extra-ajanlat

Ház hőszigetelése kisokos: Mit? Hogyan?
Módosítva: 2024. február 15.
Létrehozva: 2023. április 14.

Ház hőszigetelése kisokos: Mit? Hogyan?

Bárhogyan is osztunk-szorzunk, két alapvető területen hajthatunk végre energetikai fejlesztést az ingatlanunkon. Egyrészt, meglévő fűtésrendszerünket egy korszerűbb technológiára cserélhetjük és/vagy javíthatunk a ház hőszigetelésén.

Tartalomjegyzék
  1. Ház hőszigetelése kisokos
  2. Az energiveszteség a ház nem megfelelő hőszigetelése miatt
  3. Miért fontos a ház hőszigetelése?
  4. Egyéb előnyök, amivel a ház hőszigetelése jár
  5. Ház hőszigetelése - típusok
  6. Ház hőszigetelése során felhasználható anyagok
  7. Homlokzati hőszigetelés
  8. Lábazati hőszigetelés
  9. Tetőtér hőszigetelése
  10. Padlószigetelés
  11. Ház hőszigetelése - Összegzés

Ház hőszigetelése kisokos

Energia ínséges korunkban mindnyájunknak meg kellett tapasztalnia az energia árak égbe szökését. Különösen igaz ez, ha kertes házban lakunk, netán egy korszerűtlenül szigetelt kádárkockában. Sokunknak lehet ismerős az az élethelyzet, hogy hosszas matematikai műveleteket végezve, jelleggörbéket elemezve, próbáljuk kialakítani háztartásunk megfelelő energia felhasználási stratégiáját.

Az energiveszteség a ház nem megfelelő hőszigetelése miatt

Az alábbi ábrán megmutatjuk, hogy a ház különböző részein milyen hőveszteséggel kell számolni rossz hőszigetelés esetén.

Energiaveszteség rossz szigetelés esetén

Miért fontos a ház hőszigetelése?

Bárhogyan is osztunk-szorzunk, két alapvető területen hajthatunk végre energetikai fejlesztést az ingatlanunkon. Egyrészt, meglévő fűtésrendszerünket egy korszerűbb technológiára cserélhetjük vagy/és javíthatunk az ingatlanunk szigetelésén. Optimális esetben a két szegmens együttes fejlesztése a javasolt, de ha pénzügyi lehetőségeink ezt nem teszik lehetővé, akkor azt kell figyelembe venni, hogy míg a fűtőrendszerünk korszerűsítése mindenképpen jelentős kiadással jár – hiszen általában csak a rendszer egészét cserélhetjük le – addig a szigetelés optimalizálása esetében akár lépésről lépésre is haladhatunk, ahogyan azt a pénztárcánk engedi. Ebben a bejegyzésben éppen ez utóbbi terület legfontosabb szabályairól, lehetőségeiről és lehetséges fejlesztési irányairól lesz szó.

Ha nagyon röviden kellene összefoglalni a szigetelés lényegét, akkor azt mondhatnánk, hogy egy olyan eljárás amelynek segítségével csökkenthető egy ingatlan hővesztesége.  A hőveszteség csökkenés pedig látványosan képes csökkenteni a rezsiköltségeinket, de számos más előnnyel is kalkulálhatunk, ha a házunk megfelelő szigetelése mellett döntünk.

Tipp: ha még  nincs anyagi keretünk a nyílászárók lecserélésére, átmenetlieg megoldás lehet az ablakszigetelő gumi használata.

Nem elhanyagolható szempont, hogy  - a fejlesztés mértékétől függően – növekedni fog az ingatlan komfortszintje, pontosabban a benne lakok komfortérzetének mértéke, ugyanis a hőszigeteléssel jelentős mértékben kiegyensúlyozható a lakás belső hőingadozása is, ezáltal egyszerűbben, tartósabban megtartható majd a falak között nyáron a hűvös, télen pedig a kellemes meleg.  Meg kell jegyezni, hogy a hőszigetelés mellett bizonyos esetekben a hangszigetelés növekedésével is számolhatunk.

Ház külső hőszigetelése

Egyáltalán nem lebecsülendő tényező a hőszigetelés tekintetében a környezettudatos gondolkodás sem. Amennyiben ugyanis a belső komfortszint sokkal kevesebb energia befektetéssel érhető el, mint korábban, akkor az nem jelent mást, minthogy lényegesen visszaszorítható az adott háztartás, illetve ingatlan károsanyag kibocsátásának mértékét. A hőszigeteléssel tehát nemcsak a pénztárcánknak, hanem hosszabb távon a környezetünknek is jót teszünk.

Egyéb előnyök, amivel a ház hőszigetelése jár

Bár hangsúlyozandó, hogy a hőszigetelés a nem megfelelő kivitelezés esetén alaposan megkeserítheti az életünket – ezért mindig bízzuk szakértő kezekre a munkát –, azonban helyes kialakítás esetén olyan előnyökkel is szolgálhat, melyekre korábban nem gondoltunk volna. Példának okáért megszűntethetjük vele a korábban komoly kellemetlenségeket okozó hőhidat, az ebből fakadó penészesedést, a kellemetlen dohos szagokat és így tovább.

Ki kell emelni, hogy egy régi, felújításra szoruló ingatlan külső szigetelése nagyon kedvező esztétikai előnyökkel is járhat. A szigetelőlapokból ugyanis a szakemberek látványos, síkba helyezett felületet készítenek, odafigyelnek a sarokkialakításra, egyszóval minden tekintetben előnyösebb, modernebb lesz az összhatás, mint korábban. Arról nem is beszélve, hogy a hőszigeteléssel új színt, vadonatúj megjelenést adhatunk a háznak.

Jelentős szempont az is, hogy egy megfelelő szigeteléssel ellátott ingatlan piaci értéke emelkedni fog és sokkal könnyebben értékesíthető lesz az ingatlan piacon, mint korábban. Nagyon sokan eleve olyan ingatlanokat keresnek, melyek kapcsán ez a tényező adott. Akár újépítésű-, akár felújított házról van szó, mindig pozitívan befolyásolja az értéket a hőszigetelt falszerkezet.

Ritkán hangoztatott pozitívum a hőszigetelés kapcsán, azonban különösen régi épületek esetén lényeges tulajdonság, ha állagmegőrzés a cél, hogy az utólagos homlokzati burkolás jelentős mértékben megnövelheti az épület élettartamát. Ennek az oka nem más, minthogy alkalmazásával csökken a falak hőingadozásának a mértéke, mely repedezéshez vezet, amivel a nedvesség bejuthat az építőelemek közé, és folyamatosan ronthatja az épület állagát. Hőszigetelés esetén ez a probléma kizárható!

Az előnyöket összegezve, tehát elmondható, hogy a szigetelésnek köszönhetően redukálható a hőveszteség, kevésbé kell terhelni a fűtési rendszert, jobban érvényesülhet a fűtési energia, csökkenthető a zajszint, egyúttal kitolható az épület várható élettartama, ráadásul ingatlanunk piaci értéke is növekedik.

Ház hőszigetelése - típusok

Következő lépéskén érdemes megvizsgálni, hogy milyen szigetelési típusokkal számolhatunk.

Az egyik leggyakoribb szigetelés típus a hőszigetelés, amit főként energiatakarékossági megfontolásból alkalmaznak. Új ház építésnél célszerű bekalkulálni a folyamatba, de utólag is van lehetőség a pótlására. Egy épület külső szigetelése magába foglalja a ház homlokzatát, lábazatát valamint a tetőtér védelmét. Beltéren a padló, illetve a falak hőszigetelése lehet a cél. A vízszigetelés beltéren a fürdőszoba környezetében számít bevett gyakorlatnak, méghozzá speciálisan erre a célra előállított, vizes bázisú és kenhető szigetelőanyagokkal. A kültéren alkalmazott vízszigetelés tartományába sorolandó a lábazatok vízszigetelése, beleértve a pince vízszigetelését is. A hangszigetelés tudatos tervezés mellett egyszerre tudható le a hőszigeteléssel, ugyanis a minőségi hangszigetelő anyagok az esetek többségében jó hőszigetelők is. Bevett gyakorlatnak számít még a lakóterek közötti hangszigetelés, amihez a kétrétegű falazat jelenthet ideális megoldást, a közepébe hangszigetelő anyagot építve.

Ház hőszigetelése során felhasználható anyagok

Ezt követően érdemes szemügyre venni, hogy milyen szigetelőanyagokkal számolhatunk.

Üveghab: Főként azon épületrészek hőszigeteléséhez hasznosítható eredményesen, a nedvesség fokozottan jelen van, és tartós megoldást kíván.

Üveg- és kőzetgyapot: Legyen szó kültéren vagy beltéren történő alkalmazásról, tetőn, homlokzatnál, illetve üregek kitöltésének céljából történő használatról, az egyébként tűzállónak számító üveg- és kőzetgyapot a leghatékonyabb szigetelőanyagok közé sorolandó.

Ásványi hab: A hőszigetelés kézenfekvő alternatívája, amely a homlokzatok és külső falak védelmén túl a födém és a tető alsó szigetelésének céljából is eredményesen használható.

Polisztirol: A hungarocellként is emlegetett szigetelőanyag beszerzési árát tekintve a legolcsóbb választás, miközben nemcsak a hőszigetelő képességét lehet kiemelni, hanem dolgozni is könnyű vele. A polisztirol fajtái közül az expandált változat ömlesztett gyöngy formában és táblás kivitelben, az extrudált pedig csak táblás kiszerelésben kapható.

Farostlemez: Szintén táblás formátumban szerezhető be. Homlokzatok szigetelése kapcsán, a tető felett, illetve beltéren is hatékonyan alkalmazható.

Most röviden vizsgáljuk meg, hogy mik a hőszigetelés lehetséges módjai.

Homlokzati hőszigetelés

A homlokzati hőszigetelés a rezsiköltségeink csökkentése terén az egyik leghatékonyabb technológia. Új családi házak építésénél gyakorlatilag kötelező elem. Természetesen a homlokzati utólagos hőszigetelés egy már meglévő ház korszerűsítéséhez is roppant hasznos eszköz. Legfontosabb előnyei között említhető, hogy az így szigetelt épület télen a hideg, nyáron pedig a meleg ellen nyújt védelmet, úgy hogy eközben jelentősen csökken a fűtés költsége. A hőingadozás redukálásával együtt a falszerkezetekben kialakult hőhidak káros hatásai is csökkennek, így alacsonyabb lesz a párakicsapódás és a penészedés veszélye, kitolva ezáltal a falszerkezet várható élettartamát, illetve megnövelve az épület komfortérzetét és pénzbeli értékét. A szóba jöhető matériák közül leginkább az expandált polisztirolhabot és a kőzetgyapotot szokás alkalmazni. Minél jobb minőségű és vastagabb anyag kerül beépítésre, a homlokzati hőszigetelés annál több megtakarítást eredményezhet.

Homlokzati hőszigetelés

Tipp: Ha szeretnél magad elvégezni a szigetelési munkálatokat, vegyél hozzá polisztirolvágót, nálunk azt is megtalálod nagy választékban!

Lábazati hőszigetelés

A lábazati hőszigetelést sokan elhanyagolják, pedig az újonnan felhúzott épületek mellett egy-egy felújítás vagy korszerűsítés keretei között is erősen javasolt gondolni a lábazat szigetelésére is, ha javítani szeretnénk az épület értékén és hőmegtartó képességén. Lényege az épületben keletkező nemkívánatos hő- hidak, a páralecsapódás és penészesedés kiiktatása, valamint általánosan az otthon belső hőmérsékletének az optimalizálása. A kivitelezés módja és eszközigénye nagyban hasonlít a homlokzaton alkalmazott metódushoz és eszközkészlethez.

Lábazati hőszigetelés

Tetőtér hőszigetelése

Érdemes kiemelt figyelmet fordítani a tetőtér hőszigetelésére. Akár lakhatás, akár tárolás céljából vagy külön funkcionalitás nélkül hasznosítjuk a tetőteret, a korszerű hőszigetelés árát tekintsük befektetésnek, hiszen komolyan lefaraghatók vele a rezsiköltségek. A szóba jöhető anyagok közül főként az ásványgyapot jelenti a legnépszerűbb választást. Amennyiben módunk van rá, akkor célszerű táblás kivitelben beszerezni. A táblás változatban kapható hőszigetelő lappal ugyanis könnyebb dolgozni, mint a tekercses kiszerelésben kapható ásványgyapottal.

Födém hőszigetelés

Padlószigetelés

Végezetül a padlószigetelés, illetve a padlófűtéshez kapcsolódó szigetelési megoldásokat kell megemlíteni. A padlószigetelés alapvető célja azt megakadályozni, hogy a megtermelt hőmennyiség nemkívánatos módon az aljzaton keresztül távozzon, jelentősen csökkentve ezáltal a padlófűtés hatékonyságát. Erre a célra magasabb minőséget képviselő és lépésálló expandált vagy extrudált polisztirol, illetve kőzetgyapot hőszigetelést célszerű alkalmazni, méghozzá legalább 10-15 cm vastag rétegben. A hőszigetelés mellett a vízszigetelésről is érdemes gondoskodni. Úgynevezett technológiai fóliával lehet megakadályozni, hogy a hőszigetelés átnedvesedjen, elveszítve ezáltal a hőszigetelő tulajdonságát.

Ház hőszigetelése - Összegzés

Összegezve az elmondottakat, mindenképpen érdemes az ingatlanunk megfelelő szigetelésére komoly figyelmet fordítani, tekintsük ezt egy szinte biztosan megtérülő befektetésnek. Ugye, hogy a ház hőszigetelése egy kiemelt feladat már számodra is? Kövesd a blogunkat további hasznos barkács tanácsokért!

Tipp: Ha szereted magad végezni a ház körüli felűjítási munkákat, olvasd el a Hogyan kell betonozni házilag című bejegyzésünket is. 

 

Kapcsolódó ötletek