graphite-kiegeszito-akcio

Gipszkarton fajták - segítünk táblatípust választani
Módosítva: 2024. február 13.
Létrehozva: 2023. május 15.

Gipszkarton fajták - segítünk táblatípust választani

A gipszkarton az egyik legnépszerűbb és leggyakrabban használt anyag a belsőépítészetben a felújítások, vagy építkezések során. Elmondjuk hogyan válassz.

Tartalomjegyzék
  1. Milyen gipszkartont válasszak?
  2. Különböző helyiségekbe különböző gipszkartont
  3. Milyen gipszkartont válasszak - milyen típusok léteznek?
  4. Normál gipszkarton
  5. Impregnált gipszkarton
  6. Tűzgátló gipszkarton (normál és impregnált változat)
  7. Milyen fajta gipszkarton elemeket válasszunk a munkához?
  8. Extra tipp gipszkartonozáshoz

Milyen gipszkartont válasszak?

Elsősorban azért, mert a hagyományos téglafalazatokkal szemben nagyon egyszerűen – és lényegesen költséghatékonyabban – húzhatunk fel különböző válaszfalakat, vagy hozhatunk létre állmennyezetet a lakásunkban. Ezeket nagy lapokban lehet megkapni, könnyen lehet ők méretre és formára vágni.

Tipp: nézz szét gipszkartonozó fogóink között, ha magad végeznéd a gipszkartonozást.

A gipszkarton lapokat azért kedvelik, mert jó tulajdonságokkal rendelkeznek, könnyűek, kis súlyúak, gyorsan lehet velük dolgozni. A használatuk során nem keletkezik jelentős mennyiségű építési törmelék. Tekintettel erre, különösképpen lakásfelújításnál domborodnak ki az előnyei a technológiának, ugyanis ebben az esetben fokozottan esik latba a gyorsaság szempontja, valamint az körülmény, hogy a lehető legkevesebb építési hulladék keletkezzen. 

A gipszkarton lapok belső része gipszből készül míg a külső rész erős kartonpapírból áll. A gipszkarton lap elő- és hátoldala olyan kartonpapírból burkolatból áll, ami jellemzően környezetbarát vagy újrahasznosított anyagból készül. A papírok között lévő gipszből pedig a gyártás során eltávolítják a nehézfémeket és a sókat is.

Gipszkartonok

Különböző helyiségekbe különböző gipszkartont

Mielőtt azonban nekilátnánk a munkának, fontos tudni, hogy a gipszkarton többféle kivitelben is elérhető, és ma már speciális célokra, különböző környezetekben használható változatokat is gyártanak. Eltérő tulajdonságokkal rendelkező gipszkartonra lehet szükségünk, ha a nappaliban, a fürdőszobánkban, vagy olyan helyen kerül beépítésre ahol jelentős hőhatásnak lesz kitéve.

A gipszkartonoknak is van szabványa. Az Európai Uniióban EU 520 jelölést használnak, Magyarországon az MSZ EN 520 jelölés az elterejedt.

Milyen gipszkartont válasszak - milyen típusok léteznek?

  • normál gipszkarton lap
  • hanggátló gipszkarton
  • impregnált gipszkarton
  • tűzgátló gipszkarton
  • tűzgátló impregnált gipszkarton
  • hajlítható gipszkarton
  • perforált gipszkarton fajták.

De egész pontosan mi a különbség a normál, az impregnált, a tűzgátló gipszkarton és a hanggátló gipszkarton közt? Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttük a lényeges tudnivalókat, és megmutatjuk, melyik gipszkarton-fajta milyen célokra használható!

A gipszkarton profil fajtákat itt találod.

Gipszkarton

Normál gipszkarton

A normál gipszkarton építőelemeket válaszfalak, álmennyezetek, előtétfalak, tetőtér beépítések burkolóanyagaként, illetve szárazvakolatként használható. Könnyedén felismerhető arról, hogy egyik oldalát sima, törtfehér színű, a másikat érdesebb, szürkés papír fedi.

Habár a normál gipszkarton rengeteg célra alkalmas lehet, használata során figyelnünk kell azonban arra, hogy kizárólag száraz, nedves helyeken alkalmazzuk.

Ez a fajta gipszkarton olyan helyiségekben használható, ahol relatív páratartalom maximum 70 százalék lehet. Ezek általánosan nem vizes helyiségek, de lehetnek akár kisforgalmú WC-k, főzésre nem alkalmas teakonyhák is.

Nem csak gipszkartonozol, de fürdőszobát újítasz éppen? Akkor szükséged lehet csaptelepre is, nézz szét nálunk, és olvasd el a Milyen csaptelepet válasszak című bejegyzésünket, ha segítség kell a választáshoz!

Impregnált gipszkarton

Az impregnált gipszkarton lapok legnagyobb előnye a normál gipszkartonnal szemben, hogy nedves helyiségekben is használhatjuk térleválasztásra. Az impregnált lapokban ugyanis vízfelvételt gátló adalékanyagok találhatók, melyeknek köszönhetően az impregnált lapok vízfelvétele jelentősen kisebb a normál gipszkarton építőlemezekénél.

Szerelt válaszfalak, álmennyezetek, előtétfalak, tetőtér beépítések burkolóanyagaként, illetve szárazvakolatként alkalmazható nedvességtől védetten, olyan helyiségekben, ahol a relatív páratartalom csak időszakosan haladja meg a maximum 75 százalékot.

A helyiség páratartalmának visszarendeződése után az impregnált gipszkarton-lap száradása anélkül történik, hogy a felület vagy maga az anyag károsodna. Ezt a megoldást éppen ezért alkalmazhatjuk nagyobb forgalmú közösségi WC-kben, kulturális intézmények és kereskedelmi épületek mosdóiban, vagy lakások, hotelek, irodák kis páraterhelésű vizesblokkjaiban is.

Ettől függetlenül ne feledkezzünk meg arról sem, hogy az anyag időtállósága függ annak szárazságától is, éppen ezért minél nagyobb páratartalmú helyiségben használjuk, érdemes annál gyakrabban szellőztetni.

Tűzgátló gipszkarton (normál és impregnált változat)

A tűzálló gipszkarton tűzvédelmi előírásoknak megfelelő anyag, melyet tűzvédelmi burkolatok készítéséhez, tűzvédelmi aknafal készítéséhez vagy a tetőtér tűzvédelmi előírásainak megfelelően történő beépítéséhez is használhatunk.

A normál tűzgátló gipszkarton az egyszerű gipszkartonhoz hasonlóan csak olyan, száraz helyiségekben használható, melyekben a relatív páratartalom nem haladja meg a 70 százalékot.

Ellentétben az impregnált változattal, melyet magasabb, 75 százalékos relatív páratartalmú helyiségekben is alkalmazhatunk. Ez utóbbi ugyanis növelt tűzállóságot biztosító száladalékot és vízfelvételt csökkentő adalékanyagot egyaránt tartalmaz.

Milyen fajta gipszkarton elemeket válasszunk a munkához?

Összességében jól látható tehát, hogy kizárólag céljainktól függ az, a munkához melyik gipszkarton fajtát választjuk. Abban az esetben, ha a helyiség nem tűzveszélyes és a páratartalma is alacsony, elég normál gipszkarton építőelemeket vásárolnunk. Magasabb páratartalmú vagy nedves helyiségekben impregnált gipszkartonnal kell, hogy dolgozzunk.

Azokon a helyeken pedig, ahol fennáll a tűzveszély lehetősége és fontos, hogy az épület a tűzvédelmi előírásoknak is megfeleljen, kizárólag tűzgátló gipszkartont használhatunk a kivitelezéshez.

Érdemes még kitérni arra, hogy milyen méretekben tudjuk megvásárolni a gipszkarton lapokat. Egy gipszkarton tábla mérete 3 tényező alapján határozható meg: vastagság, szélesség és hosszúság.

A gipszkarton lapokat vastagság szerint 4 csoportra lehet osztani: 6, 9,5 12,5 és 15 mm vastag lapok.

  • 6 mm vastag: vékony és hajlítható
  • 9,5 mm vastag: kisebb súlyú, stukatúr mennyezetre ajánlott
  • 12,5 mm vastag: mindenhova ajánlott, univerzális, sztenderd vastagság
  • 15 mm vastag gipszkarton: legjobban terhelhető, nehezebb, legvastagabb az összes közül

Magyarországon két szélességi méret terjedt el: a 1200 mm-es és az 1250 mm-es.

  • 1200 mm: 60 cm-es a borda távolságnál 120 cm-es gipszkartont használunk
  • 1250 mm: ezt 62,5 cm-es borda távolságnál használjuk

Gipszkarton lapokat hosszúság szerint több csoportba lehet osztani:

  • 2 m: hagyományos, normál hosszúság
  • 2,75 m: ezzel akár egész szobafalakat lehet burkolni vágás nélkül
  • 3 m: ezzel szintén teljes belmagasságot le lehet fedni

Ragasztani könnyebb és praktikusabb egész gipszkarton táblákat. Ezért az adott helyiség adottságai szerint érdemes kiválasztani, hogy melyik hosszúság az ideális.

Tipp: gipszkarton vágásához használj gipszkarton fűrészt.

Gipszkartonozás

Extra tipp gipszkartonozáshoz

A végezetül egy tipp, amely lényeges lehet. A gipszkarton lapok vágása, darabolása jelenős porral jár. Ezért, ha olyan lakásban van a munkavégzési helyszín, amely egyébként lakott a munkálatok alatt is, mindenképpen ajánlott védőfóliákkal lezárni a munkaterületet. Érdemes tekintetbe venni azt is, hogy számos olyan műszaki berendezésünk lehet, amely por hatására károsodhat. Például, ha a fürdőszobában dolgoznak a gipszkartonosok, az esetlegesen ott beüzemelt kondenzációs kazánunkat mindenképpen burkoljuk be, zárjuk el a portól, mert tapasztalatom szerint a szakiknak ez tipikusan nem fog az eszükbe jutni.