
Palástcsiszoló használata
Sokatokat érdekelhet a palástcsiszoló használata, mivel ezzel a berendezéssel, ha rendeltetésszerűen használjuk, precíz, finom felületminőséget érhetünk el akár otthoni munkálatok során is. A palástcsiszolók használatával az alkalmazható hengerek változtatásával akár polírozni, tisztítani, zsírtalanítani, fényezni, csiszolni, rozsdát eltávolítani is tudunk, a felület pedig lehet fa, fém, kő, műanyag, burkolat, beton, acél, lakkozott felület és így tovább.
- Mire használjuk a palástcsiszolót?
- Hogyan használjuk a palástcsiszolót?
- Hogyan válasszunk palástcsiszolót?
- Csiszolószalag, csiszoló henger – a feladathoz mérten
Mire használjuk a palástcsiszolót?
A palástcsiszolókat különböző felületek pontos megmunkálásához találták ki. Nemcsak simítás, felületek tisztítása, polírozása, csiszolása lehetséges a palástcsiszoló géppel, de ha tudjuk változtatni a csiszolókar állásszögét, az élekhez, sarkokhoz közel eső részeken is ugyanolyan precíz munkát végezhetünk, mint a munkadarab egészén. Ipari területen, gyártási munkák során, javítási vagy átalakítási műveleteknél elsősorban érdesítésre, méretpontosság elérésére és hengeres felületek simítására alkalmas a palástcsiszoló. A hajlatok, csövek nehezen hozzáférhető helyek csiszolása feladná a leckét, kivéve, ha van egy megbízható gyártótól vásárolt palástcsiszolónk. A Scheppach gyártó berendezései például kiváló minőséget képviselnek, miközben megfizethetőek, rendkívül funkcionálisak, praktikusak.
Hogyan használjuk a palástcsiszolót?
Először is készítsük elő a munkadarabot, ha szükséges rögzítsük azt megfelelően. A munkadarabot tekintve az is nagyon fontos, hogy ne legyen koszos, olajos, tisztítsuk meg, ha szükséges!
Védőszemüveget és munkavédelmi kesztyűt is vegyünk fel a biztonságos munkavégzés érdekében!
A palástcsiszoló koronghoz az ideális szemcsemérettel rendelkező csiszolószalagot válasszuk, ehhez a munkadarab anyagát, az elérendő célt, felület minőséget kell szem előtt tartani!
- Fogassuk be a munkadarabot – ha nem rögzített helyen van.
- A palástcsiszoló sebességét, fordulatszámát a munkadarab anyagához, a feladathoz állítsuk be!
- Ellenőrizzük a csiszolószalagot, hogy megfelelően rögzítve van -e a helyén?
- Elindítjuk a csiszológépünket! Mindig óvatosan kezdjük, a gépet lassan közelítsük a munkadarabhoz, nehogy hirtelen sérülés történjen vagy túl erős anyaglehordás, ami már nem korrigálható. A palástcsiszoló géppel végzett csiszolás lehet hosszirányú csiszolás vagy keresztirányú csiszolás.
- Nem kell egyből végig nyomni a csiszolást. Érdemes néha meg-megállni, ilyenkor tudjuk szemrevételezéssel ellenőrizni a felületet, méretpontosságot, ha kell! Változtathatunk a beállításokon vagy a palástcsiszoló korong szalagján!
- Ha végeztünk a csiszolással, kapcsoljuk ki a gépet, várjuk meg, hogy leálljon. Tisztítsuk meg és úgy tegyük el legközelebbre!
Hogyan válasszunk palástcsiszolót?
Sokféle palástcsiszoló van a piacon, de mint minden szerszámgépnél, ennél is nagyon fontos, hogy megbízható szerszámgyártó berendezését válasszuk! Ezek biztonságosan használhatóak és hosszútávon számíthatunk rájuk.
Egy 2 fogantyús csiszoló, mint a Scheppach Palástcsiszoló MRS 1300 biztonsági kapcsolóval is rendelkezik, biztonsági burkolattal, elszívó csonkkal és lágy indítási rendszerrel. Fordulatszám szabályozóval állítható a szükséges fordulat, a gép pedig egy pofás 1300 W-os motorral rendelkezik. A szett tartalma még a réz kefehenger, ami többféle felületen is lehetővé teszi a pontos munkát. Igény szerint a palástcsiszoló adapterek közül 9 féle palástcsiszoló henger vásárolható meg hozzá.
Palástcsiszoló vásárlásnál a gép teljesítményét, a palástcsiszoló adapterek kínálatát, a biztonsági funkciókat, a finomhangolási lehetőségeket, a fordulatszám tartományt, a csiszolószalag szélességét mindig vegyük figyelembe!
Persze a megbízhatóság, a márkanév és a kiváló ár-érték arány sem elhanyagolható szempontok a fentiek mellett!
Tipp: Az egyes csiszológép fajták között segít eligazodni következő blogcikkünk!
Csiszolószalag, csiszoló henger – a feladathoz mérten
Fontos tényező a palástcsiszoló használatánál a csiszolópapír, csiszolóvászon minősége és szemcsemérete. Méretválasztásnál a szalagok hátulján látható, hogy a csiszolószalag finom, durva vagy közepes? Minél nagyobb a szám, annál finomabb megmunkálás lehetséges, minél kisebb a szám, annál durvább, annál erősebb anyaglehordás érhető el. A csiszolószalagok között léteznek filc szalagok is, melyek elsősorban zárt csőszerkezetek polírozásához javasoltak.
A palástcsiszoló henger akár gumiból is vásárolható, előnye, hogy némileg táguló hengerről van szó. A csiszolószalagokat, csiszolóhüvelyeket a gumihengerre kell helyezni és munka közben a ráható centrifugális erő ott tartja a helyén.
A Scheppach Acéldrót henger segítségével például az igazán makacsabb szennyeződéseket is könnyedén eltávolíthatjuk.
A palástcsiszoló csiszoló kerekek közül a kemény vlies elsősorban hegesztési varratok tisztításához, rozsdához, festékréteg eltávolításához ajánlottak erős csiszoló hatékonyságuk miatt. A gumi csiszolóhengerek például kisebb karcok eltávolításában jeleskednek. Fontos, hogy mindig a felülethez, annak anyagához, az elvégzendő munkához, a kívánt végeredményhez válasszuk a csiszolóhengerek típusát!
Tipp: Ha már a következő barkácsprojekten gondolkodsz, érdemes megnézni a Parketta csiszolás és lakkozás házilag című blogcikkünket is!
A Profibarkács teljes palástcsiszoló kínálatát itt találod >>
Kapcsolódó ötletek
Sokféle csiszológép fajta létezik, fejtörést okozhat közöttük eligazodni, kiváltképp, ha valaki nem használja ezeket napi szinten. Milyen fajták vannak?
Ha olyan otthoni felújításokba kezdünk, amelyek megigénylik a sima felületeket, akkor egy jó falcsiszoló zsiráf elengedhetetlen eszköz lehet a projekt során. Ez az eszköz könnyedén, gyorsan és minimális porral végzi el a nehezebb munkákat is, ráadásul a magas mennyezetek elérését is lehetővé teszi. Most pedig bemutatjuk, hogyan használhatjuk a falcsiszoló zsiráfot akár kezdőként is, milyen feladatokra ideális és milyen további kiegészítőkre lehet szükségünk a tökéletes végeredményhez!