya és a fekete lóhangya a legelterjedtebb. A lóhangyák fészküket előszeretettel készítik el elhalt fákban, kivágott fatörzsekben. A fákat nem táplálákként hasznosítják, csupán járatokat, üregeket vájnak bele. A lóhangyák egy királynős kolóniákban élnek, ahol a királynő mellett nagyobb méretű, ún. major, és kisebb, ún. minor dolgozók alkotják a családot.

Tartalomjegyzék
  1. A lóhangyák kártétele
  2. A lóhangya kártételének megelőzése, a lóhangya elleni védekezés
  3. A lóhangya irtása házilag

A kolónia megfelelő méretet elérve tavasszal rajzó, szárnyas egyedeket bocsát ki, melyek közül a nőstények feladata a párzás után újabb családok alapítása. A lóhangyák fő tápláléka a mézharmat, mely a levéltetvek által kibocsátott cukros váladék. Emellett egyéb növényi nedveket, illetve rovarokat, rovarmaradványokat is fogyasztanak.

A lóhangyák kártétele

Míg bizonyos körülmények között a lóhangyák jelenléte előnyös is lehet, pl. egy kivágott erdőrészletben a földben maradt fatuskók gyors, néhány éven belül történő lebontásával segítik az erdészetet, addig a legtöbb esetben jelenlétük káros otthonunkban. Főbb kártételük az épületfák elpusztításában nyilvánul meg, mellyel jellemzően az épületek tetőszerkezetében okoznak nagy kárt, ahol a legtöbb esetben sokáig észrevétlenül tud a család növekedni.

Ezen kívül az épületek szigetelése is veszélyben van ezen rovarok által. Bizonyos körülmények között a hangyák az élő fákat is megtámadják, mely idővel a fa pusztulását tudja okozni. Nem elhanyagolható a lóhangyák közvetett kártétele sem, melyet a levéltetvek gondozásával okoznak. Mint említettük a hangyák előszeretettel fogyasszák a levéltetvek által kibocsátott mézharmatot, melynek kiválasztását a hangyák a tetvek potrohának ingerlésével serkentik. Emellett védelmezik a tetveket, illetve terjedésükben is segítenek azzal, hogy új növényekre hurcolják át őket.

A lóhangya kártételének megelőzése, a lóhangya elleni védekezés

Fontos, hogy tegyünk bizonyos lépéseket azért, hogy a kértételt megelőzzük. Az épületre lógó fákat metsszük vissza, hiszen ezen keresztül könnyedék fel tudnak jutni a hangyák a ház tetejére. A különböző réseket, közműbekötések melletti hézagokat tömítsük el. A tetőn a beázásokat javítsuk meg, ugyanis a lóhangyák kedvelik a nedves, korhadó faanyagot. Lóhangyák jelenlétének felfedezése után időben cselekedjünk, mielőtt a fészekből rajzó egyedek indulnak útjukra újabb családok alapításának reményében. Építkezés, felújítás esetén csak rovarkártétel ellen (is) kezelt faanyagot építsünk be, illetve a korábban beépített faanyagot lehetőség szerint kezeljük le utólag, ha ez korábban elmaradt.

A lóhangya irtása házilag

A rovar irtásnál a legfontosabb, hogy lokalizáljuk a hangyabolyt, ugyanis végleges megoldást csak akkor tudunk elérni, ha a királynő is elpusztult, mert enélkül mindig újabb és újabb dolgozókat fog világra hozni. Ha magányos dolgozókat látunk a ház körül, figyeljük meg, honnan jön, merre megy. A fészek jelenlétére utalnak az aprószemű faforgácsok, melyeket a hangyák vájnak ki, miközben fészküket bővítik.

Ha sikerült megtalálni a fészket, akkor többféle módszer létezik az elpusztításukra:

  • Különböző porozószerek: általában igen hatékony szerek, a porral (pl. Bros plusz hangyairtó szer) érintkező hangya néhány percen belül elpusztul. A fészekre tetejére simán rászórva azonban kevésbé hatékony, ha porozószer mellett döntünk, érdemes beszerezni hozzá egy porozógépet, mely segítségével a boly bejáratain keresztül, nagy nyomással be tudjuk juttatni a mérget, ezáltal az átjárja a járatokat, és végez a hangyákkal. Léteznek vízben oldható porozószerek is, melyek például egy földben maradt fatuskóban található fészek ellen igen hatékonyak lehetnek, az üregesre rágott függőleges fában a folyadék könnyen lefolyik és szétterjed, ahol érintkezésbe lép a hangyákkal. A vízben feloldott porozószert kijuttathatjuk locsolókannával vagy permetezővel. A porozószerrel történő irtás előnye, hogy ha jól csináljuk, akkor nagyon gyorsan végez a hangyákkal. Hátránya, hogy nehéz jól csinálni, a tökéletes sikerhez sok esetben szükséges profi porozógépet vennünk.
    A módszert érdemes kombináltan alkalmazni a következő pontban bemutatásra kerülő mérgezett csalétkes technikával, mellyel a porozószert túlélő egyedeket is likvidálhatjuk.

hangyairtó

  • Mérgezett csalétek: ezek a szerek jellemzően gélszerű anyagok, melyek összetétele úgy van kifejlesztve, hogy a hangyák számára kívánatosak legyenek. A szerben található méreg lassan ható, nem okozza a hangyák azonnali pusztulását, így van idő rá, hogy a rovarok behordják a fészekbe, és a királynőt is megetessék vele. Ezáltal fel tudjuk számolni az egész kolóniát. Ha mérgezett csalétek mellett döntünk, akkor vegyük figyelembe, hogy a lóhangya a többi hangyafajhoz képest nagy méretű, így egyes boltban kapható, mérgezett csalétket tartalmazó dobozka bejáratán nem férnek be a hangyák. Ennek a módszernek a hátránya, hogy a teljes család kiirtásához több időre, esetekben több hétre van szükség, viszont kellő türelemmel könnyedén sikerrel járhatunk, nincs szükségünk a csalétken kívül egyéb kiegészítőkre. Ha a hangyák vonulási útvonalába helyezzük el a csalétket, akkor akár a boly lokalizálása nélkül is sikerrel járhatunk.
  • Hangyairtó permetszer: a különböző aeroszolok használatával ugyan látványos hatást érhetünk el, ugyanis a rovarok azonnal elpusztulnak tőle, de az egész család elpusztításában mérsékelt a hatásosságuk.

hangyairtó permet

  • A boly mechanikai eltávolítása, megsemmisítése: előfordul, hogy abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a hangyák egy földön fekvő, kivágott farönkben készítették el a fészküket, ez esetben irtószer nélkül is fel tudjuk számolni a kolóniát, ha a fát pl. elégetjük. Ilyen esetben győződjünk meg róla, hogy a rönk alatti talajban nem találhatók-e hangyajáratok, amennyiben igen, alkalmazzunk valamilyen irtószert is.
  • Ultrahangos hangya riasztó: Az ultrahangos hangyariasztó egy modern és környezetbarát megoldás a hangyák távoltartására a kertből. A Weitech ultrahangos hangyariasztó hatékonyan működik, hiszen ultrahangos jeleket és talajrezgéseket bocsát ki, amelyek megzavarják a hangyák tájékozódását, így azok elhagyják a védett területet. A solar technológia révén a készülék automatikusan töltődik, így nincs szükség elemek vagy hálózati áram használatára. Emellett vízálló kialakítású, így az időjárási viszontagságoknak is ellenáll, biztosítva a folyamatos működést. Ideális választás azoknak, akik vegyszermentesen és fenntartható módon szeretnék távol tartani a hangyákat a kertjükből.

Tipp: Meggyűlt a bajod például a krumplibogárral vagy csupaszcsigával? Olvasd el blogcikkünket a különböző kártevők elleni védekezésről!

Kapcsolódó ötletek

Csupasz csiga elleni védekezés a veteményesben
Idő: Fél óra

A meztelencsigák a kertészek egyik legnagyobb rémálmai közé tartoznak, hiszen a fiatal palántáktól kezdve a legszebb virágokig mindent képesek elpusztítani a kertünkben. Ezek a puhatestűek, amelyek a legnedvesebb éjszakákon bújnak elő, nem csak hogy rendkívül szapora lények, de hihetetlen étvágyukról is hírhedtek. Miért érdemes közelebbről is megismerni őket, és milyen módszerekkel védekezhetünk ellenük hatékonyan? Merüljünk el a meztelen csigák világában, hogy megértsük, hogyan védhetjük meg kertünket ezektől az apró, de annál kártékonyabb látogatóktól!

Mihala Ferenc
Módosítva | 2025. február 12.
Krumplibogár ellen ezeket vesd be

A krumplibogár, vagy más néven burgonyabogár, az egyik leggyakoribb és legveszélyesebb kártevő a burgonyatermesztők számára. Ez a kis, ámde rendkívül szívós rovar nemcsak a burgonyát károsítja, hanem más növényekre is veszélyt jelent mint, például a paradicsom és a padlizsán. A krumplibogár elleni védekezés így nemcsak a terméshozam megőrzése, hanem a kert egészségének védelme szempontjából is kiemelkedően fontos. Ebben a blogposztban bemutatjuk a krumplibogár felismerésének módját, életciklusát, valamint a hatékony védekezési stratégiákat – mind a természetes, mind a kémiai megoldásokat. Fedezzük fel együtt, hogyan tarthatjuk távol ezt a kártékony rovart a kertjeinktől, hogy egészséges és bőséges termésben legyen részünk!

Herpácsi Gábor
Módosítva | 2024. október 31.