A linóleum előnyei és hátrányai
Módosítva: 2024. március 28.
Létrehozva: 2023. május 10.

A linóleum előnyei és hátrányai

Ha te is azok közé tartozol, akik jobban szeretik a hosszú élettartamú, tartós ám mégis természetesnek ható padlófelületeket, de elkerülnéd a fát és járólapot annak hátrányai miatt, a linóleumot pont neked találták ki!

Tartalomjegyzék
  1. A linóleum előnyei és hátrányai
  2. Linóleum történelem
  3. De honnan is ered a linóleum?
  4. Linóleum előnyei és hátrányai - miből készül a linóleum?
  5. Linóleum előnyei és hátrányai
  6. Tudtad?
  7. MI a különbség a PVC, a linóleum és a vinyl padló között?
  8. Összefoglalva a linóleum előnyös tulajdonságai

A linóleum előnyei és hátrányai

Ha te is azok közé tartozol, akik jobban szeretik a hosszú élettartamú, tartós ám mégis természetesnek ható padlófelületeket, de elkerülnéd a fát és járólapot annak hátrányai miatt, a linóleumot pont neked találták ki!

Lenin mauzóleumának lelinóleumozása

Ezután a kis kommunikációs készségfejlesztő nyelvtörő után nézzük meg, miért is jó, ha a linóleum mellett teszed le a voksod. lássuk mik a linóleum előnyei és hátrányai.

linoleum nappaliban

Linóleum történelem

Bár manapság valószínűleg te sem tudod, merre kapkodd a fejed, ha építkezel, vagy felújítasz, hiszen annyiféle burkolat közül választhatsz, jó, ha tudod, a linóleum egy természetes összetételű, régóta használt padlóburkolat.

 Szemben a mű PVC burkolatokkal a linóleum természetes parafa őrleményből készül, és hosszadalmas folyamaton megy keresztül, mire megvásárolhatod.

Korábban a hasonlatosság miatt sokszor összekeverték a két burkolóanyagot. Hazánkban főként a PVC padló volt elterjedt, amit tévesen linóleumként neveztek „bezzeg a mi időnkben”, szóval amit kínkeservesen téptél fel a Kádár kocka padlójáról, az bizony nem linóleum volt, hiába is mondta olyan lelkesen az ingatlanosod.

De honnan is ered a linóleum?

A linóleumot Frederick Walton nevéhez köthetjük, aki a 19. század közepén alkotta meg csupa természetes anyagok használatával. A folyamatot a szabadalmazás előtt tökéletesíteni kellett, így sokkal gazdaságosabb eljárást dolgoztak ki. A későbbi technológiai folyamatok fejlődésével, valamint az összetétel megváltoztatásával a 20. század elején tömegesen terjedni kezdett a háztartásokban.

Nagy sikerét annak is köszönheti, hogy az időközben bevezetett alkoholtilalom során felhalmozódott parafadugók ebben az időben roppant haszontalanná váltak, így remek és – legyünk őszinték – sokkal egészségesebb formában kerültek az emberek otthonába.

Linóleum előnyei és hátrányai - miből készül a linóleum?

A linóleumot lenmagolaj és fagyanta keverékéből (ezt úgy hívják, hogy linóleum cement) mészkő és faliszt hozzáadásával állítják össze, majd egy juta vászon anyagú felületen kalenderezik. A kalenderezés során egyenletes vastagságúra alakítják a hengerek között futó anyagot, majd nagy hőmérsékleten kezelik, így végül megszületik a linóleum.

 A mai környezettudatos szemléletmód mellett a linóleum egy remek választás, ha burkolásra adod a fejed.

Linóleum konyhában

Linóleum előnyei és hátrányai

Tartóssága és természetes összetétele mellett előnye a nagy szín- és mintaválaszték. Bár drágább, mint a PVC burkolat, de sokkal hosszabb az élettartama is, használatával egy roppant tartós bevonatot alakíthatsz ki a háztartásodban. Mivel egy biológiailag lebomló anyagról beszélünk, ha környezettudatos életmódot folytatsz, ez határozottan mellette szól, ahogy antibakteriális és hipoallergén összetétele is. Megfelelő felületkezelés mellett vízhatlan felületet képez.

A mintaválasztéknak köszönhetően különféle díszes mintázatú, különleges, akár retro burkolatot is létrehozhatunk otthonunkban. Nem utolsó szempont, hogy rengeteg stílushoz igazodik, így bátran használhatod, akármilyen enteriőr kialakításában gondolkodtok.

Az újfajta linóleum már portaszító tulajdonságokkal is rendelkezik, így ideális kisgyerekes háztartásokba is, ahol az időből sosincs elég – bár ezt nem teszteltük.

Hátrányai közé tartozik, hogy könnyen karcolódhat, kophat a puha felületnek köszönhetően, azonban ezt egy polimer bevonattal elkerülheted – ha megfelelően felületkezelik a linóleumot, örök életű burkolatot kaphatsz.

 Linoleum fürdőszobában

Tudtad?

A marmoleum a legdrágább linóleum, környezetbarát anyag, mely egy egyszerű vegyszermentes feltörléssel is tiszta felületet eredményez. Erős anyag, mely ellenáll a nagyfokú károkozásnak is, erős baktériumtaszító tulajdonsággal rendelkezik, így tartós betegséggel - pl. asztmával, allergiával élőknek is bátran ajánljuk.

Színezésére 100%-ban természetes pigmentanyagokat használnak az előállítása során.

Nedvesebb helyiségekbe nem ajánlott a használata, azonban jó hír, hogy ha padlófűtésed van, nyugodtan burkolhatsz ezzel is, ugyanis remek hővezető tulajdonságokkal rendelkezik.

 Tipp: linóleum lerakásához szükséged lesz egy jó sniccerre.

MI a különbség a PVC, a linóleum és a vinyl padló között?

A PVC gyors és olcsó előállítása az egyetlen előnye, ugyanis ez a padlóburkolat nem tekinthető éppen környezettudatos választásnak. Mesterséges, félkemény anyag, mely kopásálló ennek köszönhetően. Lerakása egyszerű, szokás már meglévő járólapra helyezni, amivel sok időt megspórolhatunk, ami egy felújítás során határozottan nem elhanyagolható szempont.

 A vinyl burkolat anyaga szintén PVC, de sokkal keményebb és más felépítésű. Károsanyag kibocsátástól mentes, színtartó és formatartó felület, mely határozottan strapabíró tulajdonságokkal rendelkezik.

Ahogy már írtuk, a linóleum egy roppant környezettudatos, természetes alapanyagú burkolat, mely a többiekkel ellentétben határozottan a többiek elé sorolja egy képzeletbeli burkolóanyag versenyben.

Mindhárom melegburkolatnak számít, ami a parkettától eltérően nem recseg-ropog, így előnyös tulajdonságuk közé sorolható a hangelnyelés is.

Összefoglalva a linóleum előnyös tulajdonságai

  • környezetbarát előállítása miatt első helyezést ért el a képzeletbeli burkolatválasztó versenyen
  • antibakteriális felületet képez, így allergiás és asztmával élők számára, illetve egyéb egészségügyi problémák esetén is remek szolgálatot nyújt
  • egyszerű és gyors tisztíthatósága egy sima nedves moppal elérhető
  • jó hővezető tulajdonságának köszönhetően padlófűtés mellett is bátran használhatod
  • nehezen éghető anyag, károsanyag-kibocsátástól mentes
  • polimer bevonattal történő felületkezelés után kopásállósága miatt hosszú élettartama roppant vonzó előnye
  • nem recseg, nem ropog, mint a fapadló, a hangelnyelő képességének hála

Ha te is előnyben részesíted a fent említett szempontokat, különös tekintettel a környezetre gyakorolt hatásokkal, semmiképpen nem fogod megbánni, ha a linóleum mellett teszed le a voksod.

Tipp: professzionális eredményhez profi szeerszám kell. Ha saját magad intézed a felújítást, a pontos méréshez hasznáj sablon

A linóleum használatával egy tartós, dekoratív és rendkívül kopásálló burkolatod lesz, mely csökkenti az ökológiai lábnyomodat is.

Kapcsolódó ötletek