karacsony-akcio

Villanyszerelés házilag - Mihez ne hívjunk szakembert
Módosítva: 2023. június 09.
Létrehozva: 2023. június 09.

Villanyszerelés házilag - Mihez ne hívjunk szakembert

Egyes villanyszerelési munkálatok házilag is elvégezhetőek, de vigyázzunk, az elektromos áram veszélyes üzem!

Tartalomjegyzék
  1. Villanyszerelés házilag? Mihez ne hívjunk szakembert?
  2. Milyen villanyszerelési feladatok végezhetők el házilag?
  3. Konnektor csere
  4. Izzócsere
  5. Mennyezeti lámpa cseréje
  6. Villanyszerelés közben fő a biztonság!

Villanyszerelés házilag? Mihez ne hívjunk szakembert?

Egyes villanyszerelési munkálatok házilag is elvégezhetőek, de vigyázzunk, az elektromos áram veszélyes üzem! Csak néhány apróbb, saját magunk által elvégezhető művelet van, mint mondjuk egy izzócsere vagy konnektorcsere, a nehezebb, biztonsági kockázat szempontjából veszélyesebb feladatokhoz mindenképpen hívjunk szakembert! Ezen saját magunk és családunk biztonsága is múlik, az elektromos berendezéseinkről nem is beszélve.

Milyen villanyszerelési feladatok végezhetők el házilag?

Néhány alapfeladat megoldható, ha van pár célszerszámunk. Ezeket a munkálatokat is a lehető legnagyobb odafigyelés és óvatosság mellett kell elvégezni és a legjobb, ha van mellettünk valaki. Ha baleset történik mégis, azonnal segítséget tud hívni, de azt is felügyelheti, hogy más(ok) véletlenül se kapcsolják vissza a megszakítókat munka közben. Házilag elvégezhető villanyszerelési feladatok közé tartoznak:

  • izzók cseréje
  • lámpák cseréje
  • olvadó biztosíték cseréje
  • konnektorok cseréje

Ez utóbbinál, ha át kell helyezni vagy újat beszerelni, mindenképpen villanyszerelő szakembert hívjunk!

Konnektor csere

A legfontosabb, hogy ne legyen áram alatt, amit éppen javítunk, szerelünk. A konnektor cserénél ez ugyanúgy fontos. Legjobb, ha egy kézi feszültségmérőt beszerezni otthonra, és ezzel tudjuk ellenőrizni a feszültséget. Mielőtt munkára fogjuk, a feszültség alatt lévő állapotokat is ellenőrizzük, ezáltal egyértelművé válik, jól működik -e a berendezésünk!

Előfordul, hogy a konnektorunk megsérül vagy nem működik, ilyenkor konnektor csere válik szükségessé. Fontos, hogy a konnektor kicsavarozásához rendelkezzünk a megfelelő csavarhúzóval!

Ennek lépései: Legelőször minden esetben kapcsoljuk le az áramot! Ezután:

  1. konnektor közepét kicsavarozzuk
  2. oldalról kilazítjuk a füleket
  3. kilazítjuk a vezetékeket

Az új konnektor bekötésének menete:

  1. a vezetékeket a helyükre kötjük: fázis bal oldalt, nulla jobb oldalt, föld középen. A fázis fekete vagy barna színű vezeték, a nulla kék vagy piros színű vezeték, a föld pedig zöld-sárga színű.
  2. füleket oldalra visszatesszük
  3. középen visszacsavarozzuk

 Konnektor szerelés

Izzócsere

Az izzócsere során szintén kiemelten figyelni kell a biztonságra! Áramtalanítsuk a világítótestet a biztosítékok lekapcsolásával. Az izzó cseréjénél veszélyes lehet, ha megérintjük a világítótest feszültség alatti részét, ez áramütést okozhat.

Mindig figyeljünk az adott izzó foglalatára, hogy megfeleljen a lámpába! Egyes izzókat be kell csavarni a lámpa foglalatába, más fajtákat be kell pattintani. Az adott lámpa kezelési útmutatója mindig leírja az izzócsere pontos folyamatát.

Mennyezeti lámpa cseréje

Nincs bosszantóbb, mint amikor egy családi vacsora alkalmával kimegy a mennyezeti lámpa izzója. Ilyenkor jó, ha van otthon tartalék izzó és mi magunk el tudjuk végezni a cserét. Nem elég a villanyt lekapcsolni, az áramot le kell kapcsolni, a biztosítékot lenyomni! Ha nem tudjuk melyik biztosíték tartozik az adott lámpához, inkább kapcsoljuk le mindet!

Ha a mennyezeti lámpák első felszerelését végezzük, a plafonba ki kell fúrni a lámpa elhelyezéséhez a lyukakat és behelyezni a tipliket! Lazítani kell a vezetékösszekötőn, hogy be tudjuk helyezni a vezetékeket. Újabb kivitelezésű lámpáknál sokszor csak a csatlakozót kell bepattintani nem kell csavarozni. A vezetékek behelyezésénél fontos a sorrend:

  • először a zöld-sárga vezetéket kötjük be
  • ezután jön a kék vagy szürke vezeték
  • utoljára a fekete vagy barna, mely az áramért felelős.

Amikor az összes kábellel kész vagyunk, rögzítjük a vezetékeket a csavarok meghúzásával.

Ezután ellenőrizzük, mindent jól csináltunk -e. Biztosíték visszakapcsolás után felkapcsoljuk a lámpát. Ugye nem is bonyolult a lámpaszerelés házilag?

Villanykörte cseréje

Villanyszerelés közben fő a biztonság!

Ha kisebb villanyszerelési munkálatokat szakember segítsége nélkül végeznénk, fokozottan figyeljünk a biztonsági elemekre!

  • mindig nézzük meg az adott készülék karbantartási útmutatóját!
  • a készülék legyen kihúzva a konnektorból, egyéb hálózati elemek esetén a hálózat áramtalanítva legyen!
  • figyeljünk nehogy valaki visszakapcsolja az áramot, amíg dolgozunk!
  • használjunk feszültségvizsgálót!
  • ne dolgozzunk víz közelében vagy vizes felületen!
  • egyértelműen jelöljük meg a vezetékeket!
  • figyeljünk nincs -e rozsdanyom, égésnyom a vezetéken!
  • figyeljünk milyen színű, funkciójú vezetékeket kötünk össze

Csak az fogjon az apróbb villanyszerelési munkákhoz saját kezűleg, aki biztos a dolgában, tudja mit kell csinálnia.

Amennyiben komolyabb a feladat vagy sosem szereltél még villanyt, konnektort, inkább kérd villanyszerelő szaki segítségét!

Tipp: Ha nem tudod, hogy otthon hol futnak a vezetékek, de fúnod kéne a falba polc, vagy egy kép felszerelése miatt, akkor egy fémdetektor hasznos segítőtársad lehet a munkában. 

Kapcsolódó ötletek