Betonkeverő használata
A jól kevert beton örök életű, ám fontos megemlíteni, hogy rutint igénylő feladat az elkészítése és a betonkeverő használata.
- Betonkeverő használata
- Egy kis betonkeverés történelem
- Betonkeverő használata otthon
- Házi betonozás kisokos, avagy mit kezdjek a betonkeverővel?
- Hogyan használjam a betonkeverőt?
- A betonkeverő használata során kiemelt figyelmet igénylő lépések
- Vakoláshoz extra tipp az "öregektől"
- Mire érdemes még odafigyelni betonkeverő használatakor
Betonkeverő használata
Bizonyára láttál már ebben az életedben betonkeverő gépet, és tudod, hogy egy roppant hasznos gépről van szó, mely határozottan megkönnyíti a felújítási – építkezési munkálatokat és remekül összeállítja a beleszórt anyagokat egy homogén masszává. A jól kevert beton örök életű, ám fontos megemlíteni, hogy rutint igénylő feladat az elkészítése és a betonkeverő használata.
Egy kis betonkeverés történelem
Tudtad, hogy régen a betont elég fáradságos munkával, kézzel keverték? Emiatt roppant nehéz fizikai munkának számított és keverőlemezen keverték össze a hozzávalókat. Először a száraz alapanyagok kerültek bele, majd a víz adagolása történt meg kétszerre. A köbölözőláda nevű szerkezetbe helyezték ezeket, majd háromszori száraz átkeverés után öntözőkanna segítségével adagolták hozzá a vizet, miközben kétszer átlapátolták ezt a mennyiséget. Ezt átgondolni is elég, nem összekeverni annyiszor.
Betonkeverő használata otthon
Szerencsére ma már nem kell így bajolódni a folyamattal, bár a betonkeverés ma is nagy szakértelmet, és körültekintést igényel.
Bár jobbára a nagyobb építkezési projektekhez sokszor már erre specializálódott vállalkozók végzik a betonkeverést, majd hordják a helyszínre a kész betont mixerkocsikkal (transzportbeton). Ott betonpumpa segítségével közvetlenül a célba juttatják, ez jelentősen megkönnyíti és lerövidíti a házépítés folyamatát, ami egy határozott előnye, hiszen jól tudjuk, az idő pénz.
Ebben az esetben meg szó szerint az.
Házi betonozás kisokos, avagy mit kezdjek a betonkeverővel?
A házi betonozásról korábban már írtunk, olvasd el a Hogyan kell betonozni házilag című ejegyzésünket.
Mivel a legeleslegfontosabb építőelem a beton, ezért az elkészítése is különös odafigyelést igényel. Ahhoz, hogy jó minőségű betont kapjunk, jó minőségű alapanyagokra van szükségünk. A megfelelő arányokat néhány keverés után te is érezni fogod, ahogy annak idején hamar megtanulták édesapáink is a nagy családi építkezések során, amikor még ez egy közös program volt, és házról házra, rokonról rokonra járva segítették egymást, amíg tartott a pálinka. Akarom mondani az építkezés.
A betonkeverő gép egy olyan eszköz, amit, ha egyszer megvásárolsz magadnak, soha nem fogod majd jó szívvel továbbadni. Nagyjából örök életű gépről van szó, ami megfelelő karbantartás esetén néhány generációt kiszolgál majd.
Hogyan használjam a betonkeverőt?
Először is alaposan olvasd el a használati útmutatót, bár ezt talán mondanom sem kell. Majd, ha ezen túljutottál, létezik néhány praktika, amit mi is az építkezés során tanultunk el, nálunk újra vakolástól kezdve betonozásig minden volt, így igen rövid idő alatt elég sokat tanultunk régóta a szakmában dolgozó kőművesektől. Te is sok trükköt eltanulhatsz, ha jól figyelsz rájuk és aktívan részt veszel a folyamatban.
Alapszabály, hogy 1m³ sóderhez 3 mázsa cement kell. A vízzel bekevert mennyisége 0,8 m³ betonnak felel majd meg, ezt kell felszorozni a kívánt mennyiségre. Ne vizezd túl, éppen megdolgozható állagúra érdemes keverni a betont!
Ezt géppel érdemes végezni, ugyanis ez eredményezi a legjobb állagú alapanyagot számunkra. A helyes sorrend: sóder + cement + víz.
A betonkeverő gép használata ezenkívül nem igényel különösebb tudást, annál inkább odafigyelést, ugyanis van egy piros gomb rajta, azt ha megnyomod, a gép elindul. Ezután fokozatosan adagolhatod a hozzávalókat, majd mikor megfelelő állagúra keverted a betont/vakolatot, még forgó dob mellett fokozatosan és óvatosan öntheted ki talicskára a kész anyagot.
A betonkeverő használata során kiemelt figyelmet igénylő lépések
A gép fogaskerekét erre a célra külön kapható gépzsírral kell meghatározott időközönként bekenni, ennek célja, hogy ne kopjon el idő előtt a fogaskerék és a hajtótengely.
Munkavédelmi szempontokat is érdemes figyelembe venni, így javasoljuk, hogy gondoskodj megfelelő munkaruházatról és felszerelésről.
Ha végeztünk a munkafolyamatokkal, minden esetben mossuk el a betonkeverőt, nehogy beleszáradjon a beton. Figyelj oda arra is, hogy a keverőrudakat alaposan meg kell tisztítani, mert ha egyszer odaszárad az anyag, nagyon nehezen eltávolítható. Ezek fontos lépések a betonkeverő használata során.
Vakoláshoz extra tipp az "öregektől"
A két keverőlapáthoz keresztbe rögzített erősebb drótszál hatékonyabban keveri össze a vakolóanyagot, hosszabb ideig kell forgatni, mint a betont.
Tipp: Nézz szét pneumatikus vakolóink között.
Mire érdemes még odafigyelni betonkeverő használatakor
- sima, egyenletes talajon álljon, lehetőleg esélye se legyen megsüllyedni, felborulni
- megfelelő mennyiségű alapanyagot rendelj, szokás kissé rászámolni, kevés annál kellemetlenebb dolog történhet az építkezésen, minthogy idő előtt elfogy az anyag, aminek a pótlása néha napokba telhet
- megfelelő áramforrás közelében helyezd el, ha elektromos géped van, a benzinmotorosnál erre természetesen nincs szükség
- az építkezéshez eső legközelebbi helyen helyezd el, lehetőleg ne az út közepén
- figyelj oda az optimális dőlésszögre
- fokozatosan adagold a hozzávalókat, sokkal könnyebben és szebben eldolgozza így
- soha ne terheld túl, tartsd be az ajánlott mennyiségre vonatkozó előírásokat (a maximális terhelhetőség figyelembevételével adják meg ezeket)
- ha elmostad, fejjel lefelé állítsd a helyére, hogy még véletlenül se maradjon benne folyadék
Kapcsolódó ötletek
Ha szereted magad megoldani a házad körüli felújítási munkákat, a betonozást is beleértve, akkor ez a bejegyzés neked szól.
Milyen térkövet válassz az udvarra? Az attól is függ, hogy milyen igénybevételnek lesz kitéve. Ezt a témát járjuk körbe!