gtx-kerti-gep-akcio

Csempevágó használata
Módosítva: 2024. január 23.
Létrehozva: 2023. december 11.

Csempevágó használata

Nehézség:

Csempevágó használata. Elmondjuk hogyan használd biztonságosan a legszebb eredmény érdekében.

Tartalomjegyzék
  1. Csempevágó használata
  2. Mi is az a csempevágó és mire való?
  3. Milyen csempevágók léteznek?
  4. A kézi csempevágó használata
  5. Egyenes vágás készítése
  6. Átlós vágás készítése
  7. Vágási felület simítása
  8. Tippek és trükkök csempevágó használata közben
  9. Az elektromos csempevágó működése
  10. Hogyan használjuk az elektromos és a vizes csempevágót?
  11. Mi a lézeres csempevágó előnye?
  12. Mit lehet csempevágóval vágni?
  13. Vághatok csempevágóval fát?
  14. Vághatok csempevágóval üveget?
  15. Csempevágás házilag csempevágó nélkül
  16. Hogyan használjuk biztonságosan a csempevágót?
  17. A csempevágó karbantartása
  18. Hogyan válasszak csempevágót?
  19. Csempevágó használatának előnyei

Csempevágó használata

Burkolási projektbe szeretnél kezdeni? A csempevágó az egyik leghasznosabb eszköz, amire csak szükséged lehet. Legyél akár profi, akár érdeklődő barkácsoló, a csempevágók széles választéka rendelkezésre áll. A nagy igénybevételre tervezett, elektromos és speciális használatra szánt szerszámokat leszámítva ez egy viszonylag egyszerű és kedvező árú eszköz, kézi fajtái nem igényelnek sem áramot, sem vizet. Lehetővé teszi, hogy tiszta, precíz és egyenes vágásokat készítsünk a csempéken. Lássuk hogyan zajlik a csempevágó használata, és mit kell tudni ezekről az eszközökről, ha burkoló szerszámot keresünk. 

Mire való a csempevágó

Mi is az a csempevágó és mire való?

A csempevágó egy speciális szerszám vagy eszköz, amelyet csempék, csempelapok és hasonló anyagok vágására és formázására használnak. Legalapvetőbben kézi és elektromos verziójuk létezik, de más szempont alapján is csoportosíthatóak. A csempevágót otthoni csempék telepítésekor vagy bármilyen más csempézési projekt során is használhatjuk. Segítségével a csempelapok pontosan méretre szabhatók, így könnyebb a falfelületek vagy padlók burkolása. A megfelelő vágással a csempe könnyen illeszkedik a kívánt helyre, így egyszerűen burkolhatjuk a területet esztétikusan.

Milyen csempevágók léteznek?

Számos szempont alapján csoportosíthatóak, amiből most csak a legfontosabbakat emeljük ki.

A működtetéshez használt erő függvényében kézi és elektromos csempevágót különböztethetünk meg. A kézi csempevágók könnyen hordozhatóak, általában kisebb területek burkolásánál rendkívül hasznosak. Az elektromos csempevágók egyrészt nagyobb lapokkal is elboldogulnak, továbbá a motornak köszönhetően egyszerű, kényelmes és gyors a használatuk. Ideálisak nagyobb mennyiségű csempe vágására.

A vágás irányát tekintve léteznek tolókaros és húzókaros csempevágók. A tolókaros és húzókaros vágókkal nagyjából ugyanolyan hatékonysággal vághatunk és pattinthatunk csempéket, igazából egyik sem jobb, mint a másik, persze vannak mindkettőnek előnyei és hátrányai. Tapasztalattól és szimpátiától függően választhatunk közöttük. A tolókaros elterjedtebb, itt a vágást a hozzánk közelebb eső részen indítjuk és magunktól elfelé haladva vágunk. A húzókaros esetén fordítva, a távolabbi oldalon indul a vágás és magunk felé húzva tudjuk elvágni a csempét. A tolókaros fő előnye az ergonómia. A kar mozgatása és a csempére kifejtett nyomás természetesebbnek hat és gördülékenyebb lehet. A kezdők számára is előnyösebb lehet ezek használata. A nagyméretű csempék megmunkálására szolgáló modellek is általában tolható csempevágók. A húzókarosok mellett az szólhat, hogy a csempén megjelölt vágási vonalra jobban rálátunk a művelet közben, illetve a megtámasztás is egyszerűbb.

Aszerint, hogy a szán egy vagy két sínre van szerelve megkülönböztetünk egysínes és kétsínes csempevágót. Megfelelően kialakított eszköz esetén mindkettővel pontosan lehet dolgozni, amennyiben a sínen csúsztatva a vágókar nem lötyög. Ez is igazából megszokás és szimpátia kérdése, a kétsínesnél azonban jobban rálátunk a vágott részre a két sín között.

Az elektromos készülékek esetében a vágókorong helyzete alapján lehet asztalba épített vagy asztal fölötti sínen futó a vágószerkezet. Míg előbbinél a csempét toljuk a korongra, az utóbbinál a csempe mozdulatlan és a vágókorongot mozgatjuk.

Kézi csempevágó használata

A kézi csempevágó használata

A kézi csempevágó segítségével egyesével vághatjuk el a csempéket.

Egy vágószerszám segítségével egy hornyot vés a munkafelületbe, ami egy gyenge pontot hoz létre a csempében, amelyet aztán a második fázisban használunk ki. Ekkor nyomást alkalmazunk a felületre a karcolás mindkét oldalán, amíg az bepattan. A feszített felület leggyengébb pontján repedések keletkeznek, aminek következtében a csempe a karcolás hosszában elpattan, így egy viszonylag tiszta és egyenes vágást hoz létre.

A kézi csempevágóval csak egyetlen egyenes vonalat tudunk vágni, nem lehet görbe vagy íves vágásokat létrehozni. Előfordulhat, hogy csak két szögben vághatunk vele, egyenesen (90°) vagy átlósan (45°). Azonban a legtöbb modell rendelkezik egy szögbeállítóval is, amely lehetővé teszi a vágási szög beállítását -45° és 45° között.

A kézi csempevágó főleg a mázas és mázatlan kerámia és porcelán csempék vágására szolgál. Azonban ne használjuk a kézi csempevágót kőlapokhoz, például márványhoz, mészkőhöz vagy gránithoz. Nem alkalmas beton- és cementburkolásra sem. A kő és a cement keményebb anyagok, mint a kerámia vagy a porcelán, és nagyobb vágási teljesítményt igényelnek, mint amennyit a kézi csempevágó képes biztosítani. Ezekhez az elektromos csempevágók alkalmasak.

Egyenes vágás készítése

Egyenes vágás készítése

Jelöljük meg a csempét ceruzával, hogy egy vizuális vonalat kapjunk a leendő vágás helyéről.

Helyezzük a csempét a csempevágó alaplapjára, egyik oldalát a vonalzóhoz tolva, úgy, hogy a jelölt vonalunk pontosan egybeessen a vágási vonallal.

A fogantyú segítségével helyezzük a vágókereket a vágás kiindulási helyéhez, majd egyenletes nyomást kifejtve a fogantyúra kezdjük el tolni vagy húzni a vágókereket attól függően, hogy toló- vagy húzókaros kivitelű az eszköz. A vágást így a vonalzó felé végezzük, ahol a csempénk megtámaszkodik. A húzás során csak a vágókerék érje a csempét, a törőtalpaknak felemelt helyzetben kell lenniük. A vágás során egy kaparó hangot fogunk hallani. Ha jól dolgoztunk, akkor a művelet végén egy szép egyenes, határozott mélyedés lesz a lapon.

Ezután a kar segítségével helyezzük újra a csempe fölé a törőkengyelt és egy határozott mozdulattal nyomjuk a csempéhez a törőtalpakat. Ekkor a csempének az egyenes bevágás vonalán ketté kell törnie. Ezután már csak a csempe szélének igazítása, csiszolása lehet szükséges.

Átlós vágás készítése

A csempe átlós vágásához ugyanazt a folyamatot kell követni, mint az egyenes vágásnál, azzal a különbséggel, hogy hogyan tájoljuk a csempét az alapon. Ha a készülék a vonalzó közepén rendelkezik egy 45°-os illesztővel, akkor a csempe sarkát ide kell támasztani. Szögbeállítóval rendelkező vágó esetén a kívánt szög beállítása után ugyanúgy a vonalzónak támasztjuk a vágandó lapot. Miután a helyére került, ugyanúgy végezzük a műveletet, ahogy az egyenes vágásnál.

Vágási felület simítása

Még ha nagyon tisztán vágtuk is át a csempét, előfordulhat, hogy a vágott csempedarabok szélei kissé érdesek vagy élesek. Bár ez a vágási folyamat normális része, ki kell simítani a széleket, hogy ne legyenek élesek és esztétikusak is legyenek.

Egy egyszerű eszköz is segíthet ebben az utolsó lépésben, a csiszolópapír. Egy durvább, 80 vagy 100 szemcseméretű és egy finomabb, 200 vagy 220 szemcseméretű. De léteznek speciális, erre a műveletre kitalált csempereszelők is.

Védőszemüveg felhelyezése után kezdjünk a durvább csiszolópapírral és dörzsöljük a felületet, amíg az élesebb részek el nem tűnnek. Ezután váltsunk át a finom csiszolópapírra, és addig csiszoljuk a széleket, amíg már megfelelően sima felületet nem kapunk.

A csempereszelő használata is nagyon egyszerű. A csempe vágatlan oldalát megtámasztjuk egy egyenes felületen, majd a reszelőt laposan tartva addig dörzsöljük a vágott felületet, amíg el nem érjük a kívánt eredményt.

Természetesen mind a csiszolópapír, mind a csempereszelő kopó alkatrész, így sok csempe megmunkálása esetén ezek is elhasználódnak.

Tippek és trükkök csempevágó használata közben

A kézi csempevágó használata során is mindig viseljünk megfelelő védőeszközöket. A csempevágás során védőszemüveg és védőkesztyű használata szükséges.

Fontos, hogy ha még sohasem használt valaki ilyen eszközt, akkor megfelelő gyakorlatot szerezzen. A kézi csempevágó használatának begyakorlására a legjobb módszer az, ha gyakoroljuk a vágást egy olcsóbb vagy egy selejt csempével.

A kézi csempevágóval a legtöbb átlagos méretű csempét elvághatjuk. Azonban a túl apró darabok hiába férnek el a vágófelületen, nem fogjuk tudni a megfelelő helyen elpattintani a lapot, ahogy akkor sem, ha csak nagyon kis területet szeretnénk levágni egy nagyobb csempéről. Ha kis csempén kell dolgoznunk, használhatunk speciális szerszámokat, például csempefogót.

Minden készüléknél megadják a maximális méretet, amekkora lapot még átérünk a csempevágó vágókerekével. Ha átlós vágást tervezünk, vegyünk figyelembe, hogy a csempe átlója hosszabb, mint az oldalának hossza, így egy, a csempevágó maximális felületét kihasználó oldalméretű lap átlósan már nem fog elférni az eszközön. Az átló hossza könnyen kiszámítható. Négyzet alapú lapok esetén az átló = oldalhossz * √2, míg téglalap alapúak esetében az átló = √(egyik oldal hossza2 + másik oldal hossza2).

A csempevágó vágókerekei sok típusnál cserélhetők, így akár elhasználódás, akár csempetípus függvényében másikat helyezhetünk be. Figyelni kell a kerék átmérőjére, mivel egyes kerekek jobban megfelelnek bizonyos csempeanyagokhoz, mint mások. A vágókorongok mérete 6 mm és 22 mm között szokott lenni. A különböző átmérők eltérő típusú csempeanyagokhoz alkalmasak:

6mm: Főleg falicsempe.

8mm: Porcelán csempe, kerámia padlólap.

10 mm: Padlólap és enyhén texturált csempe.

18 mm és 22 mm: Durvábban texturált csempék.

Az elektromos csempevágó működése

Ha nagyszámú csempét szeretnénk vágni vagy összetettebb vágásokat ejtenénk, netán íveseket, akkor egy elektromos csempevágó lesz a tökéletes felszerelés ehhez a munkához.

Ezek az eszközök vastagabb csempék és más kemény anyagok, például márvány, gránit vagy kőlapok vágására is alkalmasak. Továbbá a nagyon barázdált felületű darabok vágása sem jelent neki akadályt, mivel teljesen más módszert alkalmaz. A karcolás és pattintás helyett ezek már inkább hasonlítanak egy gérvágó vagy asztali körfűrészre, persze speciális vágókoronggal.

Bizonyos típusoknál a korong az asztalban van mozdulatlanul és a csempét rátolva vághatjuk el, de a legtöbbnél a kézi vágóhoz hasonlóan az asztal fölött egy sínen fut a motorral meghajtott korong, csak itt nemcsak megkarcoljuk, hanem teljesen átvágjuk vele a lapokat.

Az elektromos csempevágók legtöbbször vizesvágók, amelyek víztartállyal és szivattyúval rendelkeznek a vágópenge hűtéséhez. Sokkal könnyebbé teszi a csempe vágását, mivel csökkenti a súrlódást a penge és a csempe között, így sokkal szebb és gyorsabb eredményt érhetünk el vele. Amennyiben dönthető asztallal rendelkezik, akkor még szögben is vághatjuk a csempéket. A szögvágás során a maximálisan vágható csempevastagság értéke csökken.

Hogyan használjuk az elektromos és a vizes csempevágót?

Helyezzük el az elektromos csempevágót egy vízszintes, szilárd felületre. Legyen elegendő hely a készülék körül a biztonságos körbejárhatósághoz. A nedves vágó víztartályát fel kell tölteni.

A kézi vágókhoz hasonlóan továbbra is érdemes megjelölni a csempéken a vágás helyét. A készülék beindítása után a nedves vágóknál várjuk meg a hűtővíz elindulását. A felületre a vágandó csempét biztonságosan rögzítsük. Egyenletes ütemben mozgassuk a vágókorongot, illetve a csempét, amennyiben a vágószerkezet az asztalba van építve. Túl gyors mozgás esetén a lap elrepedhet. A vágás végénél különösen óvatosak legyünk, főleg diagonál vágáskor, itt hajlamosabb a lap csúcsa elpattanni.

Mi a lézeres csempevágó előnye?

Számos csempevágó rendelkezik egy beépített lézerfénnyel. Ez nagyon meg tudja könnyíteni a munkánkat, hiszen a lézer által rajzolt vonalat könnyű az előre megjelölt vágási helyre illeszteni, így biztosak lehetünk benne, hogy ott éri majd a korong a csempét, ahol el szeretnénk vágni.

Mit lehet csempevágóval vágni?

A kézi csempevágóval olyan csempéket, járó- és padlólapokat tudunk vágni, amelyek sima felületűek, esetleg nagyon enyhén barázdásak. A nagyon barázdás felületű lapokon a vágókés ugrálni fog, emiatt nem tudunk egy egyenes, folytonos vágást ejteni rajtuk, ebből kifolyólag nem ott fog törni, ahol szeretnénk. Ezeket csak az elektromos csempevágóval, esetleg sarokcsiszolóval tudjuk elvágni, természetesen megfelelő vágókoronggal. Az elektromos változatok ezenkívül számos egyéb burkolat átvágására képesek, mint a márvány, gránit vagy akár cementalapúak.

Vághatok csempevágóval fát?

Nyilvánvalóan tűzifát nem tudunk vágni a csempevágóval, azonban a melegburkolatok, mint a parketta vagy a laminált padlólap vágására sem alkalmas. A laminált lapok vágásához speciális vágógép szükséges. Ha ezek érdekelnek, nézz szét itt.

Vághatok csempevágóval üveget?

Ez már nem feltétlenül rossz ötlet, hisz megfelelő vágókés használatával éppen azt érhetjük el, mint a kézi üvegvágóval. A csempevágóval viszont sokkal könnyebb egyenes vonalat húzni. A törőtalpak használata viszont nem javasolt az eltérő feszítőerő miatt, a karcolás után érdemes a kézi üvegvágónál alkalmazott törési technika alkalmazása. Természetesen ezzel a módszerrel csak kisebb méretű üveglapok karcolása megvalósítható, ami elfér a vágó alaplapján.

Csempevágás házilag csempevágó nélkül

Csempevágó nélkül sincs minden veszve, bár tény, hogy azzal a leghatékonyabb a munka. De ha például csak egy-két törött lap cseréjére van szükség és rendelkezésünkre áll tartalék csempe, akkor más módszerrel is megoldhatjuk a méretre szabását. A hagyományos kézi üvegvágóval egy megfelelő méretű vágókés segítségével elvégezhetjük a karcolást, majd óvatosan a törést. Ez a művelet sokkal nehezebb, mint a kézi csempevágó alkalmazásakor, viszont olcsósága miatt elég sok műhelyben megtalálható. Ha nálad még nem, szerezz be egyet itt!

Megfelelő csempevágó korong behelyezésével akár sarokcsiszolóval is vághatunk. Ilyenkor a megfelelően rögzített lapon elengedhetetlen a jelölés, ami vezetővonal lesz. Ne vágjuk át azonnal a csempét teljes keresztmetszetében, hanem először a vonalon végigvezetve, mintegy megjelöljük, előrajzoljuk a vonalat és csak ezután vágjunk teljesen. Többféle korong közül választhatunk. A szegmentált korongok kemény anyagokhoz alkalmasak. A teli korong kiváló a csempékhez, illetve a barázdált szélűek is megfelelőek, mivel jó az anyagkihordó képességük. Ha a flexedhez már csak egy gyémántvágó korong hiányzik, keress egyet nálunk, számos egyéb feladathoz is jól jöhet!

Itt kell még megemlítenünk azt a típusú vágást, amire egyik csempevágó sem alkalmas. A kapcsolók és konnektorok szereléséhez szükség lehet arra, hogy a csempén belül egy kört vágjunk. Erre a körkivágó alkalmas. Csempéhez és egyéb hidegburkolathoz a wolfram-karbid vagy gyémánt vágóéllel rendelkezőek a legmegfelelőbbek. Ezek azok a körkivágók, melyek az élükön szemcsések. Számos átmérő között válogathatunk. Alkalmazásukkor érdemes hűteni és alacsony fordulatszámon dolgozni.

Hogyan használjuk biztonságosan a csempevágót?

Bár a kézi csempevágó használata eléggé biztonságos manuális használata miatt, azonban itt is van egy éles vágókorong, ami miatt javasolt vágásálló védőkesztyűben dolgozni vele. Ez a vágás utáni, esetlegesen éles széllel rendelkező csempe fogásakor és a csiszolási művelet során is jól jön. Bár helyes használat esetén ritka, de a csempe lepattanó része elleni védekezésként érdemes védőszemüveget is viselni.

Az elektromos gépek már fokozottabb figyelmet érdemelnek. Ezeknél már elengedhetetlen a védőszemüveg, kesztyű használata és a körültekintő munkavégzés. A vágókorong állapotát rendszeresen ellenőrizzük. Ne használjuk azt tovább, amennyiben sérült vagy már nincs éle. A vizesvágóknál mindig legyen elegendő víz a tartályban a megfelelő hűtés érdekében. A csempe vagy a vágórész mozgatását lassan és egyenletesen végezzük, a csempét ütköző mellett mozgassuk.

Csempevágó karbantartása

A csempevágó karbantartása

A kézi csempevágók nem igényelnek különösebb karbantartást, mindazonáltal ritka használat esetén érdemes lehet a csúszórészeket, például a vezetősínt beolajozni. Zsírozni nem szabad! Az olajozás után néhányszor húzzuk oda-vissza a vágórészt, majd töröljük le a felesleges olajat. Természetesen minden esetben tisztán, a portól és törmelékektől megtisztítva rakjuk el.

Az elektromos készülékeket is szennyeződéstől mentesen kell tárolni. A mozgó alkatrészeket rendszeres időközönként kenni kell, továbbá vizes csempevágó esetén a szivattyú és a tartály tisztításáról is gondoskodjunk. Soha ne legyen áram alatt a készülék, amikor nincs használatban!

Hogyan válasszak csempevágót?

Először mindenképp fontoljuk meg, hogy mennyit szeretnénk csempevágóval dolgozni, hisz nyilván más egy alkalmi barkácsoló és egy profi hidegburkoló igénye. Utóbbiak számára egy elektromos vizesvágó jó választás, de ők valószínűleg elég jól tisztában vannak az igényeikkel. Azért számukra is adunk egy tippet: a Scheppach FS3600 egy kiváló ár-érték aránnyal rendelkező elektromos, vizes csempevágó, amit akár gránithoz és márványhoz is használhatunk. Lehetővé teszi akár a 650x650 mm-es járólapok vágását és akár 36 mm mélységig vághatunk vele.

Az alkalmi használóknak már talán több tanácsot tudunk adni. Ha már elszántuk magunkat, hogy szeretnénk csempézni, akkor valószínűleg már tudjuk milyen méretű és anyagú burkolattal fogjuk ezt megtenni. Ilyenkor, bár nem könnyű, érdemes kicsit jövőbelátónak lenni, hogy egy későbbi projekt során is hasznát vehessük az eszköznek. Lehet, hogy egy év múlva kicsit nagyobb lapokkal egy teraszt szeretnénk burkolni, így nem érdemes nagyon kicentizni a maximális vágási méretet. A Topex csempevágóval például nagyon kedvező, húszezer forint alatti áron is már akár 600 mm-es lapokat vághatunk. Kétsínes kivitele miatt jó a rálátás a vágás vonalára. Magasabb áron egyre profibb és nagyobb vágási felülettel rendelkező kézi vágók vannak, amik könnyen hordozhatóak és nincs szükség áramra a működésükhöz.

Ha az áramvétel nem gond és szeretnénk igazán megkönnyíteni a dolgunkat, akkor már hobbiszintre is van olcsó, de jó minőségű elektromos vizes vágó. Az Einhell TC-TC 800 egy fix vágólapos csempevágó szögbeállítóval és vízhűtéssel, így pormentesen darabolhatjuk a csempéket a kívánt méretre.

csempevágó használatának előnyei

Csempevágó használatának előnyei

Ahogy láttuk, számos előnye van egy ilyen eszköznek, ideértve a pontosságot és a hatékonyságot. Ha most tervezel csempézni, burkolni otthonodban vagy bárhol máshol, ne habozz beszerezni egy minőségi csempevágót. Az alapos előkészületek és a megfelelő eszközök használata hozzájárul ahhoz, hogy a végeredmény ne csak szép, hanem tartós is legyen. Ne feledd, hogy a jó minőségű eszközök hosszú távon megérik az árukat, ami elhanyagolható a velük elvégzett munka értékéhez képest, ami nagyon sokáig fogja díszíteni a környezetét.

Bízunk benne, hogy hamarosan örömmel fogsz dolgozni saját csempevágóddal, és büszkén tekintesz majd a segítségével általad elvégzett munkára.

Kapcsolódó ötletek