karacsonyi-dekorok

Fűnyíró Tavaszi Karbantartása
Módosítva: 2024. május 09.
Létrehozva: 2022. május 31.

Fűnyíró Tavaszi Karbantartása

Nehézség:
Idő: Kevesebb, mint 2 óra

Hosszabbítsd meg kerti gépeid élettartamát megfelelő karbantartással! Videós útmutató. Az összes fűnyíró típust sorra fogjuk venni, de nyilván egy elektromos sokkal kevesebb törődést igényel, mint egy benzines fűnyíró. Alapvető fűnyíró karbantartási teendők a használat utáni tisztítás, a kések élezése- szükség szerint.

Tartalomjegyzék
  1. Fűnyíró Tavaszi Karbantartása
  2. Elektromos fűnyíró karbantartása
  3. Benzinmotoros fűnyírók karbantartása
  4. Robotfűnyírók karbantartása
  5. Fűnyíró karbantartásához szükséges eszközök
  6. Hogyan és milyen lépésekben tisztítsuk a fűnyírónkat
  7. Fűnyíró gyertyacsere

Fűnyíró Tavaszi Karbantartása

Mint minden munkagépre, így a fűnyíróra is igaz, hogy optimális eredményt csak akkor kaphatunk a munkavégzés során, ha gondot fordítunk az eszköz karbantartására. Legyen a fűnyírónk benzines, vagy elektromos meghajtású, van néhány karbantartási munka, amit mindenképpen meg kell tennünk visszatérő rendszerességgel. A karbantartási munkákat elektromos fűnyíró esetén annak áramtalanításával (akkus modell esetén az akkuk eltávolításával), robbanómotoros eszköz esetén pedig a gyertyák eltávolításával kezdjük. Az egyik legfontosabb visszatérő feladatunk ezen a téren a fűnyírónk tisztán tartása, elsősorban a vágóegység környékén. A legjobb eszköz erre minden bizonnyal a magasnyomású mosó, de egy erősebb kefe is célravezető lehet. A másik visszatérő feladatunk minden típus esetében a kések állapotának ellenőrzése. Ez azért szükséges mert elkerülhetetlen, hogy idővel a vágófelület csorbulni fog, azon sérülések jelentkeznek, amely fogyatékosságok le fogják rontani a munkavégzés színvonalát. A késeket, azok leszerelése után, magunk is megélezhetjük egy sarokcsiszoló segítségével, de ha nincs ebben gyakorlatunk mindenképpen forduljunk szakemberhez. Fontos megjegyezni, hogy az életlen vágókések nemcsak rosszabb minőségű fűnyírást eredményeznek, hanem megnövelik a fűnyíró motorjának terhelését is.

Elektromos fűnyíró karbantartása

Az elektromos fűnyíróknál igazából a legfontosabb ellenőrizendő pont a késélezés. Ott maga a vázszerkezet tudniillik műanyag, és munkavédelmi okokból, ott igazából túl bonyolult karbantartási műveleteket nem kell végeznünk. Azért is fontos, otthon elvégezni a kisebb szervízt a fűnyírónál, mivel nagyjából az az összeg, amit úgymond ezekre a javító szerszámokra, felszerelésekre be kell fektetni az nagyjából az első szezon általános szervizköltségén már meg is térül számunkra.

Az elektromos fűnyíró karbantartásához 5 egyszerű lépést ajánlott követni:

  • Fűnyíráskor tartsd a kormányon a kábelt, hogy nehogy elvágd! Használat közben, után lehetőleg védd az esőtől a gépet!
  • Tartsd tisztán a motor körüli védőburkolatot!
  • Szükség szerint élesítsd meg a pengét, védőszemüveget, védőkesztyűt használva!
  • A késeket mindig szárazon, tisztán tartsd!
  • Kend meg a kerekek tengelyét!

Összességében elmondható, hogy az elektromos (és az akkus) fűnyírók igénylik a legkevesebb karbantartást. Az eszközünk tisztán tartásán és a kések élezésén túl nincs túl sok dolgunk ezen a téren. Talán annyit lehet megemlíteni, hogy az elektromos fűnyírók esetében mindig ellenőrizni kell a kábel állapotát, mert még az esetleges mikrosérülések is komoly munkavédelmi kockázattal járhatnak.

Benzinmotoros fűnyírók karbantartása

Kétségtelen, hogy a benzines fűnyírók jóval több karbantartást és odafigyelést igényelnek, mint az elektromos, vagy akkus társaik.
A benzines fűnyíró karbantartásának egyik fontos eleme a szezonra felkészítés. Télre úgy tesszük el, hogy nincs benne üzemanyag, azt ki kell járatni és a motorolajat kézi leszívóval leszívni, hogy ne romoljon meg. Az egyik legfontosabb teendőnk a motorolaj szintjének folyamatos ellenőrzése és bizonyos időközönkénti cseréje. (A motorolaj típusát illetve a csere gyakoriságát tekintve mindenképpen kövessük a gyártó előírásait.) Lényeges, hogy csak a gyártó által előírt üzemanyagot használjunk. Kevesen tudják, de a benzin „megromlik”, ezért ha tudjuk, hogy huzamosabb ideig nem fogjuk használni a fűnyírónkat akkor az üzemanyagtartályt le kell eresztenünk. Tavasszal az első használat előtt fel kell tölteni az üzemanyag- és motorolaj tartályt. 

Ezután minden szennyeződést eltávolítunk, a külső házról, gyújtógyertyáról, késekről, görgőkről. Általában 8-10 óra használat után érdemes átkenni az igénybe vett részeket védőolajjal. A gyújtógyertyát is ajánlott szezonban is megtakarítani 1-2 alkalommal, és 2-3 havonta a porlasztó szűrőjét is megtisztítani. Nézzük meg mennyire élesek a kések, ha kell, gondoskodjunk az élezésről! Át kell nézni a csavarokat is, nem lazultak ki!
Minden fűnyírás után tisztítsuk meg a benzines fűnyírót! Ha elkapunk nyírás közben 1-1 kavicsot, a kések csorbulhatnak, ezeket helyre kell hozni, illetve az esetleges rezgés miatti csavarlazulásokat is ellenőrizni!

Robotfűnyírók karbantartása

A robotfűnyírók karbantartása lényegében megegyezik az elektromos és az akkus modellek esetében elvégzendő feladatokkal. Néhány specifikumot azért meg lehet jelölni. Elsősorban meg kell győződni arról, hogy a robotfűnyíró kerekei megfelelően működnek, nem sérültek-e és nem ragadtak-e meg valamilyen szennyeződés miatt. Ellenőrizzd a különböző szenzorokat is, például az esésérzékelőket, hogy azok tiszták-e, mert ellenkező esetben jelentősen romlik a robotfűnyírónk hatásfoka. Amennyiben a robotfűnyírón van lehetőség szoftverfrissítésre, akkor érdemes időnként ellenőrizni, hogy elérhető-e újabb verzió, és frissítse a szoftvert a legújabb funkciók elérése érdekében.

A következőkben összefoglaljuk a robotfűnyíró karbantartásának néhány fontos lépését:

  1. Tisztítsd meg a vágókést: A robotfűnyíró vágókését a fűnyírás során könnyen szennyezhetik fűdarabok, levelek vagy egyéb szennyeződések. Rendszeresen ellenőrizd és tisztítsd meg a vágókést, hogy a lehető legjobb vágási eredményt érd el. Győződj meg arról, hogy a fűnyíró kikapcsolt állapotban van, mielőtt hozzányúlnál a vágókéshez.
  2. Tisztítsd meg a robotfűnyírót: Rendszeresen távolítsd el a robotfűnyíró aljáról a koszos, fűvel, porral vagy egyéb szennyeződésekkel teli részeket. Használj száraz rongyot vagy kefét a tisztításhoz, és ügyelj arra, hogy ne használj vízzel, mivel a robotfűnyírót nem szabad vízbe áztatni.
  3. Ellenőrizd a kerekeket: A robotfűnyíró kerekeit is időnként meg kell vizsgálni és tisztítani. Ellenőrizd, hogy nincs-e bennük fű vagy egyéb szennyeződés, és szükség esetén távolítsd el ezeket.
  4. Cseréld ki a vágókést: Idővel a vágókés elhasználódhat, megrepedhet. Amennyiben szükséges, cseréld ki a vágókést a gyártó által előírtak szerint, hogy a fűnyíró hatékonyan működjön.
  5. Ellenőrizd az akkumulátort: A robotfűnyíró általában akkumulátorral működik. Győződj meg arról, hogy az akkumulátor töltése megfelelő, és kövesd a gyártó ajánlásait az akkumulátor időszakos karbantartására.
    Karbantartás a téli időszakban: Ha a robotfűnyírót télen nem használod, gondoskodj a megfelelő tárolásról. Távolítsd el az akkumulátort a fűnyíróból, és tárold azt száraz és hűvös helyen.
  6. Frissítsd a szoftvert: Néhány robotfűnyíróhoz elérhető szoftverfrissítések. Frissítsd a robotfűnyíró szoftverét a gyártó által biztosított legújabb verzióra, hogy javítsd a teljesítményét és az új funkciókat élvezhesd.
  7. Védőburkolat ellenőrzése: A robotfűnyíróhoz gyakran jár védőburkolat, amely védi a vágókést. Győződj meg róla, hogy a védőburkolat megfelelően rögzítve van, és nincs-e rajta sérülés.


Mindig tartsd be a gyártó által megadott karbantartási utasításokat és időszakokat, hogy a robotfűnyíró hosszú élettartamot és hatékony működést biztosítson. Ha bármilyen problémát észlelsz a fűnyíróval kapcsolatban, keresd fel a gyártó hivatalos szervizét vagy szakembert a probléma megoldása érdekében.

Fűnyíró karbantartásához szükséges eszközök

Nézzük, hogy melyek azok az eszközök, amikre szükségünk lesz a megfelelő karbantartás érdekében:

Első és legfontosabb a megfelelő benzines fűnyíróba való motorolaj. A legegyszerűbb módja, ha nem szeretnénk nagyot hibázni, hogy milyen fajtát kell választanunk a fűnyíróba, akkor lehet kapni univerzális kenőanyagot, amit tökéletes erre a felhasználásra. A következő eszköz, amit használnunk kell, az maga az olaj leszívásához használandó kézi olajszivattyú berendezés, amihez tartozik egy szilikon slag is, ezt kell majd bedugni a fűnyíró tartályába és a kis pumpa segítségével tudjuk majd leszívni a használt motorolajat. Ez nagyon fontos lépés, hiszen a téli álom folytán, ha tisztítás nélkül akarjuk elindítani a fűnyírót, sajnos nem fog működni és még akár nagyobb problémát is okozhatunk magunknak, ha nem tisztítjuk ki.

Amit még használunk a karbantartási lépések során az egy fenőkő, amivel a pengéket tudjuk megélezni, mivel nem feltételezhetjük azt, hogy minden háztartás rendelkezik elektromos köszörűvel. Érdemes lehet még egy általános tisztítókefét (pl. Flo Fűnyíró tisztító kefe) is magunkhoz venni, hiszen bármikor találkozhatunk kisebb nagyobb koszos felülettel, amit érdemes letakarítani. Illetve nem utolsó sorban pedig egy benzin tárolására alkalmas kis dobozt, üveget is szerezzünk be, amiben a légszűrőt tudjuk majd megtisztítani. A motorolaj beöntéséhez pedig egy töltőcső segítségét tudjuk majd kérni. Végezetül pedig egy gyertyakulcs is társunk lesz majd, amivel a gyújtógyertyát ki lehet szedni és ellenőrizni.

Hogyan és milyen lépésekben tisztítsuk a fűnyírónkat

Először is kezdjük a légszűrő tisztításával, vannak olyan robbanómotoros gépek, amelyik lamellás légszűrővel van ellátva, a legtöbb pedig szivacsos módszerrel van felszerelve. A lamellás verziót úgy tudjuk kitisztítani, hogy fogjuk, kivesszük, majd kompresszor segítségével átfújjuk (levegővel), ha pedig nagyon a végét járja, akkor érdemes kicserélni. Ha viszont a szivacsos verziónk van, akkor örüljünk mert ez a verzió örökéletű is lehet. Évente többször is ajánlott 2-3 havonta tisztítani. Szivacsos verzió esetén, mindössze távolítsunk el a szűrőt és jól mossuk át benzinben és minden felesleges koszt távolítsunk el róla. Jól csavarjuk ki belőle a benzint, hagyjuk megszáradni, majd helyezzük vissza a helyére.

Tartsuk észben, hogy mikor elrakjuk a nyári, őszi használat után a fűnyírót, nagyon fontos, hogy vagy teljesen használjuk el az összes benzint, ami a tartályban van, vagy mindenképp teljesen szívjuk le, mielőtt elrakjuk több hónapra állni. Több okból is fontos, egyrészt nem poshad bele a gépbe a benzin, illetve pedig a benzin káros lehet a gumianyag alkatrészére a szerszámnak. A porlasztón is van egy csavarezt se felejtsük el első használat előtt kitekerni és onnan is kiszívni, kifújni, kijáratni a maradék benzint.

Ha esetleg találunk bármi külsérelmi nyomot a vázon, rozsdásodás vagy egyéb hibák, azt egyszerűen fel lehet csiszolni, lefújni, vagy lekenni bármilyen rozsdásodás-gátló szerrel, hogy még inkább hosszú életű legyen a gépünk.

Olajcsere előtt érdemes pár percet járatni a gépet, hogy az olaj is megfelelőn át tudjon melegedni, és így nekünk is sokkal könnyebb dolgunk lesz a leeresztésnél. Először a gépet döntsük meg egy kicsit átellenes irányba, így majd arra folyik az olaj, ahova mi szeretnénk és könnyebb dolgunk is lesz a leszívásnál. Ahogy említettük, elővesszük az olajszivattyú berendezést, behelyezzük a szilikon slagot, majd a pumpa segítségével eltávolítjuk az olajat. Amint ezzel készen vagyunk, bele is önthetjük az új olajat a tartályba. Helyezzük vissza a kupakot a pálcával, majd utána ellenőrizzük le az olajszintjét is, hogy eleget öntöttünk-e bele. Jól látható ebből, hogy még a legjobb benzines fűnyírókat is szükséges karbantartani.

Fűnyíró gyertyacsere

A következő lépésként használjuk a gyertyakulcsot, amivel egyszerűen vegyük ki a gyújtógyertyát, kicsit kefével tisztítsuk meg és figyeljünk a megfelelő gyertyahézagot is. Ha minden rendben van vele, akkor csavarjuk vissza a kulcs segítségével a helyére.

A gyújtógyertya után vegyük le a fedelét a fűnyírónak és tisztítsuk meg a vázat kefével és kompresszor segítségével, és távolítsunk el minden szennyeződést a gépházról is. Ezután óvatosan döntsük el a gépet, távolítsuk el a pengét/kést az alján és a fenőkő segítségével élezzük meg. Helyezzük vissza a tisztítás után és már készen is vagyunk a fűnyírónk tisztításával.

Végezetül három nagyon fontos dologra hívnánk fel a figyelmeteket, az első, hogy a levegőszűrőjét ne szappanos vagy sima vízbe mossuk ki, hanem mindenképpen benzint használjuk, várjuk meg amíg megfelelően kiszárad és mehet is vissza a helyére.  A második a gyertyahézag mérete, nem szabad kalapáccsal korrigálni rajta, ha nem megfelelő akkor mindenképp cseréljük le.

A harmadik és legfontosabb pedig, hogy mindenképp csatlakozzatok a kis csapatunkhoz és iratkozzatok fel a Youtube csatornánkra, ahol számos hasonló részletes és hasznos videóval találkozhattok.

Tipp: A hosszú élettartamú fűnyíróért cserébe télen is érdemes egy kis karbantartást elvégezni. A keti gépek téliesítéséről itt találsz bővebb olvasnivalót. 

A teljes fűnyíró kiegészítő és tartozék kínálatunkat fűnyíró karbantartáshoz itt található >>

Kapcsolódó ötletek