Parketta csiszolás és lakkozás házilag
A parketta csiszolása és lakkozása nem tartozik a legkönnyebben kivitelezhető, magad is elvégezhető lakás felújítási munkálatok közzé. Elmondjuk mire kell figyelned.
- Parketta csiszolás és lakkozás házilag
- Szükséges eszközök parketta csiszolás és felújítás során
- Parketta csiszolás és lakkozás házilag 10 lépésben
- Régi fa perketta felújítása házilag
Parketta csiszolás és lakkozás házilag
Az alábbi bejegyzésben a parketta felújítás során szerzett saját tapasztalataimat és részben saját kudarcaimat szeretném megosztani. Elöljáróban rögtön le kell szögezni, hogy a parketta csiszolása és lakkozása nem tartozik a legkönnyebben kivitelezhető, magad is elvégezhető lakás felújítási munkálatok közzé. A feladat persze nem lehetetlen, de mindenképpen igényel némi kalandvágyat és talán jó szerencsét is, de erről majd később. Parkettacsiszolás és lakkozás házilag bátraknak!
Néhány éve vettünk egy ingatlant, amiben két szobának parketta felülete volt. A járófelület enyhén kopott volt, de alapvetően jó állapotú, darabjai nem hiányoztak, így magam is hezitáltam, hogy szükséges-e felújítani. A kérdés akkor dőlt el, amikor az egyik szobából le kellett bontani egy cserépkályhát, amelynek az alapja látványosan kirajzolódott a padlón.
Miután próbáltam minden elérhető tudást letölteni az internetről, úgy döntöttem magam végzem el a parketta csiszolás és lakkozás házilag hadműveletet. (Mint később kiderült, lehet nem is lett volna más választásom, mert egyre kevesebb mester hajlandó vállalni ezt az igen macerás feladatot.)
Szükséges eszközök parketta csiszolás és felújítás során
Mielőtt belemennénk a parketta felújítás lépéseibe, érdemes számba venni, hogy milyen eszközökre és anyagokra is lesz szükségünk. Ezek az alábbiak:
- parkettacsiszológép
- szélcsiszológép
- csiszolópapírok
- védőfelszerelések (pormaszk, fülvédő, térdvédő, munkavédelmi szemüveg)
- hézagkitöltő
- lakk
- Ecset, henger
A parkettacsiszológépet és a szélcsiszolót kölcsönzőből tudod beszerezni. (Amennyiben a két eszközöd ott figyel a műhelyedben, akkor neked nincs szükséged erre a blogra.) Számíts rá, hogy némi kauciót is kell fizetned az eszközök bérleti díja mellett. Mielőtt a kölcsönzőből elhoznád az eszközt érdemes egy kicsit körbenézned, mert van néhány intő jel, ami be kell, hogy kapcsolja a képzeletbeli vészvillogódat. Ha csupa ősrégi eszközöket látsz, legyél óvatos, mert a régebbi parkettacsiszolók csiszoló hengerei nagyon könnyen elállítódhatnak a munka során, ami jelentősen befolyásolhatja a végeredményt. (Remek lett volna, ha erre figyelmeztet valaki.) Intő jel lehet, ha egy korábbi felhasználó „kezéből” kapod meg a csiszolót, mert ez azt jelent, hogy az eszköz nem volt átvizsgálva és az esetlegesen szükséges újra kalibrálás nem lett elvégezve.
Ha már megkaptad az eszközt, mindenképpen ragaszkodj hozzá, hogy az első adag csiszolópapírt ők helyezzék fel a gépre, mert minden eszköz más elven működik. A csiszolópapírokat – három fajtára lesz szükséged, de erről később – valószínűleg ott is meg tudod vásárolni ahonnan a gépeket bérled. Meg fogják kérdezni, hogy mekkora felületet szeretnél csiszolni és erre mondanak egy mennyiséget. De te dupla annyit vegyél, mert először fogod használni az eszközt és nagy a valószínűsége annak, hogy nem tudod tökéletesen rögzíteni a hengerre a csiszolópapírt ami azt eredményezi, hogy csiszolás közben idő előtt leszakadhat a hengerről és koszosan, porosan ülhetsz az autóba csiszolópapírt beszerezni.
A csiszológépek szállításához mindenképpen legyen segítséged, mert nagyon nehezek. Tényleg. Ez nem csak azért gond, mert könnyen sérvet kaphatsz, hanem azért is mert mint a hímes tojás, úgy kell ezeket az eszközöket szállítani, mert a csiszoló hengerek a legkisebb ütéstől is elállítódhatnak.
Parketta csiszolás és lakkozás házilag 10 lépésben
Megvannak az eszközeid, le is szállítottad őket sikeresen. Most nézzünk a parkettára.
- Lépés. A szegőlécek felszedése és a felület átvizsgálása. Én a magam részéről azt a taktikát követtem, hogy a szegőléceket egyenként beszámoztam, hogy pont ugyanoda tudjam visszarakni őket ahová valóak. (Mint később kiderült teljesen feleslegesen, mert a feleségem új szegőléceket álmodott a szobákba. De ha neked nincs feleséged, vagy nem szokott álmodni akkor számozzál nyugodtan. ) Mindenképpen vizsgáld át a felületet, hogy nincsenek-e kiálló parketta darabok esetleg szegek, mert ezek könnyen sérülést okozhatnak a csiszoló hengerben az pedig a lerakott kauciód fogja bánni.
- Lépés. Miután sikeresen feltetted a csiszolópapírt a parkettacsiszoló gépre kezdődhet a csiszolás, amelynek az első fázisát nagyolásnak nevezik és durva csiszolópapírt használnak. Én 40-es csiszolópapírt szereztem be erre a célra. (Ha szükséges mélyebbre menni, jöhet a 24-es.) Lényeges a csiszolási irány. Mozaik és szalagparketták esetében kb. 45 fokos szögben haladjunk a géppel. Halszálka mintájú parketta esetében válasszunk kb. 30-35 fokos csiszolási irányt. Érdemes kétszer átmenni a felületen csak az előző csiszolási irányra merőlegesen, mert így fogunk szép sík felületet kapni. Próbálj törekedni a folyamatos és egyenletes csiszolásra. Ha mindenképpen valamiért meg kell állnunk csiszolás közben akkor előtte emeljük fel a munkahengert, mert különben remek vájatot kapunk a parkettánkba és az egész munkát kezdhetjük előröl. Végül szélcsiszolóval a sarkokat és a széleket is csináld meg. Itt is 40-es csiszolópapírt használtam.
- Lépés. A finomítással folytatjuk, 80-as papírral. különbség a nagyoláshoz képest, hogy ebben a fázisban átváltunk a végső csiszolási irányra, ami az ablak (fény) felé esik. Egyébként minden érvényes a csiszolásra amit fentebb írtam.
- Lépés. A hézagkitöltés. Ennek során a finomcsiszolásnál keletkező port az erre való fugázó anyaggal (én a lakkot használtam erre a célra) tejfölszerű masszává keverjük és ezzel tömítjük a réseket egy széles spakli segítségével. A keverés műveletét a legjobb egy nagy vödörben elvégezni, úgy hogy apránként adagoljuk a lakkot és a port, mert a túl sűrűre kevert hézagkitöltő masszával nem kapunk szép eredményt. Van aki nemes egyszerűséggel kiönti a pórt a padlóra, krátert készít a közepébe és abba önti a lakkot amit a spaklival összedolgoz, majd szét terít. Ezt azért nem kezdő szint, mert nagyon érezni kell a mennyiségeket.
- Lépés. Ha megszáradt a hézagkitöltő, finom szélcsiszolással (80-as papír) folytatjuk.
- Lépés. Készre csiszoljuk a felületet 120-as finomságú csiszolópapírral.
- Lépés. A parketta lakkozása. Az első réteg mindig alapozás. A széleken kezdjük és 10 cm széles ecsetet használjunk. A többi részt kenhetjük hengerrel. Az alapozóval gyorsan kell dolgozni és jól el kell dolgozni az anyagot. Emiatt mindig csak kis felületet lakkozzunk egyszerre. Ha megszáradt az alapozó, jöhet az első réteg fedőlakk. A kiöntött lakkot mindig csak magunk felé hengereljük.
- Lépés. Köztes csiszolás. Az utolsó (általában a harmadik) lakkozás előtt célszerű finomcsiszolást végezni. Ezt végezhetjük akár kézi csiszolással (120-as papír) vagy egytárcsás géppel (szintén 120-as papírral).
- Lépés. Utolsó lakréteg felhordása. Ezt követően egy-két napig tilos rálépni.
- Lépés. Én azt a megoldást terveztem választani, hogy a szegőléceket – amelyek azóta is a garázsban pihennek – utolsó lépésként rakom vissza. Természetesen a szegőlécek ugyanúgy átesnek a fent leírt kezelési eljáráson, csak kicsit egyszerűbb formában. Kézi csiszolópapírral csiszoltam át a léceket és ezt követően alapoztam, majd lakkoztam az egyes darabokat.
Tipp: Ezt a munkát napokig tart majd kipihenni. Vegyél egy rekesz sört, és nézz szét napozóágyaink között!
Régi fa perketta felújítása házilag
Van az a régi fa parketta aminek a felújításába érdemes belefogni, mert újonnan megvásárolni nagyon sokba kerülne, és a régi tömörfa parkettáknál kevés szebb dolgog létezik.Ha ezt követően szépen kitakarítunk, büszkén mutogathatjuk (én nem mutogatom) a gyönyörű parkettánkat, amihez kb, 20 évig hozzá sem kell nyúlnunk.
Kapcsolódó ötletek
A mulcsozás egy olyan kertművelési technika, aminek sokféle előnye van. Nem csak esztétikussá, harmonikus megjelenésűvé teszi a kertet, de növényvédelmi szempontból sem elhanyagolható a mulcsozás haszna. Tanuld meg hogyan történik a mulcs készítése házilag!
Bárhogyan is osztunk-szorzunk, két alapvető területen hajthatunk végre energetikai fejlesztést az ingatlanunkon. Egyrészt, meglévő fűtésrendszerünket egy korszerűbb technológiára cserélhetjük és/vagy javíthatunk a ház hőszigetelésén.