riwall-oszi-akcio

Legjobb kültéri hőmérő
Módosítva: 2024. augusztus 16.
Létrehozva: 2024. augusztus 16.

Legjobb kültéri hőmérő

Helyszín: Kert

Hőmérők tekintetében alapvetően két nagy típust különböztethetünk meg, léteznek digitális hőmérők, és hagyományos, analóg hőmérők. Mindkét típus alkalmas kültéri hőmérséklet mérésére.

Tartalomjegyzék
  1. Analóg hőmérők
  2. Analóg csapadékmérők, esőszintmérők
  3. Digitális hőmérők
  4. A kültéri egység, kültéri hőmérő elhelyezése
  5. Időjárás állomások
  6. A Profibarkács kínálata

Analóg hőmérők

Az analóg hőmérők működési elve a folyadékok hőtágulásán alapul, egy színezett folyadék található egy vékony üveg csőben, a folyadék szintje a hőmérséklet függvényében hol magasabban, hol alacsonyabban helyezkedik el. A cső egy kalibrált skálázást tartalmazó felületre van rögzítve, melyről a hőmérsékletet le tudjuk olvasni.

analog-kulteri-homero

Az analóg hőmérők előnye, hogy nem szükséges elektromos áram a működéséhez, stabil, megbízható, hagyományos szerkezet, a mechanikai sérülést kivéve nem jellemző rá a meghibásodás.

Hátránya, hogy helyhez kötött, azaz nem lehet róla digitális jelet levenni, leolvasáskor oda kell menni az eszköz közvetlen közelébe.

Analóg csapadékmérők, esőszintmérők

Ezek az eszközök tulajdonképpen egy kalibrált, skálázott pohárkák, melyek alkalmasan az adott területen lehulló csapadék mennyiségének mm-ben történő megjelenítésére. Ez az információ igen érdekes lehet például a kertünk öntözése szempontjából, így minden kertművelőnek érdemes beszerezni csapadékmérőt.

nature-esoszintmero

Az esőszintmérő leolvasását érdemes közvetlenül minden eső után elvégezni, az adatot feljegyezni, és a vizet kiönteni a pohárkából, ugyanis későbbi leolvasás esetén a párolgás meghamisítja a mérési eredményt. Ezen kényelmetlenséget leszámítva egy ilyen esőmérő egyszerű, olcsó, pontos eszköz. Aki pedig nagyobb kényelemre vágyik, annak érdemesebb beszerezni egy esőmérésre is alkalmas időjárás állomást, melyekről a későbbiekben lesz szó.

A csapadékmérő elhelyezésénél fontos, hogy nyílt területen helyezzük el, ahol a csapadék szabadon bele tud hullani. Tehát épületektől, fáktól, egyéb akadályoktól távol.


Digitális hőmérők

A hőmérséklet értéket digitálisan kijelző készülékek, melyekben a hőmérséklet érzékelését egy érzékelő szonda végzi. A legtöbb szonda fémek vagy félvezetők hőmérséklet-függő ellenállás változásán alapul, melyből a készülék áramköre hőmérséklet adatot állít elő. A beltéri egység és a szonda közötti kapcsolat lehet vezetékes vagy vezeték nélküli.

Előnye az analóghoz képest, hogy távolról leolvasható, és leolvasása egyébként is egyszerűbb, kényelmesebb.

Hátránya, hogy az olcsóbb változatok jellemzően pontatlanabbak, illetve működtetésükhöz elektromos áramra (elemre) van szükség.

A kültéri egység, kültéri hőmérő elhelyezése

Amennyiben pontos hőmérséklet értékeket szeretnénk leolvasni, fontos a kültéri hőmérő elhelyezése, ugyanis a helytelen pozíció több fokos eltérést is okozhat a valósághoz képest. Az alábbi szempontokat vegyük figyelembe:

  1. Az analóg hőmérőnél logikus lépés lenne, hogy az ablak külső felületére rögzítsük a hőmérőt, így bentről is kényelmesen leolvasható, ez azonban, különösen télen nem jó megoldás. A lakóház közelében, még a jól szigetelt ingatlanok esetén is magasabb a hőmérséklet télen, így a valós értéknél nagyobbat fogunk leolvasni. Tegyük ehelyett a hőmérőt egy fára, ha pedig szeretnénk bentről látni a külső hőmérsékletet, akkor használjunk vezeték nélküli digitális hőmérőt.
  2. A kültéri hőmérőt, kültéri egységet ne tegyük napra: ha közvetlen napsütés éri a készüléket, akkor felmelegszik, és a valósnál magasabb értéket fog mutatni. Tegyük olyan helyre, ahol a nap nagyrészében árnyékban lehet, vagy készítsünk a hőmérőnek árnyékoló szerkezetet.

Tipp: A kültéri helyiségeket egyszerűen komfortosabbá teheted. Olvasd el tippjeinket a Napernyő erkélyre és teraszra vagy a Napvitorla rögzítése és felszerelése című cikkekben.

Időjárás állomások

Azok, akik a kültéri hőmérsékleten felül egyéb, az időjárással, légkörrel kapcsolatos aktuális információkat szeretnének tudni, adott esetben előrejelzést is látnának a következő 1-2 nap időjárásáról, annak célszerű lehet egy időjárás állomást beszerezni.

Ezek a készülékek jellemzően egy beltéri egységből, és hozzá tartozó egy, vagy akár több kültéri egységből állnak. Funkciójukat tekintve igen változatosak lehetnek, az egyszerű kialakításúak a kinti, benti hőmérsékleten felül mérik a páratartalmat. A közepes kategóriában ez kiegészül az időjárás előrejelzéssel, mely a következő 12-24 órára vonatkozik. A felső kategóriába tartozó eszközök képesek szélsebességet, szélirányt, szélhőmérsékletet, légnyomást és csapadékmennyiséget is mérni, melyek közül ez utóbbit napi, heti, havi bontásban is megjeleníthetjük a készülék beltéri egységén. Egyes berendezések wifi kapcsolat segítségével telefonos applikáción is képesek megjeleníteni az általuk mért adatokat.

A csapadék és szélsebességmérésre alkalmas időjárás állomások kültéri egységét nyílt terepen, megfelelő magasságban (2-3m magasan) helyezzük el, fáktól, épületektől messze, vagy azok fölé nyúló szerkezeten. Legcélszerűbb egy magas oszlopra felszerelni, ami akár lehet egy megmagasított kerítésoszlop, vagy egy ház tetőszerkezetéből kimagasló, használaton kívüli régi antennatartó oszlop is.

A Profibarkács kínálata

Áruházunkban többféle dizájn közül lehet választani, mindenki meg fogja találni a számára legszimpatikusabb kültéri hőmérőt, különböző formákban, színekben kapható, minden ízlést kielégítve. Ár tekintetében már 2000 Ft-tól egészen 13000 Ft-ig is találunk nemcsak műanyag, hanem fém hőmérőket is.

Amennyiben beltéri hőmérőt vagy egyéb speciálisabb területeket (pl. testhő, étel, fűtés) is szeretnél mérni, érdemes a lézeres hőmérőket is figyelembevenni.

Tipp: Sok családi háznál a nyár egyet jelent a medencézéssel is, így mindenképpen érdemes beszerezni egy medence hőmérőt is!

A Profibarkács.hu teljes kültéri hőmérő, eőszintmérő kínálatát itt találod >>

Kapcsolódó ötletek