einhell-akksi-tolto-akcio

Virágföld használata a kertben
Módosítva: 2025. február 26.
Létrehozva: 2025. február 26.

Virágföld használata a kertben

Nehézség:
Idő: Kevesebb, mint 1 óra
Helyszín: Kert

A tavasz beköszöntével előtérbe kerülnek a kerti munkák, többek között a kerti növényeink metszése, gondozása, cserepes kinti növények átültetése és kitelepítése a teleltetőhelyről a szabadba. A növények átültetésekor elengedhetetlen kellék (természetesen az új cserép mellett) a virágföld.

Tartalomjegyzék
  1. Mi is az a virágföld?
  2. A virágföld használata a lakásban
  3. A virágföld használata a kertben
  4. Hogyan alkalmazzuk a virágföldet a kerti növényeink ültetésekor talajjavításra?
  5. Milyen típusú virágföldek léteznek? Hogyan tudjuk, hogy melyik növénynek milyen földre van szüksége?

Mi is az a virágföld?

A virágföld egy olyan humuszos földkeverék, mely a növények tápanyagigényeit megfelelő módon képes kielégíteni. A virágföld megfelelő arányban tartalmazza a növények fejlődéséhez feltétlenül szükséges 3 alaptápanyagot, a nitrogént, a foszfort és a káliumot (mint például a Compo általános virágföldünk).

Emellett tartalmaz sokféle egyéb tápanyagot, mikro tápanyagot, ásványi anyagot is (kálcium, magnézium, kén, bór, stb.). A virágföldek sterilizálva kerülnek forgalomba, így az nem tartalmaz növényeink számára káros mikroorganizmusokat (gombákat, a növény gyökerével táplálkozó rovarokat), szennyezőanyagokat (vegyszerek, olaj stb.), illetve a virágföldek előállítása során ügyelnek rá, hogy csíraképes magokat se tartalmazzon a föld, így nem kell attól tartanunk, hogy az átültetés után a cserepes virágunk mellett gyomnövények fogják ellepni a cserepet.

A virágföld használata a lakásban

A virágföld elsődleges felhasználási területe jellemzően a szobanövényekhez kötődik. Új növények elültetése, régi növények átültetése során elengedhetetlen kellék a zsákos virágföld. Kertes házban élőknek, akik megtehetnék, hogy a kertből vételezzenek egy kis földet, azoknak sem javasolt ezzel helyettesíteni a virágföldet, ugyanis a kerti föld a kinti növényeknél érzékenyebb szobanövényekre káros mikroorganizmusokat, gyommagokat tartalmazhat, és a tápanyagösszetétele sem biztos, hogy megfelelő a szobanövény számára.

A virágföld használata a kertben

A virágföld természetesen nem csak a lakásban, szobanövények számára használható, hanem a kertben is előszeretettel alkalmazzák. Az egyértelmű alkalmazási terület a kertben tartott cserepes növények ültetése, ahol a szobanövényekhez hasonlóan szintén erősen javasolt virágföldet használni a normál kerti föld helyett.

A virágföld kerti felhasználásnak ezen kívül azonban vannak még egyéb lehetőségei is.
Az egyik leggyakoribb alkalmazási terület, amikor egy gyengébb talajú kertben ültetünk el növényeket, és számukra azon tápanyagok pótlását, melyeket a talajunk nem, nem megfelelő arányban, vagy nem megfelelő mennyiségben tartalmaz, virágfölddel pótoljuk.
A másik felhasználási terület, amikor ugyan a talajunk megfelelő minőségű, akár kiváló tápanyagösszetételű is lehet, viszont a növénynek, melyet el szeretnénk ültetni benne, annak speciális igényei vannak, melyeket a talajunk nem tud kielégíteni. Ilyen speciális igény leggyakrabban a pH tartalomhoz kötődik, egyes növények csak megfelelő pH tartalom mellett érzik jól magukat, ha talajunk ettől eltérő, akkor az a növény nem megfelelő fejlődéséhez, akár pusztulásához is vezethet.

Compo virágföld kompakt 25 L

compo virágföld

Tipp: Ha a kerti növények mellett dézsás növényeket is nevelsz, érdemes odafigyelni speciális igényeikre. További hasznos tippekért ajánljuk figyelmedbe a Dézsás növények gondozása című cikkünket!

Hogyan alkalmazzuk a virágföldet a kerti növényeink ültetésekor talajjavításra?

Amennyiben talajjavításra kerül sor, mert a kerti talajunk nem megfelelő, akkor alapvetően 2 eljárás szokott működni:

  1. Ássunk ki a növény számára szükséges ültetőgödröt. Az alsó 1/3-át töltsük fel a megfelelő virágfölddel. Ezután helyezzük az ültetőgödörbe a növényt, majd még 1/3-adnyi magasságban töltsük fel a gödröt virágfölddel. Ezután töltsük vissza a kitermelt talajt az ültetőgödör maradék részére. Ha az ültetett növény igényei szélsőségesen eltérnek az adott talajtól, akkor a teljes ültetőgödröt töltsük fel virágfölddel.
  2. A második módszerben szintén ássuk ki a szükséges mélységű ültetőgödröt, majd a kitermelt földet keverjük össze virágfölddel, így javítva annak tulajdonságait. A keverési arányt attól tegyük függővé, hogy a talaj tulajdonságai mennyire szorulnak feljavításra, nagyobb mértékű javításhoz több virágföldet használjunk.

A megfelelő talajjavítás mellett a tápanyagpótlás is kulcsfontosságú a növények egészséges fejlődéséhez. Ha érdekel, hogyan támogathatod kerted termőképességét, ajánljuk figyelmedbe a Műtrágyázás kiskertben című cikkünket!

Milyen típusú virágföldek léteznek? Hogyan tudjuk, hogy melyik növénynek milyen földre van szüksége?

A virágföldek között van egy úgynevezett általános típusú virágföld, mely a legtöbb, speciális igénnyel nem rendelkező szobanövény és kerti növény számára megfelelő, kiegyensúlyozott tápanyagösszetételt nyújt. Ezen kívül vannak speciális virágföldek, melyek adott növények, növénycsoportok számára lettek kifejlesztve, az ő igényeik szerinti tápanyagösszetétellel, pH tartalommal, állaggal, szemcsemérettel. A föld megnevezésében a legtöbb esetben benne van, hogy milyen növényekhez ajánlott, de amennyiben kiválasztunk egy konkrét terméket, és megtekintjük annak leírását, ott részletesen felsorolva láthatjuk, hogy milyen konkrét fajokhoz ajánlott a használata.

Compo citrusföld, 10 L

compo citrusföld

Compo mediterrán virágföld, 20 L

compo mediterrán virágföld

Többek között webáruházunkban az alábbi virágföld típusok kaphatóak:

Tipp: A megfelelő föld mellett a tápanyagok utánpótlására is érdemes gondolni. Webáruházunk kínálatában többféle tápoldatot találsz hozzá.

Kapcsolódó ötletek