Méhlegelő kialakítása a kertben
A méhek 70 millió éve élnek a Földön, és hasznos munkájuk a mezőgazdasági termelés és általában a növények életében kiemelt fontosságú. Alakíts ki méhlegelőt a kertedben, elmondjuk hogyan.
- Mi az a méhlegelő?
- Méhészkedés történelem
- A méhek szorgos munkanapjai a méhlegelőn
- Méhlegelő kialakítása a kertedben
- Hagyd, hogy szabadon nőjenek a növények a kertedben!
- Ültess kifejezetten méhbarát növényeket a kertedbe!
- Milyen méhbarát növények, virágok léteznek?
- Mekkora legyen a méhlegelő?
Mi az a méhlegelő?
A méhlegelő egy olyan terület vagy környezet, amelyet speciálisan a méhek számára hoznak létre és gondoznak. A méhlegelők olyan területek lehetnek, amelyeket a növények és virágok gazdag kínálata jellemez, amelyek a méhek táplálékforrását képezik.
Mivel a méhek virágporral és nektárral táplálkoznak, fontos, hogy elegendő virágzó növény legyen a környezetben. A méhlegelőknek általában sokféle virágzó növényt tartalmazó ökoszisztémák, például rétek, mezők vagy vadon élő virágos területek. Általában megfelelő vízkészlettel, búvóhelyekkel és a méhek számára biztonságos környezettel rendelkeznek.
A méhlegelők kiemelkedő fontossággal bírnak a méhek számára, mivel ezek a területek lehetővé teszik számukra, hogy elegendő táplálékot gyűjtsenek és tároljanak, valamint biztosítsák a méhkolóniák túlélését. A méhlegelők a méhészek és a méhészetek számára is fontosak, mivel ezek a területek lehetővé teszik a méhészeti tevékenységek fenntarthatóságát és sikeres gazdálkodását.
A méhlegelők védelme és fenntartása kulcsfontosságú a méhek és a beporzásuk által biztosított ökológiai "szolgáltatások" fenntartásához. A méhek által végzett beporzás alapvető fontosságú a növények szaporodásához és a biodiverzitás fenntartásához. A méhek által beporzott növények hozzájárulnak a mezőgazdasági termékek terméshozamához és minőségéhez is.
A méhlegelők megőrzése érdekében fontos olyan agrár- és környezetvédelmi gyakorlatokat alkalmazni, amelyek fenntartják a virágos növények sokféleségét és biztosítják a méhek számára a megfelelő táplálékot. Ez magában foglalja a vegyszermentes mezőgazdasági módszerek alkalmazását, az élőhelyek diverzitásának megőrzését és a virágos területek fenntartását.
Méhészkedés történelem
A méhek 70 millió éve élnek a Földön, és hasznos munkájuk a mezőgazdasági termelés és általában a növények életében kihagyhatatlan fontosságú.
A méz gyűjtése és fogyasztása az emberrel egyidős - a kőkorszakból is fellelhető nyomok alapján. A kezdetek kezdetén fosztogatták, és kisfüstölték, elpusztították a méheket elődeink, majd rájöttek, hogyan tudják tenyészteni őket. Külön mézvadász foglalkozott azzal, hogy a mézlelőhelyet kifigyelje, majd megszerezze a társai számára.
A méz gyógyító hatását hamar felfedezték, ételek és italok hozzávalójaként használták fel. A méhtartás korán szokássá vált, eleinte farönköstől vitték haza a méheket, hogy ne kelljen messzire menni az édes nedűért.
Az évezredek során kialakult átalakult méhészet mára veszélyben van, a méhek száma drasztikusan, 90%-kal lecsökkent a gyomirtók, egyéb vegyszerek használata, illetve a virágos, erdős területek lecsökkenése miatt. Ennek igen komoly következményei vannak a növényvilágunkra, táplálkozásunkra nézve, így a védelmükben több intézkedés bevethető egyénileg is.
A méhek szorgos munkanapjai a méhlegelőn
Ezek az apró, ám annál hasznosabb élőlények, legalábbis a dolgozók arra gerjednek, hogy virágról virágra szállva begyűjtsenek minél több nektárt és port, amit aztán robot módjára hordanak be a méhkasba. Naponta képesek akár 300 virágot is meglátogatni, így a beporzási folyamatban is aktívan részt vesznek. Ez a gyümölcsök- és zöldségek fejlődéséhez is elengedhetetlen, így érthetőbbé válik, miért fontos számunkra is a fokozott védelmük és a megfelelő területek kialakítása ehhez a folyamathoz.
A nektárt egy speciális tasakba gyűjtik a testükön, a virágport pedig a hátsó lábukon található pollenzacskóba rejtik. A nektárt összekeverik egy enzimmel, majd ezt a felöklendezett keveréket adják át más kaptárban élő társaiknak.
Így kerül a viaszsejtekbe, majd néhány nap elteltével létrejön a magas cukortartalmú méz.
Méhlegelő kialakítása a kertedben
A válasz kézenfekvő olyan virágokat kell a kertedbe ültetni, melyek virágporban és nektárban gazdagok. Ám ahhoz, hogy egy ilyen terület kialakítása sikeres művelet legyen, átgondoltan kell a növények közül kiválogatnod a legmegfelelőbbeket. Érdemes további szempontokat is figyelembe venned a méhlegelő létrehozása során.
Készíts rovarhotelt házilag, válassz hozzá megfelelő kéziszerszámot, vagy barkácsgépet, például akkus csavarozót.
Hagyd, hogy szabadon nőjenek a növények a kertedben!
Bár szebbnél szebb díszkerteket látni, a gondozott gyep között (pláne rendszeres gyepszellőztetés során) aligha marad meg bármilyen vadvirág. Érdemes azonban megfigyelned, hogy ha vadon hagyod egy részét a kertednek, milyen apró virágok bukkannak fel a "hanyagságodnak" hála. Ezt a területet a méhek imádni fogják, higgy nekem – nálam pont egy ilyen rész maradt ki a hátsó kertben és színpompás virágok díszítik, mióta nem jut elég időm rá, illetve rengeteg méhecske gyűjtőhelyéül szolgál.
Ültess kifejezetten méhbarát növényeket a kertedbe!
A levendula például egy roppant igénytelen növény, mely csodálatos virágával és illatával az egyik legvonzóbb méhcsalogató növényünk. Bátran ültesd hát kertedb, többféle módon is felhasználhatod a virágát. Az ültetéshez szükséged lenne ásóra? Például a Fiskars Solid ásó jó társad lehet a munkában.
Milyen méhbarát növények, virágok léteznek?
A levendulán kívül a napraforgó, a citromfű, nyári orgona, mák, körömvirág, pipacs, zsálya, repce, mézontófű, rozmaring nagy méh kedvenc. Érdemes vegyesen ültetni, hiszen egészen az őszi időszakig szükségük lesz virágporra és nektárra, így a különféle virágok virágzási idejére is érdemes odafigyelni – így egész szezonban munkát és élelmet tudsz biztosítani a számukra.
Mekkora legyen a méhlegelő?
Már egy apró rész kialakításával is jelentősen hozzájárulsz a méhek védelméhez, nem beszélve arról, hogy ha szeretsz kertészkedni és a saját kertedben termeszteni a zöldségeket, a megfelelő terméshozam érdekében szükséged lesz méhekre is. Tipp: kertészkedéshez mindig használj kertész kesztyűt.
Tipp: Érdemes a konyhakertet is tudatosan megtervezni, így nem csak méheknek, hanem saját fűszerkertednek is kedvezel.
Kapcsolódó ötletek
Ahhoz, hogy a citromfa gondozása eredményes legyen, a növényünk szépen fejlődjön és szép, egészséges citromokat teremjen, alaposan meg kell ismernünk ezt a citrusfajtát, és tudnunk kell, mit szeret és mit nem!
A magaságyás építése házilag, saját kezűleg nem bonyolult feladat, és a karbantartása sem igényel több erőfeszítést, mint egy hagyományos zöldségeskert.