Zsalukő méretek - Melyik mire való
A zsalukő egy nagyon hasznos innováció, amelyet széles körben használnak ma is építkezéseken. Ez az alapanyag azonban az otthoni építkezők körében is népszerű. Ennek egyszerű az oka: gyors és könnyű kezelés, na meg persze a széles körű felhasználhatósága teszi igazán népszerűvé a zsalukövet.
- Mi az a zsalukő?
- Mire való a zsalukő?
- Miből készül a zsalukő?
- Hol és mire használjuk a különböző zsalu mérteket?
- A zsalukő méretek és típusok
- Mennyi betont kell használnunk a zsalukő üregek kitöltéséhez?
Mi az a zsalukő?
A zsalukő tulajdonképpen egy üreges betonelem. Segítségükkel tudunk stabil és biztonságos támfalakat kialakítani, hiszen a közéjük öntött betonnal egy nagyon stabil elemet kapunk. Amin sokan meglepődnek, hogy önmagában nem egy erős anyagról beszélünk viszonylag könnyen széttörhető, nem kell hozzá egy ipari fúrógép. Ettől viszont ne ijedjünk meg: bár valóban könnyen törhető, de a zsalukő ezáltal csak még egyszerűbb felhasználást biztosít és ha betont öntünk bele elképesztő stabil végeredményt kapunk.
Lényegében tehát a zsalukő egy olyan spéci betonelem, ami képes arra, hogy friss, képlékeny betont eltároljon stabilan addig, amíg a beton megköt. Magyarul ez egy olyan zsaluzási forma, ami nem igényel nagy zsalutáblákat. Kicsit olyan, mintha nagy egybefüggő zsalukat szétdaraboltunk volna apró részekre, hogy akár mi, egyszerű halandók is tudjunk akár magas, akár hosszú betonfalakat kialakítani zsaluzás nélkül. Ez így leírva tök jól hangzik, de ennyire azért nem egyszerű a szituáció: egy monolit (egybe öntött, zsaluzott) beton mindig is erősebb lesz egy zsalukőből készült betonnál. Ezért van, hogy az ipari építőipart hidegen hagyja a zsalukő használata. Ők a monolit technológiára esküsznek.
Tipp: Bár bérelni is tudsz, ha vidéken laksz, jól jöhet egy betonkeverő gép.
Mire való a zsalukő?
Noha egyszerű dolgozni vele, a zsalukőnek is megvannak a korlátai, ezáltal egy egybeöntött, hagyományosan zsaluzott betonelemhez mérten gyengébb szerkezetet eredményez, de családi házak lábazatához, kerítésekhez vagy különféle támfalakhoz még így is tökéletesen ideális, ellenben egy többszintes épülethez a teherbírása miatt már nem a legjobb választás. Ez nem meglepő, hiszen a zsalukövet eredetileg sem erre tervezték, sokkal inkább arra, hogy szükség esetén akár szakember segítsége nélkül is könnyedén tudjunk masszív, tartós és látványos betonfelületeket kialakítani otthonunk körül, méghozzá zsaluzás nélkül.
Miből készül a zsalukő?
Minden zsalukőről elmondható, hogy betonból készül. Nem olyan erős betonból, mint egy házalap, vagy mint egy betongerenda, de arra éppen alkalmas, hogy megfelelő kialakítás esetén megfogja a beletöltött betonmasszát, és azzal együtt egy olyan masszív felületet adjon, ami vasalás esetén közel olyan tartóssággal rendelkezik, mint bármelyik zsaluzott betonfal. Az így keletkező gyenge betont töltik különféle sablonokba, melyek segítségével különböző méretű és formájú zsalukövek kaphatók, méghozzá olcsón és egyszerűen. Ez a módszer és ez az alapanyag tökéletesen ideális a könnyed tömegtermelésre.
Tipp: A kőműves szerszámok között nézd meg a kőműves zsinór, kicsapó zsinór választékunkat is!
Hol és mire használjuk a különböző zsalu mérteket?
Pinceszint: Az egyik leggyakoribb felhasználási módja a zsalukőnek alighanem a pinceszintek kapcsán érhető tetten, hiszen a közhiedelemmel ellentétben ezeket a bennmaradó betonzsalukat nemcsak a felszín fölött lehet alkalmazni. Bár alap nem készülhet belőle, de pinceszint falszerkezeteként nagyon jól megállja a helyét abban az esetben, ha kívülről megfelelő vízszigetelést kap. A csapadék közvetlenül nem árt neki, azonban a pince belső részének szárazon tartásához ez a folyamat elengedhetetlen.
Épületek lábazatai: Kifejezetten nagy népszerűségnek örvend a zsalukő abban az esetben, ha a felszín fölé nyúló lábazat kialakítására van szükség. Az alap és az aljzat közti falszerkezet ugyanis rendkívül könnyen felépíthető belőle, miközben nemcsak pontosan lehet dolgozni vele, de mindemellett vasalással és betonnal megtöltve kiemelkedően masszív szerkezetet tudunk kialakítani belőle. Ezen felül a különféle szerelőnyílások és kiállások is egyszerűen megvalósíthatók a földfelszín fölött történő bekötések esetén.
Lépcsők: A lépcsők építése sokkal könnyebbé vált a zsaluköveknek köszönhetően. Mivel feltöltésük után a zsalukövekből rendkívül tartós betonszerkezetek létesíthetők, ezért megfelelő alapozás és tervezés esetén lépcsők kialakításához is egyszerűen felhasználhatók, pláne vasalással együtt. Mivel betonelemeket kapunk, ezért száradásukat követően gyakorlatilag azonnal járólapozhatjuk a felületüket, amivel az esztétikus kialakítás is azonnal biztosított lesz.
Kerítések: Szintén a zsalukő gyakori felhasználási módjai között tartjuk számon a kerítések kialakíthatóságát, hiszen a masszív betonelemekhez elképzelni sem lehetne gyorsabb és egyszerűbb megoldást, mint ez. A zsalukő kitűnő egyszerű kapuoszlopokhoz, de akkor is, ha komplett alapokra szeretnénk kimagaslóan tartós falazatot felhúzni. A zsalukövet ugyanis alkalmazhatjuk egyrészt kötésben, másrészt pedig vasalással és erős betonnal kitöltve is. Nagy előnye, hogy utána vakolható, burkolható, színezhető, de ellenállóképessége is kifejezetten magasnak tekinthető, ezáltal sem a fagy, sem az eső nem árt neki, kötés után pedig fúrhatók bele különféle térelválasztók vagy előre gyártott kerítéselemek is.
Támfalak: Különösen a lejtős területeken komoly gondot okozhat az állandó földcsuszamlás problémája. Hiába alakítanak ki géppel sík talajt egy domboldalba vájva, a függőlegesre szedett földszerkezeten nem marad meg semmilyen növény, ami megkötné a talajt, így az főként csapadékos időszakokban folyamatosan mozoghat, csúszkálhat. Ezt akadályozhatjuk meg egy tartós támfallal, amit a legmasszívabb formában alighanem zsalukőből létesíthetünk. Ilyenkor a földmennyiség függvényében akár több sorban és több kötésben kell alkalmazni a követ, méghozzá alapból kinyúló vasalással, megfelelő vízszigeteléssel, amivel így akár komplett hegyoldalakat is lehetőségünk nyílik biztosítani.
Rézsűk: Természetesen a zsalukő nemcsak betonozva és vasalva alkalmazható, bizonyos esetekben önmagában is elegendő tartást biztosít ahhoz, hogy megállítsunk vele csúszó domboldalakat, vagy csak egyszerűen látványosabb megjelenítést kaphassanak ezek a felszíni elemek a díszkertben. Az ilyen lejtőkbe ugyanis lépcsőzetesen beépíthetők ezek a zsalukövek, könnyedén feltölthetők termőfölddel, majd virágokkal, futónövényekkel, cserjékkel és örökzöldekkel tarkítva egészen különleges, nem utolsó sorban látványos és tartós megoldás valósítható meg a segítségükkel.
Pillérek és oszlopok: Rengeteg olyan épületkialakítás kap engedélyt, ahol a tervezők födémtartó pillérek és oszlopok beépítését írják elő a megfelelő tartósság érdekében. Ezekhez ugyan vannak kész betonelemek, felépíthetők téglából is, de ha valóban biztonságos és tartós szerkezetet akarunk, akkor a helyben vasalt és betonnal kiöntött zsalukövek segítségével tudunk megfelelő tartást biztosítani az ilyen oszlopoknak. Természetesen díszítő szerepben is megállják a helyüket, hiszen a zsalukövek egyszerűen vakolhatók és burkolhatók.
Ülepítőaknák: A vezetékes szennyvízhálózatok a nagyvárosokban megszokottak ugyan, de vidéken, főként a szórványtelepüléseken gyakorlatilag kivitelezhetetlenek. Ilyenkor a családi házaknak külön ülepítőaknákat kell építeniük, amit zsaluzott vasbetonból is meg lehet valósítani, de a zsaluköves kialakítás sokkal kényelmesebb és egyszerűbb lehet. Ilyenkor több méteres mélységben is biztonságosan rögzíthető támfalakkal tudunk dolgozni, méghozzá akár szakember bevonása nélkül is, sorról-sorra haladva a kövek bebetonozásával és vasalásával
A zsalukő méretek és típusok
- 15-ös zsalukő
- 20-as zsalukő
- 25-ös zsalukő
- 30-as zsalukő
- 40-es zsalukő
Az elnevezések hátterében az áll, hogy egy-egy zsalukőtípus milyen szélességgel rendelkezik. Míg tehát a 15-ös zsalukő szélessége 15 centiméter, addig a 40-es zsalukő esetében már 40 centiméterről beszélhetünk, miközben a hosszúság és a magasság általában standard, tehát többségük 50 centiméter hosszú és 25 centiméter magas, de hangsúlyozandó még egyszer: léteznek ettől eltérő típusok is, főként a magasság tekintetében.
Kőműves munkákhoz vásárolj habarcsos vödröt!
Mennyi betont kell használnunk a zsalukő üregek kitöltéséhez?
Ha egy gyakori méretet nézünk, ami az 50x30x23 cm, ahhoz köbméterenként 215 liter kitöltőbeton szükséges, elemenként 24,7 liter.
Kapcsolódó ötletek
Milyen téglát válassz? A választott építőanyag meghatározóan lesz befolyással az elkészült épület szinte minden műszaki jellemzőjére, ráadásul választásunkat később már nem módosíthatjuk, tehát ez a döntés egy életre szól.
A téglaházak előnyeivel és hátrányaival nagyjából mindenki tisztában van, hiszen hazánkban ez a legelterjedtebb építkezési forma. A könnyűszerkezetes házak azonban az utóbbi évtizedekben robbantak be Magyarországon a köztudatba.