kemping-tura-akcio

Dézsás növények gondozása
Módosítva: 2024. március 28.
Létrehozva: 2023. május 18.

Dézsás növények gondozása

Nehézség:

Tavasszal kicsit több figyelmet igényel a dézsás növények gondozása, mint máskor. A dézsás növényeknek számos előnyük van, elmondjuk mik ezek, és hogyan kell gondozni őket. 

Tartalomjegyzék
  1. Dézsás növények gondozása
  2. Dézsás növények előnyei
  3. Dézsás növények gondozása, átültetése
  4. Dézsás növény átültetésének menete
  5. A dézsás növények átültetésének megfelelő időpontja és szükséges szerszámok
  6. Mire figyeljünk a dézsás növény átültetése, gondozása során?
  7. Milyen növényeket ültethetünk dézsába, kaspóba, cserépbe?

Dézsás növények gondozása

Tavasszal kicsit több figyelmet igényel a dézsás növények gondozása, mint máskor. A dézsás növényeknek számos előnyük van, nemcsak az egyszerű és biztonságos átteleltetés, de a kihasználatlan helyek dekorálása, a társasházi erkély és magánszféra védelme vagy éppen a könnyű mozgathatóság, áthelyezhetőség is mellettük szól. Ebben a bejegyzésben sorra vesszük, hogyan kell jól gondozni a dézsás növényeket, mikor kell átültetni, ehhez mire van szükség és hogyan történjen pontosan! Dézsás növények gondozása lépésről lépésre!

Dézsás növények előnyei

A kaspóban, dézsában élő növények nincsenek helyhez kötve, ott pompáznak, ott díszítik a helyet, ahol csak szeretnénk. Dézsában olyan növényt is tarthatunk, amelyek egyébként hazánk téli időszakát kint nem vészelnék át. Tavasztól őszig kellemes, üdítő látványt nyújtanak az erkélyen, balkonon, teraszon vagy akár a kertben, fagyos időben pedig védelmező menedékbe vihetjük őket.

Régebben elsősorban a leander, pálmafa, citrusok, olajbogyófa, különleges cserje, rózsa volt leginkább elterjedt, mint dézsában tartott növény, manapság viszont ezek mellett számos fűszernövényt is sokan tartanak dézsában, hogy főzés, grillezés közben mindig legyen mihez nyúlni a balkonon vagy teraszon.  Néhány előny a kaspóban tartott növények esetében:

  • nagyszerűen kihasználható velük bármilyen élettelen tér
  • egy kisebb terasz, erkély is zöld oázissá varázsolható
  • védelmet nyújthatnak a belátás ellen, óvják a magánszférát
  • hazánkban egyébként nem honos, különleges növények is nevelhetők dézsában
  • a dézsák sokféle stílusban beszerezhetőek, szintén emelik a növény mutatósságát
  • mobilisak

Dézsás növény

Dézsás növények gondozása, átültetése

A dézsás növények átültetésére évente, néhány évente van szükség, amikor előhozzuk a telelő helyükről. Az átültetés előtt készítsük elő a szükséges szerszámokat, az új, nagyobb dézsát! Figyeljünk rá, ha esetleg több növényt szeretnénk összeültetni, melyik milyen igényekkel rendelkezik (víz, napfény), esetleg elnyomhatja a másikat. Különösen fontos odafigyelni arra, hogy milyen földet kíván az adott növény, ennek mindig nézzünk utána. Van ami a savanyú, van ami ami a magasabb PH értékű talajt kedveli. Érdemes erre használni egy PH-mérőt!

  • az új cserép, dézsa pár centiméterrel legyen nagyobb a réginél!
  • fiatal növények esetében akár évente is szükség lehet átültetésre, gyökereik gyorsan benővik a cserép alját
  • az átültetés szükségessége egyértelmű, ha a növény gyökere teljesen kitöltötte a dézsát, esetleg alul is kibújtak a gyökerek, vagy stagnál, vegetál a növényünk
  • öregebb növényeknél az átültetés időszerű, ha a földjük kimerült, elöregedett

Dézsás növény átültetésének menete

Készítsük elő az új cserepet, dézsát! Praktikusak lehetnek az aljukon lyukkal rendelkező agyagcserepek a méretben hozzájuk való alátéttel. Javasoljuk, hogy az alsó lyukhoz tégy egy lapos kavicsot, így nem fog kifolyni a virágföld, a túlzott öntözővizet ugyanakkor átengedi.

A növényünket vegyük ki a régi dézsából, óvatosan ütögessük meg a gyökérlabdát, ezáltal lehullik a régi föld. Az új dézsánkat töltsük fel földdel valameddig. Figyeljünk mekkora gyökérzettel, gyökérlabdával rendelkezik a növényünk, és ennek megfelelően tegyünk alá plusz földet. A gyökérzet felső széle minimum két centivel essen a cserép széle alá!

A földet alapostan tömörítsük, ne legyen levegős, üres rész a cserép, a friss föld és a gyökérzet között!

Sok kertész ajánlja, hogy a dézsa aljára helyezzünk egy réteg agyagot! Ennek a funkciója, hogy amikor az edényünk alján vízpangás lép fel, az agyag akadályozza a gyökerek elrohadását.

Tipp: ha régebbről kimaradt dézsába ültetjük a növényünket, az ültetés előtt néhány nappal fertőtlenítsük, alaposan öblítsük és szárítsuk ki az edényt! Nehogy valamiyen betegséget, gombát, kártevőt is átadjunk az átültetett növényünknek!

Virágok terrakotta dézsában

A dézsás növények átültetésének megfelelő időpontja és szükséges szerszámok

Árnyékos helyen végezzük az átültetést, ne a tűző napon! Legjobb akkor, ha a növényt a téli teleltetésből szeretnénk a következő hónapokra kültéren elhelyezni, persze pár héttel később is lehet.

Szerszámok közül legyen kéznél:

Legyen mellettünk az új cserép, virágföld, öntözőkanna, locsolókanna is!

Mire figyeljünk a dézsás növény átültetése, gondozása során?

  • az átültetés alatt ne száradjon ki a növényünk gyökere. Az átültetés előtti napokban érdemes bővebben megöntözni!
  • minél nagyobb földlabdával vegyük ki a régi cserépből, így kevésbé sérül!
  • lehetőleg minél gyorsabban kerüljön az új dézsába a növény, a kivétel napján!
  • amíg nincs a régi/új helyén a földlabdája legyen nedvesen tartva!
  • az új virágföld legyen jó minőségű, ásványi anyagban gazdag, hiszen növényünk ebből táplálkozik majd! Minél jobb a föld, annál szebb lehet a növény és annál ritkábban kell átültetni!

 paradicsom dézsában

Milyen növényeket ültethetünk dézsába, kaspóba, cserépbe?

Talán a leander a legismertebb dézsás dísznövény, azonban még nagyon sok növény viseli meglepően jól a dézsás "életet". Az átültetéséről itt írtunk. A hortenzia a megfelelő ápolás mellett, gyönyörű látványt nyújt a teraszon. Ha a fügét nem szabad földbe ültetjük, akkor könnyebben tudjuk teleltetni is. A fukszia a  félárnyékos helyet kedveli, így árnyékosabb teraszon is jól fogja magát érezni. De zöldségek, fűszernövények is tarthatóak cserépben. Egyedül arra figyeljünk a dézsás növények esetében, hogy a föld könnyebben kiszárad, és a tápanyag utánőótlásnak is külön figyelmet kell szentelni. Ugye nem is bonyolult a dézsás növények gondozása? 

Kapcsolódó ötletek