Ajtó beépítése házilag
A megfelelő szerszámokkal az ajtó beépítése házilag sem nagy mutatvaány, elmondjuk hogyan végezd magad!
- Ajtó beépítés házilag
- Ajtó beépítése házilag - Lépések
- Milyen szerszámokra lehet szükséged az ajtó beépítése során
- Ajtó beépítés házilag ajtókeret beépítő szerszám segítségével
Ajtó beépítés házilag
Az utóbbi egy évben tapasztalhattuk, hogy nem csak az építőipari alapanyagok, hanem a szolgáltatások díjai is jelentősen megemelkedtek, ezért többünk számos olyan munkálatnak maga próbál nekifogni, amely miatt néhány éve még nagy valószínűséggel mesterember segítségét vette volna igénybe. Ilyen munka például az ajtó beépítése házilag is.
Az alábbi bejegyzésben megkísérlem sorra venni az ajtó beépítés munkafolyamatát és esetleges nehézségeit, buktatóit. Mielőtt azonban belevágnék, nagyon fontos hangsúlyozni, hogy ez a munka csak haladóknak való, ha nem csináltál még hasonlót ne fogjál bele egyedül, szakértői támogatás nélkül.
Egy esetelegesen rosszul kivitelezett ajtóbeépítés nem csak egy rosszul működő nyílászárót eredményezhet, hanem adott esetben a garanciát is bukhatod. Vannak olyan nyílászáró gyártók, melyek kikötik, hogy csak akkor él a garancia a beépítést követően, ha szerződött és jogosultsággal rendelkező nyílászáró szerelők végezték el a munkát. Előfordul ugyanis, hogy az ajtó beépítése során elkövetett hibák miatt lesz probléma az ajtó működésével, ezért pedig a gyártó érthető módon nem akar felelősséget vállalni.
Ajtó beépítése házilag - Lépések
- Munkaterület lemérése az ajtó beépítése előtt
Ajtóvásárlás előtt pontosan mérd le a falnyílást. Ehhez a mérőszalagot középen vezetve mérd le az ajtó magasságát a padló felső élétől a szemöldökfa alsó éléig. Továbbá mérd le az ajtószélességet a falnyílás felső, középső és alsó részén. Ezután ugyanígy mérd le az ajtónyílás mélységét.
Vedd figyelembe az esetleg még hiányzó padló- és falburkolatokat. Az olyan kedvelt padlóburkoló anyagok, mint a laminált padló vagy a parketta esetén a legjobb, ha kb. 3 mm-es távolságot hagysz – távtartónak használj kis falapocskákat. Jegyezd fel valamennyi magasság-, mélység- és szélességméretet.
Itt kell megjegyezni, hogy a fogadó falak szélességétől függően két típusú tok közül választhatsz:
- fix – az olcsóbb megoldás, amelyet olyan új épületekben használnak, ahol a falak szabványos szélességűek;
- állítható – a nem szabványos méretű falakhoz; egy tokelemből és egy állítható takaróelemből állnak, ezek lehetővé teszik azt, hogy a tokot a fal vastagságához igazítsd.
- A beltéri ajtó nyitásirányának a meghatározása
Az ajtó nyitásiránya egy további fontos tényező az ajtó kiválasztásakor. Balos ajtó esetében az ajtópántok, ill. sarokvasak az ajtó bal oldalán helyezkednek el, jobbos ajtó esetében pedig a jobb oldalán. A kiindulási pont mindig az a helyiség, ahová az ajtó nyílik. Tehát, ha egy becsukott ajtó előtt állsz, és az ajtópántok a bal oldalon láthatók, akkor egy, balos beltéri ajtóról van szó – fordítva pedig jobbos ajtóról. Ideális esetben az ajtó mindig a szoba legközelebbi sarka felé nyílik.
- Az ajtótok összeszerelése
Vedd ki a tokot a csomagolásból és állítsd össze. (Ha újonnan vásárolt termékkel van dolgod, akkor kövesd a használati útmutatót.) Ehhez a tok elemeit U alakban helyezd el egy nagy, sima, fóliával védett munkaterületen. A gérvágásokat, vagyis az oldalelemek és a felső rész közötti sarkok csatlakozását a tokmodell függvényében összeerősítheted ragasztóval, csavarozással vagy kapcsokkal. Az összeszerelés után alaposan tisztítsd meg a tokot.
- Az ajtótok felállítása és beállítása
A tokot óvatosan és lazán állítsd vékony falapocskákon az ajtónyílásba, majd szereld fel a pántokat. A távolság minden oldalon legfeljebb 2 cm legyen. A nyílás esetleges egyenetlenségeit egyenlítsd ki: a kiálló részeket kalapáccsal és vésővel verd le, a lyukakat pedig töltsd ki habarccsal.
A tokot a felső részen, a sarkoknál rögzítsd ékekkel, és vízmértékkel állítsa be. Ellenőrizd, hogy a vízmérték függőlegesen, ill. vízszintesen áll-e, és szükség esetén módosíts az ékeken az ajtókeret tökéletes beállításához. Helyezz be további ékeket, mindenekelőtt a pántok és a zárólemezek közelében. Több helyen ellenőrizd, hogy azonosak-e az átjáró méretei, vagyis a tok oldalai közötti távolságok. Ellenőrizd a tok beállítását, és szükség esetén módosítsd azt. A mérés során ügyelj a pontosságra, és hagyj elegendő időt a pontos beillesztésre, elkerülve ezzel a körülményes javításokat a későbbi munkafolyamatok során.
Helyezz el merevítőket vagy ajtótok kitámasztókat az ajtótok felső, középső és alsó részén. A tok védelme érdekében tegyél alájuk kis deszkadarabokat. Tedd fel próbaképpen az ajtólapot, és ellenőrizd, hogy jól és zavartalanul használható-e, majd emeld le.
- A beltéri ajtótok kitöltése purhabbal
A padló megóvására teríts le takarófóliát. Helyezd a tokot a falon található nyíláshoz, és rögzítsd fa ékekkel vagy szerelőpárnákkal. A keret és a fal közötti hézagok szélességének minden oldalon azonosnak kell lenniük. A távtartóknak három helyre kell kerülniük: a két zsanér mellé, illetve a kilincs magasságába. A következő lépés a rögzítőhab applikálása. Ehhez alacsony tágulású szerelőhabot (PU-habot) használj. Ne vidd túlzásba az alkalmazását, mert a hab képes megduplázni a térfogatát. Várd meg, amíg megkeményedik a hab, majd húzd ki a rögzítő ékeket, távolítsd el a vízszintes merevítőket, és óvatosan vágd le a felesleges habot sniccerrel. A szerelőhab kikeményedése után távolítsd el az ékeket és a falapocskákat. A padlóburkolatnál keletkezett fugákat töltsd ki szilikonnal.
- A takarólécek és a kilincsek felszerelése
A gyártó utasításai szerint szereld össze a takaróléceket, és szükség esetén nyomj egy kis faragasztót a nútba. Távolítsd el az ajtótok kitámasztókat, és a takaróléceket egyenletesen rögzítsed a tokra.
Rakd fel az ajtószárnyat.
Végezetül szereld fel a kilincsgarnitúrát. Ehhez helyezd a sablont az ajtóra, és a furatokat két oldalról készítsd el. Ne az egyik oldalról fúrj át, mert megsérülhet az ajtó furnérborítása. Csavarozd fel a rugós betéteket, majd szereld fel a kilincs és a zár rozettáját, valamint a kilincset.
Milyen szerszámokra lehet szükséged az ajtó beépítése során
- Mérőléc, mérőszalag
- Vízmérték
- Kalapács
- Véső
- Feszítő szerszámok
- Sniccer
- Kinyomópisztoly
- Fúrógép
- Fúró
- Ajtókeret beépítő szerszám
Ajtó beépítés házilag ajtókeret beépítő szerszám segítségével
A megfelelő szerszámokkal az ajtó beépítése házilag nem is olyan nehéz, reméljük tudtunk segíteni ezzel a kis útmutatóval!
Plusz segítségként nézd meg a Wolfcraft kisfilmjét az ajtókeret beépítő szerszámról:
Kapcsolódó ötletek
Az ablakszigetelés házilag is elvégezhető, ha télen sokszor érezted, hogy süvít be a hideg vagy mozog a függöny, meg kell csinálni!
Rengeteg előnye van annak, ha magunk vágunk bele a fa ablakok felújítása házilag nevű projektbe. Ijesztően hangzik, de némi kézügyességgel magunk is könnyen elvégezhetjük ezt a munkát.