
Lézeres távolságmérő működése
A lézeres távolságmérő egy kis méretű, praktikus eszköz, mely funkcióját tekintve távolságmérésre szolgál, mint az a nevéből is egyértelműen kiderül. Kinézetét tekintve egy mobiltelefonnál kisebb készülék, elején egy lézervetővel és egy fényérzékelő szenzorral, előlapján egy kijelzővel, és be/ki kapcsoló, illetve egyéb kezelőgombokkal.
- Lézeres távolságmérő előnyei a mérőszalaggal szemben
- Lézeres távolságmérő hátrányai a mérőszalaggal szemben
- A lézeres távolságmérő működési elve
- A lézeres távolságmérő funkciói
- A lézeres távolságmérő kiválasztásának szempontjai
Lézeres távolságmérő előnyei a mérőszalaggal szemben
- Gyorsabb mérést tesz lehetővé
- Nagyobb távolságokra is hatékonyan lehet mérni vele, míg a mérőszalagok hossza limitált,
több körben történő mérés esetén pedig megnő a hibázás lehetősége - Amennyiben lézeres távolságmérővel dolgozunk, sok esetben egy ember is elég olyan
mérésekhez, amit hagyományos mérőszalaggal két ember tudna csak kényelmesen teljesíteni - Olyan méréseket is el tudunk végezni vele, melyekhez fizikailag nem férünk hozzá (pl. oszlop
magasság, elzárt telken lévő tereptárgyak kerítéstől mért távolsága stb.)
Lézeres távolságmérő hátrányai a mérőszalaggal szemben
- A mérést a műszer, és valamilyen szilárd, nem átlátszó, nem tükröződő felület között tudjuk
megvalósítani, így ezek hiánya limitálja a mérés lehetőségeit. Például talajra rajzolt jelek,
ablaküvegek stb. között nem tudunk közvetlenül mérni, csak ha valamilyen segédeszközt
odahelyezünk, ez pedig kényelmetlenné teszi a használatá - Erős napsütésben, szabadtári használata nagyobb távolságokra gyakorlatilag lehetetlen, a lézer. 4-5 m-nél nagyobb távolságról már egyáltalán nem látszik, ilyenkor kénytelenek vagyunk megvárni a szürkületet, vagy elővenni egy mérőszalagot.
A Yato kínálatában pl. különböző távolságig használható modelleket találsz:
Yato lézeres távolságmérő 50 m
Yato lézeres távolságmérő 100 m
A lézeres távolságmérő működési elve
Alapvető működési elve az, hogy a kibocsájtott lézerfény adott közegben (jelen esetben ez a levegő) állandó sebességgel terjed, nagyjából minden más tényezőtől függetlenül. A műszer elején található egy lézervető, illetve egy fényérzékelő szenzor. A lézervető által kibocsátott lézernyaláb visszaverődik a mérendő felületről, melyet a fényérzékelő szenzor érzékel. A műszerben található számítógép a lézernyaláb kibocsátásának és a visszaverődés érzékelésének pillanata között eltelt időből kiszámítja a távolságot. A számítógép természetesen figyelembe veszi magának a műszernek a méreteit, a szenzor illetve a lézervető fizikai elhelyezését a műszeren belül, ezeket a lézeres távolságmérő kalibrációja során „tanítják meg” a számítógépnek. A fényérzékelő szenzor úgy van megválasztva, hogy az a műszer által kibocsátott lézerfény hullámhosszára szelektív legyen, így elkerülve az egyéb fényforrások okozta mérési hibákat.
A lézeres távolságmérő funkciói
A legalapvetőbb funkció, a távolság mérése logikusan minden gyártmányú, típusú műszerben megtalálható, azonban vannak olyan extra funkciók is, melyek bizonyos lézeres távolságmérő készülékekben megtalálhatók (mint például Neo lézeres távolságmérőben), míg másokban nem. Amennyiben valamilyen extra funkcióra igényünk van, akkor mindig tájékozódjunk, hogy az adott műszer rendelkezik-e ilyennek. Ezek a funkciók jellemzően a mért távolság adatok további feldolgozásához köthetőek, melyet maga a távolságmérő számítógépe el tud végezni.
- Mért távolságok összeadása: praktikus lehet akkor, ha a távolságmérő mérési tartományánál
nagyobb mérést kell végezni, vagy valamilyen objektum kerületére vagyunk kíváncsiak - Területmérés: a műszer a mért két szélesség érték összeszorzásával képes téglalap alakú
helyiségek alapterületét kiszámolni, így amennyiben csak a területre van szükségünk,
elegendő azt feljegyezni, és nincs szükség további számításokra - Térfogatmérés: a területméréshez hasonló funkció, itt három mérés összeszorzásával számítja ki a műszer a téglatest térfogatát.
- Pithagorasz tétel szerinti mérés: ennek több módozata is lehet, a lényege azonban
mindegyiknek az, hogy olyan tárgyat tudunk vele mérni, melyhez nem férünk hozzá. Pl. egy
oszlop magasságát, mely legyen akár egy elkerített telken belül. Ilyen esetben választunk egy pontot a talajszinten, és onnan megmérjük az oszlop vízszintes távolságát, majd megmérjük ugyan arról a pontról az oszlop tetejének távolságát, és ebből a 2 értékből a műszer a pithagorasz tétel szerint kiszámolja az oszlop magasságát (az oszlop magassága a derékszögű háromszög egyik befogója, a vízszintes távolság a másik befogója, a tetejének ferde távolsága pedig az átfogója).
Azt meg kell jegyezni ezeknél a funkcióknál, hogy ezek nem mások, mint egyszerű matematikaim műveletek, melyeket a távolságmérő elvégez helyettünk, azonban ezeket mi magunk is el tudjuk végezni, amennyiben a mi műszerünk nem rendelkezik ezen funkciókkal.
Tipp: Lézeres szintezővel a burkolási munkák is pontosabbak lennek. Olvass többek következő cikkünkben a lézeres szintező használatáról!
A lézeres távolságmérő kiválasztásának szempontjai
- A legfontosabb szempont a hatótávolság, mely meghatározza, hogy milyen távoli célpontokat
tudunk megmérni egy körben. - A másik lényeges szempont lehet, hogy az imént említett extra funkciók közül milyenekkel
rendelkezik a készülék.
Tipp: Ha más modern mérőeszközök is érdekelnek, ajánljuk figyelmedbe a Digitális multiméter használata kezdőknek című cikkünket, ahol megtudhatod, hogyan mérhetsz feszültséget, áramerősséget és ellenállást könnyedén!
Kapcsolódó ötletek
Egy alap szerszámkészlet otthonra mindenkinek kell! Bár a bevásárló lista végtelen lehet ebben az esetben is, de adunk néhány tippet, mi az, ami mindenképpen legyen otthon.
A szintezők között a lézeres szintezők igazi nagyágyúk, ha ismerjük a használatukat, akár vízszintes, akár függőleges vonalak meghatározása a legnagyobb pontossággal lehetséges. A lézeres szintezők használatával építési, felújítási, dekorációs vagy éppen belsőépítészeti munkákat is precízen elvégezhetünk, hiszen ez a profi berendezés garantálja, hogy a különböző felületek, tárgyak, falak, bútorok, egyéb elemek síkban és szintben legyenek. Lássuk, hogyan kell a lézeres szintezőt használni, mire használható a lézeres szintező és mire kell figyelni!