Laminált bútor festése
Tedd egyedivé laminált bútorodat, és adj neki egy második esélyt, mielőtt kidobod.
- Mi az a laminált bútor?
- Laminált bútor festése
- Hogyan készüljünk fel a festésre lelkileg?
- A leggyakoribb festékek bútorfestéshez
- A bútor festésének lépései
Mi az a laminált bútor?
Először érdemes tisztázni, hogy mi is az a laminált bútor. A legtöbb háztartásban megtalálható, manapság a legtöbb eladott bútor ilyen típusú. Alapanyaga a laminált bútorlap, mely nem más, mint egy faforgácsból összetapasztott lap, a két oldalán pedig egy műanyag bevonat (laminátum), mely változatos színekben létezik, a leggyakoribb valamilyen fa erezetét utánzó változat. Az ilyen bútortípus előnye, hogy olcsó, fő összetevője a faipari mellékterméknek számító fűrészpor. Emellett igen változatos bútorokat lehet kialakítani belőle, megmunkálása egyszerű, lehet belőle úgynevezett lapraszerelt bútorokat készíteni, melyek szállítása, tárolása, pakolása egyszerű. Ezen előnyök mellett azonban hátrányokat is fel tudunk sorakoztatni szép számmal, a laminált bútorok sérülékenyek, a vízre, nedvességre rosszul reagálnak, a bútorlap megduzzad, és a kiszáradás után sem nyeri többé vissza eredeti állapotát.
Elmondható tehát, hogy ilyen bútor szinte biztos, hogy minden olvasó háztartásában megtalálható, és minden bizonnyal sokaknál egy-egy régebbi darab is áll valamelyik helyiségben, ami esetleg megérett már a cserére, akár azért, mert a felülete megkopott, akár azért, mert más stílusban szeretnénk berendezni a szobát.
Ilyenkor érdemes átgondolni, hogy a bútort tényleg teljes egészében ki kell cserélni, vagy létezik más, költséghatékonyabb alternatíva is, a bútorfóliázás, vagy a bútorfestés. Ebben a cikkben a fóliázással nem foglalkozunk, itt most a festésre fogunk koncentrálni.
Laminált bútor festése
Hogyan készüljünk fel a festésre lelkileg?
Azt, hogy a bútor menthető-e, az alábbi szempontok szerint tudjuk értékelni:
- Szerkezetileg rendben van-e, stabilan áll, vagy dülöngél, instabil, törött. Ha valamilyen szerkezeti probléma áll fenn, akkor az javítható-e? Sok esetben elegendő néhány plusz csavar, vagy extra merevítés, és a stabilitással kapcsolatos problémák könnyen meg is oldódnak. Ezeket a javításokat a festés előtt végezzük el.
- A laminált bútorlapok épek-e, vagy esetleg nedvesség érte őket, és maradó alakváltozást szenvedtek? A feldagadt részek mekkora kiterjedésűek, és mennyire látható helyen vannak?
- Megfelelő elrendezésű, méretű a bútordarab, vagy ilyen téren változtatni szeretnénk?
- Festéssel famintás felületet nem tudunk létrehozni, amennyiben ilyen igény van, akkor átfestés helyett válasszuk a fóliázást.
Ha a fenti kérdéseket mérlegelve továbbra is úgy döntöttünk, hogy festeni szeretnénk a bútort, akkor a következő lépés az, hogy kiválasszuk, hogy milyen típusú festékkel szeretnénk dolgozni.
A leggyakoribb festékek bútorfestéshez
- krétafesték
A a krétafesték antik hatást és nagyon különleges matt felületet ad a bútornak. Az ezzel festett felületek visszakoptathatók, mellyel még izgalmasabb hatást lehet elérni. Amennyiben ez a cél, válasszuk a krétafestéket. - zománcfesték
Általánosan elterjedt, és használt festéktípus, mely a legtöbb anyag festésére széles körben használt, legyen azok faanyagok, fémek, de akár műanyagok is. Kisebb előkészületekkel laminált bútorok festésére is használhatók. - speciális bútorfesték
Kiváló választás, ha nem szeretünk kockáztatni (hogy vajon a kiválasztott festék rendesen megtapad-e a felületen) és a legegyszerűbb megoldást választanánk, ugyanis ezek a festékek direkt laminált bútorlapok festésére lettek kifejlesztve
A bútor festésének lépései
Ha a festéket kiválasztottuk, akkor jöhet a festés, mely során az alábbi lépéseket kövessük, hogy a legjobb eredményt érjük el:
- Bútor megtisztítása, különösen a zsíros, olajos szennyeződésektől. Festés előtt mindenképpen végezzük el, és várjuk meg, míg a bútorlap teljesen megszárad. Konyhabútorok esetén, amik esetenként évekig, évtizedekig álltak olyan környezetben, ahol folyamatosan ki voltak téve zsíroknak, olajoknak, még alaposabban járjunk el. Makacsabb szennyeződések esetén használjuk dörzsiszivacsot és hidegzsíroldót, egyszerűbb szennyeződéseknél elég lehet a langyos, mosogatószeres víz.
- Bútor hibáinak kijavítása: ha vannak felületi sérülések, esetleg a sarkok le vannak törve, vagy egy szeget vertünk félre a hátlap szegelésénél, akkor ezeket a festés előtt javítótapasszal javítsuk ki, hiszen ezeket a sérüléseket a festék nem fogja elfedni. A megszáradt javítótapaszt csiszoljuk át. 280-300-as csiszolópapír ajánlott, és még jobb, ha van kéznél egy megbízható excenteres csiszolód, például egy Yato Peumatikus excenter csiszológép vagy egy Einhell TE-RS 40 elektronikus excentercsiszoló. Ha nem tudod, hogy milyen csiszológépet válassz, olvasd el a Csiszológépek Fajtái cikkünket.
- Bútor teljes felületének átcsiszolása: finom csiszolópapírral érdemes óvatosan átcsiszolni a festés előtt a bútort, különösen a nagyon fényes, nagyon sima felületű bútorlapok esetén, ezzel ugyanis a festék tapadását javítjuk. A csiszolópapírnak rengeteg fajtája van, további tippeket adunk a Hogyan válassz csiszolópapírt cikkünkben!
- Tapadóalapozó felvitele: szintén a nagyon fényes, sima felületek esetén fontos a használata, ugyanis ezekhez sok festék még átcsiszolás után sem tapad rendesen. Érdes felületeknél, illetve bútorfestékek esetén elhagyható, ugyanis ez utóbbi tartalmaz tapadásfokozó adalékot.
- Fedőfesték felvitele: jellemzően festőhengerrel, vagy ecsettel történhet, döntsük el, hogy melyikkel szeretnénk. Az ecsetvonások még a nagyon finom szálú ecsetnél is meglátszanak, ezzel különleges egyedi jelleget adva a felületnek, míg hengerrel egy egységesebb festékréteget kapunk. A fedőfestéket minimum 2 rétegben vigyük fel, ha még így sem értünk el tökéletes fedést, akkor egy 3. rétegre is szükség lehet (pl. amikor az eredeti szín nagyon eltérő a festék színétől). Az egyes rétegek között mindig várjuk meg a festék csomagolásán feltüntetett várakozási időt, mely alatt a festék megszárad annyira, hogy átfesthető legyen. Amennyiben vannak olyan részek, aminél fontos, hogy ne festlkezd össze, használj festő szalagot.
- Záróréteg felvitele: krétafesték esetén kötelezőnek mondható, hiszen az egy nagyon sérülékeny festéktípus, enélkül könnyen lekopik. A záróréteg krétafesték esetén lehet vax, vagy valamilyen lakk. A bútorfesték és a zománcfesték esetén nem kötelező ez a réteg, azonban erős igénybevételnek kitett felületeken (pl konyhapult, asztal, polc, melyen gyakran tologatunk valamit, stb.) ajánlott. Dolgozzunk valamilyen magas kopásállóságú lakkal, pl. parkettalakkal. Ezek közül választhatunk matt, selyemfényű és fényes változatok közül.
Az előbbiekben bemutatásra került tehát, hogy hogyan tudjuk megunt bútorunkat felújítani egy átfestéssel, mindenkit arra bíztatok, hogy vágjon bele, ezzel nem csak a pénztárcánknak teszünk jót, hanem a környezetünk szempontjából is előnyös, hogy egy egyébként még használható tárgyból nem lesz hulladék, és helyette nem kell egy másikat legyártani.
Tipp: Ha belendültél a felújításba, jöhet a következő projekt a parketta csiszolás és lakkozás házilag.
A Profibarkács teljes csiszoló, polírozó kínálatát itt találod >>
Kapcsolódó ötletek
A mai bejegyzésben körbejárjuk, hogyan lehet kevés pénzből felújítani a konyhabútort, vagyis miként is működik a gyakorlatban a konyhabútor festése házilag.
A tapétázás nem bonyolult dolog, de azért jó ha néhány alapszabályt betartunk, és nem esünk neki csak úgy, hanem beszerezzük a megfelelő szerszámokat is.