
Virágföld használata a kertben
A tavasz beköszöntével előtérbe kerülnek a kerti munkák, többek között a kerti növényeink metszése, gondozása, cserepes kinti növények átültetése és kitelepítése a teleltetőhelyről a szabadba. A növények átültetésekor elengedhetetlen kellék (természetesen az új cserép mellett) a virágföld.
- Mi is az a virágföld?
- A virágföld használata a lakásban
- A virágföld használata a kertben
- Hogyan alkalmazzuk a virágföldet a kerti növényeink ültetésekor talajjavításra?
- Milyen típusú virágföldek léteznek? Hogyan tudjuk, hogy melyik növénynek milyen földre van szüksége?
Mi is az a virágföld?
A virágföld egy olyan humuszos földkeverék, mely a növények tápanyagigényeit megfelelő módon képes kielégíteni. A virágföld megfelelő arányban tartalmazza a növények fejlődéséhez feltétlenül szükséges 3 alaptápanyagot, a nitrogént, a foszfort és a káliumot (mint például a Compo általános virágföldünk).
Emellett tartalmaz sokféle egyéb tápanyagot, mikro tápanyagot, ásványi anyagot is (kálcium, magnézium, kén, bór, stb.). A virágföldek sterilizálva kerülnek forgalomba, így az nem tartalmaz növényeink számára káros mikroorganizmusokat (gombákat, a növény gyökerével táplálkozó rovarokat), szennyezőanyagokat (vegyszerek, olaj stb.), illetve a virágföldek előállítása során ügyelnek rá, hogy csíraképes magokat se tartalmazzon a föld, így nem kell attól tartanunk, hogy az átültetés után a cserepes virágunk mellett gyomnövények fogják ellepni a cserepet.
A virágföld használata a lakásban
A virágföld elsődleges felhasználási területe jellemzően a szobanövényekhez kötődik. Új növények elültetése, régi növények átültetése során elengedhetetlen kellék a zsákos virágföld. Kertes házban élőknek, akik megtehetnék, hogy a kertből vételezzenek egy kis földet, azoknak sem javasolt ezzel helyettesíteni a virágföldet, ugyanis a kerti föld a kinti növényeknél érzékenyebb szobanövényekre káros mikroorganizmusokat, gyommagokat tartalmazhat, és a tápanyagösszetétele sem biztos, hogy megfelelő a szobanövény számára.
A virágföld használata a kertben
A virágföld természetesen nem csak a lakásban, szobanövények számára használható, hanem a kertben is előszeretettel alkalmazzák. Az egyértelmű alkalmazási terület a kertben tartott cserepes növények ültetése, ahol a szobanövényekhez hasonlóan szintén erősen javasolt virágföldet használni a normál kerti föld helyett.
A virágföld kerti felhasználásnak ezen kívül azonban vannak még egyéb lehetőségei is.
Az egyik leggyakoribb alkalmazási terület, amikor egy gyengébb talajú kertben ültetünk el növényeket, és számukra azon tápanyagok pótlását, melyeket a talajunk nem, nem megfelelő arányban, vagy nem megfelelő mennyiségben tartalmaz, virágfölddel pótoljuk.
A másik felhasználási terület, amikor ugyan a talajunk megfelelő minőségű, akár kiváló tápanyagösszetételű is lehet, viszont a növénynek, melyet el szeretnénk ültetni benne, annak speciális igényei vannak, melyeket a talajunk nem tud kielégíteni. Ilyen speciális igény leggyakrabban a pH tartalomhoz kötődik, egyes növények csak megfelelő pH tartalom mellett érzik jól magukat, ha talajunk ettől eltérő, akkor az a növény nem megfelelő fejlődéséhez, akár pusztulásához is vezethet.
Tipp: Ha a kerti növények mellett dézsás növényeket is nevelsz, érdemes odafigyelni speciális igényeikre. További hasznos tippekért ajánljuk figyelmedbe a Dézsás növények gondozása című cikkünket!
Hogyan alkalmazzuk a virágföldet a kerti növényeink ültetésekor talajjavításra?
Amennyiben talajjavításra kerül sor, mert a kerti talajunk nem megfelelő, akkor alapvetően 2 eljárás szokott működni:
- Ássunk ki a növény számára szükséges ültetőgödröt. Az alsó 1/3-át töltsük fel a megfelelő virágfölddel. Ezután helyezzük az ültetőgödörbe a növényt, majd még 1/3-adnyi magasságban töltsük fel a gödröt virágfölddel. Ezután töltsük vissza a kitermelt talajt az ültetőgödör maradék részére. Ha az ültetett növény igényei szélsőségesen eltérnek az adott talajtól, akkor a teljes ültetőgödröt töltsük fel virágfölddel.
- A második módszerben szintén ássuk ki a szükséges mélységű ültetőgödröt, majd a kitermelt földet keverjük össze virágfölddel, így javítva annak tulajdonságait. A keverési arányt attól tegyük függővé, hogy a talaj tulajdonságai mennyire szorulnak feljavításra, nagyobb mértékű javításhoz több virágföldet használjunk.
A megfelelő talajjavítás mellett a tápanyagpótlás is kulcsfontosságú a növények egészséges fejlődéséhez. Ha érdekel, hogyan támogathatod kerted termőképességét, ajánljuk figyelmedbe a Műtrágyázás kiskertben című cikkünket!
Milyen típusú virágföldek léteznek? Hogyan tudjuk, hogy melyik növénynek milyen földre van szüksége?
A virágföldek között van egy úgynevezett általános típusú virágföld, mely a legtöbb, speciális igénnyel nem rendelkező szobanövény és kerti növény számára megfelelő, kiegyensúlyozott tápanyagösszetételt nyújt. Ezen kívül vannak speciális virágföldek, melyek adott növények, növénycsoportok számára lettek kifejlesztve, az ő igényeik szerinti tápanyagösszetétellel, pH tartalommal, állaggal, szemcsemérettel. A föld megnevezésében a legtöbb esetben benne van, hogy milyen növényekhez ajánlott, de amennyiben kiválasztunk egy konkrét terméket, és megtekintjük annak leírását, ott részletesen felsorolva láthatjuk, hogy milyen konkrét fajokhoz ajánlott a használata.
Compo mediterrán virágföld, 20 L
Többek között webáruházunkban az alábbi virágföld típusok kaphatóak:
- paradicsom föld, zöldségföld
- orchideaföld
- szerves komposzt
- hortenzia föld, rododendron föld
- pálmaföld
- bonsai föld
- palánta és fűszernövény föld
- tóföld (tavirózsák, és egyéb vízinövények számára)
Tipp: A megfelelő föld mellett a tápanyagok utánpótlására is érdemes gondolni. Webáruházunk kínálatában többféle tápoldatot találsz hozzá.
Kapcsolódó ötletek
Hogyan műtrágyázzunk? Mai bejegyzésünkben körbejárjuk, hogyan kell úgy műtrágyázni, hogy minél jobb terméshozamot érhess el, vagy éppen szemet gyönyörködtető dísznövényeid, pázsitod lehessen!
A magaságyás építése házilag, saját kezűleg nem bonyolult feladat, és a karbantartása sem igényel több erőfeszítést, mint egy hagyományos zöldségeskert.