graphite-kiegeszito-akcio

Laminált bútor festése
Módosítva: 2024. január 23.
Létrehozva: 2023. szeptember 07.

Laminált bútor festése

Nehézség:
Idő: Teljes délután

Tedd egyedivé laminált bútorodat, és adj neki egy második esélyt, mielőtt kidobod. 

Tartalomjegyzék
  1. Laminált bútor festése
  2. Mi a laminált bútor előnye?
  3. Melyek a laminált bútor hátrányai?
  4. Amikor felmerül a laminált bútor festésének lehetősége…
  5. Laminált bútor festése előtt: felülettisztítás
  6. Felület érdesítés a megfelelő tapadás érdekében
  7. Felületi hibák javítása
  8. Laminált bútor festése – felületzárás
  9. Laminált bútor festék
  10. 9 fontos tényező, amire figyelj laminált bútor festése előtt!

Laminált bútor festése

Előbb-utóbb bárkinél felmerülhet a laminált bútor festése iránti igény, hiszen ez az a bútor típus, ami szinte mindannyiunk otthonában jelen van. A bútorlapból készült bútorok rendkívül elterjedtek, hiszen megfizethetőek, óriási színválasztékban elérhetőek, nem nehezek, könnyű szerelhetőségük is előnyükre válik. De mi a helyzet, ha meguntuk a régi színt, esetleg megkopott, megsérült a felülete és szükségessé válna a laminált bútor festése? Van egy jó hírünk. Ma már némi előkészülettel, megfelelő eszközökkel és laminált bútorra való festékekkel ez könnyen kivitelezhető.

Laminált bútor előnyei

Mi a laminált bútor előnye?

  • olcsók, árban szinte verhetetlenek
  • hatalmas színválaszték
  • könnyű össze és szét szerelhetőség
  • nem súlyosak, könnyű pakolni, mozgatni
  • felületük könnyen tisztítható
  • modern megjelenést kölcsönöz otthonunknak

Melyek a laminált bútor hátrányai?

  • nem a legtartósabb bútorok
  • nem bírják a vizet, nedvességet – ha kicsit is eláznak, puklisodnak, púposodnak, mállanak.
  • nem alakítható változatosan (pl. marás, faragás, esztergálás)
  • káros vegyületek szabadulhatnak fel otthonunkban belőlük
  • könnyen sérülnek
  • nem feltétlen a legstílusosabb bútorok, érdemes őket egyedivé tenni

Laminált bútor lefestve

Amikor felmerül a laminált bútor festésének lehetősége…

Előfordul, hogy laminált bútorunk már régi, megkopott vagy megsérült, esetleg a színe nem illik az új otthonunkba, vagy festés után más színvilágot képzelünk el az egyes helyiségekben.

Korábban nem volt jellemző a laminált bútor festése. Szerencsére az igények felébresztették a nagy festékgyártókat, hogy laminált bútor festéséhez speciális előkészítő anyagokat, festékeket gyártsanak. Ez lehetővé teszi, hogy a kisebb hibákat javítsuk, felkészítsük a festésre a laminált bútorlapot és végül lefessük a kívánt színre.

De hogyan is fogjunk neki a laminált bútor festésnek? Tartsuk be az alábbi lépéseket!

Laminált bútor festése előtt: felülettisztítás

A szennyeződésektől alaposan tisztítsuk meg a bútort, a laminált bútorlapot. Lehet rajta por, zsiradék, ráborult ételmaradék, rászáradt szennyeződés. Mosogatószeres vízzel alaposan tisztítsuk le! Hagyjuk megszáradni teljesen! Ha kell, többször ismételd a folyamatot! Ha konyhabútort festesz, utolsó lépéseként a felülettisztításnak denaturált szesz és víz fele-fele arányú keverékével is mosd át, és szárítsd meg!

Felület érdesítés a megfelelő tapadás érdekében

Ha tökéletesen tiszta és sima a bútorlap, nem feltétlen kell érdesíteni. Elsősorban akkor ajánlott az érdesítés, ha a felület puklis, sérült, mélyebben lerakódott szennyeződések vannak rajta. Ilyenkor 280-300-as csiszolópapír ajánlott, és még jobb, ha van kéznél egy megbízható excenteres csiszolód

Felületi hibák javítása

Következő lépésként javítsd k a felületi hibákat javító tapasszal! Miután a bútorlap nem fa, ezért nem laminálás, távolítsd el a fellazult részeket! A sérüléshez tégy tapaszt, spaklival simítsd el, majd száradás után csiszold simára a felületet! Ha fogantyúkat is cserélnél a legvégén, a régi fogók leszerelése utáni lyukakat is így tüntesd a fatapasz a legjobb, hanem univerzális javítótapasz, esetleg a festéshez használt termékcsalád javító tapasza. Ha vízbázisú tejfestéket használsz majd, a vízbázisú javítótapasz megfelelően kompatibilis. 

 Laminált bútor festése

Laminált bútor festése – felületzárás

Ha előkészültél, vigyél fel 1-2 réteget a festékből! Ma már vannak kimondottan bútorfestéshez, konyhabútor festéshez, laminált bútor festéshez alkalmas festékek. Ezeknek általában előkészítő anyaga, tapadássegítője is van, amit az ajánlás szerint alkalmazz!

Csak akkor vidd fel a következő festékréteget, ha tökéletesen megszáradt a felület! Simítócsiszolással az esetleges megfolyásokat tudod korrigálni. Festés után – a festéktől függően – használhatsz felületzáró anyagot, viaszt, bútorlakkot, kenderolajat.

Laminált bútor festése előtte-utána kép

Laminált bútor festék

Több fajta festéket használhatsz laminált bútorra. Ha klasszikusabb, vintage hatásra vágysz, használj tejfestéket, némi előkészületettel ez az egyik legmegbízhatóbb laminált bútor festék, de érdemes azért speciális kötőanyagot is keverni a festékbe, mert másképpen. 

Ha kicsit modernebb megoldást keresel, akkor a zománcfesték lehet számodra a jó választás.

9 fontos tényező, amire figyelj laminált bútor festése előtt!

 

  1. Csak zsírtalan és portalan felületen dolgozz. Ez azt jelenti, hogy bármilyen koszos és poros felületen a festék meg fog csúszni. Ezért az előkészítés nagyon fontos!
  2. Mindig teljesen száraz felületen dolgozz! Miután letisztítottad és zsírtalanítottad a laminált bútort és meg is száradt, utána kezdd a munkát!
  3. Használj maszkoló szalagot, ahol kell, hogy védd azokat a részeket, amiket nem akarsz lefesteni!
  4. Érdesítsd meg a felületet!
  5. Ha sérült vagy levált az élfóliád, cseréld ki, mielőtt nekiállsz a festésnek!
  6. A tapadóhíd felkenése és száradása után felviheted a festéket. Mindenkinek más eszköz a favorit, de egy minőségi festékhenger nem fog csalódást okozni.
  7. A legtöbb festék kikeményedési ideje 2-3 hét, ezt vedd figyelembe!
  8. Próbáld ki egy kisebb felületen a festéket, a kívánt rétegszámban, mielőtt nekiállsz a teljes bútor átfestésének!
  9. A tervezett bútorfestéket nézd meg természetes és neonfény alatt is!

Láthatod, hgy a laminált bútor festése nem bonyolult, inkább az idő faktor lehet az, ami gátló tényező lehet, hogy belekezdj. De megéri, ha nincs kereted új bútorra, vagy szimplán a fenntartahtóság jegyében szeretnéd új köntösbe bújtatni bútoraidat, stílusosabbá, frissebbé téve otthonod.

Kapcsolódó ötletek