munkaruha

Térkő lerakása házilag
Módosítva: 2024. július 31.
Létrehozva: 2024. július 31.

Térkő lerakása házilag

A térkő lerakása házilag is kivitelezhető, saját kezünk által, de törekednünk kell az alapos munkára és néhány alapvető szerszám sem hiányozhat! A térkő lerakás ára zsebbe nyúlós, ráadásul jó szakembert sem könnyű keríteni, főleg, ha rövid időn belül szeretnénk, hogy megvalósuljon az áhított terasz, kerti pihenő vagy kocsibeálló. A térkő lerakása házilag nemcsak költséghatékony, de kiélhetjük kreativitásunkat, és büszkén mutathatjuk barátainknak, családtagjainknak, mit alkottunk!

Tartalomjegyzék
  1. Térkő lerakása házilag
  2. Térkő lerakáshoz szerszámok
  3. A térkő lerakása – először tervezzük meg!
  4. A pontos kitűzés – térkőlerakás előtt
  5. A teherhordó alap kialakítása
  6. Végül a térkő fugázás
  7. Térkő lerakása – élvezzük a munkánk gyümölcsét!

Térkő lerakása házilag

Térkő lerakáshoz szerszámok

A térkövezéshez szerszámok is kellenek, mégpedig:

  • mérőszalag, zsinór, karó
  • ásó, lapát, talicska
  • szintezőléc, döngölő, esetleg lapvibrátor (bérelhetjük is)
  • betonkeverő
  • gumikalapács, seprű, térkővágó, vízmérték

A szintező kulcsfontosságú, ma már a szintezők között akár lézeres szintezőt is vásárolhatunk (pl. Neo lézeres szintező), ami nemcsak a házi térkövezésnél, de egyéb ház körüli munkáknál is hasznunkra lesz, például kép felrakásnál vagy akár csempézésnél, laminált padló lerakásnál.

terko-lerakasahoz-szerszamok

Amennyiben régi betont kell eltávolítani a térkövezés előtt, kalapács, véső is kelleni fog, de a gyorsabb munka érdekében bontókalapáccsal is dolgozhatunk, ha van, esetleg tudunk kölcsönkérni vagy kölcsönözni.

A térkő lerakása – először tervezzük meg!

A tervezés során döntsük el, hogy vízzáró vagy vízáteresztő rétegrendet szeretnénk -e a térkövünk esetében. Ez sem a földalap mélységes sem a költségek, alapanyagok tervezése szempontjából nem mindegy. Kezdőként a futósoros kötés a legegyszerűbben kivitelezhető lerakási forma. Ahol véletlenszerűen kell rakni a térkövet, ott nagyon figyelni kell, hogy a szín, mintázat végül olyan legyen, mint amilyet megálmodtunk, amilyennek az építőanyag kereskedésben láttuk!

Ha jól tervezünk, nem biztos, hogy a térkő vágása szükséges lesz, így nem kell térkővágó vagy roppantó szerszám sem, ráadásul ez egy bonyolultabb művelet. Amikor számolunk, a térkövek méretét, a fuga szélességét is vegyük figyelembe, ha nincs távtartó, kb. 4-5 mm-t kalkuláljunk!

Tipp: Ha elakadtál a térkő kiválasztásában, olvasd el másik cikkünket is! Használhatunk azonban térkősablont is, amely változatos mintákban kapható (pl. Vorel hatszögletű térkősablon)

A pontos kitűzés – térkőlerakás előtt

A kitűzés során abból induljunk ki, hogy a zúzottköves alsó réteg, fagyvédő, teherhordó és ágyazó réteg meg a térkő vastagsága együtt alkotják majd a térkő burkolat végleges szintjét. Ha betonalapot használunk szintén hasonlóan járjunk el!

Általában 15 cm fagyvédő rétegre kell 10 cm teherhordó réteg, 4 cm ágyazó réteg és erre jön a kb. 6 cm magas térkő. A tükör kialakításánál tehát nagyjából 35 cm mélységet kell figyelembe venni, hogy jó legyen végül a burkolat szintje! Nem feltétlen 35 cm-s tükör mélységet jelent, hiszen, ha mondjuk a teraszt 8-10 cm-re akarjuk kiemelni a talajtól, akkor 25-27 cm lesz a tükör mélysége. Ez a javasolt rétegrend elsősorban kis teherbíró képességű burkolathoz alkalmas. Például járda, terasz. Kocsibeállónál más rétegrend szükséges és a térkő választás is ehhez kell történjen! Kitűzésnél még a burkolatszegélyt is vegyük figyelembe, a talaj kiemelését kb. 30 cm-el szélesebben kell megvalósítani!

Tipp: Kocsibeállóó burkolat ötleteink között további szper megoldásokat találhatsz!

A teherhordó alap kialakítása

A kitűzés után kialakítjuk a tükröt, amikor is a földet elhordjuk. Ezután tömöríteni kell a talajt, lehetőleg 2% lejtéssel! A rétegrend sorban:

  • fagyvédő réteg (0/56 zúzott kő)
  • teherhordó réteg (vagy 0/22 zúzott kő vagy CKT beton)

Ha ezeket egymás után és között is tömörítettük jöhet a kerti szegély kialakítása kb. C10-es betonba. A szegélyeket sorban egy vonalban, egy magasságban rakjuk le, itt a vízmérték vagy lézeres szintező használata nem mellőzhető! A beton kötése után jön az ágyazóréteg, majd a térkő. Ha jól dolgoztunk, most még a térkövünk kb. 1 cm-el magasabban van, mint a szegély, de a lapok vibrálása után megsüllyed majd.
Térkő lerakás házilag – ágyazó réteg

Az ágyazó réteg általában 3-5 cm vastagságban letett 2/4-es kőzúzalék, erre jön a térkő. Ha a térkőnél nincs beépített távtartó, akkor 3-5 mm távolságot hagyjunk a burkolat között a fugázónak.

Végül a térkő fugázás

A térköveknél használható fugázóként műgyanta kötésű fugázóanyag, kvarchomok, zúzott kő őrlemény akár. A kvarchomok a leggyakoribb, ezt besepréssel juttatjuk a résekbe. Ha lapvibrátoroztunk, a fugázást érdemes újra elvégezni, mert sok homok betömörítődik, a felső részen szükséges még beseperni újra. Néhány hónap múlva, nagy esőzések után újra seperjük be a homokot, pótoljuk, amit kell!

Térkő lerakása – élvezzük a munkánk gyümölcsét!

Amikor megvagyunk a térkő lerakással, elégedetten gyönyörködhetünk a munkánkban, hiszen saját kezünk által megszépült ismét a kert, a járda vagy éppen a terasz. Ha tovább szépítenéd a kertet, a következő projekt akár egy kerti tó ötlete is lehet, erről itt írtunk korábban.

A Profibarkács teljes térkövező kéziszerszám kínálatát itt találod >>

Kapcsolódó ötletek