Faszenes grill begyújtása - A tűz csiholója
Módosítva: 2024. március 28.
Létrehozva: 2023. április 18.

Faszenes grill begyújtása - A tűz csiholója

Nehézség:

Ebben a bejegyzésben kifejezetten a faszenes grillsütő begyújtásának legfontosabb ökölszabályairól szeretnénk írni.

Tartalomjegyzék
  1. Faszenes grill begyújtása - a tűz csiholója
  2. Grillezés vagy barbecue - melyiknél hogyan izzítsd be a grillsütőd
  3. Melyik a jobb: faszén vagy grill brikett?
  4. Hogyan gyújtsuk be a faszenet, vagy a grillbrikettet?
  5. A faszenes grill begyújtása elektromos begyújtóval
  6. A faszenes grill begyújtása, ha nincsen brikettünk, vagy faszenünk

Faszenes grill begyújtása - a tűz csiholója

Bár ebben a bejegyzésben kifejezetten a faszenes grillsütő begyújtásának legfontosabb ökölszabályairól szeretnék írni, rögtön az elején tisztázni szeretném a grill és a smoker közti alapvető különbséget, ugyanis ezek a fogalmak tapasztalataim szerint némileg összemosódnak és a két eszköz beizzítása között is vannak különbségek.

faszenes grill begyújtása grill kéménnyel

Grillezés vagy barbecue - melyiknél hogyan izzítsd be a grillsütőd

A grillezés, mint ételkészítési technika alapvetően a hús forró grillrácson, közepes, vagy inkább magas hőmérsékleten, direkt hővel történő elkészítése. Ezzel szemben a barbecue, avagy bbq indirekt, low&slow, azaz alacsony hőfokon (100-130 fok körül), és hosszú ideig történő elkészítést jelent. Tehát az utóbbi eljárás során hosszú ideig, akár egy napig is, viszonylag alacsony hővel kezeljük a sütőnk tartalmát, addig a grillezés során magas hőt használunk rövid ideig és alapvető célunk egy szép sötétbarna kéreg létrehozása a húsdarabunkon.

A grillsütőknek két alapvető típusa létezik. Egyrészt vannak a gázgrillek. Nagyon praktikusak és használatuk végtelenül egyszerű, a leadott hő mértéke könnyen szabályozható és akár egy társasház erkélyén is beüzemelhetitek őket. Hátrányuk pedig, hogy talán pont a grillezés lényege hiányzik belőlük, a füst hozzáadott értéke. ha gázgrillünk van, és szeretnénk a füst ízét az ételekhez adni, akkor használjunk grill segédeszközt, füstölő dobozt!

A grillek másik típusát a faszéngrillek alkotják. A faszéngrillek ellenzői gyakran hangoztatják a nehéz begyújtás problémáját. Ennek leküzdéséhez szeretnék pár tanácsot adni, hogy még kezdőként se okozzon kellemetlenséget a grillezés legelső lépése. Faszenes grill begyújtása - titkos tippek tőlünk.

Grillsütő begyújtása

Melyik a jobb: faszén vagy grill brikett?

Első lépében érdemes megvizsgálni, hogy milyen anyagok begyújtásával generáljunk hőt, második lépésként pedig azt, hogy hogyan gyújtsuk be ezeket.

Ha a húst vagy a zöldséget faszenes grillen sütöd, akkor a faszén és az úgynevezett grillbrikett között választhatsz. A faszén akkor ajánlott, ha spontán módon, gyorsan és nem túl hosszú ideig szeretnél grillezni. Ennek a széntípusnak az az előnye, hogy nagyon gyorsan felforrósodik, így időben megkezdheted a grillezést. Azonban nem ég túl sokáig, átlagosan csak 45-75 percig és viszonylag egyenetlenül adja le a hőt. A grillbrikett szénporból készül nagy nyomáson. A nagyobb sűrűség miatt ezért hosszabb ideig izzik, mint a faszén és a hőleadása egyenletes. Ezért leginkább hosszabb grillezésekhez, például füstöléshez használható. Itt a grillezett ételek akár 48 órán át lehetnek a parázs felett. A brikett a közvetett grillezéshez is ideális. Természetesen az sem lehetetlen vállalkozás, hogy parázson grillezzünk, de mindenképpen figyelembe kell venni, hogy a faszénhez és a grillbriketthez képest számos hátránnyal jár. Egyrészt, nagyobb mennyiségű fát kell parázsig égetnünk, ami nagyon időigényes. Másfelől pedig az így kapott parázson maximum 30-40 percig grillezhetünk és a hőleadása kifejezetten egyenetlen lesz, tehát professzionális eredményt nehezebb elérni ezen az úton.

Hogyan gyújtsuk be a faszenet, vagy a grillbrikettet?

Erre négy lehetőség van.

Elsőnek a gyújtófolyadékkal kezdem, mert kifejezetten nem ajánlom, ellenére annak, hogy ez tekinthető a legelterjedtebb eljárásnak. A kétségtelen praktikus volta ellenére én nem szeretem, mert tapasztalatom szerint a gyújtófolyadék nem várt mellékízekkel „gazdagíthatja” a grillezett ételeinket. De ha mégis használnád, a következőkre figyelj: Csak a kifejezetten grillekhez készített folyékony készítményeket használj. Semmilyen más gyúlékony anyagot ne locsolj a faszénre, mert hatásuk kiszámíthatatlan és olyan adalékokat tartalmaznak, amik az egészségre is ártalmasak lehetnek. A grillfolyadékok használata ezzel szemben biztonságos, és mire elkezded sütni a húst a parázs fölött, már el is párologtak. A folyadékot mindig hideg, piramisformában elrendezett faszénre locsold, majd gyújtsd be a gúlát. Az izzó faszenet később terítsd el egy rétegben, hogy sütéshez egyenletes hőforrást alakíts ki.

Hogy a grillezéshez megfelelő mennyiségű faszén gyorsan elérje a kellő hőmérsékletet, használhatsz grillgyújtó kéményt is. A füllel ellátott fémhenger remek hővezetésének és hőeloszlatásának köszönheti hatékonyságát. A jól szellőző alsó részre kell behelyezni az éghető anyagot (papír), majd e fölé jöhet a faszén. Ezután már csak egy gyufára lesz szükség: gyújtsd meg vele a papírt, hogy felmelegítse a faszent. A fém kürtőnek köszönhetőn – további beavatkozás nélkül is – a faszén mennyiségétől függően 10-20 percen belül elkészül az izzó parázs, amit utána csak át kell borítani a grillre és már kezdődhet is a sütés. A grillgyújtó kémények egy tipikusan faborítású fogóval vannak ellátva, de mindenképpen ajánlott a hőálló kesztyű használata az előbbi műveletnél, mert a henger nagyon fel tud forrósodni. Ezeket az eszközöket többfajta méretben is megvásárolhatjátok, igazodva a grilletek méretéhez. Én tavaly szereztem be egyet és nem is értem, hogyan tudtam grillezni korábban nélküle.

Faszenes grill begyújtása

A faszenes grill begyújtása elektromos begyújtóval

Még ennél is egyszerűbben izzíthatod fel a faszenet, ha elektromos begyújtót használsz. Az eszközt közvetlenül a faszénhez kell tartani. A felszikrázást követően kicsit hátrébb kell húzni a gyújtót, de még nem szabad elvenni. Pár perc alatt már látható, hogy izzik a szén, és indulhat a grillezés. A gyorsaságon kívül további nagy előny, hogy a begyújtás történhet a grillen, tehát az izzó szenet nem kell pakolgatni.

A faszenes grill begyújtása, ha nincsen brikettünk, vagy faszenünk

Abban az esetben sem kell kétségbeesni, ha nincs grillgyújtó kéményünk, sem elektromos begyújtónk és gyújtófolyadék sincs a háznál. Ebben az esetben marad a jó öreg módszer, miszerint első lépésben tüzet rakunk a grillünkbe. Természetesen nem egy óriási tábortüzet, hanem éppen akkorát ami elegendő parazsat fog eredményezni arra, hogy a ráhelyezett faszenünket begyújtsa. Ennek hátránya az, hogy lényegesen lassúbb eljárás a korábbiaknál és igényel némi törődést a parázsra helyezett faszén is, kell némi legyezés, de olyat is láttam már, hogy valaki hajszárító alkalmazásával gyorsította a folyamatot. Viszont kétségkívül a begyújtás eme formája kölcsönöz némi romantikát a grillezésnek.

Remélem hasznosak voltak számodra a fenti tanácsok és eredményesen nyitod  a grillszezont és már tudod hogyan gyújtsd be a grillsütőd.

 

Kapcsolódó ötletek