Hogyan kell betonozni házilag
Módosítva: 2024. március 28.
Létrehozva: 2023. március 28.

Hogyan kell betonozni házilag

Nehézség:

Ha szereted magad megoldani a házad körüli felújítási munkákat, a betonozást is beleértve, akkor ez a bejegyzés neked szól. 

Tartalomjegyzék
  1. Hogyan kell betonozni házilag - mire használjuk a betont a házépítésnél?
  2. Hogyan kell betonozni házilag, hogyan kell betont keverni?
  3. Mennyi cement kell 1m3 beton előállításához?
  4. De mit és hogyan betonozhatnék én otthon?
  5. Hogyan kell betonozni házilag a tökéletes eredményért?
  6. Mi az az esztrich beton?

Hogyan kell betonozni házilag - mire használjuk a betont a házépítésnél?

Építkezés során a legelső és legfontosabb anyag, amire szükségünk lehet, az a kevert beton. Ma már többnyire szakemberre bízzuk az ilyesfajta munkákat, de nem is olyan régen azonban a kőműves mellett a házigazda és a rokonok is aktívan szerepet vállaltak a munkafolyamatokban.

Ma már jellemzően kisebb munkákat végzünk csak el magunknak, de azt mindannyian tudjuk, hogy a ház alapja a beton. Ez egy olyan réteget képez a talaj és a lakóépületünk között, ami helyes kivitelezés esetén megakadályozza, hogy a falunk vizet szívjon fel a talajból, ezzel jelentős károkat elszenvedve és teret engedve a salétromosodásnak, penészedésnek. Természetesen a megfelelő szigetelésről is gondoskodni kell ezt elkerülendő, de ha jó szakemberre bízzuk a munkát, biztosan nem fogunk csalódni a végeredményben.

Építkezésnél, felújításnál újabban a fűtés- és egyéb csöveket is a padlóba teszik, majd ezt is egy betonréteggel zárják le, hogy a rákerülő padlólap vagy csempe egy sima, vízszintben lévő felületre kerülhessen.

Betonozás

Hogyan kell betonozni házilag, hogyan kell betont keverni?

A betonozás folyamata leegyszerűsítve három lépésből áll. Ezek a lépések: 

  • Bedolgozás
  • Tömörítés
  • Utókezelés

Jó minőségű cementre, sóderre és vízre lesz szükségünk. A megfelelő arányokat egy-két keverés után magad is érezni fogod. Az alapszabály, hogy 1m³ sóderhez 3 mázsa cement kell. A vízzel bekevert mennyisége 0,8 m³ betonnak felel majd meg, ezt kell felszorozni a kívánt mennyiségre. Ne vizezd túl, éppen megdolgozható állagúra érdemes keverni a betont!

Ezt géppel érdemes végezni, ugyanis ez eredményezi a legjobb állagú alapanyagot számunkra. A helyes sorrend: sóder + cement + víz.

Ha végeztünk, minden esetben mossuk el a betonkeverőt, nehogy beleszáradjon a beton, a keverőrudakat is meg kell tisztítani, illetve oda kell figyelni a gép zsírzására, a forgóalkatrészek miatt. Szárazon a sódert nem szabad sokáig forgatni a cementtel, mert a cement kiéghet, ami a későbbi kötési problémákat eredményezheti.

Egy betonkeverő nem olcsó mulatság, de ha többen összeálltok ismerősi körben, akkor érdemes vásárolni egyet, mert sok pénzt megspórolhattok, ha magatok keveritek a betont.

Járda, lépcső, stb. betonozásánál zsaluzni szükséges (=fadeszkák segítségével adjuk meg a betonozási terület szélét és magasságát), ez fog egy keretet adni a betonnak. Segítségével könnyen beállíthatjuk a vízszintet, így egyenesen tudjuk lehúzni a területet. Nagyobb terület betonozásakor dilatációra van szükség. Ez azért kihagyhatatlan lépés, mert a betonszerkezet hő hatására tágul, ezért hézagok hiányában az anyag felpúposodhat, berepedezhet. A dilatáció egy körülbelül 1-1,5 cm-es hézag, amely lehetővé teszi, hogy a térfogatváltozás során keletkező anyagmozgás ne tegyen kárt az elvégzett munkában.

Manapság tekercsben is beszerezhető a szivacsos változat, ami a betonban is maradhat fixen.

Fontos!

Ez egy kihagyhatatlan lépés az építkezés során! Akármilyen jelentéktelennek is tűnik, de a burkolási és betonozási folyamatok épsége múlik rajta.

Mennyi cement kell 1m3 beton előállításához?

A beton összetétele nagyban befolyásolja a  minőséget hogy milyen szilárdságú, azaz mennyire strapabíró lesz a végeredmény, ezért nem mindegy a hozzávalók mennyisége. Éppen ezért az összetevők arányát csak hozzávetőlegesen lehet meagdni.
Alapesetben 1 m3 beton összetétele a következő arányú és mennyiségű alkotórészekből áll össze:
•    cement kb. 300 kg;
•    sóder kb. 1800 kg;
•    víz kb. 180 liter.

Beton hozzávalók

De mit és hogyan betonozhatnék én otthon?

Kisebb járdák, kerítés, vagy kerti kiegészítők alapozásához magunk is elvégezhetjük a betonozást, akár a hagyományos módon, akár bekeverős, zsákos betonnal is.

A tömörítés kihagyhatatlan lépés, házilag döngölővel tudjuk kivitelezni. Egészen addig csináljuk, míg nem lesz vizes a felülete.

 Tipp: Térkősablonnal csodás  térköveket készíthetsz magad is!

Térkősablon

Hogyan kell betonozni házilag a tökéletes eredményért?

  • sokáig nem szabad simítani a betont, mert kimosódik a cement, a felső réteg így könnyen szétmállik a kötés után
  • a betont tűző nap esetén napi többször (kb. 4 óránként) érdemes locsolni, hogy ne repedjen szét
  • hűvösebb időben naponta egyszer meg kell locsolni
  • a lehúzást gereblyével is végezheted, azonban a betonlehúzó lap sokkal könnyebb munkavégzést tesz lehetővé
  • a kész betont is óvnunk kell, kerüljük a savas, maró anyagokat, melyek károsíthatják a betonozott területünket
  • csak a nedves rétegek kötnek egymással, így a megszilárdult betonra már ne öntsünk további rétegeket
  • a beton száradási/kötési ideje nagyjából 28 nap
  • megszilárdulásig nagyon sérülékeny, ezért óvnunk kell
  • a tartószerkezeteket csak szilárdulás után távolíthatjuk el

 Betonlehúzó

Mi az az esztrich beton?

Ez egy speciális, vékony réteget képző beton, ami járófelületek, burkolatok aljzataként használatos. Önterülő tulajdonságának köszönhetően gyönyörűen sima felületet képez. Padlófűtés esetén például érdemes tudni, hogy ennek jó hővezető tulajdonsága van, ezért is alkalmas a burkolatok alapozására. Képes arra továbbá, hogy a terhelést megfelelő módon vegye át a különféle járólapoktól. Költség- és időtakarékos megoldás, praktikussága tovább növeli előnyeit egy építkezés/felújítás során. Fontos tudni, hogy sokkal hamarabb szilárdul, mint hagyományos társa, így már a hetedik napon lehet rá burkolni és pakolni.

Ha a beton alap az új teraszod alá kell, akkor olvasd el a Teraszépítés házilag című bejegyzésünket!

 

Kapcsolódó ötletek