heatlucky-futheto-termekek

A búvárszivattyú működése
Módosítva: 2024. május 27.
Létrehozva: 2023. augusztus 24.

A búvárszivattyú működése

A búvárszivattyú a vízmozgatás egyik alapvető eszköze, amire minden kertes házban szükség lehet.

Tartalomjegyzék
  1. A búvárszivattyú működése
  2. Hogyan működik a búvárszivattyú?
  3. A membrános búvárszivattyú működése
  4. A búvárszivattyú úszókapcsoló működése
  5. Hogyan válasszak búvárszivattyút?
  6. Melyik a legjobb búvárszivattyú?
  7. A búvárszivattyú paraméterei
  8. Hogyan helyezzük el és kössük be a búvárszivattyút?
  9. Mi a különbség a kerti szivattyú és a búvárszivattyú között?
  10. Búvárszivattyú árak
  11. Búvárszivattyú márkák

A búvárszivattyú működése

A búvárszivattyú, avagy merülőszivattyú egy olyan eszköz, amit víz alá merítenek szivattyúzáskor. Szivattyútesthez csatlakoztatott motorral rendelkező eszköz, ami hermetikusan le van zárva. Búvárszivattyú működése, és minden amit tudni kell róla.

Hogyan működik a búvárszivattyú?

A búvárszivattyúkat, vagy ahogyan sokszor nevezik őket elsődleges felhasználási területük miatt, a csőkút szivattyúkat Magyarországon elsősorban akkor alkalmazzák, amikor a vizet nagyobb mélységű, ásott kutakból kell a felszínre hozni. Ez a módszer igen elterjedt, alkalmazzák az iparban, a mezőgazdaságban de egyszerű otthonok, akár családi házak esetében is. Rendeltetésük így tehát általában az, hogy tiszta vízzel lássák el a különböző felhasználásokat, így szolgáltassanak például öntözővizet vagy ivóvizet. Működési elvüket tekintve két fő típus létezik: membrános- és centrifugális elven működő szivattyúk.

A membrános búvárszivattyú működése

Kettős membrán alapon működő gépészeti rendszerek, a membrántárcsát egy központi tengely köti össze. A folyadék vagy levegőkamrákat a gépben található membránlapok választják el egymástól. A beáramló levegő irányításáért a levegőkamrák között egy speciális levegőszelep felelős a szerkezetben. A levegőkamrákba bejutva a sűrített levegő eltolja a membránt, eközben pedig a szivattyú túlsó felén található membrán is elmozdul, így jön létre a szívóhatás és áramlik be a folyadék a szerkezet belsejébe. A membrán a levegőszelep átváltásakor az ellenkező irányba kezd elmozdulni, a folyadékot így szorítva ki a folyadékkamrából.

Úszókapcsoló működése

A búvárszivattyú úszókapcsoló működése

Az úszókapcsoló legfontosabb funkciója, hogy védje a szivattyút a szárazon futás ellen. Bár az egyéb szivattyúk használatánál is előnyös lehet, de a búvárszivattyúk esetében nélkülözhetetlen. Az úszókapcsoló két vízszint között kapcsolja a szivattyút. Bekötés szerint töltheti, vagy ürítheti a tárolót, amiben a szállítani kívánt folyadék található. A legmagasabb és legalacsonyabb vízszint mindig a kapcsolási pont. Az úszókapcsoló belsejében egy mikrokapcsoló található, amit egy kar kapcsol mechanikusan. A kart egy golyó löki meg, és tartja nyomva, vagy éppen engedi fel. A golyó mozgását az úszókapcsoló mindenkori pozíciója határozza meg.

Hogyan válasszak búvárszivattyút?

Választásunkat alapvetően több szempont is meghatározhatja. Mindenekelőtt tudnunk kell, hogy milyen mennyiségű folyadék szállítására kívánjuk az eszközt beszerezni, mert ez alapvetően határozza meg a szivattyú teljesítményét, amely az egyik legfontosabb paraméter. A következő szempontunk a nyomómagasság meghatározása, amely ugyancsak hatással van a beszerzendő szivattyú teljesítményére. Ki kell választani a búvárszivattyú anyagát, és annak kémiai kompatibilitását a szállított közeggel. Fontos szempont lehet a maximális szemcseméret, a környezet hőmérséklet, amelyen a rendszer üzemszerűen működni fog  és az igényelt maximális felszívás.

Melyik a legjobb búvárszivattyú?

Elsőre rávághatnánk, hogy a legdrágább és minden bizonnyal a legnagyobb teljesítményű búvárszivattyú, de mint minden esetben itt is a felhasználás célja a döntő. Ezért, nagyon nehéz, talán nem is lehet általánosságban egzakt választ adni erre a kérdésre. Mondhatnánk, hogy az amelyik az igényeinknek és anyagi lehetőségeinknek a legjobban megfelel. Más búvárszivattyú a „legjobb” otthoni felhasználásra és más professzionális munkavégzésre.  Eltérő modellt kell választanunk, ha víz szivattyúzását kell megoldanunk, és valószínűleg más szivattyúra lesz szükségünk szennyvíz, vagy egyéb folyékony anyag esetében. A megfelelő szennyvíz szivattyú választásában egy másik blogcikkben segítünk.

Az Einhell GE-SP 4390 búvárszivattyú

Az egyik kedvenc búvárszivattyúnk az Einhell GE-SP 4390. Ár-érték arányban az egyik legjobb, megbízható német minőség. 

Teljesítmény 430 W
Max. szállítási mennyiség 9000 L/h
Max. szállítási magasság 8 m
Max. merülési mélység 7 m
Víz max. hőmérséklete 35 °C
Csatlakozó 47,8mm (G11/2 AG)
Tápkábel 10 m | H05RN-F

Az Einhell Aquasensor technológiával felszerelt GE-SP 4390 N-A LL ECO készüléke nélkülözhetetlen segítőtárs, ha tiszta vizet kell szivattyúznod. Az Aquasensor technológiának köszönhetően a szivattyú szabadalmaztatott érzékelő beállításával három automatikus bekapcsolási magasságot vagy folyamatos használatot állíthatsz be. A karcsú kialakítás lehetővé teszi, hogy a készüléket még rendkívül keskeny aknákban is használni tudd. Rendkívül környezettudatos szivattyú. Számtalan feladatra használhatod a sokoldalú szivattyút. Az erős, 430 watt teljesítménynek és az ECO-Power technológiának köszönhetően a visszacsapó szeleppel felszerelt készülékkel akár 7 méteres mélységből is felszivattyúzhatod a tiszta vizet. de vigyázz, a víz maximális hőmérséklete nem haladhatja meg a 35 Celsius-fokot.  1 milliméteres vízmagasságig üzemel, így szinte teljesen szárazra szivattyúzhatja vele a vízgyűjtő edényeket. A robosztus szivattyú hosszú élettartamáról az ütésálló műanyagból készült és nemesacél burkolatú készülékház, valamint a kiváló minőségű csúszógyűrűs tömítés gondoskodnak. 

Tipp: Ha egyéb típusú szivattyú is érdekel, olvasd el a Hogyan válassz szivattyút? című cikket is.

Einhell búvárszivattyú

A búvárszivattyú paraméterei

A szivattyúk legfontosabb paraméterei amelyeket a vásárlás során figyelembe kell venni az alábbiak:

  • H max = emelő magasság: Ez az érték 10-el osztva adja a szivattyú névleges nyomását.  Névleges nyomás: az a nyomás, amit a szivattyú teljesen elzárt nyomócsonknál produkálna (tehát ha a vízszállítása 0 liter), maximum 1,5 szívómélységből.
  • W/ kW = szivattyú villamos teljesítménye: a működése során hálózatból elhasznált villamos energia mennyisége. Egyes gyártók túlzó értékeket is megadhatnak, ezért fontosabb az emelő magasságot és a szállított vízmennyiség értékét figyelembe venni.
  • Hmax = maximális szívómélység. Ez az a határérték ahonnan a szivattyú még dolgozni képes.

Hogyan helyezzük el és kössük be a búvárszivattyút?

Bekötésük és használatuk kifejezetten egyszerű. Lényegében csak a tömlőt kell csatlakoztatni az eszközhöz és azt beengedni a vízbe. A búvárszivattyúk köré tekerhetünk szúnyoghálót, így a szemcsés szennyeződések sem tömítik el, és nem akadályozzák a működést. A búvárszivattyúk rezegnek a víz alján, így lehetséges, hogy az ott lévő szemcséket felkavarják. Ez semmilyen problémát nem okoz, hiszen a szerkezet a részecskéket magába szívja, és a vízzel együtt kilocsoljuk.

Kerti szivattyú és búvárszivattyú közötti különbség

Mi a különbség a kerti szivattyú és a búvárszivattyú között?

A szivattyú folyadék, illetve zagy szállítására szolgáló gép. Ezeket az eszközöket számtalan módon lehet csoportosítani, de a két legalapvetőbb típusuk amelyekkel a mindennapokban találkozhatunk a kerti szivattyú és a búvárszivattyú. Mindkettő szivattyú, de működési elvük és felhasználási területük némileg különbözik.

A búvárszivattyúk legfontosabb jellemzői:

  • A búvárszivattyúk elsődleges rendeltetése a víz kiszivattyúzása egy adott helyről, például egy aknából, vagy IBC tartályból, esetleg egy medencéből.
  • A fentiekből következik, hogy a búvárszivattyú segítségével nagy távolságra nem lehet elszállítani a vizet, mert a kimeneti oldalon nincs nyomás és ebből következően locsolásra sem alkalmas. (Kivételt képez a mélykúti csőszivattyú, amely locsolásra is alkalmas lehet.)
  • Bekötésük és használatuk kifejezetten egyszerű. Lényegében csak a tömlőt kell csatlakoztatni az eszközhöz és azt beengedni a vízbe. Az elektromos hálózathoz való csatlakoztatás után elindítható és amint elfogyott a kiszivattyúzandó vízmennyiség az eszköz az úszókapcsolónak köszönhetően automatikusan leáll, így „leégni” nem tud.

A kerti szivattyúk legfontosabb jellemzői:

  • A kerti szivattyúk, ellentétben a búvárszivattyúkkal, alapvetően locsolásra és öntözésre használatos eszközök. Megfelelő nyomást tudnak előállítani a kimeneti oldalon, ugyanis van egy szívó és egy nyomó oldaluk.
  • Bekötésük némileg bonyolultabb, mint a búvárszivattyúk esetében, érdemes gyorscsatlakozókat használni.

tipp: Nézz szét kerti tömlő, slag választékunkban is!

Búvárszivattyú árak

A Profibarkács.hu kínálatában számos eltérő típusú felhasználásra szánt búvárszivattyút talál, az otthoni felhasználásra készült alap modellektől egészen a professzionális gépekig. A kisebb teljesítményű modellek 13.390 Ft-tól kezdődnek. A búvárszivattyúk közül a top modellünket a Gardena 2in1 merülőszivattyút 100.390 Ft-ért tudja megvásárolni.

Búvárszivattyú márkák

A Profibarkács.hu kínálatában szereplő valamennyi gyártó nagy hagyományokkal és tapasztalatokkal rendelkező cég. Az azonos kategóriába tartozó búvárszivattyúk között lényegi, minőségbeli különbség nem tárható fel. Kínálatunkban az  Einhell, Extol Premium, Flo, Gardena, Hecht, Hyundai, Riwall Pro, Sthor, valamint a  Yato búvárszivattyúit találhatja meg.

Lássuk mennyit tudsz a búvárszivattyúkról, töltsd ki kvízünket!

 

Kapcsolódó ötletek