kemping-tura-akcio

Gipszkartonozás házilag
Módosítva: 2024. március 18.
Létrehozva: 2023. május 02.

Gipszkartonozás házilag

Nehézség:
Idő: Több nap

A gipszkarton szerelése, telepítése nem tartozik a legbonyolultabb építőipari munkák közzé. Egy kis felkészüléssel és utánajárással akár magunk is belevághatunk.

Tartalomjegyzék
  1. Gipszkartonozás házilag
  2. Mi is az a gipszkarton?
  3. Milyen gipszkarton típusok léteznek és azok mire jók, hova építsük be azokat?
  4. Néhány általános szabály amelyeket szem előtt kell tartanunk a munkálatok során
  5. Milyen szerszámokra lesz szükségünk a gipszkarton szerelésénél?
  6. A gipszkartonozás menete

Gipszkartonozás házilag

Tagadhatatlan, hogy elengedhetetlen előfeltétel némi kalandvágy is, kiváltképpen, ha első alkalommal vágunk bele a gipszkartonozásba.

Mielőtt megvizsgálnánk a gipszkartonozás folyamatát és azt, hogy milyen akadályokkal kell szembesülnöd, ha úgy döntesz magad végzed el ezt a feladatot, először érdemes az alapokkal kezdeni. Nézzük, hogyan zajlik a gipszkartonozás házilag.

Gipszkartonozás

Mi is az a gipszkarton?

A gipszkarton az egyik legnépszerűbb és leggyakrabban használt anyag a belsőépítészetben a felújítások, vagy építkezések során. Elsősorban azért, mert a hagyományos téglafalazatokkal szemben nagyon egyszerűen – és lényegesen költséghatékonyabban – húzhatunk fel különböző válaszfalakat, vagy hozhatunk létre állmennyezetet a lakásunkban. Ezeket nagy lapokban lehet megkapni, könnyen lehet őket méretre és formára vágni.

A gipszkarton lapok belső része gipszből készül, míg a külső rész erős kartonpapírból áll. A gipszkarton lap elő- és hátoldala olyan kartonpapír burkolatból áll, ami jellemzően környezetbarát vagy újrahasznosított anyagból készül.

Milyen gipszkarton típusok léteznek és azok mire jók, hova építsük be azokat?

Fontos tudni, hogy a gipszkarton többféle kivitelben is elérhető, és ma már speciális célokra, különböző környezetekben használható változatokat is gyártanak. Eltérő tulajdonságokkal rendelkező gipszkartonra lehet szükségünk, ha a nappaliban, a fürdőszobánkban, vagy olyan helyen kerül beépítésre ahol jelentős hőhatásnak lesz kitéve.

A normál gipszkarton építőelemeket válaszfalak, álmennyezetek, előtétfalak, tetőtér beépítések burkolóanyagaként, illetve szárazvakolatként használható. Könnyedén felismerhető arról, hogy egyik oldalát sima, törtfehér színű, a másikat érdesebb, szürkés papír fedi. Habár a normál gipszkarton rengeteg célra alkalmas lehet, használata során figyelnünk kell arra, hogy kizárólag száraz, nedves helyeken alkalmazzuk azokat.

Az impregnált gipszkarton lapok legnagyobb előnye a normál gipszkartonnal szemben, hogy nedves helyiségekben is használhatjuk térleválasztásra. Az impregnált lapokban ugyanis vízfelvételt gátló adalékanyagok találhatók, melyeknek köszönhetően az impregnált lapok vízfelvétele jelentősen kisebb a normál gipszkarton építőlemezekénél. Ezt a megoldás ajánlott nagyobb forgalmú közösségi WC-kben, kulturális intézmények és kereskedelmi épületek mosdóiban, vagy lakások, hotelek, irodák kis páraterhelésű vizesblokkjaiban.

A tűzálló gipszkarton tűzvédelmi előírásoknak megfelelő anyag, melyet tűzvédelmi burkolatok készítéséhez, tűzvédelmi aknafal készítéséhez vagy a tetőtér tűzvédelmi előírásainak megfelelően történő beépítéséhez is használhatunk.

Összességében jól látható tehát, hogy kizárólag céljainktól függ az, hogy a munkához melyik gipszkarton fajtát választjuk. Abban az esetben, ha a helyiség nem tűzveszélyes és a páratartalma is alacsony, elég normál gipszkarton építőelemeket vásárolnunk. Magasabb páratartalmú vagy nedves helyiségekben impregnált gipszkartonnal kell, hogy dolgozzunk. Azokon a helyeken pedig, ahol fennáll a tűzveszély lehetősége és fontos, hogy az épület a tűzvédelmi előírásoknak is megfeleljen, kizárólag tűzgátló gipszkartont használhatunk a kivitelezéshez.

Gipszkarton táblák

Néhány általános szabály amelyeket szem előtt kell tartanunk a munkálatok során

  • Csak beltérben használjunk gipszkarton lemezt! Ha mennyezetet is gipszkarton borítással látjuk el, először ezzel kezdjük. A gipszkarton táblák csatlakozását mindenképpen a függőleges CW tartószerkezet közepére tegyük.
  • Ha 220V-os vezetéket vezetünk el a gipszkarton alatt egy védő gégecsőbe húzzuk, és min. méterenként rögzítsük. A kapcsolókat, konnektorokat, vezeték kötéseket mindenféleképpen gipszkarton dobozba tegyük.
  • Ajtókhoz nem elég a CW gipszkarton profil, oda UA gipszkarton profilt tegyünk. Ez egy vastag u profil, ezt használjuk UA sarokvassal rögzítve 4 helyen ha a gipszkarton falba ajtót szerelünk. Az UA gipszkarton profil érjen fel a mennyezetig, úgy mint a CW gipszkarton profil. Ügyeljünk arra, hogy állítva, és kötésbe (mintha a téglát raknánk) csavarozzuk fel a gipszkarton lapokat. Ne legyenek kereszt hézagok!
  • Vizes helységekbe a zöld színű vízálló gipszkarton lapokat szereljünk. Ha strapabíró falat szeretnénk pl. csempeburkolat alá, dupla gipszkartonlapot tegyünk.

Milyen szerszámokra lesz szükségünk a gipszkarton szerelésénél?

Ezeket mind megtalálod a Profibarkácson a gipszkarton szerszámok kategóriában!

A gipszkartonozás menete

  1. A gipszkarton szerkezet előkészítése

A gipszkartonlapokat rendszerint egy erre szolgáló speciális vázra rögzítjük, az első lépés ennek a vázszerkezetnek a megtervezése és előkészítése. A gipszkartonszerelés faszerkezetre, favázra éppen úgy lehetséges, mint fémvázra. Ez utóbbi felépítését leggyakrabban az erre a célra gyártott gipszkartonprofilok segítségével oldjuk meg.

  1. A gipszkarton vázszerkezet összeállítása, a gipszkartonprofilok felrakása

A gipszkartonprofilok szerelése során segítséget jelentenek a profilon lévő lyukak. Ezek segítségével rögzíthetjük a gipszkarton vázszerkezetét: a falhoz, a mennyezethez, vagy az aljzathoz. A rögzítési pontok között mintegy 60-80 cm-es távolság az általános. A gipszkartonprofilokból készített fémvázat merevítők segítségével stabilizálhatjuk. Ezeket lemezcsavarokkal erősítjük a fémprofilokhoz.

  1. A gipszkarton vágása, méretre szabása

Ha a vázszerkezet kész van, a következő lépés a gipszkartonlapok méretre vágása. Ezt többféleképpen is megoldhatjuk. Először mindenképpen jelöljük be a kívánt méretezést a gipszkartonlap előoldalán. Ehhez használhatunk vonalzót, de akár az egyik fémprofil is megteszi. Ezután a jelölésnél vágjunk bele a gipszkartonlapba. Mivel a gipszkarton törékeny, a bevágásnál könnyedén el lehet törni a lapot, ami így a kívánt méretben rendelkezésre áll. Ha ennél finomabb, pontosabb megoldást keresünk, szerezzünk be speciálisan gipszkarton vágásra szolgáló gipszkartonlap fűrészt. Amennyiben a végeredmény néhány milliméterrel nagyobb a kívánatosnál, gipszkartongyaluval kialakíthatjuk a megfelelő méretet.

  1. A gipszkarton felrakása, rögzítése

A méretre vágott lapokat speciális, 3,5 mm-es gipszakrtoncsavarokkal erősítjük a tartószerkezethez. Ezekkel az önmetsző csavarokkal a gipszkarton szerelés faszerkezetre és fémvázra egyaránt lehetséges (favázra rögzítéskor 20 mm-es, fémvázra rögzítésnél 10 mm-es gipszkartoncsavart használjunk). Fontos, hogy a csavarozást mindig a lap oldalának közepénél kezdjük és a szélei felé haladva folytassuk. Erre a túlzott mértékű felületi feszültség kivédése miatt van szükség. Továbbá ügyeljünk rá, hogy rögzítés közben a gipszkartonlap ne szakadjon át, a csavar feje pedig pontosan a lap síkjába kerüljön. A csavarok ideális távolsága: egymástól 20-25 cm, a lap szélétől 1-1,5 cm.

  1. A gipszkartonozás befejező lépései

A munka nagyján már túl vagyunk, de az utolsó simítások legalább ennyire fontosak:

– az élvédők felrakása,

– a lapok közötti hézagok és a csavarfejek eltüntetése,

– csiszolás,

– és (opcionálisan) a gipszkarton festése.

 

Gipszkartonozás menete

A speciális hézagkitöltő anyag legegyszerűbben spaklival vagy glettvassal oszlatható el a gipszkarton felületén. Ezután a megfelelő helyekre beágyazzuk az élvédő síneket, majd újabb réteg glett következik. Száradás után a felület csiszolható majd festhető.

A végezetül egy tipp, amely lényeges lehet. A gipszkarton lapok vágása, darabolása jelenős porral jár. Ezért, ha olyan lakásban van a munkavégzési helyszín, amely egyébként lakott a munkálatok alatt is, mindenképpen ajánlott védőfóliával lezárni a munkaterületet. Érdemes tekintetbe venni azt is, hogy számos olyan műszaki berendezésünk lehet, amely por hatására károsodhat. Például, ha a fürdőszobában szereljük a gipszkartont, az ott beüzemelt kondenzációs kazánunkat mindenképpen burkoljuk be, zárjuk el a portól, mert ellenkező esetben keserves sivító hanggal adja tudtunkra feledékenységünket, rosszabb esetben pedig az egész kazán tönkremehet. Ugye nem is olyan nehéz a gipszkartonozás házilag, ha a Profibarkács blogját követed!

Kapcsolódó ötletek