einhell-akksi-tolto-akcio

Digitális multiméter használata kezdőknek
Módosítva: 2025. január 16.
Létrehozva: 2025. január 06.

Digitális multiméter használata kezdőknek

Nehézség:
Idő: Pár perc

A digitális multiméter használata kezdőknek sem bonyolult, persze tisztában kell lenni néhány alapvető tudnivalóval és mindig óvatosnak kell lenni a feladatok végzésénél, mégiscsak elektromossághoz kapcsolódó mérésekről van szó.

Tartalomjegyzék
  1. Mi az a digitális multiméter?
  2. A digitális multiméter használata
  3. YATO digitális multiméter a legjobb multiméterek között
  4. A digitális multiméter használatának biztonsági előírásai

A digitális multiméter használatától nem kell tartani, hiszen a gyártók igyekeznek a digitális multimétereket úgy megalkotni, hogy az akár kezdők számára is könnyen használható legyen, az alapbeállításokkal gond nélkül lehessen boldogulni. Régebben a manuális multimétereké volt a terep, de mára leváltották őket a digitális multiméterek vagy digitális sokfunkciós mérőműszerek.

Mi az a digitális multiméter?

Egy olyan speciális mérőműszerről van szó, mellyel általában egyen- és váltóáramú feszültséget mérünk, bár egyre több a multifunkciós készülék, melyekkel az alábbi mérések is elvégezhetőek:

  • ellenállás és folytonosság mérése
  • hőmérséklet mérése
  • kapacitás mérése
  • feszültség mérés
  • dióda teszt

A digitális multiméter 3 fő része

A mérőeszköz fő részei:

  • kijelző
  • forgókapcsoló
  • csatlakozórész

A kijelzőről olvasható le a mért eredmény, a forgókapcsoló segítségével egység és mérési tartomány választható.

Tipp: Ha pl. az autód akku állapotát szeretnéd ellenőrizni, olvasd el az akkumulátor teszter használatáról szóló cikkünket is.

A digitális multiméter használata

Minden multiméterhez kapunk mérővezetékeket és funkciótól függően még egyéb tartozékok is járhatnak hozzá. (pl. hőmérőszenzor, kapacitás teszter stb.)

Manapság egyébként szuper kis készülékeket szerezhetünk be mérőműszer igényeink kielégítésére, mint például a fémdetektor, nedvességmérő, szintező, távolságmérő, hőkamera és így tovább. Számos munkafolyamatot megkönnyítenek és precízebb eredmény érhető el a segítségükkel.

Digitális multiméter – feszültség mérésre (AC/DC)

Állítsd a választókapcsolót a feszültség mérésére:
Egyenfeszültség (DC) esetén: V ⎓ szimbólum.
Váltakozó feszültség (AC) esetén: V ∿ szimbólum.
Válaszd ki a megfelelő tartományt: Ha manuális tartományválasztós a multimétered, válassz magasabb tartományt, mint amilyen feszültséget mérni szeretnél!
Csatlakoztasd a mérőszondákat az alábbiak szerint:
A fekete szondát az áramkör negatív (földelt) pontjához.
A piros szondát az áramkör pozitív pontjához (DC esetén), vagy bármelyik két ponthoz (AC esetén).
Leolvasás: A kijelzőn megjelenik a mért feszültség értéke. DC feszültség esetén az előjel is jelzi, hogy a feszültség pozitív vagy negatív.

Áramerősség mérése digitális multiméterrel

Állítsd a választókapcsolót áramerősség mérésére:
Egyenáram (DC) esetén: A ⎓ szimbólum.
Váltakozó áram (AC) esetén: A ∿ szimbólum.
Válaszd ki a megfelelő tartományt: Ha nem tudod pontosan, mekkora áram folyik az áramkörben, válassz nagyobb tartományt!
Mérd sorosan az áramkört: Az áramerősség méréséhez a multimétert sorosan kell bekötni az áramkörbe, tehát a multiméter áramkörének részeként folyjon át rajta az áram!
Kapcsold le az áramkört, szakítsd meg az áramvezető kapcsolatot!
Csatlakoztasd a fekete szondát az áramkör negatív oldalához, a pirosat pedig az áramkör megszakított oldalához!
Leolvasás: Az áramerősség kijelzőn megjelenő értéke mutatja az áramot amperben (A), milliamperben (mA) vagy mikroamperben (µA).

Ellenállás mérése digitális multiméterrel

Állítsd a választókapcsolót ellenállás mérésére (Ω szimbólum).
Kapcsold le az áramkört, ellenállás mérésekor az áramkör ne legyen feszültség alatt!

Csatlakoztasd a mérőszondákat az alábbiak szerint:
A piros és a fekete szondákat csatlakoztasd az ellenállás két végéhez.

Leolvasás: Az érték ohmban (Ω) jelenik meg. Ha a kijelzőn "OL" (over limit) jelenik meg, az azt jelzi, hogy az ellenállás nagyobb, mint amit az adott tartományban mérni lehet.

Az ellenállás méréséhez a fekete vezeték csatlakozóját a COM aljzatba kell helyezni, a pirosat pedig abba, amelyiknél az Ω jel, vagyis az OHM jel látható. Ellenállás mérés funkcióba állítjuk, a próbavezeték két végét pedig az ellenállás két végéhez értetjük. Ha túl magas mérési tartományt választok, értékelhetetlen értékeket ír ki. Ha a mérni kívánt értéknél kisebbre állítjuk, egyeseket, ha nagyobbra állítjuk, nullákat látunk majd.

Ha ismeretlen értékeket látunk, kézi beállítással állítjuk a tartományt, akkor a méréseket egymás után kell elvégezni a legnagyobb tartománytól a legpontosabb eredményt adó tartományig.
Ha ezt a készülék automatán állítja, elegendő egy mérést elvégezni, és a mérő automatikusan megtalálja az optimális tartományt.


Folytonosság tesztelése

Állítsd a választókapcsolót a folytonosság mérésére (hangszóró szimbólum)!
Csatlakoztasd a mérőszondákat a vezeték vagy áramkör két végéhez!
Hangjelzés: Ha az áramkör zárt, a multiméter hangjelzést ad.

Kapacitás mérése

Állítsd a választókapcsolót a kapacitás mérésére (F szimbólum)!
Csatlakoztasd a mérőszondákat a kondenzátor két végéhez!
Leolvasás: A kondenzátor kapacitása faradban (F) jelenik meg.

Frekvencia mérése

Állítsd a választókapcsolót a frekvencia mérésére (Hz szimbólum)!
Csatlakoztasd a mérőszondákat a jel forrásához!
Leolvasás: A frekvencia hertzben (Hz) jelenik meg.

YATO digitális multiméter a legjobb multiméterek között

A Yato digitális multimétere AC feszültség mérésre, DC feszültség mérésre, váltakozó áram mérésre, egyenáram mérésre, ellenállásmérésre, dióda tesztelésre, folytonossági vizsgálatra, kondenzátor kapacitás mérésre, frekvencia mérésre, hőmérséklet mérésre, páratartalom mérésre használható multifunkciós eszköz.

yato-digitalis-multimeter

Óriási előnye, hogy a mérési tartományt automatikusan beállítja. A képernyő háttérvilágítása minden körülmények között jó láthatóságot biztosít, túlterhelés elleni védelemmel ellátott mérőműszer. Folytonossági vizsgálatnál hangjelzéssel jelez, kompakt méretű és sokrétű digitális multiméter, melyet az egyik legnevesebb szerszámgyártó a YATO gyárt, ez garancia a hosszú élettartamra és a praktikus megoldásokra!

A digitális multiméter használatának biztonsági előírásai

Soha ne mérjünk ellenállást vagy folytonosságot áram alatt lévő áramkörön! A multiméterek biztonsági funkciókkal is ellátottak, de nekünk is óvatosnak kell lennünk! Nem szabad áram alatt lévő eszközzel, készülékkel dolgozni! Sérült, égett vezetékekre is ugyanez igaz. Ha az aljzatok, vezetékek, kapcsolók melegednek, áramtalanítsuk és hívjunk szakembert!

Fontos, hogy digitális multiméter használata előtt alaposan tanulmányozd át a használati útmutatót! Csak olyan mérést végezz, amit teljes biztonsággal el tudsz végezni és nem veszélyes! Minden más esetben inkább kérj szakértő segítséget szakembertől!

Amennyiben a digitális multiméter kijelzőjének világítása nem megfelelő, munkalámpa vagy fejlámpa segítheti a multiméter pontos használatát és a kijelző leolvasását.

Tipp: Olvasd el a legjobb feszültségmérő műszerről szóló következő cikkünket is!

Kapcsolódó ötletek

Legjobb feszültségmérő műszer
Idő: Pár perc

A feszültségmérő egy elektromos áramkör két pontja közötti elektromos potenciálkülönbség mérésére használt, párhuzamosan csatlakoztatott műszer, amely felhasználható áramgenerátorok, akkumulátorok, otthoni vezetékek, és különböző szerszámok ellenőrzésére egyaránt. Mivel számos fajtája elérhető a piacon, mind különböző funkciókkal és más-más igényeknek megfelelve, ezért könnyen felmerülhet akár a gyakorlottabb barkácsolók fejében is a kérdés, hogy milyen is a legjobb feszültségmérő műszer, mit érdemes megvásárolni?

Herpácsi Gábor
Módosítva | 2024. december 20.
Akkumulátor teszter használata
Idő: Pár perc

Az akkumulátor teszter olyan eszköz, amely képes az akkumulátor töltöttségének, feszültségének és általános állapotának mérésére. Az akkuteszterek tökéletesek a hibaeláhárítási és karbantartási feladatokhoz, valamint számos iparágban használatosak, tekintve, hogy a működésük igen egyszerű. De hogyan is kell használni az akkutesztereket? Az alábbiakban minden kérdésünkre választ kaphatunk!

Mihala Ferenc
Módosítva | 2024. november 20.