A fázisceruza használata
A fázisceruza, vagy fáziskereső kapcsán rögtön az elején tisztázni kell, hogy nem ceruza és nem rajzolunk vele semmit, fázist meg végképp nem. De akkor mire jó ez a valóban ceruzának kinéző műtárgy?
- A fázisceruza használata
- Mire való a fázisceruza?
- A fázisceruza jelzései - mire figyeljünk
- A fázis ceruza használata egyszerűen
- Multiméter, vagy fázisceruza? Melyik mire való?
- Egy fontos szabály fázisceruza, fáziskereső használatakor
A fázisceruza használata
A fázisceruza kapcsán rögtön az elején tisztázni kell, hogy nem ceruza és nem rajzolunk vele semmit, fázist meg végképp nem. De akkor mire jó ez a valóban ceruzának kinéző műtárgy?
Egyszerűen megfogalmazva, a fázisceruza arra való, hogy kiderítsük, van-e a vezetékben áram. Lássuk mit kell tudni fázisceruza használata közben!
Mire való a fázisceruza?
Az egypólusú feszültségvizsgálók, illetve feszültségérzékelők olyan egyszerű elektronikus eszközök, amelyek egyen- vagy váltófeszültség jelenlétét, meglétét mutatják ki fémes érintkezés nélkül, általában kis távolságról. Leggyakrabban az elektronikus fáziskereső/fázisceruza elnevezés alatt találkozhattok ezzel a leginkább csavarhúzóra emlékeztető műszerrel.
Az alapmodell működési elve nagyon egyszerű. A kis készülékek őse apáink (egyébként máig kapható) fázisceruzája, mely első látásra csavarhúzónak nézett ki, ám műanyag nyelébe egy nagy értékű ellenállást és miniatűr kisülési csövet építettek, sorba kötve. A soros tag egyik vége a csavarhúzó résszel, másik vége a nyél végén kiképzett, s általában a golyóstollaknál szokásos zsebcsipesszel is kiegészített fém lezárócsavarral érintkezett. A csavarhúzós részt a 230 V-hoz érintve s a fém zárócsavart kezünkkel érintve, testünk csekély átvezetését kihasználva a hálózati feszültség (a keletkezett feszültségosztó által meghatározott része) megjelent a kisülési cső sarkain, s annak belső elektródái szép vöröses színben felfénylettek.
Mielőtt rátérnénk arra, hogyan is működik a fázisceruza, nem árt leszögezni egy nagyon fontos ökölszabályt:
A fázisceruza jelzései - mire figyeljünk
Soha ne fogadjuk el "vakon" a jelzést, de különösen ne a jelzés hiányát! (Ugye, elvileg ez azt jelentené, hogy nincs veszélyes feszültség, s nyugodtan dolgozhatunk.) Ne feledjük, hogy a legegyszerűbb áramkör is meghibásodhat. Munkavégzéskor - a kérdéses rész tesztelése előtt közvetlenül - végezzünk működési próbát: közelítsük az eszközt egy tudottan fázisfeszültség alatt álló részhez, és nézzük meg, hogy biztos jelzést kapunk-e. Leejtés után különösen gondosan vizsgáljuk újra a működést! A gyártók ugyan igyekeznek "ütésbiztos" konstrukciókat létrehozni, de - mint mindennek - ennek is vannak korlátai. Kisebb problémát jelent, de tisztában kell lenni azzal is, hogy hamis figyelmeztető jelzés is előfordulhat. Oka lehet sztatikus töltődés, gyengébb szigetelés, illetve az, hogy az elvileg energiamentes vezetékre a szórt kapacitások és induktivitások következtében kerül valamekkora váltakozó feszültség. Erősebb, illetve nagyobb frekvenciás szórt terek is befolyásolhatják a készülék működését, pl. nagyfeszültségű vagy rádiófrekvenciás berendezés, vagy épp egy PC monitor. Legyünk tehát az alkalmazás során mindig körültekintőek!
A fázis ceruza használata egyszerűen
A készülékek általában igen egyszerűek. Alakjuk az ősre emlékeztet, de még inkább egy vastagabb tollra/ceruzára hajaz. Tokozásuk erős műanyagból készül. Többségüknél nincs ki/be kapcsoló gomb, ám a rendkívül kicsi készenléti teljesítményigénynek köszönhetően az elemek így is hosszú életűek. (Természetesen csakis alkáli-mangán, azaz tartós elemet ajánlunk a használatra.) A kijelzés általában LED-del megoldott. Újabban hangjelzőt is beépítenek. Van, ahol a fény- és hangjelző áramkörök tesztelésére egy külön gomb szolgál. Ez a funkció némileg növeli a biztonságot, de azért ne felejtsük a fentebb sorolt szabályokat, hiszen az érzékelés életszerű tesztelésére ez sem alkalmas. Egyes gyártók kiegészítő funkciókkal és javított paraméterekkel próbálják vonzani a vevőket. Van, ahol a bekapcsolt és feszültség közellétét éppen nem érzékelő állapotot külön egy zöld LED-del jelzik. Létezik például beépített fehér LED-es (tehát igen kis fogyasztású) zseblámpa. Jópofa, hasznos is lehet, de az általunk ismert típusnál a LED nem az érzékelő hegy irányába világít, tehát a fő funkciót kevéssé segíti. Nem lényegtelen szempont az ipari védettség (gondoljunk az építkezéseken általában uralkodó körülményekre!) Ebben a tekintetben elég széles a skála. A nem specifikált értéktől az IP 64-es fokozatig terjed, mely erős por- és szennyállóságot, valamint meglehetősen jó nedvesség elleni védettséget jelent.
Multiméter, vagy fázisceruza? Melyik mire való?
Az egypólusú feszültségvizsgálók olyan egyszerű elektronikus eszközök, amelyek egyen- vagy váltófeszültség jelenlétét, meglétét mutatják ki fémes érintkezés nélkül. A multiméterek alapvető funkciója szintén az egyen és váltóáramú feszültség mérése. A kezdő felhasználók számára egyébként ez a leggyakrabban alkalmazott képessége magának a készüléknek. Az összetettebb mérőkkel lehetőség nyílik az ellenállás és a folytonosság mérésére, illetve végezhető velük dióda teszt is. Bizonyos modellek szintén alkalmasak a hőmérséklet mérésére, ami az elektromos rendszerek ellenőrzése során lehet hasznos. A a multiméter kezdetleges szinten alkalmazható kapacitás mérésre is.
Egy fontos szabály fázisceruza, fáziskereső használatakor
És még valami. Bár a számos fázisceruza pont úgy néz ki mint egy csavarhúzó, azonban nem az. Tényleg nem. Tapasztalatom szerint a legtöbb fázisceruzának az lesz a veszte amikor megpróbálják csavarhúzóként használni. Ne tedd, bármilyen csábító is. Vegyél minőségi csavarhúzót külön!
Ennyire egyszerű a fázisceruza használata!
Airless festékszóróval a munka is gyorsabb és a végeredmény is színvonalasabb, szebb.
Ezermestereknek, alkalmankénti felhasználásra elegendő egy kisebb teljesítményű gép is, de bármilyen igénybevételnek is van kitéve, minden falhoronymarásnál be kell tartani a biztonsági előírásokat, melyek hozzátartoznak a falhoronymaró helyes használatához.