Hogyan válassz szennyvíz szivattyút
A különféle felhasználási helyeken, például gazdaságokban előfordulhat, hogy szennyezett vizet kell elszivattyúzni. Ezeknél a típusú eszközöknél jó néhány szempontot figyelembe kell venni, mielőtt a vásárlásba kezdünk. Szennyvíz szivattyú kisokos.
- Hogyan válassz szennyvíz szivattyút?
- Melyik szivattyú mire való?
- Hogyan válassz szennyvízszivattyút -legfontosabb tudnivalók
- Milyen típusú szennyvízszivattyúk vannak forgalomban?
Hogyan válassz szennyvíz szivattyút?
Bizonyára tudod, hogy többféle szivattyú kapható a boltokban, most szeretnénk neked abban segíteni, hogyan válassz szennyvíz szivattyút, ha speciálisan erre lenne szükséged.
Mivel ahányféle szivattyú létezik, annyi célra használható, így különösen fontos utána olvasni, mikor melyik szivattyúra lehet szükséged. Más és más célt szolgál a kerti kutakba való szivattyú, a búvárszivattyú és az átemelő szivattyú is. A különféle felhasználási helyeken, például gazdaságokban előfordulhat, hogy szennyezett vizet kell elszivattyúzni. Ezeknél a típusú eszközöknél jó néhány szempontot figyelembe kell venni, mielőtt a vásárlásba kezdünk.
A szennyvíz szivattyú különösen abban az esetben szükséges, ha mélyebbről, vagy szennyezettebb vizet kell kiszivattyúzni egy helyiségből – illetve ásott kút esetén is hasznos, míg a homokosabb vizet kell megszűrni.
Melyik szivattyú mire való?
Többféle szivattyú létezik a piacon, ezek különféle funkciókat látnak el. A háztartási szivattyú többnyire olyan kisebb teljesítményű eszközök, melyek a háztartási helyiségekbe, fürdőszobába, mellékhelyiségbe kerülnek, ahol nincsen lehetőség a szennyvíz csatlakozáshoz.
Ennek a szaniterekben vehetjük különösen hasznát, ahol nincs lehetőségünk arra, hogy csatlakozzunk a szennyvízhálózathoz. Pneumatikus kapcsolóval ellátott darabokról van szó, amivel évtizedekig gond nélkül biztosítja számunkra a hibátlan működést. Ez egy mosdó-, bidé-, zuhanyzó-, mosogató-, mosógépre csatlakoztatható szerkezet, mely darabolásra is képes, de csupán kisebb szennyeződésekkel bír el.
Búvárszivattyú: jellemzően elárasztott helyiségek kiszivattyúzására használjuk, kizárólag vízben üzemeltethető, ugyanis ez a hűtőközege is. Egyik fő jellegzetessége, hogy képes a szennyezettebb (homokszemcsésebb) vizet is károsodás nélkül elszívni a sima emelő szivattyúkhoz képest, azonban nem képes arra, hogy lebegő szennyeződéseket továbbítson. Használata költséghatékony és környezetbarát. Segítségével vízteleníthetjük a szennyvízgödröket is, aknákat, ciszternákat szintén. Bővebben a búvárszvattyú möködéséről egy másik blogcikkünkben is olvashatsz.
Ne használjuk öntözőrendszerek esetén, erre másfajta szivattyú javasolt!
Típus szerint lehet:
- centrifugális szivattyú – enyhén szennyezett és tisztább vizekhez ajánlott
- orsószivattyú – egy csiga segítségével működnek, szárazon tilos működnie
- kerti – öntözéshez, kerti szivattyúzáshoz ideálisak teljesítményüknél fogva
- házi – ott ajánlott, ahol nem lehet a szennyvízhálózathoz csatlakozni
- önfelszívó – magától szívja fel a folyadékot, de előtte el kell árasztani vízzel
- keringető – fűtési rendszerekben keringetik általában a vizet
Tipp: Ha elbizonytalanodtál, hogy melyik szivattyút válaszd, olvasd el erről szóló cikkünket is.
Ezzel szemben a szennyvízszivattyú tipikusan a nagyobb darabos, izmosabb szennyeződések eltávolítását, darabolását tudja elvégezni.
Hogyan válassz szennyvízszivattyút -legfontosabb tudnivalók
Lássuk, mely tulajdonságok ismerete fontos ahhoz, hogy a megfelelő darabot válasszuk magunknak:
- fontos az emelőmagasság, ami 10-zel elosztva megadja a névleges nyomást (ez az a nyomás, amit teljesen elzárt nyomócsonknál produkálna a szivattyúnk) – ez abban az esetben fontos, ha nagyobb átemelési magasságokról van szó
- szívómélység ismerete ahhoz szükséges, hogy tudjuk, milyen mélyről tudja még biztosan felszívni a készülékünk a vizet
- a szállítási kapacitás azt jelenti, hogy egy óra alatt a szivattyúnk hány m³ szennyvíz kiszívására alkalmas
- figyelembe kell venni az eszköz teljesítményét is, ez szintén eltérő lehet egyes típusoknál
- a szemcseméret ismerete is szükséges, ez 30-70mm-ig terjedhet
- a csőhálózat egy mérettel lehet kisebb a szivattyúénál – ha azonban egyezik a méret, sokkal kisebb az esély az eltömődésre
- amennyiben nyomott rendszerű hálózatról beszélünk, célszerű a darálókéses szivattyút választani
- házi használatra tökéletesen elegendő a kisebb méretű szivattyú is
- ha hosszú a vezetékünk, szintén ajánlott a darálókéses verziót választani
Milyen típusú szennyvízszivattyúk vannak forgalomban?
Az átemelő szennyvíz szivattyú akkor hasznos, ha egy alacsonyabban fekvő helyiségből egy magasabba kell átszivattyúzni a vizet.
Szabadátömlésű szennyvízszivattyúk több területen is felhasználhatók, automatikus működési elven közvetlenül a csatornába juttatják a vizet. A benne található járókerék örvénye segíti ebben a folyamatban.
A darabolós szivattyú (pl. Einhell aprítófejes szennyvíz szivattyú) a legalkalmasabb duguláselhárításra, átemelő szivattyú a szintkülönbségeknél praktikus, ahogy a szabad ömlésű szivattyú elegendő bármelyik más, általános helyzetben is.
Összességében ebben az esetben is elmondható, hogy érdemes jól átgondolni, milyen esetben melyik szivattyúra van szükségünk. Mivel laikus felhasználóként sokkal nehezebb a megkülönböztetésük, érdemes szakember segítségét is kérni a dönts meghozásához.
Bár honlapunkon minden információt megtalálsz ezzel kapcsolatban, érdemes a munkatársaink segítségét kérned a vásárlásban, ha bizonytalan vagy, hogyan vállassz szennyvíz szivattyút.
Ha hasznosnak találtad ezt a bejegyzést. olvasd el a Mélykúti szivattyú telepítése és bekötése című bejegyzésünket is.
Kapcsolódó ötletek
A Profibarkácson is óriási a választék a különböző típusú és teljesítményű szivattyúkból, egy kis odafigyeléssel, néhány számítással bárki megtalálhatja a számára ideális típusú és teljesítményű szivattyút.
Mai bejegyzésünkben a mélykúti szivattyú telepítése és bekötése lesz a téma, hogy a fúrt kút flottul működjön!