graphite-kiegeszito-akcio

Padlás és födém szigetelése utólag
Módosítva: 2024. február 15.
Létrehozva: 2023. április 19.

Padlás és födém szigetelése utólag

Tudtad, hogy a födémen keletkező hőveszteség, akár 20-25 % is lehet? Elmondjuk milyen típusú padlás szigetelések léteznek.

Tartalomjegyzék
  1. Padlás és födém szigetelése utólag
  2. Hová tehetünk extra hőszigetelést?
  3. A padlás és födém hőszigetelése - miért nagyon fontos?
  4. A födém szigetelése és a hőhidak
  5. A nem lakott tetőtér szigetelése
  6. A tetőtér szigetelés rétegei és felhasználható anyagok
  7. Purhab szigetelés a tetőtérben

Padlás és födém szigetelése utólag

Az elmúlt évben mindnyájunknak szembe kellett néznie azzal a kellemetlen körülménnyel, hogy az energiahordozók árai jelentősen megnövekedtek. Különösen igaz ez, ha kertes házban lakunk, netán egy korszerűtlenül szigetelt kádárkockában. Sokunknak lehet ismerős az az élethelyzet, hogy hosszas matematikai műveleteket végezve, jelleggörbéket elemezve, próbáljuk kialakítani háztartásunk megfelelő energia felhasználási stratégiáját.

Tipp: időszakos, vagy kiegészítő fűtésre ajánljuk a konvektor választékunk megtekintését. 

Bárhogyan is osztunk-szorzunk, két alapvető területen hajthatunk végre fejlesztést az ingatlanunkon. Egyrészt, meglévő fűtésrendszerünket egy korszerűbb technológiára cserélhetjük vagy/és javíthatunk az ingatlanunk szigetelésén.

Ha nagyon röviden kellene összefoglalni a szigetelés lényegét, akkor azt mondhatnánk, hogy egy olyan eljárás amelynek segítségével csökkenthető egy ingatlan hővesztesége. A padlás és födém szigetelése utólag is megoldható. Lássuk  miért fontos akár az utólagos hőszigetelés is!

Födém hőszigetelése

Hová tehetünk extra hőszigetelést?

A homlokzati hőszigetelés a rezsiköltségeink csökkentése terén az egyik leghatékonyabb technológia. Új családi házak építésénél gyakorlatilag kötelező elem. Természetesen a homlokzati utólagos hőszigetelés egy már meglévő ház korszerűsítéséhez is roppant hasznos eszköz. Legfontosabb előnyei között említhető, hogy az így szigetelt épület télen a hideg, nyáron pedig a meleg ellen nyújt védelmet, úgy hogy eközben jelentősen csökken a fűtés költsége.

A lábazati hőszigetelést sokan elhanyagolják, pedig az újonnan felhúzott épületek mellett egy-egy felújítás vagy korszerűsítés keretei között is erősen javasolt gondolni a lábazat szigetelésére is, ha javítani szeretnénk az épület értékén és hőmegtartó képességén. Lényege az épületben keletkező nemkívánatos hő- hidak, a páralecsapódás és penészesedés kiiktatása, valamint általánosan az otthon belső hőmérsékletének az optimalizálása.

A padlószigetelés, illetve a padlófűtéshez kapcsolódó szigetelési megoldások alapvető célja azt megakadályozni, hogy a megtermelt hőmennyiség nemkívánatos módon az aljzaton keresztül távozzon, jelentősen csökkentve ezáltal a padlófűtés hatékonyságát.

Tipp: Ha az  otthoni felújítási munkákat magad végzed, akkor érdemes beruházni egy komolyann pormaszkra, hiszen fő az egészség. 

Végezetül pedig, a bejegyzés témáját a tetőtér hőszigetelését kell megemlíteni, amelynek jelentőségéről alább hosszabban írok.

A padlás és födém hőszigetelése - miért nagyon fontos?

Amennyiben ingatlanunk hőszigetelésének fejlesztése szükségesnek látszik és a fentebb említett mind a négy területen lenne teendő, de a családi költségvetés ezt az igen költséges beruházást nem bírja el, akkor mindenképpen priorizánunk kell a négy terület között. Természetesen rengeteget számítanak a konkrét épületek energiahatékonysági mutatói, de egy szakember nagy valószínűséggel azt fogja mondani, hogy kezdjük a munkát a tetőtér hőszigetelésével. A magyarázatot az elemi fizikában kell keresnünk.

Ha felidézitek fizika órán tanultakat, akkor emlékezhettek arra, hogy a meleg levegő felfelé áramlik. Miért fontos a felfelé áramló meleg levegő, amikor családi ház fűtéséről és az egekbe szökő gázszámla kifizetéséről van szó?

Leginkább azért érdemes a meleg levegő felfelé áramlását észben tartani, mert otthonod drága pénzen megvásárolt melege szökik ugyan mindenhol, ahol csak tud, de nem egyformán és nem ugyanazon irányokban. Van ahol jobban, és van ahol még jobban. Ilyen még jobban hely a födém. Mivel a meleg levegő felfelé száll, ezért egy négyzetméternyi felületen szinte mindig a födémen keresztül szökik meg a legtöbb meleg családi házából. Éppen ezért kiemelten fontos a födém utólagos szigetelése. Nem elhanyagolható körülmény, hogy fűtésre fordított kiadásának 20-30%-a is elszökhet a szigeteletlen födémen. Ha egy olyan családi házban laksz, aminek a tetőtér hőszigetelése nincs megoldva, nyugodtan keresd elő a gázszámláidat és ha az éves szummából levonod az említett 20-30 %-ot, akkor rögtön látni fogod, hogy komoly összegről van szó, így a padlástér szigetelésére fordított összeg már középtávon megtérülő beruházásnak tekinthető.

Energiaveszteség a házon

De egy rövid gondolat erejéig még térjünk vissza a fizikához. A hideg levegőnél könnyebb fajsúlyú meleg nem elsősorban oldalazva, a homlokzati falakon akar megszökni a szobából, hanem felfelé áramolva a födémen keresztül. Különösen így van ez akkor, ha a homlokzati falak már szigeteltek, de a födém szigetelése még ezután következik.  A szigeteletlen födém nagy lehűlő felületet jelent családi házán. Ráadásul a meleg levegő elsősorban felfelé áramlik, ezért padlásfödém szigetelés nélküli családi házában sokba kerül az ég akadálytalan fűtése (és hűtése).

A födém szigetelése és a hőhidak

Ha a födémszigetelés jelentőségéről beszélünk mindenképpen meg kell említenünk egy olyan problémát, amely sokunknak okozhatott már bosszúságot. Szigetelt homlokzatnál nemcsak a szigeteletlen födémen keresztül kiszökő meleg magas ára a zsebbevágó, hanem a szigetelt homlokzati fal és a szigeteletlen födém találkozásánál keletkezett hőhidak hatása is egészségkárosító lehet. Ezeken a felületeken, vagyis a hideg és a meleg falak találkozásánál számolnia kell a penész megjelenésével is.

Összefoglalva tehát az alapvető előnyöket, elmondhatjuk, hogy a födém szakszerű szigetelésével nem csak jelentős költségeket takaríthatunk meg, hanem ingatlanunk állagát is védhetjük a penészedéssel szemben. Így a padlásfödém hőszigetelése két jól detektálható előnnyel jár. Egyrészt, megspórolod a fűtés árának 20-30%-át. A padlás szigetelésével nem fogod tovább feleslegesen fűteni a lakatlan padlásteret. Másrészt pedig, egészségesebb lesz otthon a levegő, mert a hideg és meleg felületek találkozásánál a falak nedvesedése, penészedése ellen is védi családi házát a födém szigetelésével.

A nem lakott tetőtér szigetelése

A padlásfödém jó hőszigetelése nem lakott padlástérnél alapvető fontosságú, ugyanis a lakatlan padlástérnél a födém megfelelő szigetelésével a födémen át megszökő energiának a 80%-át is meg tudod takarítani és ahogyan azt korábban említettem ez akár a családi háza fűtési kiadásának a 20-30%-a lehet.

Ezzel azonban még nincs vége a megtakarítások sorának, mert egy jó padlásfödém szigetelés nemcsak télen fog jól jönni, hanem nyáron is. Nyáron ugyanis a cserepek alatt akár 50-60 fokos meleg is lehet, és ilyenkor pedig a padlástér még tovább fűti az egyébként is szinte elviselhetetlenül meleg földszinti lakóteret és az esetlegesen meglévő légkondicionáló berendezésünket ezzel feleslegesen terheljük, ami természetesen újabb plusz kiadásként jelenik meg a családi költségvetésben.  Megfelelő födémszigetelés esetén viszont a padlástéri 50-60 fokból a lakásban vajmi keveset fog érezni. A megfelelő vastagságú födém szigetelés elzárja a lakás felé a padlástérben megrekedt meleg útját.

A padlásfödém utólagos szigetelésének megvan az az előnye is, hogy viszonylag egyszerűen, mindenféle szaktudás nélkül is szigetelhető a födém. A födém a legkönnyebben szigetelhető épületszerkezet családi házában.

Mielőtt eldöntenénk, hogy milyen típusú szigetelőanyagot vásárlunk, milyen technológiát alkalmazunk, tisztáznunk kell egy nagyon fontos körülményt, mégpedig azt, hogy milyen funkciót szánunk a padlástérnek. Amennyiben gyakran kívánjuk használni, különböző használati tárgyainkat szeretnénk ott tárolni, akkor mindenképpen járható padlásfödém szigetelésre van szükségünk. Abban az esetben viszont, ha nem használjuk a padlásteret, és nem járunk a padláson, akkor a padlástérben elég csak a kéményhez való eljutást biztosítani járható szigeteléssel. A födém többi része készülhet nem járható szigeteléssel is. Mondanom sem kell, hogy ez utóbbi az egyszerűbb és az olcsóbb megoldás.

A tetőtér szigetelés rétegei és felhasználható anyagok

Nem járható födém szigetelést kőzetgyapot és üveggyapot beépítésével is létrehozhatsz. Minél nagyobb testsűrűségű a kőzetgyapot és az üveggyapot, annál kevésbé áramlik benne a levegő, és ezért annál jobb a hőszigetelő képessége is. Ezzel együtt azonban természetesen az ára is magasabb a nagyobb testsűrűségű, ezért jobb hőszigetelő képességű üveggyapotnak és kőzetgyapotnak. Természetesen érdemes a nagyobb testsűrűségű, jobb hőszigetelő képességű kőzetgyapot és üveggyapot táblákat vagy tekercseket választani a padlás szigetelésére.

Kőzetgyapot szigetelés

Abban az esetben viszont, ha járható padlásfödémre van szükség, akkor a szükséges hőszigetelésen túl a padláson való járás biztosítására is oda kell figyelni a szigeteléskor. Ha a közlekedéshez kialakított járóréteget külön nem támasztja alá, akkor „terhelhető”, tehát lépésálló hőszigetelő táblák beépítésére van szüksége. Ha ennél a megoldásnál külön gondoskodunk a szigetelőanyagról és külön a felette lévő járórétegről, akkor a járóréteg kialakításához nagyméretű táblákra van szüksége. Ezek lehetnek például OSB lapok is. Ha nem lépésálló, puha szerkezetű hőszigetelő anyagot használsz, akkor a járóréteg megtámasztására megfelelő bordázatot kell beépíteni a hőszigetelő közé. Ilyenkor a járóréteg alátámasztására készült pallók közét szálas szerkezetű kőzetgyapot és üveggyapot szigeteléssel is kitöltheti. Mindkét szigetelő megfelelő hőszigetelést biztosít a padláson megfelelő, 20-30 cm-es vastagságban szakszerűen lerakva. A kőzetgyapot és az üveggyapot szigetelő is lehet táblás és tekercses is. Igazán jól terhelhető, és járható lesz a padlásfödém, ha padlappal szigeteled. Ez az összeragasztott kétrétegű szigetelő stabilabb szigetelést ad, mint a két különálló réteg.

Purhab szigetelés a tetőtérben

Új technológia is megjelent a piacon, ez pedig a purhab szigetelés.  Előnye, hogy ez a szigetelés hosszú élettartamú, és hőhíd mentes. Kitölti az apróbb réseket, hézagokat is, így nagyon precíz lesz a végeredmény. Mivel egybefüggő területet alkot, nincsenek apró rések, hézagok ezért hőszigetelésre és vízszigetelésre is egyaránt alkalmas. Évek múltán sem zsugorodik, nem veszít szigetelőképességéből. Ráaádsul az egészségre is teljesen ártalmatlan, nem szabadulnak fel belőle "kétes" vegyi anyagok. Nem csak a tető, de a födém szigetelésére is alkalmas.

tetőtéri purhab szigetelés

Összegezve az elmondottakat, érdemes különösen nagy figyelmet fordítanunk az ingatlanunk padlásfödém szigetelésére, mert a kedvező hatások már középtávon megjelennek a családi költségvetésünk kiadási oldalán, másrészt pedig családi házunk komfortfokát is nagymértékben növelhetjük. Ezért fontos a padlás és födém szigetelése utólag.

Tipp: Ha építőipari szerszámra lenne szükséged, nézz szét építőipari szerszámaink között!

 

 

Kapcsolódó ötletek