Gipszkarton profilok fajtái
Módosítva: 2024. február 13.
Létrehozva: 2024. február 12.

Gipszkarton profilok fajtái

A gipszkarton profilok azok az alkotó elemek, amelyek segítségével létre tudjuk hozni a gipszkarton falak szerkezeti vázát, tehát azt a keretet, amelyre a későbbiekben rögzítjük a gipszkarton táblákat. Elmondjuk a fajtáit.

Tartalomjegyzék
  1. Gipszkarton profilok fajtái
  2. Mi az a gipszkarton profil?
  3. A gipszkarton profilok típusai
  4. Milyen utómunkát érdemes elvégezni, ha elkészült a tartószerkezet?

Gipszkarton profilok fajtái

A gipszkarton az utóbbi évtizedekben óriási népszerűségre tett szert a szárazépítési anyagok között, amelyet elsődlegesen álmennyezetek létrehozásakor, vagy válaszfalak létesítésekor használnak. A gipszkartonnak két alkotóeleme van:a gipsz (CaSO4•2H2O ) és a kartonpapír. Lényegében egy kartonpapír borítású gipsz elem. Népszerűsége elsősorban annak köszönhető, hogy a hagyományos téglafalazatokkal szemben nagyon egyszerűen – és lényegesen költséghatékonyabban – húzhatunk fel különböző válaszfalakat, vagy hozhatunk létre álmennyezetet a lakásunkban. A gipszkarton elemeket nagy lapokban lehet beszerezni, könnyen lehet őket méretre és formára vágni. A gipszkarton táblák belseje gipsszel van kitöltve, míg a külső felület kartonpapírból készül. Ez utóbbi jellemzően újrahasznosított anyag, így környezetbarát technológiának tekinthető.

Gipszkarton profilok használat közben

A gipszkarton falak népszerűsége egyszerű és gyors megépítésükön, valamint nagy stabilitásikon és időtállóságukon túl arra vezethető vissza, hogy segítségükkel tökéletesen sima és egyenletes felületek alakíthatóak ki, amelyek már azonnal vakolhatóak, vagy jelentősebb javítás nélkül festhetőek, továbbá kifejezetten magas páratartalom mellett is alkalmazhatóak, akár fürdőszobában, vagy konyhában. Átvesszük mik a gipszkarton profilok fajtái, és tulajdonságaik.

Tipp: nézz szét gipszkarton szerszámaink között.

Mi az a gipszkarton profil?

A gipszkarton profilok azok az alkotó elemek, amelyek segítségével létre tudjuk hozni a gipszkarton falak szerkezeti vázát, tehát azt a keretet, amelyre a későbbiekben rögzítjük a gipszkarton táblákat. Ezek az elemek horganyzott acélból készülnek, ebből adódóan, nagyon nagy az időtállóságuk.

A gipszkarton profilok elsősorban abban vannak a segítségünkre, hogy nagyon gyorsan, egyszerűen és jó minőségben hozhassuk létre a gipszkarton falak tartószerkezetét. Nem mindegy azonban, hogy a tartószerkezet különböző részeibe milyen típusú profilt építünk be.

Az elkészült gipszkarton falunk minőségét alapvetően három tényező határozza meg: 1.) a felhasznált szigetelőanyag specifikációi; 2.) a megfelelő szakmai protokollok betartása a kivitelezés során; 3.) a gipszkarton profilok megfelelő megválasztása. Ebben a bejegyzésben elsősorban ez utóbbi szempontról lesz szó.

A profilok helyes kiválasztása tehát alapvetően határozza meg a kapott végeredmény minőségét. Tekintettel erre, mielőtt belefognánk a gipszkarton tartószerkezetének a megépítésébe, érdemes képbe kerülni abban a tekintetben, hogy a szaküzletekben beszerezhető különböző típusú profilok közül, melyik mire való.

A különböző típusú gipszkarton profilok rendeltetése eltérő lehet. A különböző modellek funkciója lehet toldó, rögzítő, vagy sarokvédő.

Érdemes végigvenni, hogy a gipszkarton profilok beszerzése során milyen jelölésekkel találkozhatunk a szaküzletekben és mi is ezeknek a pontos jelentése.

Tipp: Használj gipszkarton fogót a gipszkartonos munkákhoz.

gipszkarton profilok fajtái

A gipszkarton profilok típusai

Több fajta profil létezik és rendeltetésük eltérő a beépítés során.

UW gipszkarton profil

Ezek a profilok a gipszkarton táblák falakhoz való rögzítésében játszanak szerepet, tehát a tartószerkezet vízszintes elemeit képezik. Az UW profilokat a mennyezethez és a járófelülethez kell rögzíteni a kialakítandó falszerkezet teljes hosszában. Nagyon lényeges, hogy mind a födémhez való, mind a padlóhoz való rögzítésnél rezgésgátló csíkot kell használni, a gipszkarton falunk élettartamának a magnövelése érdekében.

CW profilok

A CW profilok – az UW profilok mellett – a gipszkarton falak másik nélkülözhetetlen szerkezeti elemei, ugyanis ezek képezik a gipszkarton fal tartószerkezetének a függőleges részét. Fontos szabály, hogy a CW profilok szélességének meg kell egyeznie az UW profilok szélességével. Lényeges különbség azonban az UW profilokhoz képest, hogy míg az utóbbiak esetében a méretre vágás után kimaradt részeket be lehet építeni a mennyezetbe, vagy akár az aljzatba, addig a CW profilok esetében a méretre vágás utáni maradék elemek már nem felhasználhatóak.

UD és CD profilok

Mind két profil típusnak az álmennyezet létrehozásánál van szerepe. Elsődleges funkciójuk a gipszkarton táblák mennyezethez való rögzítésének az elősegítése oly módon, hogy a vízszintesen rögzített UD profilokba csatlakoznak a CD profilok. Lényegében a gipszkarton álmennyezet vázszerkezetét az UD profilok adják és az erre, mintegy bordázatként, rögzített CD profilokra kerülnek rászerelésre a gipszkarton elemek.

UA profilok

Ezeket a típusú profilokat elsősorban azokon a helyeken kell használni, ahol a tartószerkezet megerősítésére van szükségünk. Ilyen lehet például, ha a falvégződések megerősítése szükséges, vagy a nyílászáró elemek beépítésének a helyénél, ahol az ajtótokok számára biztosítani szükséges a kellőképpen stabil fogadószerkezetet.

Gipszkarton tipusok

Milyen utómunkát érdemes elvégezni, ha elkészült a tartószerkezet?

Amennyiben összeállítottuk a gipszkarton falunk tartószerkezetét, van néhány olyan teendő, amelyet érdemes elvégeznünk a gipszkarton elemek felhelyezése előtt. A tartószerkezet külső sarkaihoz érdemes alu élvédőket felszerelni, amelyekkel jelentősen megnövelhetjük a gipszkarton falunk ellenálló képességét az óhatatlanul bekövetkező külső ráhatásokkal szemben. A tartószerkezet belső éleit és sarkait pedig célszerű papírszalaggal megerősíteni.

Kapcsolódó ötletek