extra-ajanlat

Fügefa ültetése
Módosítva: 2024. március 18.
Létrehozva: 2024. január 09.

Fügefa ültetése

Nehézség:
Idő: Kevesebb, mint 2 óra

Ültess fügefát a kertedben, legyen ez a mediterrán növény a kerted éke. Elmondjuk hogyan kell!

Tartalomjegyzék
  1. Fügefa ültetése
  2. Miért ültessünk füge bokrot?
  3. Hova ültessük a fügefát?
  4. A fügék ültetése magról
  5. Fügefa teleltetése
  6. A szabadföldbe ültetett fügefák teleltetése

Fügefa ültetése

A füge állítólag még a búzánál is ősibb kultúrnövény. Isteni táplálkként tartották számon az ókori Egyiptomban. 4000 éve említették először írásos formában. A görörgök és a rómaiak is rajpngtak érte, nem véletlenül. A fügefa ültetése és gondozása nem igényel szakértelmet, vágj bele bátran.

A fügének fajtától függően több érési hulláma is lehet. Általában kétszer terem, de ha hosszú, meleg az ősz, akkor akár háromszor is. Gyönyörű, levelei vannak, ősszel csodás sárgás színben pompáznak. Bokor, vagy kisebb fa formájában ismerjük. 

A fügefa mellett növekvő népszerűsége van itthon a hortenzia ültetésének is, olvasd el az útmutatónkat, ha érdekel!

Fügefa ültetése kertbe

Miért ültessünk füge bokrot?

Kevés gondozással bőséges terméshozamot érhetünk el. A füge nagyon egészséges, így a család asztalán lehet szezonjában akár mindennap. Nem kell metszeni, permetezni, akár kezdő kertészek is foglalkozhatnak vele, nagyon hálás növény. Gyümölcse sokféle módon tartósítható. Akár aszalással, akár lekvárkészítéssel, de fagyasztani is lehet. Húsok mellé isteni a füge chutney Káliumot, vasat, B-vitamint tartalmaz  nagy mennyiségben. A cukortartalma magas, nagyon tápláló gyümölcs. Mivel kereskedelemben nem igazán kaphatóak fügéből készült termékek, élelmiszerek (az aszalt változatot leszámítva), ezért érdemes vele foglalkozni.

Hova ültessük a fügefát?

A déli fekvésű házak, falak védelme, és a napfény nagyon fontos, ezért keressünk neki ilyen helyet, hiszen mediterrán növényről beszélünk. A napos helyen kívül fontos a jó vízelvezetésű talaj is. A talaj legyen gazdag organikus tápanyagokban. Bár szélsőségesebb PH értéket is elviselnek, a legideálisabb a számukra a 6,0 és 6,5 közötti. A fehér fal mellé ültetjük, akkor a fény visszaverődése miatt egy kis extra hő is éri. Ezzel a termőszezont is ki lehet esetleg tolni.

A fügék ültetése magról

Magról is nevelhetsz fügét, ebben az esetben a magot áztasd elő. Természetesen így lassabb lesz a növekedése, évek telhetnek el mire termőre fordul. A kertészetekben vásárolt fügefák nagyobb eséllyel maradnak életben, hiszen szakszerűen nevelték őket. Az új fákat mindenképpen tavasszal ültesd ki, és ne ősszel, mert a fiatal példányok elfagyhatnak. Áss neki ásóval ültető lyukat, Ebbe helyezd a gyökereket, szépen rendezd el őket, hogy jól elfrérjenek, szétágazzanak a gödörben. Ahol a törzs színe dötétből világosba hajt, ott lesz az ültetési mélység meghatározó pontja. Ennél vagy 5 centivel lejjebb ültesd őket. Ha növénytartóból ülteted ki, akkor vagdosd le a gyökér körkörös kinövéseit, ezútán kezdheted a fügefa kiültetését a fent leírt módon, a megfelelően előkészített talajba. Az ültetőgödröt alaposan áztassuk el. Megfelelő, gyümölcsfák esetében használható fertőtlenítőt, illetve növekedés serkentő trágyát is alkalmazhatunk.

Fügefa ültetése szabadföldbe

Fügefa teleltetése

A fügefa ültetése nem bonyolult, de a megfelelőteleltetésére bizony oda kell figyelni.Ha a növényünk még fiatal, akkor takarjuk a tövét szalmával,  komposzttal, fenyőkéreggel, vagy speciális téli növénytakaróval. Mivel az idősebb példányok akár 2 méteresek is lehetnek, azokat nem igazán tudjuk takarni. Ültetésénl kell arra figyelni hogy szélvédett, napos helyre ültessük. A tövét avarral neki is érdemes takarni. De ne aggódjunk, ha esetleg egy kemény tél után el is fagyna, nagoyn könnyen regenerálódik utána. A jó idő beköszöntével beindulnak a friss hajtások, és ugyanolyan gyönyörű lesz, mint előző évben. Dézsában, szabadföldbenüvegházban is jól érzik magukat. Hosszú évekig teremnek, ha a fügefa ültetése jó helyre történik. 

Fügefa gyümölcse

A szabadföldbe ültetett fügefák teleltetése

Hallottál már a teleltető kabátról? Ez egy lényegében egy fátyolfólia a fa körül, egy léchez rögzítve. Ezzel biztosra  mehetsz, ha a fügefád teletetéséről van szó. A lécet a fa tövéhez rögzítsük hozzá. Nyúljon túl a fügefa lombkoronáján 10- 20 centiméterrel. A léc legyen erős, mert el kell bírnia a hó súlyát, vagy az erős szelet. A fóliát úgy tegyük a lécre, hogy ne lyukassza ki a fóliát. Erre tehetjük a fűtőkábelt, de úgy helyezzük el, hogy ne égesse meg a leveleket. A fóliát tűzőgéppel rögzítsük. 

A fűtőkábelt a beburkolt fügefánkra tegyük, a növény tetejétől haladva spirálban egészen az aljáig, kb 30 centis közökkel. Tűzőgép segítségével, kis füleket formázva, rögzítsük a növényvédő fátyolfóliához, hogy ellenálljon az időjárás viszontagságainak. A földre is rakjunk egy-két kört, kb. egy méter átmérőben, hogy ne fagyjon fel a gyökérzet. De erre csak akkor van szükség, ha nagyon hideg télre számítunk. A fűtőkabátos megoldás minden mediterrán növény esetében hasznos lehet, akár kiültetett citromfát, akár olajfát akár fügefát készítenél fel a hidegebb napokra.

Kapcsolódó ötletek