Legjobb teraszfűtő megoldások
Módosítva: 2024. október 02.
Létrehozva: 2024. október 02.

Legjobb teraszfűtő megoldások

Helyszín: Terasz

A nyári esték egy családi háznál elképzelhetetlenek a teraszon töltött idő nélkül. A grillezett húsok, vagy egy-két sör elfogyasztására tökéletesen alkalmas helyszín, de akár egy esti családi beszélgetésre is kiváló teret biztosít. A hidegebb idő beköszöntével azonban a teraszok használata háttérbe szorul, az emberek helyét átveszik a sarkokban felgyűlő lehullott falevelek. Hiszen kinek van kedve a hideg teraszon ücsörögni, miközben a meleg épületen belül is lehetünk? Ennek azonban nem feltétlenül kell így lennie, számos teraszfűtési megoldás létezik, melyek segítségével a kint tartózkodásunk idejére elfogadható hőmérsékletet tudunk biztosítani a teraszon.

Tartalomjegyzék
  1. Mi a különbség a beltéri fűtési megoldások és a teraszfűtő berendezések között?
  2. Milyen teraszfűtő eszközök léteznek?
  3. A legjobb teraszfűtés, avagy hogyan válasszunk?
  4. A biztonságos használat feltételei

Mi a különbség a beltéri fűtési megoldások és a teraszfűtő berendezések között?

Sok esetben hasonló lehet egy beltéri kiegészítő elektromos fűtőtest egy teraszfűtőhöz, azonban ezen berendezések között van 2 lényeges különbség:

  1. a teraszfűtő berendezések kültéri használatra lettek tervezve, így elviselik a kültéri körülményeket, az alacsony hőmérsékletet, magas páratartalmat, illetve adott esetben a ráhulló csapadékvizet, míg a beltéri használatra szánt fűtőtestek a legtöbb esetben ilyen képességekkel nem rendelkeznek.
  2. jellemzően nagyobb teljesítményűek, hiszen egy terasz, még ha fedett, és több oldalról zárt is, kültéri terület lévén, jóval gyorsabban lehűl, a térhatároló szerkezetek (részleges) hiánya miatt folyamatosan üzemelnie kell a fűtőberendezésnek.

Milyen teraszfűtő eszközök léteznek?

A teraszfűtő berendezéseket az üzemeltetés módja alapján elektromos, és gázüzemű készülékekre oszthatjuk, míg az elrendezése szerint lehetnek állványon álló, és függesztett vagy falra szerelhető, illetve szabadon álló eszközök. A következőkben ezeket nézzük meg részletesebben is!

  1. Elektromos infravörös hősugárzó: többféle kialakításban létezik, működési elvük azonban azonos: az elektromos hálózatból vételezett energiát alakítják át hőenergiává. Ez egy, a fénycsöves lámpákban találhatóhoz hasonló csőben, ún. kvarccsőben megy végbe. Ez a fajta fűtőcső az infravörös hősugárzás mellett a látható fény tartományában is kibocsát sugárzást, melynek a színhőmérséklete a világításra használt fénycsövekhez képest alacsonyabb, vöröses/narancssárgás fény, mely kellemes, meleg hangulatot biztosít. A fűtőcsövek élettartama jellemzően 6000-8000 óra között változik. Ezen készülékek teljesítménye általában 1.5-2 kW között változik, sok esetben 2 fokozat is állítható rajta. Kialakítás szerint megkülönböztethetünk állványra szerelt, függesztett és szabadon álló változatot:
    1. állványra szerelhető kialakítás: általában téglalap alakú készülékek, sok esetben falra, vagy mennyezetre is szerelhetők. Az állványos kialakítás előnye, hogy a pozíciója és a fűtőtest magassága változtatható
    2. földre állítható elektromos teraszfűtő: egy hagyományos hősugárzóhoz hasonló kinézete van, előnye, hogy kis helyet foglal, nem szükséges hozzá állvány (pl. Neo Álló infravörös hősugárzó), hátránya, hogy magassága nehezen állítható (alá kell tenni valamit), illetve könnyen felborulhat.
    3. mennyezetre függeszthető infravörös hősugárzó: jellemzően kör alakúak, és egy csillárhoz hasonlóan, lánccal lehet a mennyezetre függeszteni (pl. Neo Mennyezeti infra hősugárzó). Előnye, hogy ily módon nagyobb a hatósugara, és az általa kibocsátott hőt nem árnyékolják le a teraszon elhelyezett tereptárgyak, emberek. Hátránya, hogy nem mobilis, fix helyen van rögzítve, így nem tudjuk kedvünkre arrébb helyezni, ha szükségünk volna erre.

      neo-infravoros-hosugarzo
  2. PB gázos teraszfűtő berendezés: oszlopos kialakítású, egy kültéri lámpához hasonló kinézetű, tetején egy esővédő sapka található, emiatt nevezik teraszfűtő hőgombának is (pl. Master BP13 teraszfűtő). Nagy előnye, hogy az elektromos változatokhoz képest jóval nagyobb teljesítménnyel rendelkezik, többször akkora területet képes befűteni. Emellett jóval gazdaságosabban is üzemeltethető. Nincs szükség elektromos csatlakozás kialakítására, gyakorlatilag bárhol üzemeltethető. Hátránya, hogy a készülék jóval többe kerül, mint egy elektromos teraszfűtő, és a készülék mellé még gázpalackot is be kell szerezni.

master-bp-teraszfuto

A legjobb teraszfűtés, avagy hogyan válasszunk?

Az eddigiekben bemutatott berendezések közül a választás nem biztos, hogy egyszerű, és mindenkinek más lesz a legjobb megoldás. Összefoglalva, ha egy kisebb teraszt kell befűteni, és rendelkezésre áll elektromos csatlakozás, akkor jó választás lehet az elektromos készülék, míg, ha nagyobb terület befűtése a cél, és/vagy elektromos csatlakozás nem áll rendelkezésre, akkor célszerűbb egy gázos készüléket beszerezni.

Tipp: A terasz beépítésével házilag is sokat tehetünk a megfelelő hőérzetért, és még komfortosabbá tehetjük 7 terasz ötlettel.

A biztonságos használat feltételei

A balesetek elkerülése érdekében fontos, hogy az alábbi, alapvető biztonsági előírásokat betartsuk a teraszfűtő készülékekkel kapcsolatosan:

  • Az elektromos teraszfűtő készülékek jellemzően nagy teljesítményűek, ezért megfelelően méretezett elektromos hálózatra csatlakoztassuk. Kerüljük a kis keresztmetszetű hosszabbítók használatát, vegyük figyelembe azok terhelhetőségét.
  • A készülékek háza nagyon fel tud forrósodni, tartsuk távol tőlük a háziállatokat, gyermekeket és éghető anyagokat.
  • Ha gázüzemű készüléket zárt térben használunk, mindig gondoskodjunk a megfelelő szellőzésről, a készülék több órás használat alatt képes a helyiség összes oxigénjét elhasználni.
  • Ne hagyjuk az üzemelő készülékeket felügyelet nélkül.
  • Tűz esetére álljon rendelkezésre tűzoltó készülék.

A Profibarkács teljes teraszfűtő, hőgomba kínálatát itt találod >>

Kapcsolódó ötletek