Szauna építése házilag
Szauna építése házilag. Mindenki szeretne egy szaunát otthonra, de vajon megéri házilag barkácsolni egyet? Elmondjuk hogyan kell, ha rászánod erre a szabadidődet.
- Szauna építése házilag
- Szauna fajták
- Hogyan építsek szaunát a pincében?
- Hogyan építsek szaunát a kertemben, avagy kültéri szauna építése házilag
- Hogyan építsek szaunát a lakásban?
- Finn szauna otthonra
- Szauna tartozékok
- Szaunázás előnyei
- Szauna építése házilag 10 lépésben
- Milyen szerszámokra és kiegészítőkre lesz szükségünk a szauna építése során?
Szauna építése házilag
Te is elgondolkodtál már azon, hogy milyen jó lenne egy-egy hosszú téli nap után beülni a szaunába melegedni? Ha szeretsz barkácsolni, az is felmerülhetett benned, hogy milyen jó lenne ezt házilag megépíteni. Elmondjuk hogyan láss neki, milyen szerszámok szükségesek hozzá, illetve, hogy megéri-e belefektetni az időt és energiát a szauna építése házilag projektbe.
Szauna fajták
Azt biztosan állíthatjuk, hogy a szaunát az északi népek legalább ezer éve ismerik, de az elmúlt évszázadban világhódító útjára is elindult ez több szempontból is előnyös pihenési forma. A tradicionális szauna típusok az elmúlt évtizedekben számos, modernebb elven működő szauna fajtával is kiegészültek. Nézzük át röviden, hogy melyek a legelterjedtebb szaunafajták amelyek közül választhatunk:
- Finn szauna. Talán ez a legismertebb és legelterjedtebb szauna típus a világon. Működési elvének lényege, hogy a levegőt forró kövek segítségével melegítik fel akár 100 fokra is. A kövek felhevítése számos módon történhet, kezdve a tradicionális fatüzelésű kályháktól a modernebb elektromos fűtő berendezésekig. A forró kövek mellett tipikusan egy fa dézsát találunk, amelyből kedvünk szerint locsolhatunk vizet a forró kövekre, növelve a levegő páratartalmát és a hőérzetet is. Gyakori, hogy a vízbe különböző illóolajokat vegyítenek, növelve a szaunázás komfortfokát. Ami a lényeg, a forró levegő hatására a test kívülről befelé melegszik fel, ami által megindul az izzadás.
- Fatüzelésű szauna, füst szauna. Ezek a legtradicionálisabb szauna típusok. A fatüzelésű szaunában fával fűtik fel a szauna köveit és a szauna kabint is. A tűz ropogása és a füst illata még jobban segítik az ellazulást.
- A modern idők „gyermeke”. Hatásmechanizmusa pont ellentétes a tradicionális típusokéval. Nem a szauna levegőjét melegíti fel, hanem infrasugarak segítségével a bőrt és a bőr alatti kötőszöveteket, így a test belülről kifelé melegszik fel. Emiatt a technológia miatt alacsonyabb hőmérsékleten működik (50-60 fok) mint a finn szauna, ezért gyerekek, idősek, szív- és érrendszeri problémákkal rendelkezők is használhatják.
- Gőzszauna, gőzkabin. Ugyan ez a fajta szauna is tradicionális típusnak mondható, működési elve mégis eltér a finn szaunáétól. Ebben az esetben a szauna hőmérséklete alacsonyabb, tipikusan 40 -50 fok között van, de a páratartalom 100%-ra van beállítva. Ennek hatására a test lassabban melegszik fel, a gőzkabinban uralkodó pára a bőrt kellemesen hidratálja. Azok számára is ideális, akik a finn szauna magas hőmérsékletét kevésbé szeretik, vagy viselik jól. A magas páratartalom miatt a gőzszauna belseje nem fából, hanem kerámiából készül.
- Kombi szauna. Nagyon praktikus és népszerű szauna típus, ugyanis a finn szauna és az infra szauna előnyeit képes egyesíteni.
Olcsóbb házilag szaunát építeni, mint készen megvenni?
Nagyon nehéz erre a kérdésre precíz választ adni. A tapasztalatom szerint, aki egy ilyen volumenű munkába belevág az nem csak azért teszi, hogy spóroljon, hanem leginkább azért, mert kihívást és örömet talál benne, ezt meg nagyon nehéz „pénzesíteni” egy Excel táblában. Általánosságban azért az elmondható, hogy ha körültekintő az alapanyag beszerzésünk, akkor mindenképpen megtakarítással számolhatunk, még akkor is, ha az esetlegesen jelentkező elektromos munkálatok elvégzéséhez szakember segítségét vesszük igénybe. Ha mégis inkább készen vásárolnál, akkor nézz szét szauna választékunkban.
Hogyan építsek szaunát a pincében?
A szauna megtervezésének egyik legfontosabb szempontja, hogy hová kívánjuk telepíteni. Érdemes tekintettel lenni arra a körülményre, hogy csak az infraszaunák építhetőek bárhová, tehát kül- és beltérre egyaránt. A tapasztalatok alapján azt mondhatjuk, hogy a szaunák leggyakrabban a pincébe, vagy alagsorban kerülnek megépítésre.
Elsősorban az elektromos szereléseket kell szakemberrel elvégeztetnünk. Valószínűleg szükség lesz kapacitás bővítésre, ha utólag szereltetjük be, mert elég sok áramra van a kályhának szüksége és speciális leoldó relés megoldásra, biztonsági okokból. Érdemes a szauna alatti területet ugyanúgy leburkolni, mint a fürdőszobát, a szauna fa padló pallói között ugyanis át fog látszani az aljzat és szebb így, mint mondjuk a festett beton, ugyanakkor egyenletesebb is, ami ugyancsak fontos. A szaunát körbefogó falaknak vakoltnak kell lenniük, de az se baj, ha egy alap festékréteg is kerül rájuk, úgy kevésbé porózus a felületük.
Hogyan építsek szaunát a kertemben, avagy kültéri szauna építése házilag
Kétségtelen tény, hogy a kültéri szauna építésénél rendelkezünk a legnagyobb szabadsággal, ugyanis bármilyen típust választhatunk, legyen az akár a tradicionális fatüzelésű változatot, vagy infraszauna. Mindenképpen figyelmet kell fordítanunk a megfelelő beton ajzat elkészítésére, aminek a vastagságának és egyéb jellemzőinek alkalmazkodniuk kell a rá kerülő felépítményhez. Kültéri szaunánkat kiegészíthetjük medencével, jakuzzival, vagy akár kültéri zuhanyzóval is.
Hogyan építsek szaunát a lakásban?
Amennyiben beltérbe tervezünk szaunát beépíteni, mindenképpen tekintetbe kell lennünk arra a körülményre, hogy erre nem minden típus alkalmas. Tradicionális, fatüzelésű változatban például semmiképpen ne gondolkodjunk.
Általánosságban elmondható, hogy az infraszauna az amely bárhová a legkönnyebben beépíthető, de mindenképpen egy elektromos változatban kell gondolkodnunk. Ebből következik, hogy a kivitelezési munkálatok megkezdése előtt mindenképpen konzultáljunk egy villamossági szakemberrel, mert elképzelhető, hogy kapacitás bővítésre, vagy egyéb elektromos munkákra lesz szükség a szaunánk biztonságos működéséhez.
Finn szauna otthonra
Talán ez a legismertebb és elterjedtebb szauna típus a világon, amely gond nélkül telepíthető otthonunkba, bel- és kültérre egyaránt. Működési elvének lényege, hogy a levegőt forró kövek segítségével melegítik fel akár 100 fokra is. A kövek felhevítése számos módon történhet, kezdve a tradicionális fatüzelésű kályháktól a modernebb elektromos fűtő berendezésekig.
Beltérben építendő modell esetén nyilvánvalóan elektromos modellekben kell gondolkodnunk. A finn szauna áramigénye a kályhától függ: 5 kW-ig elegendő 1 fázisú 220 V-os hálózat, 32 A-es biztosítékkal. 5 kW felett 3 fázisú hálózat szükséges.
Szauna tartozékok
A szauna tartozékok némileg különbözőek lehetnek az eltérő típusok esetében, de általában az alábbiak mindegyik fajtában megtalálhatóak:
- a homokóra,
- hő és páratartalom mérő,
- szauna dézsa,
- szauna felöntő kanál
- aromaterápiás eszközök
Szaunázás előnyei
A szaunának számos kedvező élettani hatása van, ezek közül a legfontosabbak:
- A vérkeringés fizikai igénybevétele révén edzi a szívet, és javítja a vérkeringést. Ugyanakkor vérkeringési zavarokkal, és szívpanaszokkal küszködőknek vigyázniuk kell, hiszen az igénybevétel túl nagy lehet.
- Az immunrendszer igénybevételével erősíti azt.
- Az izzadás során a szervezetből természetes úton távoznak méreganyagok, a szaunázás ezt a természetes folyamatot fokozza. Ezáltal és a hangulata által segíthet a stressz oldásában.
- A bőrre jó hatással van, és az álmatlanság kiváló ellenszere, továbbá az izomláz enyhítésére is kellemes gyógymód. Sportolóknak segíthet az edzések utáni regenerációban is.
Érdemes figyelembe venni, hogy a különböző szaunafajták egészségügyi hatása némileg eltérő lehet.
Szauna építése házilag 10 lépésben
Első lépésben azt kell eldöntenünk, hogy milyen típusú szaunát szeretnénk építeni és természetesen, hogy hova. Ugyanis a két alapvető kérdésre adott válasz lényegesen befolyásolni fogja a technológiát és az anyaghasználatot.
Amennyiben gőzszauna mellett döntünk, az anyaghasználatra adott válasz némileg leegyszerűsödik, ugyanis ebben az esetben csak kerámia jöhet szóba, aminek a lerakása nem különbözik lényegesen mintha bármilyen más felületet burkolnánk. Ebben az esetben természetesen nem árt, ha tisztában vagyunk a hidegburkolás alapvető szabályaival. Kicsit bonyolultabba helyzet ezen a téren, ha finn szaunát szeretnénk építeni, ugyanis ebben az esetben a fa a legjobb választás, abból pedig rengeteg fajta van a piacon. Általánosságban elmondható, hogy mindenképpen valamilyen strapabíró faanyagot válasszunk ami ellenáll a hőmérséklet és a páratartalom szélsőséges ingadozásának. A kiválasztott faanyag legyen méretpontos, egyenes és száraz.
Milyen faanyagot használjak szauna építéséhez?
A szauna építéshez leggyakrabban felhasznált két fafajta a lucfenyő és az vörösfenyő.
A lucfenyő a nem véletlenül az egyik legelterjedtebb építőanyag, ha szaunáról van szó, ugyanis kedvező áron beszerezhető, gyantaszegény, lassú növésű, szívós fafajta. A sok előnye mellett van egy hátrányos tulajdonsága, nevezetesen, hogy puha szerkezete miatt hamar bebarnul, és így esztétikailag tud rontani a szanunázás élményén.
A lucfenyőn kívül a vörösfenyőt is előszeretettel használják szaunákhoz, mely szép rajzolatával és vöröses színével stílust is kölcsönöz a szaunának. Az esztétikus megjelenésen kívül hosszú élettartama és a környezeti hatásokkal szembeni kiváló ellenállóképessége is hozzájárul népszerűségéhez.
A szauna építésének a lépései:
1. A szerkezet kialakítása.
Első lépében meg kell építenünk a vázat, amelyre a gyalult luc tökéletesen alkalmas, de természetesen más faanyag mellett is dönthetünk.Érdemes a vázat, és végső soron magát a szaunakabint úgy kialakítani, hogy minél nagyobb felületen illeszkedjen fix falfelületekhez. Ez egyrészt növeli a stabilitást, másrészt pedig jó hatással van a szaunánk szigetelésére és hőmegtartó képességére.
A szerkezet elemeit dűbelekkel a falhoz rögzítjük és szigetelés után ezekre épül majd fel lambéria burkolatunk. Tervezzük meg előre, hol legyen erősebb a szerkezet. Ahol a padok lesznek kialakítva, a kályha egy konzol segítségével a falra lesz rögzítve, súlya lávakővel közel 30 kg lesz, itt is legyen erős a szaunánk váza. Az illesztéseket legegyszerűbben rozsdamentes L vasakkal oldhatjuk meg. Állítsuk az ajtótokot a helyére, csavarozzuk a tokot a szerkezethez.
2. Külső lambériák rögzítése.
A szaunák külső burkolására tipikusan lambériát használnak, de ez már lényegében esztétikai kérdés. Lambériázni általában függőlegesen szoktak, de dönthetünk a vízszintes lambériázás mellett is. A lambériákat rögzíthetjük szegezéssel vagy lambéria rögzítő kapcsokkal. A sarkokat szegőlécekkel takarjuk el.
3. Elektromos vezetékek bekötése.
Ezt a lépést mindenképpen bízzuk szakemberre.
4. Szigetelés.
A szigetelés minősége alapvetően határozza meg a szaunánk minőségét, ugyanis ez fogja bent tartani a hőt. Alu kasírozott szigetelő használatát javasoljuk, ha alukasírozás nélküli szigetelőt használunk a belső falakat alumínium hőtükörrel borítsuk szigetelés után, az illesztéseket pedig minden esetben alu ragasztószalaggal fedjük át. Miután elkészültünk a szigeteléssel a következő lépés a belső lambériázás.
5. A párazáró telepítése.
A kályha mögött a talajtól 15-20 cm-re friss levegőztető nyílást alakítsunk ki, a falba 100mm átmérőjű PVC cső darabot építve, amely utat biztosít a levegőnek a szigetelő anyag között. A kabin külső felén ezt a nyílást egy szellőző ráccsal fedjük le. Lényeges, hogy ezt a nyílást zárhatóvá kell tennünk, úgy hogy a felfűtés periódusában zárjuk le, majd a szaunázás megkezdésekor nyissuk ki.
6. A szauna burkolata.
A szauna belső burkolásához mindenképpen szauna lambériát használjunk. A rönk legnemesebb részéből vágott, hosszú nútos, gyantamentes anyag, párás-nedves környezetben is hosszú ideig szép marad, nem fog elvetemedni, megteknősödni vagy szétnyílni. Itt arra figyeljünk, hogy a lambériák rögzítésekor mindenképpen rozsdamentes anyagot használjunk. Az a legjobb, ha horganyzott lambéria-rögzítő kapcsokat használunk, mert a kapcsok használata engedi az anyagot tágulni és zsugorodni, egyszerű a használata, mindemellett a lambéria felületén nem látható.
7. A szaunakályha telepítése.
Ha elkészült a szauna belső burkolata, rögzítsük a kályhát a megfelelő helyre. Tartsuk be a kazán gyártója által adott utasításokat a kályha felszereléséhez. A kályhát a falaktól és a padlótól a megadott távolságban szereljük fel. Kérjünk meg egy szakembert, hogy segítsen bekötni a fűtőtestet az áramforráshoz. Ezt követően már csak a fűtőkövek megfelelő elhelyezése maradt hátra, ami nagyban különbözhet a kályha típusától.
8. A padok beszerelése.
A szaunapad kialakításához a legalkalmasabb anyag a fehér rezgő nyárfa. A szaunapad akkor lesz kényelmes, ha jó rajta ülni és feküdni is. A két szauna padléc közötti ezért ne legyen a hézag 5mm-nél kisebb, és ne legyen nagyobb 8mm-nél. Amennyiben lehetőségünk van rá, alakítsunk ki kétszintes padozatot, így más-más magasságban más hőmérsékleten tudjuk majd élvezni szaunánkat.
9. A világítótestek beszerelése.
Nagyon lényeges szempont, hogy a szaunánk világításának a kialakításához mindig speciális szauna lámpatesteket használjunk. Ez azért fontos, mert páramentesen záródik és érintésvédelmi szempontból is teljesen biztonságos.
10. A szauna ajtajának a beszerelése.
Ez a művelet nem sokban különbözik attól, mintha egy hagyományos ajtót szerelnénk be, mindössze annyit kell megemlíteni, hogy talán ebben az esetben fokozottabban kell figyelnünk arra, hogy a nyílászárónk légmentesen zárjon.
Milyen szerszámokra és kiegészítőkre lesz szükségünk a szauna építése során?
- Tűzőgép
- Kalapács vagy szögbelövő légkompresszor
- Fúrógép
- Csavarbehajtó
- Fűrész
- Vízmérték
- Mérőszalag
- Ceruza
- Tűzőkapcsok
- Szaunafólia, párazáró fólia
- Szögek, csavarok
- Üvegszálas szigetelés
- Fóliasorompó
- Tüzelőanyag-forrás: Elektromos vezetékek (elektromos fűtőtesteknél), gázcső (gázfűtőtesteknél) vagy tűzifa (fa tüzelésű kályha esetében).
- Villanykapcsoló
- Nedves/száraz minősítésű lámpatest
- Nyílászárók és faanyag
- Szaunakályha
- Szaunaajtó
- Horganyzott csavarok
Már te is átlátod hogyan zajlik a szauna építése házilag. Vágj bele, és élvezd a munkád gyümölcsét néhány perc pihentető szaunázással.
Kapcsolódó ötletek
A mulcsozás egy olyan kertművelési technika, aminek sokféle előnye van. Nem csak esztétikussá, harmonikus megjelenésűvé teszi a kertet, de növényvédelmi szempontból sem elhanyagolható a mulcsozás haszna. Tanuld meg hogyan történik a mulcs készítése házilag!
Neked is tetszenek a hangulatosan kivilágított, szépen berendezett szaletlik? Eddig csak magazinok hasábjain gyönyörködtél bennük? Pergola építése házilag, profi tanácsokkal.