szerszam-hetek-akcio

Laminált Padló Lerakása - 4 Lépésben
Módosítva: 2024. február 15.
Létrehozva: 2022. május 26.

Laminált Padló Lerakása - 4 Lépésben

Nehézség:
Idő: Teljes délután

Ebben a leírásban a laminált padló lerakásának folyamatát járjuk körbe, hogy bárki otthon, egyedül vagy családtaggal, szakember segítsége nélkül el tudja végezni ezt a munkát.

Tartalomjegyzék
  1. Miért a laminált padló?
  2. Milyen szerszámokra lesz szükségünk a laminált padló lerakásánál?
  3. Mit kell beszereznünk a laminált parketta vásárlásakor?
  4. A laminált padló lerakásának lépései
  5. Az aljzat előkészítése
  6. Párazáró fólia, lépés és hangszigetelő alátét elhelyezése
  7. A laminált padlólapok lerakása
  8. Laminált padló lerakása küszöbnél
  9. Laminált padló lerakása fűtéscsöveknél
  10. Szegély vagy szegőlécek lerakása, rögzítése
  11. Néhány ráadás tipp ha laminált padló padlófűtés fölé kerül
  12. Milyen hibákat lehet elkövetni a laminált padló lerakása során
  13. A laminált padló ápolása, karbantartása

Miért a laminált padló?

Az elmúlt években egyre nagyobb szín,  méret és kopásállóság választék áll rendelkezésre belőlük, egy igazán könnyen, sokrétűen alkalmazható, népszerű kortárs burkolatról beszélünk.  Mindenki megtalálja a neki legmegfelelőbb színt, vastagságot belőle, sőt egyre inkább előtérbe kerülnek a vízálló laminált padlók, megjelenésük tovább szélesítette a felhasználási lehetőségeket.

Dekoratív, könnyen, gyorsan lerakható, magas komfortérzet, higiénikus, hosszú élettartam megfelelő ápolással, sőt egyes fajták már padlófűtéshez is telepíthetők. Egy szó, mint száz, igazán megnyerő termékről van szó, és egyre népszerűbb már nemcsak hálószobák, gyerekszobák, de nappalik, konyhák, ügyfélforgalmi helyiségek burkolataként is.

Milyen szerszámokra lesz szükségünk a laminált padló lerakásánál?

  • távtartó ék
  • húzóvas
  • ütőfa, gumikalapács
  • mérőszalag
  • laminált vágó
  • derékszögű vonalzó
  • lyukfűrész
  • ragasztó, tipli, facsavar

Legelőször ezeket érdemes beszerezni, a Profibarkácson mindenféle laminált parkettázó szerszám megtalálható, hogy simán menjen a munka.

Laminált padló lerakása

Mit kell beszereznünk a laminált parketta vásárlásakor?

  • laminált padló ( a lemért m2-hez képest 5-10%-al többet érdemes venni a vágás miatt)
  • szegőlécek
  • párazáró fólia
  • alátét ( lépés és hangszigetelő anyag)
  • burkolatváltó, végzáró, sarokelem, csöveknél csőrózsa

A laminált padló lerakásának lépései

Az aljzat előkészítése

Fontos, hogy az aljzatot, amire a laminált padlót lerakjuk,  a lehető legtökéletesebben előkészítsük.

  • Ha újonnan betonozott felületről van szó, meg kell várni a kiszáradását
  • A padlózat egyenetlenségeit aljzatkiegyenlítővel helyrehozni szükséges
  • A régi burkolatot, parkettát vagy kerámiát csak akkor tartsuk meg, ha megfelelően sima, egyenletes felületet tudnak biztosítani a laminált padló lerakásához illetve a küszöböknél is el fogja bírni a szintmagasság. A padlószőnyeget mindig fel kell szedni.
  • Alaposan meg kell tisztítani az aljzatot, lehetőleg átporszívózni, feltörölni, megvárni a száradást.

Laminált padló lerakása - aljzat előkészítése

Párazáró fólia, lépés és hangszigetelő alátét elhelyezése

A megtisztított, száraz és egyenletes aljzatra a  következő lépésben a párazáró fóliát, szigetelő alátéteket kell elhelyezni.

  • 20 cm-es átfedéssel párazáró fóliát kell lefektetni úgy, hogy a fóliából a falra is hajtsunk fel 2-3 cm-t, magyarul kádszerűen terítsük le. Ez a fólia akadályozza meg, hogy alulról bepárásodjon a laminált padlónk, a gyártók is csak ennek használatával vállalják a garanciát. A fólia állhat több darabból, de figyeljünk arra, hogy a 20 cm-es fedéssel rakjuk ha toldani kell, továbbá  ragasztószalaggal rögzítsük is  őket egymáshoz. Fontos tudnivaló, hogy  fa vagy fa alapú aljzatok használata esetén tilos párazáró fóliát használni.
  • A párazáró fóliára fektessük a hang- és hőszigetelési célt  szolgáló  alátétet. Ezeket már  nem lehet fedéssel egymásra illeszteni. Tegyük őket egymás mellé, és ragasztószalaggal rögzítsük őket is egymáshoz. Az alátétek nemcsak hangot és hőt szigetelnek, de aljzatkiegyenlítő funkciót is betölt, nyilván problémásabb helyeken ez nem elegendő, ott aljzatkiegyenlítő kell.

Meleg vizes padlófűtés esetén speciális alátétet kell a laminált padló alá elhelyezni- erről később írunk.

A laminált padlólapok lerakása

  • A falak mentén körülbelül 10 mm-es dilatációs hézagot hagyjunk mindig. Ezt távtartó ékekkel biztosítsuk. ( később felpúposodhat, ha ezt nem hagyunk)
  • Az első teljes lapot úgy helyezzük le, hogy a padlólap csapja a fal felé legyen fordítva
  • A lapokat először hosszában, majd keresztben kell óvatosan egymásba illeszteni. Ebben segít a húzóvas és az ütőfa vagy gumikalapácsunk.
  • A sor utolsó darabját vágjuk méretre, a következő sort pedig a lehulló darabbal indítsuk, hogy meglegyen az eltolt sorosztás. A legáltalánosabb eltolás 15-50 cm között szokott lenni, tetszés szerint.
  • A vágáshoz használjunk laminált vágó berendezést
  • Vágjuk méretre az utolsó darabot, amihez tudjuk a  laminált átjelölőt használni, hogy milliméterpontos lapot tudjunk levágni, hogy lekövesse a fal egyenetlenségeit is ha kell.

Laminált lapok összeillesztése

Laminált padló lerakása küszöbnél

Mindenképp hagyjunk dilatációs hézagot  a falnál és  a küszöbnél. A legegyszerűbb és talán legszebb megoldás az, ha burkolatváltó profilt használunk a küszöböknél,  ami nemcsak a küszöb funkciót látja el, de a hézagokat is elfedi.

Laminált padló lerakása fűtéscsöveknél

A laminált parketta lerakás egyik legmacerásabb része a padlólap kivágása csöveknél, fűtéscsöveknél. Ehhez lyukfűrészre, ceruzára, vonalzóra és csőrózsára van szükségünk.

  • Mérjük ki a cső pontos helyét derékszögű vonalzóval
  • A lyukfűrésszel fúrjuk ki a lyukat a csőnek
  • A padlólap fal felé eső oldala irányába vágjuk tovább a lyukat
  • Illesszük a helyére, az utóbb levágott padlódarabkát pedig tömítővel rögzítsük
  • Legvégül helyezzük el a csőrózsát

Szegély vagy szegőlécek lerakása, rögzítése

  • Távolítsuk el az ékeket
  • A szegélyléceket ragasztóval, tiplivel, facsavarral vagy felfogó kapocs segítségével erősítsük a falra. A tapasztalat az, hogy a ragasztott az, ami igazán bírja, nem pattan le, ha nekiütközik egy játék, cipő stb… Ráadásul a ragasztóból semmi nem látszik szemből
  • A sarkoknál használjunk sarokelemet, vagy vágjuk össze a szegélylécek éleit

Ha a lerakás lépéseit betartjuk, és ennek megfelelően járunk el, bízhatunk benne, hogy tetszetős és hosszú életű lesz az új padlónk.

Laminált padló lerakása

Néhány ráadás tipp ha laminált padló padlófűtés fölé kerül

Amikor padlófűtésre raknánk a laminált padlót, figyeljünk ezekre:

  • laminált parketta vásárlásnál jelezzük az üzletben, hogy padlófűtésre kerül, hogy eleve az arra alkalmas lehetőségeket mutassák meg nekünk
  • elektromos padlófűtésnél nem ajánlott a laminált padló
  • 14 mm-nél vastagabb parketta nem rakható padlófűtésre, mert a  hőveszteséget minimalizálni kell
  • meleg vizes padlófűtés esetén az alábbi rétegrendet kell betartani: 1. aljzatbeton, 2. hő- és hangszigetelés, 3. polietilénfólia, 4. padlófűtéscső, 5. esztrich, 6. iszappapír, 7. párazáró fólia, 8. laminált padló.

Padlófűtés esetén parkettázáskor a  fűtést le kell kapcsolni, és csak a laminált padló lerakása után szabad visszakapcsolni.

Milyen hibákat lehet elkövetni a laminált padló lerakása során

Laminált padló lerakásakor számos hiba elkövethető, amelyek problémákat okozhatnak a padló külsejében vagy akár a tartósságában is. Néhány gyakori hiba a következők lehetnek:

Alacsony minőségű vagy nem megfelelő aljzat előkészítése: Az aljzatnak simának, száraznak és szilárdnak kell lennie a laminált padló lerakásához. Ha nem megfelelően készítik elő, akkor a padló idővel megsüllyedhet vagy elmozdulhat.

Helytelen méretű vágások: A laminált padlóknak pontosan kell illeszkedniük egymáshoz, hogy megfelelően működjenek. Helytelen méretű vágások esetén az illeszkedés nem lesz megfelelő, ami szabadon mozgó vagy instabil padlóelemekhez vezethet.

Hiányzó vagy helytelenül telepített alátétek: Az alátétek segítenek kiegyenlíteni a padló alatti felületet, csökkentik a zajt és segítenek a pára elleni védelemben. Ha nem telepítik őket megfelelően, akkor a padló instabil lehet, zajosabb lehet és hosszabb távon károsodhat.

Rossz befejezési munka: A laminált padló lerakásának befejezése során figyelmet kell fordítani az élek és az illesztések pontos kialakítására. Ha ezeket a területeket nem megfelelően kezelik, azok idővel sérülhetnek vagy kitörhetnek.

Helytelen vagy hiányzó rögzítés: A laminált padlónak megfelelően rögzítettnek kell lennie az aljzathoz. Ha a rögzítés nem megfelelő vagy hiányzik, a padlóelemek idővel meglazulhatnak vagy elmozdulhatnak.

Nem megfelelő környezeti feltételek: A laminált padlónak megfelelő környezeti feltételek között kell lennie, például a hőmérséklet és a páratartalom szempontjából. Ha a padlót nem megfelelő környezeti feltételeknek megfelelően helyezik el, akkor a padló károsodhat vagy deformálódhat.

Ezen hibák elkerülése érdekében érdemes alaposan áttanulmányozni a laminált padló lerakásához kapcsolódó útmutatókat, és szükség esetén szakember segítségét kérni.

Fontos az alapos előkészítés és gondos munkavégzés, hogy a laminált padló hosszú távon szép és tartós legyen.

A laminált padló ápolása, karbantartása

A laminált padló nem kedveli a túl sok vizet, ha el van áztatva. Ezért mikor felporszívóztuk, csak enyhén vizes ruhával töröljük át, a legjobb, ha szárazra is töröljük azonnal. A felmosásnál rendszeresen használjunk parketta ápoló tisztítószert, ezek általában argán olaj vagy méhviasz tartalmúak, így a parkettánk sokáig eredeti fényében pompázhat, nem lesz kopott, fénytelen. Mindig legyen otthon egy jó porszívónk, hogy otthonunkat, padlónkat tisztán és higiénikusan tarthassuk.

Ha érdekelnek a további lakásfelújítással kapcsolatos útmutatóink, nézd meg a csempe lerakásával kapcsolatos írásunkat is.

Kapcsolódó ötletek

Ecset és Festőhenger Típusok

A megfelelő ecset és festőhenger típusának a kiválasztása igényel némi utánajárást. A minőségi végeredmény szempontjából nagyon fontos a megfelelő eszköz kiválasztása.