sheppach-akcio

Ablakszigetelés Házilag - 3 Lépésben
Módosítva: 2022. június 28.
Létrehozva: 2022. június 22.

Ablakszigetelés Házilag - 3 Lépésben

Nehézség:
Idő: Teljes délután

Az ablakszigetelés házilag is elvégezhető, ha télen sokszor érezted, hogy süvít be a hideg vagy mozog a függöny, meg kell csinálni!

Tartalomjegyzék
  1. Spórolj ablakszigeteléssel!
  2. Ablakszigetelés házilag – készülj neki!
  3. Zsanérok állítása ablakszigetelés előtt
  4. Ablakszigetelés házilag szigetelő gumival, habszalaggal
  5. Ablakszigetelő szalagok és a profilok jelentése
  6. Hová ragasszam az ablakszigetelőt?
  7. Ablakszigetelés házilag szilikonnal, akrillal
  8. Ablakszigetelés házilag - olcsó és hatékony!

Spórolj ablakszigeteléssel!

Természetesen a legjobb eredményt nyílászáró cserével érheted el, de ez nem mindig kivitelezhető a magas költségek miatt. Ebben az esetben sokat javíthat a helyzeten és a fűtésszámlán, ha az ablak szigetelés házilag nem ijeszt el, és belekezdesz. Lássuk hát, mit tehetsz azért, hogy ne az utcát fűtsd, néhány filléres ötlet és egy szabad délután jelentős javulást hozhat!

Ablak szigetelése

Ablakszigetelés házilag – készülj neki!

Először is tudni kell, milyen nyílászárókkal rendelkezünk, hiszen mindegyik szigetelése eltérő. Lehet fa, műanyag, ezek a leggyakoribbak, de alumínium is szóba jöhet, bár ezek inkább új építésű otthonokban vagy felújításnál kerültek be, nem valószínű, hogy máris gond lenne velük.

Mérd fel pontosan, hogy hol nem megfelelő az ablak, ajtó szigetelése. Van, amikor annyira „súlyos” a helyzet, hogy szemmel láthatóan nyílás, lyuk van, érződik, látszik, hogy szökik a levegő. Más esetben jól jöhet egy gyertya, végig kell vezetni az ablak-, ajtókereten miközben ég, és megfigyelni, hogy kezd mozogni a láng. Ott egész biztosan elszökik a meleg levegő is fűtési szezonban, kelleni fog az ablakszigetelés házilag.

Ne felejtsd el megnézni a nyílászáró zsanérokat, előfordul, hogy csak azok állítódtak el és emiatt nem zár jól a nyílászáró és szökik a meleg.

Ha átnéztél mindent, a Profibarkácsról is be tudod szerezni az ablakszigetelő gumit.

Zsanérok állítása ablakszigetelés előtt

Ha korábban még nem állítottál be nyílászárót, akkor fontos, hogy először csak egy ponton állítsd és figyelj az állítás mértékére. Ez azért fontos, mert ha nem jól sikerül a beállítás, vissza lehet állítani eredeti állapotára. Szükség lehet imbusz és torx kulcsokra.

Ablakszigetelés házilag szigetelő gumival, habszalaggal

A kimondottan nyílászárók szigeteléséhez alkalmas ablakszigetelő gumik, habszalagok többféle hosszúságban és szélességben megvásárolhatók. Gumicsíkok léteznek fehérben és barnában is a nyílászáró színéhez igazodva. Ha gumitömítést vásárolsz, fontos lemérni előtte, hogy milyen nagy a rés, nehogy vékony legyen. Mivel ezek öntapadók, könnyedén fel tudod helyezni az ablakokra vagy az ajtókra. A gumitömítés sok sok évig is képes ellátni funkcióját. A jobb minőségűek UV és időjárás állóak, jól felhelyezve jelentős eredményt hozhatnak! A gyártók a csomagoláson feltüntetik, hogy mekkora rés tömítésére alkalmasak (pl. 3-7 mm). Ugye nem is olyan bonyolult az ablakszigetelés házilag?

Leszigetelt ablak

Ablakszigetelő szalagok és a profilok jelentése

Ezekből létezik E, P és D profil. Mindegyiknél meg van határozva, mekkora résméretig alkalmazható.

  • E profil: kicsi, 1-4 mm résekig
  • P profil: közepes, 2-5 mm résekig
  • D profil: nagyobb, 3-7 mm rések tömítésére

Hová ragasszam az ablakszigetelőt?

Először is tisztítsd meg a felületet, csak portalan, zsírtalan, száraz felületre szabad ragasztani a csíkokat. Más esetben vagy nem fog felragadni vagy nem lesz tartós.

A gumicsíkokat, habcsíkokat oda kell ragasztani, ahol a keret találkozik a bezárt ablak nem üvegezett részével. Csak oda tegyél csíkot, ahol szükséges, más esetben nem lehet majd bezárni az ablakot. Egyébként a gyártók a csomagoláson rajzzal szemléltetik a ragasztás módját, nem lehet elrontani, ha egy kicsit is odafigyelünk!

Ablakszigetelés házilag szilikonnal, akrillal

Előfordul, hogy festhető akrilt is be kell vetni, ez tubusban kapható, kinyomó pisztollyal lehet felvinni. Ez főleg akkor jó, amikor jelentősen elvetemedett ablakkal állunk szembe és a hézag körbe nem egyforma. Akrilt használva felveszi a tok formáját. Nyisd ki a belső ablakszárnyat, és arra az ütközőre amelyik ráfeküdne a tokra nyomj az akrilból folyamatos csíkot körbe. Vágj rá kb. 8-10 cm-es széles nejlonzacskó darabokat. Ezt kell rátenni az akrilra, lassan becsukni az ablakot, de fontos, hogy a nejlon mindenhol lefedje az akrilt, ne érjen a tokhoz. 2-3 nap múlva mikor kinyitod az ablakot, a nejlon lejön az akrilról, a felesleget pedig le kell vágni.

Egyébként a szilikon és akril tömítők állagában nincs jelentős eltérés, inkább funkcionalitásukban. A szilikon fényes és vízzáró, az akril matt és átfesthető. Fürdőszoba ablakra inkább szilikon, fa nyílászáróra pedig akril ajánlott. A régi tömítéseket ki kell szedni, megtisztítani a felületet. Ezután jön a kinyomópisztoly, végül a spakli és a simítás.

Ezek az anyagok alkalmazhatók akkor is, ha esetleg az ablak keretében van lyuk, rés, vagy az üveg mozog a nyílászáróban és be kell fogatni. (Ilyenkor színtelent javasolt használni)

Tipp: Ablaktisztításhoz, takarításhoz gőztisztítóinkat is ajánljuk.

Ablakszigetelés házilag - olcsó és hatékony!

Az ablakok, ajtók szigetelése néhány hozzávalóval és egy kis munkával könnyen elvégezhető, és látványos megtakarítás érhető el már ezzel is fűtési szezonban. Nem mindig van lehetőség kicserélni a nyílászárókat, de a házilag elvégzett szigetelés is jobb, mintha nem tennél semmit! A hozzávalók nem kerülnek sokba, a munka része pedig egy délután alatt bőven elvégezhető. Ha pedig kíváncsi vagy, hogy milyen munkákat érdemes elvégezni a házadban ősszel, akkor olvasd el az őszi beltéri munkák című bejegyzésünket.

 

Kapcsolódó ötletek