otthonfelujitas-2024

Öntöttvas bogrács kiégetése, avagy a beavatás
Módosítva: 2024. június 14.
Létrehozva: 2024. június 14.

Öntöttvas bogrács kiégetése, avagy a beavatás

Helyszín: Kert

Manapság már minden családi ház udvarában elengedhetetlen egy tűzrakó hely. Hiszen gondoljunk csak bele: meleg nyári esték, egy finom bor, egy jó társaság. Természetesen ebből a körből a tűz pattogása, a jó gulyásleves vagy a pörkölt illata sem hiányozhat. A kertben, tűzön számos ételt el lehet készíteni, akár nyárson sült szalonnát, lecsókolbászt, vagy grillezhetünk is húsokat, zöldségeket. Az egyik klasszikus kerti főzés azonban minden bizonnyal a bográcsozás. Bográcsban többféle ételt főzhetünk, a leggyakrabban pörkölt, halászlé, paprikáskrumpli és lecsó készül bennük.

Tartalomjegyzék
  1. Az öntöttvas bogrács előnyei és hátrányai
  2. A öntöttvas bogrács kiégetése
  3. A kiégetés lépései

A bográcsozás első lépése a tűzrakóhely kijelölése, természetesen, ha még nincs ilyen a kertünkben. A Profibarkács kínálatában a bográcsállványok is említésre méltóak, melyek nagy előnye, hogy mobilitásuk révén könnyedén áthelyezhetők másik helyre. A hely megválasztásánál fontos, hogy megfelelő távolságra legyen az épületektől, éghető anyagoktól, fáktól és bokroktól, valamint rendelkezésre álljon megfelelő mennyiségben oltóvíz.
Miután megvan a tűzrakóhely, következhet a bogrács kiválasztása. Többféle kialakítású, formájú és méretű bogrács közül választhatunk. Alakjuk szerint lehet lentről felfelé szélesedő, ez a klasszikus bográcsforma, de léteznek felfele szűkülő változatok is, melyeket jellemzően halászlé főzésre szokták használni. Méretük szerint az egészen kicsitől, 3 literestől akár 30 literig terjedhetnek. A méretet az alapján válasszuk meg, hogy jellemzően hány főre fogunk főzni a bográcsban. Anyaguk szerint lehetnek acéllemezből készültek, ezen belül megkülönböztetünk zománcos és rozsdamentes változatot. Továbbá kapható öntöttvasból készült bogrács is.
A következőkben az öntöttvas bográcsokról lesz szó, különösen annak első használtat előtti kezeléséről, a kiégetésről, melyet tulajdonképpen hívhatunk a bogrács beavatásának is.

Az öntöttvas bogrács előnyei és hátrányai

Az öntöttvas bogrács előnye a lemezből készülthöz képes a nagyobb tömegében, és az ebből adódó nagyobb hőkapacitásában rejlik. Az öntöttvas bogrács sokkal tovább tartja a hőt, és nagyobb vastagságának köszönhetően jobban el is osztja, így nehezebben ég oda benne az étel.
Az öntöttvas bogrács nagy hátránya, hogy sokkal több gondozást igényel, mint a zománcos vagy rozsdamentes társai. Az első használat előtti kiégetésen túl minden használat után kezelést igényel, megakadályozva ezzel a bogrács rozsdásodását, ugyanis az öntvény sem anyagában nem tartalmaz rozsdásodást gátló adalékokat (mint a rozsdamentes bogrács), sem korróziógátló bevonattal nem rendelkezik, mint a zománcos verzió. Az öntöttvas bográcsot így nekünk kell ellátni korrózióvédelem céljából bevonattal, melyet a legegyszerűbben hagyományos étkezési sertészsírral tudunk kialakítani. Ehhez használat után azonnal el kell mosni és kikenni zsírral. Ez a zsír a következő használatig jó eséllyel megavasodik, így a főzés előtt ismét el kell mosni.

A öntöttvas bogrács kiégetése

Ha sokáig szeretnénk használni öntöttvas bográcsunkat, akkor vannak bizonyos feladatok, amiket mindenképpen el kell végeznünk az első használat előtt. A bográcsot a gyártás során ideiglenes korróziógátló bevonattal látják el, hogy a raktárban, szállítás során és a boltban ne rozsdásodjon meg, ugyanis ehhez a folyamathoz a gyakori tévhitekkel ellentétben nem szükséges, hogy közvetlen nedvesség érje a kezeletlen vas tárgyat, a korrózió a levegő páratartalma hatására is megindul. A kiégetés során ezt az ideiglenes bevonatot távolítjuk el a bográcsról.
Figyelem, a kiégetés során mindig kellő óvatossággal járjunk el, azt csak kültéren végezzük, ne legyen a bogrács felett tető, faág, (a kiégetés során magasra csapó lángok miatt), álljon rendelkezésre oltóvíz, vagy tűzoltó készülék, a tűztől pedig tartsuk távol a gyermekeket és a háziállatokat.

Tipp: Ha belejöttél a kerti főzésbe, sütögetésbe próbáld ki a BBQ smokert vagy a grilltárcsás sütést is.

bogracs-kiegetese

A kiégetés lépései

  1. Gáz körégővel érdemes a kiégetést végezni, melyet közepes lánggal gyújtsunk meg a bogrács alatt. A gázégő lángja jobban szabályozható, könnyedén elzárható, mintha fával gyújtanánk alá, ezért javasolt a kiégetést ezzel végezni. A későbbiekben, a bográcsban való főzéshez már célszerűbb elcsomagolni a gázégőt és a palackot, ugyanis fával sokkal finomabb ételeket lehet készíteni benne. Ehhez különböző begyújtó eszközöket is találsz kínálatunkban.
  2. A zsírt beletesszük, majd az olvadása közben megkenjük a bogrács oldalát, s addig várunk, amíg lángra nem kap a zsír, ekkor a gázt el kell zárni.
  3. Ha elaludt, jöhet a bográcstakarítás meleg vízzel, mosószerrel és egy jó kefével.
  4. Addig végezzük a tisztogatást, míg a bográcsnak kékes színe nem lesz.
  5. Majd tiszta vízzel elöblítjük a bográcsunkat, alágyújtunk újra és víz nélkül felmelegítjük.
  6. Legvégül körbekenjük zsírral az egész belsejét, hogy megvédjük a rozsdásodástól.

Amennyiben ezeket a lépéseket elvégeztük az első használat előtt, és minden főzésnél megcsináljuk a szükséges kezelést, úgy minden bizonnyal remek társunk lesz a kerti főzésben az öntöttvas bogrács. Sőt, később egyéb eszközöket, mint szalonasütő, pecsenyesütő is kipróbálható a szabad tűz fölött.

A Profibarkács teljes bogrács kínálatát itt találod >>

Kapcsolódó ötletek