einhell-akksi-tolto-akcio

Lézeres szintező használata
Módosítva: 2025. február 05.
Létrehozva: 2025. február 05.

Lézeres szintező használata

Nehézség:
Idő: Pár perc

A szintezők között a lézeres szintezők igazi nagyágyúk, ha ismerjük a használatukat, akár vízszintes, akár függőleges vonalak meghatározása a legnagyobb pontossággal lehetséges. A lézeres szintezők használatával építési, felújítási, dekorációs vagy éppen belsőépítészeti munkákat is precízen elvégezhetünk, hiszen ez a profi berendezés garantálja, hogy a különböző felületek, tárgyak, falak, bútorok, egyéb elemek síkban és szintben legyenek. Lássuk, hogyan kell a lézeres szintezőt használni, mire használható a lézeres szintező és mire kell figyelni!

Tartalomjegyzék
  1. A lézeres szintező működése
  2. A lézeres szintező használata
  3. A lézerszintező használatának hibái – és azok elkerülése

A lézeres szintező működése

A lézerszintező általában piros vagy zöld sugarat (pl. Neo lézerkereszt szintező)  vetít a függőleges és vízszintes tengely mentén, a sugarak vetítési magassága pedig a gyártó által megadott tartományon belül állítható. Ez legtöbbször a padló szintjétől a mennyezetig megoldott, vagyis mondhatni bármilyen munkafolyamatnál óriási segítség lehet.

neo lézerkereszt zöld

A berendezésben lévő önkiegyenlítő rendszer túl érzékeny, ezért nagyon vigyázni kell a lézeres szintező használatánál, hogy ne essen le, ne boruljon fel, ne ütődjön meg az eszköz!
A lézeres szintező fénysugara piros (ideális a beltéri munkákhoz) vagy zöld – ami jóval világosabb, mint a piros, így kültéren de akár nagyon világos beltéri helyeken is jó láthatóságot biztosít.
A lézerszintező típusai között megkülönböztetünk mágneses kompenzátoros típust vagy pneumatikus stabilizátor típust. Az eszköz magát szintezi, de nagyon fontos, hogy vízszintesen helyezkedjen el!

A mágneses típusnál, ha mágneses mező hat a berendezésre, pl. a közelben lévő nagyfeszültségű vezeték vagy transzformátor, zavarhatja a precíz működést. Ma már kapható elektronikus kompenzátoros is, ami rendkívül precíz, árát tekintve az egyik legdrágább megoldás.

Tipp: Csempézés esetén a speciálisan kialakított csempelézer használata pontosabb munkát eredményezhet. A csempe lerakásával vagy térkő lerakásával kapcsolatban bővebben következő cikkünknél olvashatsz!

A lézeres szintező használata

Először is készítsük elő a lézerszintet!

Ide tartozik 3 tényező, amikre mindig oda kell figyelni:

  • Akkumulátor megfelelő töltöttsége – a munka szempontjából nagyon fontos, hogy a berendezés akksija fel legyen töltve, egyrészt nem szakad meg a munkavégzés vele, másrészt pedig a gyenge akksival kevésbé láthatóak a lézervonalak, ez akadályozza a precíz munkát.
  • Kalibrálás: az önszintező modelleknél meg kell nézni a jelzőfényt, hogy mit mutat az eszköz kalibrálását illetően.
  • Alapos áttekintés: nézzük meg, hogy a lencse jó állapotú -e, nem kopott és mennyire erős a lézersugár ereje! Csak ezek után fogjunk a pontos mérésbe!

Állítsuk be a lézerszintet!

  • Tegyük stabil felületre a berendezésünket!
  • Rögzítsük a lézerszintezőt, hogy ne eshessen le, ne borulhasson fel!
  • Be kell állítani a szintező szögét! Ez teszi lehetővé, hogy az elvárt helyre vetítse a gép a lézersugarat. Fontos, hogy a munkaterület megfelelően meg legyen világítva!

Ha ezekkel megvagyunk, bekapcsoljuk a lézerszintezőt.

  • Bekapcsolás után a fénysugárnak stabilizálódni kell, ezt kivárjuk, néhány pillanat csupán.
  • Pontlézer esetében ellenőrizni kell, hogy a pontok a referenciaponthoz mennek -e? Vonallézernél a magasságot és az egyenességet kell figyelni!
  • Finom hangoljuk a készüléket, ha szükséges. Automata lézerszintezőknél ez nem szokott kelleni egyébként. A modern berendezések fény és hangjelzést adnak ki, ha hibás a beállítás. A lézer reteszelési funkcióval biztosított a vonalak tetszőleges szögben történő kijelölése.

A lézerszintező pontos és hosszútávú használata megköveteli a rendszeres karbantartást! Itt arra gondolunk, hogy a lencsét rendszeresen meg kell tisztítani, használaton kívül védett helyen kell tartani, ne érje por, víz, ütés! Ha elemes a készülék, használaton kívül ne maradjanak benne elemek!

A lézerszintező használatának hibái – és azok elkerülése

  • Ha nem kapcsol be a lézerszintező: ellenőrizzük az akkumulátort, és a külsejét a gépnek, nem sérült-e meg?
  • Nem pontos leolvasás: ellenőrizzük a felület stabilitását és kalibráljuk ismét!
  • Halvány a lézersugár: akkumulátor gond is lehet mögötte, de az objektív tisztasága, pormentessége is ellenőrizendő!
  • Lézerfény nem jól látszik: nagyon világos helyen előfordulhat ilyen, lézerszemüveg segíthet a láthatósági gondokon. Ha sokat dolgozunk lézerszintezővel szabadban, érdemes a zöld fényű lézert választani, ami jobban látszik erősebb napfényben is. Lézeres céltábla használata is segíti a pontosabb munkát.
  • Lézeres szintezőnkhöz szükség lehet lézer állványra a stabilabb, precíz munkához!

A lézerszintezők körülbelül 25-70 ezer forint között már elérhetőek, érdemes beruházni egy minőségi eszközre, hiszen hihetetlenül pontos munkát tudunk a segítségükkel végezni. Korábban a vízmértékek voltak csak, de azok felrajzolás és mérés során is pontatlanabbul teljesíthetnek. A szintezőlézerek pontatlansága maximum 1 milliméter, ami szinte jelentéktelen.

A Profibarkács teljes szintező kínálatát itt találod >>

Kapcsolódó ötletek