Paprika betegségei képekkel
Ebben a bejegyzésünkben sorra vesszük a paprika betegségeit képekkel, hogy tisztában legyél vele, mi a gond, mit lehet tenni ellene? Szinte nincs olyan konyhakert hazánkban, ahol ne lenne legalább néhány tő paprika is ültetve. Sokunk kedvencét, a lecsó alapját is ez a burgonyafélék családjába tartozó zöldség adja, de pörkölt alapok is finomabbak vele, a ráérős hétvégi nyári reggelik mellé pedig mondhatni kötelező „darab”. Nézzük milyen paprika betegségek vannak, mikor és hogyan kell fellépni ellenük!
- Egyik kedvenc zöldségünk a paprika…
- Paprika betegségei
- Paprika foltossága
- Paprika mozaikvírus
- Paprika bokrosodás
- Palánta dőlés
- Paprika xantomonaszos betegség
- A paprika betegségei ellen – megelőzés, higiénia, növényvédelmi teendők!
Egyik kedvenc zöldségünk a paprika…
A paprika őshazája Közép – és Dél-Amerika, Magyarországon Szeged és Kalocsa a legjelentősebb paprikatermesztő vidék. Vannak folytonos növekedésű paprikák és csokros növekedésű paprikák is. Virága önbeporzó, termése maga a paprika, egy húsosfalú töktermés. Kedveli a meleget, leginkább a 30-32 Celsius hőmérséklet ösztönzi a fejlődését. A fagyot nem tűri, és már 10 Celsius fok alatt is megáll a fejlődése. Fény és vízigényes növény, az egészséges fejlődéséhez kellő mennyiségű foszfor, kálium, magnézium és kalcium szükséges.
Ha a kedvenc paprikádat magad vetnéd magról, használj csíráztató tálcát hozzá, melyek sokféle kivitelben, többféle alapanyagból elérhetőek, jelentősen megkönnyítve a palántanevelést. Amikor eljött az ideje a palánták kiültetésének, egy minőségi anyagból készült magaságyás tökéletes helyet biztosíthat a növényeknek, és nagyszerű védelmet biztosít számukra.
Paprika betegségei
Paprika foltossága
A paprika foltossága egy vírusos paprika betegség, a levelein előbb sárga, aztán barnulásnak induló foltok jelennek meg. A paprika szárán sötétbarna foltok mutatkoznak, a termésen is sárgás, vöröses, barnás foltok jelennek meg. A paprika gondozása során kiemelten fontos a kezek és az eszközök fertőtlenítése, sokszor szövetnedv által terjed a fertőzés. A beteg töveket el kell távolítani! Ha tripszek terjesztik a fertőzést, kék és sárga ragacsos fogólapokat érdemes használni a kártevők ellen, ezáltal a vírusvektor tevékenységük is korlátozódik.
Paprika mozaikvírus
Ha a paprikánk mozaikvírussal fertőződött, a paprika levelein zöldes, sárgás kockásnak tűnő foltok láthatóak. A paprika szárán csíkban barna elhalásokat láthatunk, a növény fejlődése lassul vagy megáll. A paprika is kisebb, dudrokkal teli, foltos, elhalásos jellegű. Levéltetvek terjesztik, de akár a vetőmag is lehet mozaikvírusssal fertőzött. Érdemes ellenállóbb fajtákat választani, a beteg töveket eltávolítani, ha megjelenik a betegség. Talajcsere vagy talajfertőtlenítés is szükségessé válhat, ha visszatérő gondot okoz a fertőzés. A kéz- és eszközfertőtlenítés itt is kulcsfontosságú!
Paprika bokrosodás
A paprika bokrosodása betegség egyik vezető tünete, hogy a paprika a növekedésben lemarad. Ha kialakul bogyó, az sem egészséges kinézetű, mint ahogyan a levélnyél is vagy túl hosszú vagy túl rövid. Mechanikai úton terjed és levéltetvek is fertőzhetnek. A levéltetvek ellen tudunk védekezni, a kéz – és eszközfertőtlenítés pedig minden növénygondozási teendőnél kiemelten fontos! A növényvédőszerek levéltetvek ellen hatékonyak, de mindig figyeljünk oda a betartandó élelmezés-egészségügyi időre!
Palánta dőlés
A paprika palánta dőlés egy gombás betegség, a sziklevelek és a növény gyökere megbarnul, a növény nem kel ki. A gyökérnyaknál nagyon világossá és törékennyé válik a növény, könnyen el is törhet. Az is lehetséges, hogy idősebb növénynél a növény elhervad, kiszárad. Gomba okozza a betegséget, két fő gombafajta szokott a háttérben állni. Nehéz ellene védekezni, esetleg a talajgőzölés hatásos lehet. Konyhakerben az ültetés után gomba ellen lehet gombaölős beöntözést alkalmazni, vannak ehhez ajánlott növényvédőszerek. (Proplant, Ridomil Gold Plus, Xilon Wp)
Paprika xantomonaszos betegség
A paprikánk levelén piciny vizenyős foltok jelennek meg, amik később beszáradnak. A levelek lehullanak, a száron is foltok láthatóak. A bogyón pontszerű, később besüllyedő foltok mutatkoznak. A vetőmag hordozhatja a fertőzést, illetve a beteg növények maradványai a termőföldben. Egészséges vetőmaggal sokat tehetünk a megelőzésért, ha pedig észleljük a problémát, réztartalmú permetszert használjunk ellene!
A paprika betegségei ellen – megelőzés, higiénia, növényvédelmi teendők!
A növénytermesztés során a megelőzés mindig kulcsfontosságú, amit lehet tegyünk meg az egészséges növényfejlődés érdekében. A talaj mindig legyen jól előkészített, a vetőmag egészséges és akár ellenállóbb fajtákat is érdemes megfontolni! Az eszközeink, kezeink mindig higiénikusak legyenek a konyhakerti munkálatoknál, ha pedig kell, időben lépjünk a paprika betegségei ellen! Aki nem szeretne növényvédőszert, házi praktikákkal is próbálkozhat, némely kártevő ellen az is hatásos lehet.
A növényvédelmi teendők ellátásához nélkülözhetetlen egy jó minőségű, praktikus kézi permetező (pl. Verto permetező) ez tökéletesen elég egy kiskertbe, balkonra!
Tipp: Magyarországon egyre több chili paprika fajták jelennek meg.
Kapcsolódó ötletek
Kevés olyan megosztó fűszer létezik, mint a chili. De aki szereti, az viszont szinte függő. Chili paprika fajták, és amit tudni kell róla.
A paprika a magyar konyha egyik alapvető hozzávalója. Nem csak ízével, hanem színével és vitamintartalmával is gazdagítja ételeinket. Az otthoni paprika termesztés azon túl, hogy gazdaságos és környezetbarát megoldás, igazi élményt is nyújt a kertészkedés szerelmeseinek. Azonban a bőséges termés kulcsa a megfelelően előkészített és ültetett palántákban rejlik. Ebben a bejegyzésben lépésről lépésre bemutatjuk, hogyan nevelhetünk egészséges paprika palántákat, legyen szó szabad földről vagy balkonról, hogy konyhakertünk büszkeségei lehessenek. Akár kezdő kertész vagy, akár tapasztalt, ezek a tippek és tanácsok biztosan hasznosak lesznek számodra. Lássunk hozzá a paprika palánták ültetéséhez!