Tolómérő használata
Módosítva: 2024. február 09.
Létrehozva: 2023. október 27.

Tolómérő használata

Nehézség:

A tolómérő használata hobbi barkácsolóknak is jól jöhet időnként. Elmondjuk hogyan kell használni, vagy éppen beállítani, és mik a hibalehetőségek.

Tartalomjegyzék
  1. A tolómérő használata
  2. Milyen tolómérők léteznek?
  3. Tolómérő használata - melyik részével mit mérhetünk
  4. Melyik tolómérő ideális számomra?
  5. A tolómérő ellenőrzése és karbantartása
  6. Tolómérő használata videóval bemutatva

A tolómérő használata

A tolómérő kétségtelenül a mérőeszközök királya, a tolómérő használata amatőr barkácsolók számára is nélkülözhetetlen. Bár nem tudunk vele olyan hosszúságot mérni, mint egy mérőszalaggal vagy akár egy vonalzóval, de ez használatukkor nem is cél. Olyan nagy pontossággal határozhatunk meg külső és belső átmérőket, furatmélységet, amire egyébként kifejezetten csak egy céleszköz lenne képes, de akár egy munkadarab vállát is könnyedén kimérhetjük segítségével.

Tolómérő fajták

Milyen tolómérők léteznek?

Leggyakrabban a 150 mm hosszú tolómérőkkel találkozhatunk, de léteznek ennél sokkal hosszabb, fél vagy akár 1 méteresek is. Ezek általában speciálisabb célra alkalmasak és pontosságuk is alacsonyabb.

A legegyszerűbbek működés tekintetében az analóg tolómérők, de használatuk kicsit nehézkes, különösen a kezdőknek. A rajta lévő nóniusz mérőskála segítségével általában 5 század pontossággal leolvashatjuk az értéket az egymással szembenálló vonalak segítségével, de ehhez egy kis gyakorlat szükséges.

A mérőórás tolómérőkön a hagyományos skála mellett egy mutatóval rendelkező, fogaskerék áttételes óra is található, ami megkönnyíti a leolvasást és így már századpontos is lehet nagy érzékenységének köszönhetően.

A digitális tolómérők használata a legegyszerűbb, a velük való méréshez semmilyen szakértelemre nincs szükség. A be-kikapcsoló gombon kívül egy nullázó és egy inch/mm váltógomb található rajtuk. Háztartási használatra, nem kritikus mérésekre kiváló. Léteznek akár ezredet is mérő verziók, azonban ezektől nem kell sokat várni, hisz a mérőnyomás változása miatt nem tudunk ilyen pontosságot elérni.

Tolómérő használata - melyik részével mit mérhetünk

A mérés szempontjából három fontos részét különböztethetjük meg a tolómérőknek. Az alsó lábakat külső mérőpofának nevezik, belső oldaluk segítségével a külső átmérő mérhető. A felső lábak neve belső pofa, ennek a külső oldalával a belső átmérőt határozhatjuk meg. A pofák vége vékonyított, így könnyedén elfér például egy csavar menetében, amikor annak átmérőjét határozzuk meg. Az állítás során a tolómérő alaptestének végéből kinyúló nyelv a mélység méréséhez használható. A finommozgatáshoz gyakran rendelkezésre áll egy görgő, a leolvasás megkönnyítésének érdekében pedig valamilyen rögzítő, például egy csavar.

A mérés során a pofákat enyhén a mérendő anyaghoz szorítjuk, ekkor akár rögzíthetjük is a mozgó részt. Az analóg mérőn lévő alsó nulla vonalát egyeztetjük a fölötte lévő vonalakkal. Amelyik felső vonalon túl van, az a milliméter érték. Ezután megkeressük az alsó nóniuszon a 0 után azt az első vonalat, ami pontosan egy fölötte lévő vonallal találkozik. Ez lesz a tizedes érték (illetve a 2 tizedes közötti vonal az 5 százados osztás). A mérésekhez nagy gyakorlat kell, és ne feledjük soha, hogy egy mérés nem mérés.

Tolómérő részei

Melyik tolómérő ideális számomra?

Először is fontos a használati gyakoriság és a tapasztalat. Az analóg mérők leolvasása nehezebb, így egy laikus számára egyszerűbb lehet a digitális használata, főleg, ha csak alkalmanként van rá szükség vagy esetleg nem is akarunk század millimétereket mérni. Egy szakmájából adódóan gyakorlott személynek az analóg tolómérő jó választás, kevésbé kell tartani a digitális kijelző és az elektronika koszolódásából adódó meghibásodással vagy az elem gyengülésével. Az órás tolómérők már precíz, nagy pontosságú műszerek, otthoni használatra a legtöbbeknek teljesen felesleges, viszont a szakmabelieknek elengedhetetlen lehet olyan századpontos mérésekhez, mint ami a sík- és furatköszörülésnél vagy a csapágyillesztésnél szükséges.

Attól függően, hogy milyen célra szeretnénk használni, vegyük figyelembe a skálázást, a felbontást és mindenekelőtt a pontossági értéket. Egy 0,05 mm pontossággal rendelkező tolómérő esetében például fél tized millimétert is tévedhetünk a mérés során. Míg egy csavar megmérésekor ez nem változtat a lényegen, addig egy illesztési művelet során már előfordulhat, hogy lötyögni fog egy esztergált alkatrész.

A tolómérőknél is igaz, hogy minél precízebb és jobb minőségűt szeretnénk, annál drágább lesz. A legprofibbaknak érdemes olyan gyártót választani, akik kifejezetten és kizárólag mérőeszközök gyártásával foglalkoznak. Míg azoknak, akik csak milliméteres méréseket akarnak végezni, bőven elég egy olcsóbb változat.

A tolómérő ellenőrzése és karbantartása

A tolómérő kiválasztása és ellenőrzése során két fontos dolgot tehetünk. Az egyik, hogy a skálával rendelkező mérőn megnézzük, hogy összezárt állapotban a két 0 érték találkozik-e a nóniuszon. Amennyiben ez nincs így, már biztosan nem fogunk tudni pontosan mérni. Továbbá ugyanekkor ellenőrizzük, hogy az alul lévő külső mérőpofák teljesen záródnak-e. Ezt megtehetjük például fény felé tartva. Ha ekkor rést látunk, még előfordulhat, hogy egy apró kosz vagy forgácsdarab szorult a pofák közé, amit letörölve megoldódik a probléma, de lehetséges, hogy a műszer gyártási hiba miatt vagy a helytelen használatból adódóan már nem megfelelően tolható össze. Ebben az esetben megint csak lehetetlen precízen mérni.

A tolómérőt rendszeresen tisztítsuk meg ezért munka előtt és után is, hogy hosszútávon kiszolgálhassa az igényeinket. A munkadarabon való mérés során pedig soha ne használjuk jelölésre, karcolásra, mivel így kicsorbíthatjuk és tönkretehetjük a mérőpofát.

 Tipp: A tolómérő használata után tegyél rendet a műhelyedben, szerezz be hozzá egy praktikus szerszámkocsit.

 

Tolómérő használata videóval bemutatva

Nézd meg barkács nagykövetünk hogyan használja ezt a Yato digitális tolómérőt.

Kapcsolódó ötletek