
Polisztirol szigetelés előnyei és hátrányai
Napjainkban az alacsonyabb árú, ún. rezsicsökkentett energiához való hozzáférés csökkentése után különös jelentősége van a lakóházak hőszigetelésének. A hőszigetelés egyik lehetséges alapanyaga a polisztirol.
- A polisztirol szigetelés típusai
- A polisztirol szigetelés előnyei
- A polisztirol szigetelés hátrányai
- Polisztirol felrakása otthon, mik szükségesek hozzá?
- A polisztirollal való munkához szükséges szerszámok, eszközök:
A polisztirol szigetelés típusai
A polisztirol szigetelésnek számos köznyelvi elnevezése van, úgy, mint a Hungarocell, Nikecell, ezek mind egy-egy márkanév. A polisztirol szigeteléseken belül azonban több különböző típusú létezik, ezek mind más-más tulajdonsággal, más felhasználási területtel rendelkeznek, így érdemes a típusokat kicsit részletesebben is megnézni.
- EPS: expandált polisztirol. Ez a klasszikus fehér színű, táblás polisztirol, látható kis golyócskákból álló anyagszerkezettel, a tábla oldalán a leggyakoribb esetben sárga vagy piros csíkkal megjelölve. Ez a csík a nyomószilárdságára utal, a piros csíkkal jelölt a normál (EPS 80), a sárga az ún. lépésálló (EPS 100). Ennél vannak nagyobb nyomószilárdságú EPS-ek is, azonban ez a 2 fajta a leggyakoribb. EPS-t jellemzően homlokzati falak szigetelésére használunk, ide elegendő az EPS 80, illetve aljzatokban, beton alá, ide legalább EPS 100 nyomószilárdságú anyag szükséges. Az EPS esetén fontos követelmény, hogy nedvességgel tartósan nem érintkezhet, így több alkalmazási területből kizáródik, pl. vízszigetelés nélküli aljzatok, homlokzati falak lábazata.
- XPS: zártcellás polisztirol. Ez a típus általában narancssárga, rózsaszín, kék vagy zöld színű, homogén szerkezetű. Nyomószilárdsága többszöröse az EPS-nek, így jó mechanikai ellenállóképességgel rendelkezik, emellett nedvességet nem tud felvenni a környezetéből, ezáltal nedvességnek kitett környezetben is használható (pl. lábazat, medence alatti szigetelés stb.) A kedvező tulajdonságok mellett azonban ára jóval magasabb, mint a hagyományos EPS-nek.
- Grafitos EPS: ez igazából az EPS-nek egy speciális változata, anyagában szürke színű, jelölése, felhasználási területe megegyezik a sima EPS-ével, annál viszont fajlagos hőszigetelő képessége kb. 15%-kal jobb.
A polisztirol szigetelés előnyei
- A többi lehetőséghez (pl. vakolható táblásított kőzetgyapot) képest olcsó
- Egyszerű vele dolgozni
- Könnyű, könnyen mozgatható kézi erővel
- Sok helyen kapható
- Széles mérettartományban gyártják (vastagság tekintetében)
- Jó hőszigetelő képességekkel rendelkezik
Tipp: Ház hőszigetelési kisokosunkban tetőtől talpig körbejárjuk az egyes hőszigetelési megoldásokat.
A polisztirol szigetelés hátrányai
A számtalan előny mellett azonban muszáj megemlíteni a polisztirol szigetelések hátrányait is.
- Párazáró tulajdonságú, így pl. vályogházaknál nem használható
- Az anyagába kevert égést gátló anyagok miatt ugyan önmagában nem ég (gyújtóforrást elvéve magától kialszik), azonban gyújtóforrás jelenlétében a tüzet táplálja, rendkívül sűrű, mérgező füsttel ég.
- Hangszigetelő képessége szinte egyáltalán nincs
- Nem természetes anyag
- Rágcsálók, hangyák hajlamosak szétrágni
Tipp: Az ablakok szigetelésével házilag is sokat tehetünk a megfelelő hőtartásért!
Polisztirol felrakása otthon, mik szükségesek hozzá?
A polisztirollal egyszerű dolgozni, a felrakás szabályait betartva bárki könnyen tud otthon dolgozni vele. Falra (és általában nedvszívó felületekre) cement alapó polisztirol ragasztóval, egyéb felületekre (pl. fa) ragasztóhabbal tudjuk rögzíteni. Falra rögzítve, nagyobb vastagság esetén (10cm felett) speciális rögzítődübelek alkalmazása is szükséges. Aljzatban használva jellemzően nincs külön leragasztva, közvetlenül a vízszigetelésre helyezzük el a táblákat, és ennek a tetejére készül el az aljzatbeton, ami többé nem engedi elmozdulni a táblákat.
A polisztirollal való munkához szükséges szerszámok, eszközök:
1. Polisztirol vágása: itt több lehetőségünk van, a legprofesszionálisabb megoldás egy hevítőhuzalos polisztirolvágó gép, mely egy elektromos fűtőszálat felhevít, ezzel tudjuk elvágni a táblát. Ezek az eszközök viszonylag drágák, így nagyobb szigetelési munka esetén éri meg a beszerzésük. Alternatíva kisebb munkákhoz a szigetelésvágó kés, ezzel azonban nehezebb szépen dolgozni. A szigetelésvágó késhez hasonlóan használható egy kenyérszeletelő kés is, különösen kisebb vastagságú szigetelések esetén. Találkozhatunk kézi polisztirolvágóval (pl. Eurokomax kézi polisztirolvágó 140 mm Minicut) vagy asztali változatal is (pl. Eurokomax asztali polisztirolvágó).
2. Polisztirol ragasztása: a ragasztó keveréséhez feltétlenül szükséges egy habarcskeverő, míg a ragasztó táblára való felhordásához egy kőműveskanál és/vagy spakli. A ragasztót úgy hordjuk fel, hogy a tábla szélein körbe folytonosan, közepén pedig pontszerűen (pont-perem módszer). A csak pontszerűen ragasztott szigetelés nem megfelelő! Mögötte szabadon tud mozogni a levegő, a rovarok, és tűz is. A tábla felhelyezéséhez szükséges vízmérték, zsinór.
3. Polisztirol kiegészítő rögzítése: ehhez egy elektromos fúrógép szükséges, hogy a speciális tárcsás dübeleknek el tudjuk készíteni a furatot a falba, majd a dübelben található szeg beütéséhez egy kalapács.
4. Polisztirol csiszolása: mivel a táblák egymáshoz illesztése sosem lesz 100%-ig pontos, ahhoz, hogy a fal felszíne szép legyen, a vakolat alatt ne látszódjanak az egyes táblák, az illesztéseknél meg kell csiszolnunk a már felragasztott lapokat a ragasztó megkötése után. Ehhez kaphatók speciális polisztirol csiszolók, melyek egy reszelőhöz hasonlítanak.
5. Polisztirol vakolásra: a polisztirolt a hozzá való ragasztóval vakoljuk, úgy, hogy a vakolatba üvegszövet hálót kell ágyaznunk. Ehhez fogas glettvas és felületsimító (ún. lepke) szükséges.
A Profibarkács teljes polisztirol gép kínálatát itt találod >>
Kapcsolódó ötletek
Bárhogyan is osztunk-szorzunk, két alapvető területen hajthatunk végre energetikai fejlesztést az ingatlanunkon. Egyrészt, meglévő fűtésrendszerünket egy korszerűbb technológiára cserélhetjük és/vagy javíthatunk a ház hőszigetelésén.
A passzívházat azért nevezzük passzív háznak, mert szinte egyáltalán nincs szükség aktív fűtésre. A passzívháznál a hőveszteségeket minimalizáljuk és a belső - világítás, háztartási és technológiai berendezések, valamint hőleadásából származó- hőnyereséget maximalizáljuk.