Könnyűszerkezetes ház alapozása - lépések
Manapság egyre népszerűbb a könnyűszerkezet, mint építési technika, de az egyik legfontosabb lépés a folyamatban a könnyűszerkezetes ház alapozása.
- Könnyűszerkezetes ház alapozása – lépések
- Mi az a könnyűszerkezetes ház?
- Könnyűszerkezetes ház alapozása az első lépésektől kezdve
- Könnyűszerkezetes házak előnyei
- Könnyűszerkezetes házak hátrányai
- Könnyűszerkezetes ház vagy téglaház?
Könnyűszerkezetes ház alapozása – lépések
Manapság egyre népszerűbb a könnyűszerkezet, mint építési technika, de az egyik legfontosabb lépés a folyamatban a könnyűszerkezetes ház alapozása. A könnyűszerkezetes ház építése azért is vonzó, mert viszonylag hamar elkészülhet, és akár néhány hónapon belül élvezhető egy családi ház nyújtotta kényelem. A könnyűszerkezetes házak kivitelezési munkálataira különösen figyelni kell, hiszen ezek minőségén igencsak múlik, hogy a házunk évtizedek múlva is problémamentes lehessen szerkezetileg. Nézzük mit kell tudni erreől az építési stíéusról, hogyan történik a könnyűszerkezetes ház alapozása!
Mi az a könnyűszerkezetes ház?
Definíciója szerint könnyűszerkezetes ház az a ház technológia, szerkezet, aminek súlya nem éri el a 300kg/m2 tömeget. A hazánkban elterjedt téglaházak ma már simán képesek felvenni a versenyt ezzel a kritériummal, ezért a könnyűszerkezetes ház meghatározásánál jobb, ha magára az építési technikára fektetjük a hangsúlyt, ez alapján mondjuk ki, hogy könnyűszerkezetes ház és nem téglaház.
A könnyűszerkezetes ház váza fa vagy fém szokott lenni, esetleg a kettő kombinációja. Sokan érvelnek a könnyűszerkezetes házak ellen, hogy nem elég tartósak. Magyarországon ugyan egy nemrég elterjedt építési technológiáról van szó, a világ számos már részén (pl. USA, Kanada, Európa északi országai) régóta kedvelt építési technológia ez. A szabályokat betartva, a könnyűszerkezetes ház alapozásától kezdve a szakmai odafigyelés és a minőségi alapanyagok használata mellett a könnyűszerkezetes házak nagyon is strapabíróak, maradandóak, akár a téglaház. Külcsínre pedig nem lesz köztük különbség, mikor fent van a nemesvakolat, rajta a tető.
Könnyűszerkezetes ház alapozása az első lépésektől kezdve
A könnyűszerkezetes ház alapozási munkálatait mutatjuk be az alábbiakban, mely minden esetben a földmunkával indul. Ha szükséges, először a telken álló régi házat le kell bontani, a törmeléket elhordani, ezután indul az érdemi munka.
- Az alaptest kiásása történik. Ez történhez gépi vagy kézi erővel. A falazat szélességétől is függ az alaptest mérete. Átlagosan az alapozás mélysége 90 cm, szélessége 40 cm.
- Alaptestek betonozása: a földmunka elvégzése után az alaptestek betonozásával folytatódik a munka, ehhez általában C16-24KK betont használnak. A kiásott alaptestekbe gerendarácsot tesznek (kb. 30*50-est). Az alaptestbe kerülnek be a villámvédelmi előírások miatt szükséges acél anyagok is. A betonozáshoz mindig legyen megbízható betonkeverőnk!
- Zsalukövek építése: az alaptestek betonozása után jön a zsalukövek építésének fázisa. A zsalukövek szélessége 25 cm, a magasságuk eltérhez, ha a telekben vannak szintkülönbségek, de nagyjából 2 sor zsalukő adja a végleges magasságot. A zsalukövekbe állítva betonvasak is kerülnek, melyek az alapteste is bekötésre kerülnek.
- Várunk 5-7 napot, hogy a lábazati betonozás alaposan megkössön, mielőtt visszatöltjük a földet!
- A letelt idő után a lábazat közé visszakerül a föld. Géppel tömörítjük is. Ebbe a földbe bekerülnek a gépészeti szennyvízcsövek is, majd a tömörített földre kerül átlagosan 12 cm kavicsréteg, amit szintén megtömörítünk. Ehhez a legjobb a lapvibrátor, döngölőgép!
- A tömörített kavicságyra jön a fólia, arra a betonvasháló, melyeket körülbelül 25 cm-es átfedéssel szoktak fektetni.
- Erre jön 10 cm-es szerelőbeton.
- A zsalukövek, melyeket korábban elkészítettünk, most oldalaikra felrögzítjük zsaluként az épület lábazati hőszigetelését. Így később nem kell lábazati szigeteléssel bíbelődni.
Tipp: Nagyobb lyukak kialakításához szükséged lehet lyukfúróra is. Cikkünkben összegyűjtöttük a legjobb benzines lyukfúró márkákat.
Könnyűszerkezetes házak előnyei
A könnyűszerkezetes házak előnyei:
- gyorsaság: míg a téglaházak 1 évig is épülnek vagy még tovább átlagosan, a könnyűszerkezetes házak néhány hét, hónap alatt kulcsrakészek lehetnek.
- könnyű a felfűtésük: a szerkezetüknek alig van hőtároló tömege, ezért könnyen felfűthető, de nyáron is könnyebben felmelegszik ugyanezért.
- helytakarékos: megegyező bruttó alapterület mellett több a belső tér, mint téglaháznál. Kisebb telkeken is nagyszerűen helyt tud állni.
- olcsóbb: a könnyűszerkezetes házak olcsósága ma már megkérdőjelezhető, ha mindenből minőségi alapanyagot használunk, de ha törekszünk a pénztárcabarát megoldásra, olcsóbb építőanyagokat is választhatunk.
Könnyűszerkezetes házak hátrányai
A könnyűszerkezetes házak hátrányai:
- hőszigetelés: nem a legjobb a hőszigetelése egy könnyűszerkezetes háznak, de a ma egyik legmodernebb, leginnovatívabb hőszigetelővel, a homlokzati PIR-rel fényéveket javíthatunk ezen is! Olvasd el a Ház hőszigetelése című bejegyzésünket is!
- hangszigetelés: a falazat nem a legjobb hangszigetelésben. Ennek is megvan a maga megoldása, de ahhoz is jobban zsebbe kell nyúlni!
- meg kell találni a szakmailag hozzáértő kivitelező csapatot! – ezen nagyon sok múlik, hiszen a könnyűszerkezetes házak építése Magyarországon nem rendelkezik több évtizedes múlttal, ennek megfelelően szűkebb kört takar az a szakmailag hozzáértő csapat, akikre rábízhatjuk nyugodtan a kivitelezést, és biztosan tartós, problémamentes házat kapunk majd.
Könnyűszerkezetes ház vagy téglaház?
A könnyűszerkezetes házaktól sem kell tartani, hiszen látható, hogy például Amerikában egy igencsak népszerű, széles körben elterjedt építési módról van szó, a házak pedig időtállóak, megjelenésük is színvonalas lehet. Mivel a könnyűszerkezetes ház alapozási munkálatai szinte ugyanazok, mint téglaház esetén, anyagokban lehet talán spórolni a kivitelezésnél, ha minél olcsóbban szeretnénk kihozni. Ha minőségi, drága anyagokat használunk a könnyűszerkezetes ház építésénél, nem biztos, hogy olcsóbb lesz, mint a téglaház. Ilyenkor általában a döntő ok, amiért valaki a könnyűszerkezetes épület mellett dönt, a gyors kivitelezés, a belátható időn belüli beköltözés lehetősége.A könnyűszerkezetes ház alapozása az első lépés, ha további házilag kiviteletzhető ötletet keresel, olvasd rendszeresen a blogunkat.
Kapcsolódó ötletek
Tudtad, hogy a födémen keletkező hőveszteség, akár 20-25 % is lehet? Elmondjuk milyen típusú padlás szigetelések léteznek.
A jól kevert beton örök életű, ám fontos megemlíteni, hogy rutint igénylő feladat az elkészítése és a betonkeverő használata.