einhell-akksi-tolto-akcio

Csemperagasztó anyagszükséglet számítás
Módosítva: 2024. augusztus 07.
Létrehozva: 2024. augusztus 07.

Csemperagasztó anyagszükséglet számítás

Minden háztartásban megtalálhatók a járólapok és csempék, sok esetben pedig előfordul, hogy új burkolatokat kell leraknunk, vagy a régit cserélnénk esetleg egy újabbra. Amennyiben járólaplerakásról, csempézésről van szó, előbb utóbb eljutunk arra a pontra, hogy be kell szerezni a szükséges anyagokat. Ilyenkor a legnagyobb kérdés az, hogy miből mennyit vásároljunk meg.

Tartalomjegyzék
  1. Anyagok a burkoláshoz
  2. A csemperagasztó anyagszükséglet számítás
  3. Egyéb tényezők, melyek befolyásolják a csemperagasztó anyagszükségletet
  4. Tippek a csemperagasztó anyagszükséglet számításhoz:

Anyagok a burkoláshoz

Szerencsére a burkoláshoz nem túl sokféle anyag szükséges, ezek az alábbiak:

  • mélyalapozó: ez egy fehér, tejszerű folyadék, melyet különösen, ha régebben készült beton felületekre szeretnénk burkolni, ajánlatos használni. A burkolást megelőzően kell a felületet kezelni, hengerrel, vagy permetezővel juttassuk ki a mélyalapozót a felületre.
  • csemperagasztó: létezik belőle ún. flexibilis csemperagasztó, vagy más néven fagyálló csemperagasztó, illetve normál változat. Kültérre mindenképpen a flexibiliset válasszuk, azonban megfontolandó beltéren is ezt használni, ugyanis sokkal jobb minőségű anyag, tartósabb, a hőtágulásból és egyéb mozgásokból eredő feszültségeknek jobban ellenáll, a lapok kevésbé fognak feljönni. Amennyiben fontos a gyors munkavégzés és szűk határidővel dolgozunk, úgy léteznek gyorskötésű csemperagasztók, melyek speciális kötésgyorsító adalékkal vannak ellátva, így az anyag hamarabb ér el olyan szilárdságot, hogy megkezdődhessen a fugázás.
  • járólap/csempe: számtalan különféle változatban kapható, mennyiségének kiszámítása viszonylag egyszerű, ha tudjuk a burkolandó felületet, azonban mindenképpen számoljunk rá a szükséges mennyiségre, hiszen a széleken vágni kell a lapokat, így némi veszteség biztosan lesz. Illetve azt is mérlegeljük, hogy esetleg a jövőben szükség lehet-e a burkolólapból tartalékra, ha valami miatt pótolni kell néhányat, és esetleg már nem árulnának ugyan ilyet. A pontos és szép vágáshoz szükség lesz egy jó csempevágóra is, amely különböző méretekben, széles kínálatban megalálható webáruházunkban. A csempevágó használata sem ördöngösség, erről részletesen egy másik cikkünkben olvashatsz.

Tipp: Az egyenletes állagú ragasztó kikeveréséhez választhatunk akkus (pl. Einhell festékkeverő) vagy elektromos keverőgépet (pl. Graphite keverőgép) is.

A csemperagasztó anyagszükséglet számítás

Sajnos nem fogunk tudni kapásból egy konkrét számot mondani, ugyanis a szükséges mennyiség a körülményektől függ, nagyon nagy a szórása, a csemperagasztó zsákját megnézve is széles tartományt látunk az anyagszükségletre. A legtöbb gyártó termékén 2-5kg/m2 anyaigény szerepel, láthatjuk tehát, hogy csak ez alapján nem tudjuk megvenni a szükséges mennyiséget, hiszen a legkisebb és a legnagyobb érték között két és félszeres különbség van.

csemperagaszto-alapanyag-szamitas

A fentebb említett tartományon belül a járólap ragasztó szükséglet alapvetően attól függ, hogy mekkora glettvassal dolgozunk. A glettvas méretek és a csemperagasztó anyagszükséglet között az alábbi összefüggés van:

  • 6-os glettvas: kb. 2.6-3.2kg/m2
  • 8-as glettvas: kb. 3.5-4.3kg/m2
  • 10-es glettvas: kb. 4.2-5.4kg/m2
  • 12-es glettvas: kb. 5.0-6.4kg/m2

Tehát ahhoz, hogy eldöntsük, hogy mennyi a flexibilis csemperagasztó anyagszükségletünk, már csak azt kell eldönteni, hogy milyen glettvassal dolgozzunk. Egyszerű volna rámondani, hogy akkor a legkisebbel, hiszen annál kevesebb ragasztóra lesz szükségünk, de ez nem ilyen egyszerű. Az, hogy milyen méretű glettvasat célszerű használni, két tényezőtől függ, a lap méretétől és a burkolandó felület egyenletességétől. 6-os glettvasat csak kicsi (15x15cm) méretű lapok egyenletes felületre történő ragasztásához használjunk. 8-as glettvas a közepes méretű lapok (30x30cm) sima felületre történő ragasztására alkalmas. Ha a felület közepesen egyenletes, akkor használjuk a 30x30as méretű lapokhoz a 10-es glettvasat. Nagyméretű lapokhoz, illetve nagyon egyenetlen felületen használjunk 12-es glettvasat.

Egyéb tényezők, melyek befolyásolják a csemperagasztó anyagszükségletet

  • a csempe vagy járólap hátoldalának mintázata: a jobban barázdáltakhoz több ragasztóra van szükség, mint a simábbakra
  • csak a burkolandó felületet kenjük, vagy a lap hátulját is: megoszlik a burkolók véleménye róla, hogy kell-e a lapok hátulját is megkenni ragasztóval, egyesek szerint csak a nagyon barázdált lapokat kell, a simább hátlapúakat nem, én azonban minden esetben kenni szoktam a lap hátulját is vékonyan, a fogas glettvas sima oldalával.
  • egyéb tényezők: mennyire vagyunk gyakorlottak, esetleg elrontunk keverést, a napi munka végeztével megmarad valamennyi ragasztó, leesik, szennyeződik, stb.

A fentiek után érdemes megnézni egy konkrét példán keresztül, hogy hogyan számíthatjuk ki, mennyi ragasztóra lesz szükségünk.

Tegyük fel, hogy egy 2.5x5m-es teraszt szeretnénk burkolni fagyálló csemperagasztóval. A teraszon nem szeretnénk aljzatkiegyenlítést csinálni, így a felülete közepesen egyenletes, és egy normál méretű, 30x30cm-es burkolólappal szeretnénk befedni.

A burkolandó felület tehát 12.5m2, melyre a lapméret és a felület alapján a 10-es glettvasat választunk. Ezzel dolgozva 4.2-5.4kg/m2 a csemperagasztó anyagszükséglet. Úgy döntünk, hogy a lap hátoldalát is kenjük, így a tartomány felső részénél válasszuk meg az anyagszükségletet, 5.2kg/m2 mellett döntünk. Ez azt jelenti, hogy a 12.5m2 felületre 12.5*5.2=65kg kültéri fagyálló csemperagasztóra lesz szükségünk. A legtöbb csemperagasztó 25kg-os zsákokban kapható, így ez jelen esetben azt jelenti, hogy 3 zsákkal kell vásárolnunk.

Tippek a csemperagasztó anyagszükséglet számításhoz:

  • ha burkolóval dolgozunk és nem mi magunk rakjuk le a lapokat, de az anyagot mi vesszük meg, akkor kérdezzük meg tőle, hogy hány zsákkal vegyünk, ő a szakmában töltött évek alatt kitapasztalta már, hogy milyen laphoz, milyen felületre milyen glettvasat kell használni, és jó eséllyel egészen pontosan meg tudja határozni az anyagszükségletet.
  • ha sok a burkolandó felület, akkor ne vegyük meg az egészhez szükséges ragasztót, hanem csak egy részét, és menet közben figyeljük, hogy hogyan fogy, és ez alapján tudjuk pontosítani a számítást.
  • ha a számításunkból úgy jön ki, hogy éppen kerek zsák mennyiséghez nagyon közeli eredményt kapunk, pl. 95-105kg-ot számolunk, ami 4 vagy 5 zsák is lehet, akkor az alábbiak alapján döntsük el, hogy 4 zsákot veszünk-e, vagy 5-öt:
    • ha a közeljövőben, pl. fél éven belül ismét burkolni fogunk, akkor nyugodtan vegyük meg az 5 zsákot, hiszen mindenképpen el lesz használva.
    • ha a környékünkön nem található olyan bolt, ahol kapunk csemperagasztót, sokat kéne miatta autózni, esetleg nem tudjuk megoldani a szállítását, hanem ki kell szállíttatnunk, akkor is érdemes lehet a nagyobb mennyiséget megvenni, hogy biztosan elég legyen.
    • ha könnyen beszerezhető a ragasztó, és együtt tudunk élni azzal a kényelmetlenséggel, hogy ha esetleg menet közben elfogy, akkor el kell mennünk érte, akkor gazdaságosabb a kevesebb mennyiséget megvenni.
  • feleslegesen ne vegyünk meg indokolatlanul több mennyiséget a csemperagasztóból, hiszen ez az anyag nem olyan, mint a járólap, ami maximum a divatból megy ki, de évtizedekig tárolható a padláson, a csemperagasztó sajnos idővel tönkremegy, vizet vesz fel a levegő páratartalmából, és lassan megköt a zsákban. Az ilyen megkötött, megkeményedett ragasztót újra porrá törve se használjuk fel, hiszen annak minősége, az azzal lerakott lapok mechanikai jellemzői sosem lesznek már olyanok, mintha új ragasztóval dolgoztunk volna.
  • a megmaradt csemperagasztó felhasználható a csemperagasztáson kívül más célokra is, pl. vakolatként is megállja a helyét, illetve fal hibáinak javítására is tökéletes.

Bízunk benne, hogy ezzel a segédlettel sikerül a szükséges ragasztómennyiség kiszámítása, és a kedves vásárlónk nagyobb magabiztossággal mer belevágni egy járólap vagy csempe lerakásába házilag is. Amennyiben szükség lenne burkolószerszámokra is, a Profibarkács webshopjában számos burkoláshoz szükséges szerszámot, kiegészítőt megtalál:

  • glettvasak a csemperagasztó elhúzásához
  • burkolóvödrök, melyek a fugázásnál a mosást nagyban megkönnyítik
  • fugakeresztek, melyek segítenek az egyenletes fugatávolság megtartásában
  • lapszintezők, melyek segítségével elkerülhetjük, hogy lépcsősen rakjuk le a lapokat
  • keverőszárak a ragasztó bekeveréséhez

A Profibarkács teljes burkoló szerszám kínálatát itt találod >>

Kapcsolódó ötletek