Milyen szerszám kell gipszkartonozáshoz
Elmondjuk milyen szerszán kell gipszkartonozáshoz, ha magad végeznéd a gipszkartonozást otthonodban.
- Milyen szerszám kell gipszkartonozáshoz
- Milyen szerszámokra lesz szükségünk a gipszkarton szerelés során?
- Milyn szerszám kell gipszkartonozáshoz, gipszkarton gyaluláshoz
- Milyen szerszám kell gipszkartonozáshoz az utómunkák során
- Gipszkartonozás és falcsiszolás
Milyen szerszám kell gipszkartonozáshoz
A gipszkarton az egyik legnépszerűbb és leggyakrabban használt anyag a belsőépítészetben a felújítások, vagy építkezések során. Elsősorban azért, mert a hagyományos téglafalazatokkal szemben nagyon egyszerűen – és lényegesen költséghatékonyabban – húzhatunk fel különböző válaszfalakat, vagy hozhatunk létre állmennyezetet a lakásunkban. Ezeket nagy lapokban lehet megkapni, könnyen lehet ők méretre és formára vágni.Elmondjuk milyen szerszán kell gipszkartonozáshoz.
A gipszkarton lapokat azért kedvelik, mert jó tulajdonságokkal rendelkeznek, könnyűek, kis súlyúak, gyorsan lehet velük dolgozni. A használatuk során nem keletkezik jelentős mennyiségű építési törmelék.
A gipszkarton lapok belső része gipszből készül míg a külső rész erős kartonpapírból áll. A gipszkarton lap elő- és hátoldala olyan kartonpapírból burkolatból áll, ami jellemzően környezetbarát vagy újrahasznosított anyagból készül.
A gipszkarton szerelése, telepítése nem tartozik a legbonyolultabb építőipari munkák közzé. Egy kis felkészüléssel és utánajárással akár magunk is belevághatunk.
(Gipszkarton profil fajtákról bővebben itt.)
Milyen szerszámokra lesz szükségünk a gipszkarton szerelés során?
A gipszkartont egy éles késsel, de inkább gipszkarton fűrésszel tudjuk vágni, darabolni. Az egyik oldalon átvágjuk a gipszkarton papírját, majd behajtjuk, és végigvágjuk a másik oldalon is.
A szögben vágás is gyerekjáték a szögvonalzó segítségével. A szögmásolóval át tudjuk jelölni a gipszkarton lemezre a szöget és a méreteket.
Ha egy nyílást kell vágnunk a gipszkarton lemezbe gipszkarton fűrészt kell használni. Az élesített fűrészlap heggyel merülő vágást (a lap közepén előfúrás nélkül kezdünk el vágni) csinálhatunk a gipszkarton lapban.
Ha több azonos méretű csíkot kell vágnunk a gipszkarton táblából, lerövidíti a munkát az ív és párhuzamvágó készülék. Gipszkarton csíkokat és köröket jelölhetünk, illetve vághatunk a készülékkel. A gipszkarton rétegkarcolása vágókerékkel, vagy jelölése a tartóban elhelyezhető ceruzával történik. Ha a kívánt méret be van állítva a karcolókerék átvágja a gipszkarton papírját, és a szokásos módon letörjük a karcolás mentén. Ha a gipszkarton párhuzamjelölő és vágó fejét átfordítjuk, majd ceruzát teszünk az erre kialakított tartóba, párhuzamost jelölhetünk a gipszkarton lemezre.
Ha átfordítjuk a támasztót a gipszkarton jelölőn, használhatjuk az eszközt gipszkarton körkivágóként is. A nagyobb kör alakú kivágások esetén a sugárt állítsuk be a száron található mm beosztás segítségével, majd rögzítsük. Válasszunk, a vágókerék segítségével vághatunk, vagy a ceruzával rajzolhatunk, amit majd átvágunk a dekopírfűrésszel.
Milyn szerszám kell gipszkartonozáshoz, gipszkarton gyaluláshoz
Ha kell a vágott vagy tört széleket csiszolóvászonnal vagy gipszkartongyalu segítségével korrigálhatjuk a megfelelő formára. Fontos! A gipszkarton csatlakozó széleit 45°-ban, a vastagsága úgy 2/3-át gyaluljuk le! A gipszkarton összeillesztéseinél a külső éleket 45 fokban le kell gyalulni, hogy a hézagoló gipsz jól hozzá tapadjon és ne repedjen meg a gipszkarton csatlakozásnál.
Hogyan tartsuk akár egyedül a gipszkarton táblát a helyén, amíg fel nem rögzítjük? A megoldás az emelőpedál és a gipszkartonlap rögzítőkészlet. Az emelőpedál használata azért fontos, hogy megemeljük illetve a helyére igazítsuk a gipszkarton táblát. Fontos, hogy a gipszkarton lemezt ne érintkezzen a földdel, így nem tudja felvenni az esetleges nedvességet a földről. A kellő helyzetben csavarozzuk fel a gipszkarton táblát.
Nézz szét gipszkarton szerszámaink között!
A teleszkópos gipszkarton támasszal és a rögzítőkészlettel a mennyezeten ideiglenesen fixálni tudjuk a gipszkarton lapot, amíg véglegesen oda nem csavarozzuk.
A gipszkarton szerelő és rögzítő készlettel egyedül szerelhetünk gipszkarton lapot ferde oldalfalra és mennyezetre is. Segítségével egy másik személy nélkül lehetséges a gipszkarton lapok felrakása a mennyezetre és ferde síkokra is. Felcsavarozzuk a készletben lévő csavarokkal a műanyag rögzítőket, majd beemelve a gipszkarton lapot a fém fogantyús rögzítővel megakasztjuk. A teleszkópos támasszal felnyomjuk a gipszkarton táblát és véglegesen rögzítjük. A gipszkarton felcsavarozása után rögzítő bilincsek és a tartóvas gyorsan leszedhető és a következő gipszkarton lapoknál felhasználható.
A gipszkarton csavart a gipszkarton váz anyaga szerint válasszunk. Létezik fához, fém gipszkarton profilhoz való sima és vastag fémhez (vasszerkezet és UA ajtóprofil) való önfúrós csavar. A csavar hosszúságát úgy válasszuk meg, hogy az 1/3 hossz legyen a gipszkarton vastagsága és 2/3 menjen bele a fába. Fém gipszkarton szerkezet esetében fele-fele legyen az arány. Az ideális eszköz a gipszkarton csavar behajtására a vezeték nélküli, elektronikus fordulatszám szabályozással ellátott akkus fúrógép. A süllyesztett fejű gipszkarton csavarokat PH2-es bitfejjel kell behajtani. 3 féle gipszkarton csavarbehajtót ajánljunk: Az első egy távtartós olcsó megoldás. A távtartós bitfejet akkor válasszuk, ha kevés gipszkarton csavart kell behajtanunk. A második az állítható mélységstoppos bittartó. A harmadik a mélységhatárolós kuplungos bittartó. Létezik olyan speciális gipszkarton csavarbehajtó, amivel nagyon gyors a szerelés, de csak erre használható.
Milyen szerszám kell gipszkartonozáshoz az utómunkák során
A gipszkarton fugák és csavarfejek eltüntetését kézi glettvassal végezzük. A fugázógipszet spaklival, vagy glettvassal felhordjuk a gipszkarton lapok összeillesztéseinél, majd belenyomjuk az 5cm széles üvegszál szalagot és húzunk rá még egy fugázógipsz réteget. A negatív és pozitív gipszkarton sarokvédővel ellátott éleket is gipszeljük le.
A gipszkarton teljes átvonó glettelését a fuga teljes száradása és csiszolása után csináljuk. Ha gipszkarton csiszolás - nélkülözhetetlen a kézi csiszoló. A gipszkarton lemezen lévő gletteléseket csiszoljuk síkba még a teljes átglettelés előtt. A gipszkarton csiszolóra tegyük rá a csiszolóhálót, és egy kézzel is megfelelő intenzitással csiszolhatjuk a gipszkarton táblákat. Ha még mindig maradt felületi egyenetlenség, a gipszkarton újraglettelésével tüntethetjük el.
Gipszkartonozás és falcsiszolás
A mennyezet csiszolására átalakíthatjuk a kézi csiszolónkat a teleszkópos rúdadapterrel. A teleszkópos nyélt a megfelelő hosszúságra beállítva, könnyen csiszolhatjuk a mennyezetre szerelt gipszkarton lapot. Hogyan csiszoljak gipszkartont porolás nélkül? Lehet pormentesen csiszolni még gipszkarton mennyezetet is. Mivel a mennyezet csiszolása meglehetősen kellemetlen a sok csiszolópor miatt érdemes a porelszívós kézi csiszolót használni gipszkarton szárazvakolatra. Bármilyen ipari porszívóhoz csatlakoztatható egy 3 m-es gégecsővel. A szívófejen szabályozható a beszívott levegőmennyiség.
Miután befejeztük a gipszkarton táblák csiszolását, fúrjuk ki a vízszintes vagy függőleges elektromos kapcsoló, csatlakozó ajzatok és kötődobozok furatait. A gipszkarton doboz kijelölő sablonnal egyszerű a sorolható dobozok kijelölése. A megfelelő távolságokra lévő kijelölőfuratokkal és a beépített vízmértékekkel gyerekjáték a kijelölés. A kijelölt furatokat a megfelelő átmérőjű körkivágó segítségével készíthetjük el. Mostmár tudod milyen szerszám kell gipszkartonozáshoz.
Ha szereted magad végezni az otthoni felújításokat, olvasd el a Hogyan kell glettelni című blogbejegyzésünket is.
Kapcsolódó ötletek
A gipszkarton szerelése, telepítése nem tartozik a legbonyolultabb építőipari munkák közzé. Egy kis felkészüléssel és utánajárással akár magunk is belevághatunk.
A gipszkarton az egyik legnépszerűbb és leggyakrabban használt anyag a belsőépítészetben a felújítások, vagy építkezések során. Elmondjuk hogyan válassz.
A gipszkarton profilok azok az alkotó elemek, amelyek segítségével létre tudjuk hozni a gipszkarton falak szerkezeti vázát, tehát azt a keretet, amelyre a későbbiekben rögzítjük a gipszkarton táblákat. Elmondjuk a fajtáit.
Falat fúrni nem is annyira könnyű dolog, mint azt elsőre gondolnánk. Nem mindegy, hogy milyen gépet használsz, milyen a fúrófej, milyen anyagba milyen fejjel próbálsz lyukat fúrni és még sorolhatnánk a többi alapvető kérdést. Valamilyen alap fúró és fúrószár a legtöbb háztartásban azért akad, viszont érdemes lehet szétnézni a hasznos kiegészítők között, mert nagyon sokoldalúvá tudnak tenni egy mezei gépet is.