kiárusítás

Legjobb fűnyíró
Módosítva: 2024. május 09.
Létrehozva: 2023. augusztus 04.

Legjobb fűnyíró

A legjobb fűnyíró után kutatsz? Segítünk kiválasztani, hogy tényleg hosszú évekig kiszolgáljon, és elégedetten használhasd akár benzines, elektromos, vagy akkus fűnyírót választasz.

Tartalomjegyzék
  1. A legjobb fűnyíró kiválasztása
  2. Mekkora a kerted?
  3. A fűnyíró vágási szélessége
  4. Vágási magasság
  5. Fű gyűjtőkosár mérete
  6. A motorteljesítmény
  7. Fordulatszám
  8. Extra funkciók a fűnyíróknál
  9. Mit jelent az önjáró funkció a fűnyírónál?
  10. A legjobb fűnyíró fajták otthonra
  11. Melyik a legjobb fűnyíró számomra?
  12. Melyik a legjobb elektromos fűnyíró?
  13. Melyik a legjobb akkumulátoros fűnyíró?
  14. Melyik a legjobb benzines fűnyíró?
  15. Melyik a legjobb robotfűnyíró?
  16. Legjobb fűnyíró márka

A legjobb fűnyíró kiválasztása

A legjobb fűnyíró otthoni kiválasztásához tisztában kell lenni néhány fontos információval. A terület nagysága alapvetően fontos, de az sem mindegy, van-e elektromos áram a közelben vagy külterületen lesz használva? A fűnyírók üzemeltetése, karbantartása is számos kérdést felvet, lássuk a legfontosabb tudnivalókat, hogy melyik a legjobb fűnyíró.

a-legjobb-funyiro-kivalasztasa

Az adott felhasználási helyhez leginkább optimális fűnyírót megtalálni nem könnyű feladat. Át kell gondolni néhány tényezőt, hiszen elvárás, hogy a fűnyíró megfelelően teljesítsen, a munka jól haladjon. Egy pici kertbe nem való benzinmotoros fűnyíró, mint ahogy egy kisebb kertbe nem szükséges a legnagyobb vágószélességű modellt megvenni. A zöld terület mérete, a fűnyíró meghajtása (benzines, elektromos, akkus) és a teljesítmény alapvetően fontos mérlegelendő szempontok a legjobb fűnyíró beszerzéséhez.

Mekkora a kerted?

Első lépésben a kert méretét - és egyéb adottságait – kell felmérni, mert ez alapvetően fogja meghatározni a modellválasztást. Minden fűnyíró esetében megadják, hogy hány négyzetméterre javasolják. 400-500 négyzetméterre az elektromos fűnyíró a legjobb választás, kisebb kertbe vagy ha nincs áramvételezési lehetőség, az akkumulátoros az ideális típus. Mivel az elektromos fűnyírók között sokféle vágásszélességűt találni, így akár 1000 m2-es kertbe is jó lehet, ha mondjuk egy 51 cm-es-t választunk. Ennél nagyobb zöld felülethez elsősorban benzines fűnyíró ajánlott. A kert méretén túl meghatározóak lehetnek még a kertünk domborzati viszonyai, de akár a fű típusa is döntő lehet. Súly alapján kisebb kertekben könnyűsúlyú, kezelhetőbb fűnyírót érdemes választani, míg nagyobb területeken erőteljesebb, esetleg önjáró fűnyírót ajánlott használni. 

A fűnyíró vágási szélessége

A fűnyírók műszaki specifikációjának egyik lényeges eleme a vágási szélesség. Az első gondolatunk az lehetne, hogy minél nagyobb vágási szélességgel rendelkező eszközt válasszunk, de természetesen ebben az esetben is a zöldfelületünk méretei és a terepviszonyok a döntőek. Amennyiben egy nagy, egybefüggő, homogén fűfelület rendben tartására kívánunk fűnyírót beszerezni, akkor valóban a minél nagyobb vágásszélesség, annál jobb elv érvényesül. Abban az esetben viszont, ha a kertünk cserjékkel tagolt, esetleg szűk területeken kell haladnunk, már sokkal előnyösebb lehet egy kisebb vágási szélességgel rendelkező fűnyíróban gondolkodni.

Átlagosan 3 kategóriába sorolható a vágásszélesség.

  • 30-35 cm: 200-300 m2-ig
  • 40-45 cm: 500-600 m2-ig
  • 51-53 cm: 600-1000 m2-ig

Vágási magasság


Lényeges szempont, hogy a vágás magassága állítható legyen. Így attól függően, hogy mennyire akarjuk lenyírni a gyepet, lesz választási lehetőségünk. Ez különösen fontos annak fényében, hogy az eltérő gyeptípusok eltérő magasságú vágást igényelhetnek.
Általában elmondható, hogy 5-6 centiméteres magasság a legideálisabb az utolsó vágáskor, ennyivel vágjon neki a télnek a gyep. Ha az utolsó vágás túl alacsonyra sikerül, akkor nagyobb a veszélye, hogy fagykárt szenved az állomány.

Fű gyűjtőkosár mérete


Ma már általános, hogy még a legalacsonyabb kategóriába tartozó modellek is rendelkeznek gyűjtőkosárral, ami nagyon praktikus, hiszen nem kell minden fűnyírás után hosszas gereblyézéssel tölteni az időnket. A fű gyűjtőkosár mérete – elég logikusan – a fűnyírók teljesítményéhez igazodik. A nagyobb teljesítményű és nagyobb terület lenyírására tervezett modellekhez értelemszerűen nagyobb méretű gyűjtőkosár tartozik, hogy ne kelljen a munkafolyamatot indokolatlanul túl gyakran megszakítani. Ezzel szemben a kisebb teljesítményű fűnyírók kisebb méretű gyűjtőkosárral vannak ellátva. Ha a fű eltömíti a fűnyírót vagy a kések életlenednek érdemes szakszerű eszközökkel karbantartani a fűnyírót.

A motorteljesítmény


Alapvetően egy gyengébb teljesítményű motor is elegendő lehet a pázsitunk rendben tartásához. Abban az esetben viszont, ha nagyobb felületen dolgozunk, esetleg a fűszálak közzé erősebb szárú gyomnövények is keverednek, már számíthat a nagyobb teljesítmény. Érdemes megjegyezni, hogy a motorteljesítmény az elektromos gépeknél Watt-ban szokott megjelenni, míg benzines modelleknél kW, vagy lőerő. Általánosságban elmondható, hogy a robbanómotoros gépek nagyobb teljesítménnyel rendelkeznek az elektromos, vagy akkus társaiknál.

Fordulatszám


A fűnyírók esetében a fordulatszámnak a kapott végeredmény szempontjából kiemelt jelentősége van. Minél magasabb a fűnyírónk fordulatszáma, annál szebb lesz a nyírás után kapott zöldfelületünk.

Extra funkciók a fűnyíróknál


A magasabb kategóriába tartozó modellek számos extra funkcióval rendelkezhetnek, amelyek kényelmesebbé tehetik a munkavégzést és tökéletesebbé a kapott végeredményt. Ilyen például az önjáró funkció, amely az elektromos, vagy akkus társaiknál sokkal nehezebb robbanómotoros fűnyírók esetében lényegesen megkönnyítik és felgyorsítják a munkafolyamatot. Itt kell megemlíteni a mulcsozásra alkalmas fűnyírókat. Ennek az extra funkciónak az előnyei akkor domborodnak ki igazán, ha a levágott füvet nem kívánjuk külön komposztálni, így a gyepre visszajutó fűapríték természetes trágyaként hasznosul a talajon.

Mit jelent az önjáró funkció a fűnyírónál?


Azt, hogy a gép súlyát nem nekünk kell tolni. Az önjáró fűnyírók nagy, összefüggő, lejtős-emelkedős területek esetében mindenképp megkönnyítik a dolgunk, hisz helyettünk a fűnyírót a hátsó, vagy esetleg összkerék meghajtás viszi előre, így a több órás fizikai munka kevésbé is megterhelő

A legjobb fűnyíró fajták otthonra

Melyik a legjobb fűnyíró számomra?

A legjobb fűnyíró mindenki számára más és más. Egy külterületi zöldfelület vagy egy egész nagy füves kert gondozásához a legjobb a benzinmotoros, míg egy kisebb kertben az akkumulátoros vagy az elektromos is szóba jöhet. Az akkumulátoros nincs áramforráshoz sem kötve, a hétvégi telken is képes füvet vágni, ha fel van töltve az akksija. A megfelelő vágásszélesség sem elhanyagolható, hiszen nem mindegy, hányszor kell fordulni a fűnyíróval.

Melyik a legjobb elektromos fűnyíró?

Ha elektromos fűnyíró mellett döntesz, valószínűleg megoldott az áramvételezési lehetőség, így ezzel a használati feltétellel nem lesz gond. Teljesítményüket és vágásszélességüket, továbbá árukat tekintve is széles a választék. Nagyjából 30 ezer forinttól indul a Classic kategória (Hecht elektromos fűnyíró), de egy Prémium elektromos fűnyíró akár 150 ezer forint is lehet. 1000 W és 1800-2000 W között van a teljesítményük. A legjobb elektromos fűnyíró már akár mulcsozni is képes, vágási magassága többféle pozícióba állítható, nagy gyűjtője miatt ritkábban kell üríteni. Némelyik modellnél az állítható tolókar a felhasználói élményt tovább emeli.

Melyik a legjobb akkumulátoros fűnyíró?

A legjobb akkumulátoros fűnyíró valószínűleg nem a belépő árszinten található. Nagyjából 50 ezer és 300 ezer forint között találni akkus fűnyírókat, melyek között teljesítményben, extra funkciókban is óriási különbség mutatkozhat. Egy alaptípus általában 34 cm vágásszélességgel és 2*18 V akkuval működik (Yato akkus fűnyíró), míg egy felsőkategóriás Einhell akkumulátoros fűnyíró 47 cm vágásszélességgel és 4 db 18V-os akkumulátorral üzemel. Biztonsági kulcs a beindításhoz és számos extrával bír. Ilyenek a tolási sebesség beállítás, a LED jelzés az akkumulátor töltöttségéről vagy az állítható hátsó kerekek.

Melyik a legjobb benzines fűnyíró?

A legjobb benzines fűnyíró mindamellett, hogy nagy területen is képes hatékonyan dolgozni, és áramra sincs szüksége számos plusz funkcióval teszi gyorssá és praktikussá a munkát. Áruk átlagosan 85ezer és 300 ezer forint között mozog, a magasabb teljesítményű benzines gépek általában 4 üteműek, 5-6 lóerősek, akár 55-56 cm vágásszélességgel 1500-2000 m2-es területre is kiválóak. A Hecht 173 cc-s, benzinmotoros önjáró fűnyírója ezeken felül mulcsozni is képes, gyűjtő tartálya méretes, szerkezete minőségi, többnyire fémházas.

melyik a legjobb robotfűnyíró

Melyik a legjobb robotfűnyíró?

A Riwall RRM 1000 robotfűnyíró 1000 m2 terület karbantartására képes. Zajszintje alacsony, így a szomszédokat sohasem zavarja a fűnyírás, és a keskeny helyeken, szűk sarkokban is tökéletesen vág. A robotfűnyíró az esőérzékelőjének köszönhetően, automatikusan visszatér a töltőállomásra. A csomag mindent tartalmaz, ami csak az üzembe helyezéshez kellhet.

Tipp: Egyéb fűnyíró típusokról részletesen másik bloggcikkünkben olvashatsz még érdekességeket.

Legjobb fűnyíró márka

A legjobb benzines fűnyíró márkák között olyan neveket említhetünk, mint a Hyundai, Riwall, Einhell, Hecht, Fieldmann, Sceppach, AGT vagy a Graphite. Van, aki ragaszkodik egy márkához és annak megfelelően választ, míg más ár-érték arányban próbálja a legjobbat megtalálni. Nagy különbségek azonos kategóriákban nincsenek.

Akkus fűnyírók közül a top minőség az mindenképpen az Einhell, de kiváló minőséget képvisel még a Yato, Hecht, Riwall, Neo, Graphite is.

Elektromos fűnyíróink között a Riwall a legnépszerűbb, de szeretik a vásárlóink a mindig megbízható, német Einhell minőséget is. A Graphite, Yato elektromos fűnyírókban sem szoktunk csalódni.

Tipp: Esztétikusabb, rendezett lesz a végeredmény, ha egy fűszegélynyíróval "finishelünk" a nehezebben elérhető helyeken. Ha akkus fűnyírót választunk, akkor szegélynyírót ugyattól a márkától vásároljunk, hogy ugyanazzal az akksival és töltővel tudjuk működtetni.

Kapcsolódó ötletek