kiárusítás

Kocsibeálló burkolat ötletek
Módosítva: 2024. február 17.
Létrehozva: 2023. december 05.

Kocsibeálló burkolat ötletek

Már egy ideje gondolkodsz a leendő kocsibeálló burkolatod stílusán? Segítünk néhány praktikus tanáccsal és tippel, hogy a kocsibeállód ne csak esztétikus és a házadhoz illő legyen, de a funkcionális elvárásokat is képes legyen teljesíteni!

Tartalomjegyzék
  1. Kocsibeálló burkolat ötletek
  2. A kocsibeálló burkolat kiválasztása előtt
  3. A kocsibeálló burkolatnál legyen megoldva a vízelvezetés!
  4. Beton kocsibeálló
  5. Aszfalt kocsibeálló
  6. Térkő kocsibeálló
  7. Térkő kocsibeálló és alapozás fontossága
  8. Térkő kocsibeálló és a vastagság fontossága
  9. Gyeprács kocsibeálló
  10. Kocsibeálló burkolat ötletek és egyéb szempontok

Kocsibeálló burkolat ötletek

Már egy ideje gondolkodsz a leendő kocsibeálló burkolatod stílusán? Segítünk néhány praktikus tanáccsal és tippel, hogy a kocsibeállód ne csak esztétikus és a házadhoz illő legyen, de a funkcionális elvárásokat is képes legyen teljesíteni! A kocsibeálló burkolata sokféle építőanyagból készülhet, de vannak szempontok, melyeknek figyelembe kell venni, hogy a mindennapokban elláthassa feladatát és sokáig bírja majd! Lássuk a kocsibeálló burkolat ötleteket!

Kocsibeálló burkolat

A kocsibeálló burkolat kiválasztása előtt

A kocsibeálló burkolatok között sokféle lehetőség közül választhatunk. A kocsibeálló lehet betonból, térkőből, járdalapból, de lehet szórt kavicsos, aszfaltozott, díszköves, gyeprácsos, ha csak a legelterjedtebbeket említjük. Ezek mind-mind másfajta megjelenést biztosítanak és eltérő terheléssel képesek megbirkózni. Ha mérlegeltük  a várható igénybevételt, már csak az vár ránk, hogy eldöntsük, melyik kocsibeálló burkolat stílus áll hozzánk legközelebb. Nem kis beruházásról van szó, ha hosszú területet kell leburkolnunk, akkor az olcsóbb megoldások végösszege is igen magas lehet.

Szórt köves kocsibeálló

A kocsibeálló burkolat nem mindegy, hogy a kerítésen belülre kell és csak a saját autóinkkal gurulunk majd rá, vagy közterületi részre építenénk, ahol akár nagyobb súlyú járművek terhelését is el kell bírnia (teherautó, kukásautó). Ha utcafrontra lesz a kocsibeálló, vagyis közterületre, a Magyar Közút vagy a település önkormányzatának engedélye szükséges a kivitelezéshez.

A kocsibeálló burkolatnál legyen megoldva a vízelvezetés!

Nagyon fontos szempont, hogyan lesz megoldva a kocsibeálló vízelvezetése. Ha gyeprácsot teszünk, esetleg kőzúzalékot, kavicsot, azok elvezetik a vizet a talajba. Ugyanakkor a tartós esőzés miatt az ilyen kocsibeállók elveszíthetik formájukat, elázhatnak, kevésbé lesznek strapabíróak, kevesebb terhelést bírnak el.

A vízelvezetés a betonból, térkőből, aszfaltból készült kocsibeállóknál általában lejtéssel és folyóka lefektetésével valósulhat meg. Azt lehet mondani, hogy 1 méter hosszúságot tekintve 1,5-2 cm lejtés kialakítás az ideális. A lejtős oldal hosszában pedig folyókát kell lefektetni, ami el tudja vezetni a csapadékvizet vagy akár az autó mosásakor keletkező vízmennyiséget.

Tipp: Autód mosásához használj sterimót, magasnyomású mosót.

 Kocsibeálló vízelvezetése

Beton kocsibeálló

Az egyik legolcsóbb, legpraktikusabb és akár magunk által is kivitelezhető kocsibeálló a betonból készült felület. Ha van egy jól funkcionáló betonkeverőd, szinte azonnal indulhat a munka! Persze az alábbi sorrendben:

  1. Pontosan jelöld ki a kocsibeálló helyét!
  2. Ásd ki az alap helyét, zsaluzd be!
  3. Sódert vagy zúzottkövet teríts le és döngöld be döngölőgéppel!
  4. Terítsd le a betont, figyelve a lejtésre és a dilatációs hézagra!
  5. Tartsd nedvesen a betont, majd bontsd el a zsalut!

Mielőtt nekifogsz a beton kocsibeállónak, az alábbiakat tervezd meg, gondold át!

  • A terület pontos felmérése, alapanyag beszerzése ennek megfelelően
  • Hol a legideálisabb a kocsibeálló kialakítása? (kaputól a garázsig vagy utcafrontról indulva stb.)
  • Mely autók fogják használni, azok hogyan tudnak rajta elhaladni, megállni, mekkora helyet foglalnak?
  • Ha több autó is állni fog rajta, megoldható-e, hogy ne egymás mögé tudjanak csak leparkolni a kocsik, hanem mondjuk egymás mellé is? Ez lényegesen megkönnyíti a mindennapokban a ki és beállást.
  • Vastagság, pontos rétegrend megtervezése!
  • Lejtés megtervezése!
  • Te kevered a betont, zsákos betont használsz vagy bekevert betont vásárolsz majd?
  • Milyen szerszámokra lesz szükséged, ezek álljanak rendelkezésre!
  • Lehetőleg száraz időben fogj neki a munkálatoknak, figyeld az időjárás előrejelzést is!

 Beton kocsibeálló burkolat

Aszfalt kocsibeálló

Logikus, ha az aszfalt helytáll úttest alapanyagként, kocsibeállónak is jó választás lehet! Tudni kell viszont, hogy nem olcsó a kivitelezése, ugyanakkor egy strapabíró kocsibeállónk lehet, amivel nemigen lesz több gondunk évtizedekig, és akár nagyobb terhelést is könnyedén elbír majd!

Az aszfaltburkolat kivitelezéséhez speciális gépekre van szükség, bár kézi terítés is lehetséges, ez minőségben nem ugyanazt az eredményt adja.

Hideg aszfaltot általában nagyforgalmú utak téli ideiglenes kátyúzására használnak, de kisebb terhelésre, házi kialakítású kocsibeállóhoz is kaphatunk anyagot. A mart aszfaltot elsősorban a közútkezelő használja, lakossági felhasználásra nem elterjedt. A keverőtelepi melegaszfalt bitument, adalékanyagokat tartalmaz. Nagyjából 40-50 e Ft-os tonna áron juthatunk anyaghoz, és 9-10 ezer forint/négyzetméter bedolgozási árral kell minimum kalkulálni (2023-ban) !

Beton kocsibeálló burkolat

Térkő kocsibeálló

A térkő kocsibeálló nemcsak tartós, jó vízelvezetésű de jól is néz ki! Ez az a kocsibeálló burkolat, ami vonzza a tekintetet és az óriási szín és mintaválasztéknak köszönhetően teljesen egyedi összkép alakítható ki, arról nem beszélve, hogy kiválóan szinkronba hozható az ingatlan megjelenésével, az utcaképpel, a kert hangulatával!

Melyek a térkő kocsibeálló előnyei?

  • tartós: az időjárási viszontagságokat jól bírja, akár a meleget, akár a hideget. Ha megfelelő a vastagsága és a kivitelezés is átgondolt, nehezebb járművek súlyát is elbírja a térkő kocsibeálló.
  • vízelvezetése megfelelő: a térkő kocsibeálló hatékonyabb a vízelvezetésben, mint a beton, hiszen a térkövek találkozásánál a talajba tud szivárogni az esővíz vagy autómosóvíz. Ez hosszútávon a tartósságára is jó hatással van, hiszen nem pang a felületén a víz akár napokig.
  • környezetbarát: a beton és az aszfalt előállítása megterhelőbb a környezet számára és szükség esetén felszedésük, eltávolításuk sem egyszerű, mondhatni, romboló hatású. A térkő kocsibeálló viszont bármikor egyszerűen felszedhető, akár bővíthető, a térkövek előállítása kevésbé környezetet terhelő és szállítása is egyszerűbb.
  • óriási szín és formaválaszték: szinte lehetetlen olyan színt vagy formát kívánni térkőből, amit ne lehetne beszerezni! A gyártók szemet gyönyörködtető, hihetetlen színekkel, formákkal, sőt textúrákkal vonzzák a térkőben gondolkodó vásárlókat!
  • variálható: a térkő kocsibeálló egyszerűen bővíthető, kisebbíthető vagy javítható, bármire is van igény a későbbiekben. Ha megsérül 1-1 térkő, egyszerűen kicserélhető, de ha akarjuk, a hátsó fészerig is gond nélkül bővíthetjük a kocsibeállót, sőt, ha a kertrendezés, a növények igényei úgy kívánják, hamar fel is szabadítható az eredetileg térkövezett kert terület a számukra!

Térkő kocsibeálló

Térkő kocsibeálló és alapozás fontossága

Ahhoz, hogy a térkő kocsibeállónk évtizedekig ellenálló és hibátlan legyen, nagyon fontos a jól átgondolt és kivitelezett alapozás, a rétegrend! A föld kitermelése után tömörített/vibrált tükörre fagyvédő rétegként kell 15-20 cm zúzott kő (0/56), erre 0/22-es teherhordó réteg, ez legyen 5 cm, ágyazatként pedig kb. 5 cm vastagon 2/4-es kőzúzalék menjen!

Ha cementkötésű teherhordó alapot akarunk, a 15 cm fagyvédő rétegre kerüljön 15 cm CKT, majd az előbb is említett 5 cm vastag, 2/4-es kőzúzalék! A lejtésre itt is figyelj!

Térkő kocsibeálló és a vastagság fontossága

A térkő kocsibeálló teherbírását a vastagság is meghatározza. Ha személygépjárművel fogod használni, legalább 5 cm-es térkövet vásárolj, de még jobb, ha 6 cm, ugyanis, ha nagyobbak a lapok, könnyebben megrepedhetnek, ha nem elég vastagok!

Ha teherautóval is lesz, amikor rá kell menni, alapból 8 cm-es térkőben gondolkozz!

Gyeprács kocsibeálló

Rengeteg családi háznál, vállalkozások parkolóinál, közterületi parkolóknál alkalmazzák a gyeprácsot is! Nagy előnye, hogy miközben zöld látványt nyújt, mégis meg van növelve a felület teherbírása. Ha sáros, esős időben simán a fűre állnánk, azonnal megsüllyed a keréknyom, a kerék és a cipőnk is sáros lesz. Ha gyeprácsra állunk, nem kopik ki a fű, elvezetődik a csapadék és a kutya se kaparja ki vagy a vakond se túrja fel!

Az osztrák gyephézagos térkő betonból készül, időtálló, masszív darab. Ha nem dolgozunk alá, akkor viszont megsüllyedhet és elveszítheti a kialakított formát a kocsibeállónk. Túl meleg nyarakon a beton felmelegedése miatt a fű kiéghet belőle, ezért van, ahol a lyukakba nem fűmagot vetnek, hanem apró kavicsot szórnak.

Akár gyeprácsot alkalmazol, vagy egyéb burkolatot, a szegélyeket karban kell majd tartani, hogy szép legyen. Olvasd el blogposztunkat a szegélynyíró árakról, hogy könnyű legyen a beszerzés!

Gyeprács kocsibeálló

Kocsibeálló burkolat ötletek és egyéb szempontok

Amikor a kocsibeállón ötletelünk, az alapanyagon, az esztétikumon a kialakításon túl azt is át kell gondolni, vajon meg tudjuk -e magunk építeni, vagy szakember kell hozzá, ami már eleve drágít a kocsibeálló kivitelezésén? Ha a kocsibeállót saját kezűleg meg tudjuk építeni, bár sok munkánk lesz vele, sokat is spórolhatunk, amit elkölthetünk másra, hiszen mindig újabb és újabb célokat tűzünk ki, akár a házzal, akár a kerttel kapcsolatban! Arra törekedjünk, hogy jó minőségű alapanyagot válasszunk és precízen, aládolgozva történjen a kivitelezés, mert csak így várható el, hogy a kocsibeállónk évtizedekig jó szolgálatot tegyen és esztétikus összképet adjon! Reméljük, hogy tetszettek ezek a kocsibeálló burkolat ötletek!

 

 

Kapcsolódó ötletek