graphite-kiegeszito-akcio

Linóleum lerakása házilag
Módosítva: 2024. március 28.
Létrehozva: 2023. május 24.

Linóleum lerakása házilag

Nehézség:

Nem véletlenül népszerű burkolóanyag a linóleum: tartós és költséghatékony. Újra divatban van, a lerakása sem bonyolult. Elmondjuk a lépéseket.

Tartalomjegyzék
  1. Linóleum lerakása házilag
  2. A linóleum, vinyl,  PVC padló előnyei
  3. A linóleum lerakása házilag - Lépések
  4. A linóleum méretre vágása
  5. Linóleum lerakása házilag, szakember nélkül

Linóleum lerakása házilag

Bár a linóleumról és a PVC burkolatról sokan úgy hiszik, egy és ugyanazon termék kétféle elnevezése, a valóságban két teljesen különböző matériáról van szó, az egyik természetes a másik műanyag - küllemükben azonban nagyon is hasonlítanak. Érdemes talán a két termék elhatárolásával kezdeni, annak ellenére, hogy lerakásuk módja nemigen tér el egymástól.

A linóleum alapja a lenolaj, amit megfelelő arányban természetes gyantával (leggyakrabban fenyőgyantával), mészkővel, parafa-vagy faliszttel, titán-oxiddal és természetes színezőanyagokkal kevernek, ami egy jutahordozóra kerül. A linóleum nevét egyik összetevőjéről kapta: a latin linum (len) és oleum (olaj) szóösszetételből született.

A PVC, avagy a polivinil-klorid hőre lágyuló, éghető, kémiailag ellenálló, kemény műanyag. A harmadik legnagyobb mennyiségben gyártott szintetikus polimer. Két fajtája között tesznek különbséget: lágy és kemény PVC. Utóbbiból készülnek a padlóburkolatok.

linoleum padló

A linóleum, vinyl,  PVC padló előnyei

A linóleum burkolatok az utóbbi években másodvirágzásukat élik. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a technológiai fejlődés nyomán lényegesen több fajta burkolat között válogathatunk, mint tíz, de még inkább 20 évvel ezelőtt. Lényegében, minden típusú laminált és hidegburkolat megfelelőjét (hasonmását) megtalálhatjuk linóleum formában, mondani sem kell, lényegesen kedvezőbb áron. Lényeges kiemelni, hogy ezek a linóleumok, már tényleg olyanok, mintha jó minőségű laminált járólapok lennének, vagy hideg burkolatok és nem csak első ránézésre.

Mielőtt belefognék a bejegyzés valódi tárgyába érdemes röviden megvizsgálni, hogy mik a linóleum előnyei.

A linóleum nem éppen gyenge anyag, sőt! Akár 20 évet, vagy még attól is többet kibír, így legtöbbször nem is azért cserélik le, mert tönkremegy, hanem azért, mert megunják a színét és a mintáját.

Tisztítás szempontból a linóleum nagyon előnyös, hiszen a felületéről könnyen fel lehet törölni vagy porszívózni a szennyeződéseket és elszíneződésre sem annyira hajlamos. A gyors takarítás szerelmeseinek különösen ajánlott!

A linóleumon továbbá nagyon kényelmes és egyáltalán nem hideg a lábnak, ráadásul az ára sem vészes, úgyhogy szinte mindent tud, amit egy hétköznapi ház padlójának tudnia kell.

Linóleum lerakása

A linóleum lerakása házilag - Lépések

Az első lépés bármilyen padlóburkolatot is fektetünk le az előkészítés: tisztítsuk meg a felületet a cserélni kívánt padló maradványaitól, törmelékektől, ragasztó maradványoktól stb. Érdemes egy alapos porszívózást is csinálni, hogy a felületen ne maradjon olyan anyag, ami ronthat a linóleum tapadásán. A szegélyléceket is vedd le, ne maradjon semmi a padlón, csak az alap felület! Fontos, hogy ez ne csak tiszta, hanem meglehetősen sík is legyen. Ha vannak a padlón egyenetlenségek, mélyedések és repedések, azokat ki kell tölteni valamilyen betonjavító habarccsal, majd ennek ki kell várni a száradási idejét. Ez nem csak azért fontos, mert a linóleum tapadása így lesz megfelelő, hanem azért is, mert egyenetlenségek esetén a padló jóval sérülékenyebbé válik, mint egyébként. Ráadásul a megjelenése sem lesz tökéletes.

Ezt követően javasolt egy szintmérés, ugyanis gyakran nem elég egyenletes a padló alapja. Ilyen esetben amennyire csak tudjuk hozzuk szintbe, töltsük ki a sérüléseket, repedéseket tömítőanyaggal, nagyobb eltérés esetén glettelésre is szükség lehet. A linóleum lerakása előtt azonban ezt hagyjuk teljesen megszáradni.

Linóleum lerakása, glettelés, ragasztás

Ha biztosan megszáradt az alapozás, akkor minél egyenletesebben terítsük le a linóleumot.

Ezt követi az akklimatizáció folyamata. A linóleum lerakásának ez a legidőigényesebb fázisa, hiszen kb. 2 napot is igénybe vesz, de nem szabad kihagyni, mivel az tönkre teheti az egész burkolatot. Az akklimatizációnak annyi a lényege, hogy a linóleumot kiteríted a megfelelően előkészített aljzatra, minimum 10-15 cm-es ráhagyással méretre vágod, majd úgy hagyod 48 óráig. Ez alatt az idő alatt az anyag felveszi a szoba hőmérsékletét, nem lesz törékeny és a végleges mérete is kialakul, ugyanis ilyenkor még az is változik.

A linóleum méretre vágása

A pontos méretre vágást az akklimatizáció után lehet elvégezni: ehhez sniccerre biztosan szükséged lesz, de a vonalzó és a ceruza sem fog ártani. Általános tapasztalat, hogy érdemes 1 mm távolságot hagyni a faltól, úgynevezett tágulási hézagként. A sarkok vágásánál ügyeljünk arra, hogy a sarokhoz közeledve haladjunk a vágással, szükség esetén pedig végezzünk segéd vágást. Itt elképzelhető, hogy erősebb nyomásra lesz szükség, hogy beilleszkedjen az anyag a sarokba. Mivel a linóleum szélessége minden esetben adott, így nagy valószínűséggel szükség lesz illesztésre is a lerakás során. Ebben az esetben helyezzük egymásra a burkolatokat és együtt vágjuk őket, így biztosan tökéletes illesztést kapunk.

Linóleum vágása

A rögzítés kétféleképpen történhet: linóleum ragasztásával vagy anélkül. Ha a ragasztás mellett döntünk, akkor figyelembe kell venni a melegburkolati ragasztók egyik legfontosabb tulajdonságát, a minden gyártói adatlapban szerepelő kiszellőzési időt. Tisztában kell lenni a fázisokkal, azzal, hogy mennyi a kiszellőzés ideje, mikor és mennyi ideig van olyan fázisban a ragasztó, amíg a tökéletes tapadást el tudjuk érni vele. Nagyon fontos ezeket figyelemmel kísérni, mert nem mindegy, hogy nedves fázisban, amikor még nincs szálhúzás, akkor fektetjük-e bele a burkolatot, vagy az optimális félnedves fázisban, amikor már megtörténik a szálhúzás és közepes, vagy magas tapadó erővel tudjuk lefektetni az anyagokat. Arra is figyelnünk kell, hogy vagy erős nyomást kifejtve kell elsimítanunk a lerakott padlót, vagy egy erre alkalmas hengerrel kell végig mennünk rajta, hogy egyenletes kössön meg a ragasztás és ne púposodjon fel a burkolat.

Ez már a végső fázis. Szereld vissza az eltávolított szegélyléceket, hogy védd a linóleum széleit, majd várd ki a ragasztóanyag teljes száradását. Csak akkor pakold vissza a bútorokat is a szobába, amikor eltelik a gyártó által meghatározott idő és a felület terhelhetővé válik (Ez kb. 2 nap).

Linóleum lerakása házilag, szakember nélkül

Ha az illesztésekre, a ragasztásra és a „határidők” betartására odafigyelsz, nagy baj nem lehet a linóleum lerakása közben. Szakértő hívása nélkül, akár te magad is belevághatsz és lesz egy tartós, szép padlóburkolatod! A linóleum lerákas házilag egy kezdőknek is bátran ajánlható munka.

Végezetül egy rövid áttekintés arról, hogy milyen szerszámokra lehet szükséged, ha magad vágsz bele a linóleum lerakásába:

Tetszett a Linóleum lerakása házilag című bejegyzésünk? Magad újítanád fel otthonodat költséghatékonyan? akkor olvasd el a Laminált padló lerakása című útmutatónkat is!

Kapcsolódó ötletek