karacsony-akcio

Tapéta Leszedése - 4 Lépéses Útmutató
Módosítva: 2024. február 16.
Létrehozva: 2022. június 01.

Tapéta Leszedése - 4 Lépéses Útmutató

Nehézség:
Idő: Teljes délután

Ha meguntuk a régi tapétánkat, és vagy egy másikra szeretnénk lecserélni, vagy esetleg egy sima festés feldobná a szobát. Megmutatjuk hogyan szedd le a régi tapétát.

Tartalomjegyzék
  1. Tapéta Leszedése - 4 Lépéses Útmutató
  2. Tapéta leszedése egyszerű lépésekben
  3. Egyszerű papírtapéta leszedése
  4. Lehúzható és PVC-tapéták
  5. Dombornyomású és mosható tapéták
  6. Festett tapéták
  7. Linkruszta falburkolat leszedése
  8. Tapéta eltávolítása mennyezetről
  9. Egyéb kiegészítő tudnivalók és tennivalók
  10. Tapéta leszedő gép, avagy tapéta gőzölő használata
  11. Mi történik miután eltávolítottuk a tapétát?

Tapéta Leszedése - 4 Lépéses Útmutató

Tapéta leszedése akkor jön szóba, amikor lakás vagy házfelújításban gondolkodunk. Akár kisebb, akár nagyobb átalakításokról van szó, sokszor találkozunk azzal a gondolattal, hogy meguntuk a régi tapétánkat, és vagy egy másikra szeretnénk lecserélni, vagy esetleg egy sima festés feldobná a szobát. Ezért is akartunk segíteni nektek abban, hogy ha meg szeretnétek szabadulni a régi tapétától, akkor melyek azok a lépések, amiket ti is otthon, szakember segítsége nélkül meg tudtok tenni. Nézzük tehát hogy melyek azokat a lépések, amiket számításba kell venni egy tapéta leszedésénél.

Tapéta leszedése egyszerű lépésekben

A burkolat eltávolítása az első lépés

Az első és legfontosabb lépés a burkolta eltávolítása. Először is kaparjuk le a tapétát a falról lentről felfelé haladva, viszont nagyon figyeljünk arra, hogy nehogy túlságosan mélyre menjünk és közben belevágjuk a spaklival a vakolatunkba. Sok időt és energiát meg tudunk magunknak spórolni, ha a falburkolat eltávolítása előtt áztatós vagy gőzölős módszert használunk. Az áztatós módszert minden bonyolultabb szerszám nélkül meg tudjuk oldani, a gőzölős módszernél pedig egy kisebb, háztartási használatra tökéletes gőzölőt is tudunk akár venni, akár egy barkácsboltban bérelni pár napra, amíg a munkálatok folynak. A Profibarkács webáruházban is kapható ilyen gőzölő tapétaleválasztó, kattintás után már rendelhető is.

Ha kíváncsiak vagyunk, hogy hogyan is működik a gőzölős tapétaleszedő, akkor azt érdemes tudni, hogy forrásban lévő víz illetve gőz együttes alkalmazásával működik, ezért nagyon fontos, hogy használat közben erősebb és vízhatlan kesztyűt illetve védőszemüveget használjunk, hogy elkerüljük a sérüléseket. Gyerekeket mindenképp tartsuk távol, miközben ezzel a géppel dolgozunk. Miután leszedtük a falról a régi tapétát, utána mindenképp használjunk tapétaragasztó vizes oldatot és kenjünk át az egész falat, majd másnapig hagyjuk megszáradni. Nagyon fontos, hogy mielőtt bármit rátennék a falra, mindenképp sima és hibátlan felületnek kell lenni, akár új tapétát szeretnénk felrakni, akár ha csak egy sima festést szeretnénk a tapéta helyére.

Tisztában vagyunk vele, hogy manapság már számtalan tapéta típus közül lehet válogatni, ezért szeretnénk nektek több típusnál is segíteni, hogy mik a teendők azoknak az eltávolításánál is.

Tapéta eltávolítása

Egyszerű papírtapéta leszedése

Ahogy már fentebb említettük a bevált módszer több tapéta esetében is a gőzölős tapétaleszedő módszer, de igencsak elterjedt az áztatós módszer is, amit folyékony mosószeres, meleg vizes illetve kevés tapétaragasztó híg oldatával szoktuk megtenni. A ragasztó azért kell, hogy a víz rajta tudjon maradni a tapétán az áztatás során. Miután átkentük a tapétát várjunk 20-30 percet, mire teljes felázik és utána spaklival kezdjük el a tapétának a fellazítását.

Lépések:

1. Először is, távolítsd el az összes bútort a közelből, hogy könnyne a munkaterülethez férj. Távolítsd el a díszítőelemet is a falról. Ha lehetséges, szereld le a konnektorokat és kapcsolókat is.

2. Ha a tapéta széle már emelkedik vagy sérült, próbáld meg először kézzel lehúzni. Ha ez nem sikerül, akkor jöhet a melegvíz trükk

3. Készítsd elő a meleg vizet vagy tapétaoldót a gyártói utasításoknak megfelelően, majd vidd fel szivaccsal, vagy spray palackban a tapétára. Hagyd hatni a megadott időtartamig.

4. Próbáld meg óvatosan lehúzni a tapétát egy spatula segítségével. Kezdd a tapéta sarkánál, és húzd le függőleges, vagy vízszintes irányba. Figyelj arra, hogy ne sértsd meg a falat

5. Ha a tapéta nem jadja magát könnyen, ismételd meg a víz vagy tapétaoldó felvitelét, és hagyd hatni egy kicsit tovább.

6. A tapéta eltávolítása után alaposan moss le minden maradék tapétaoldót vagy ragasztót a falról, és hagyd megszáradni a felületet.

7. Ha a falon még mindig maradtak tapétamaradványok vagy ragasztófoltok, akkor a tökéletes eredmény érdekében inkább csiszold le.

Lehúzható és PVC-tapéták

Léteznek PVC-tapéták is, amik egy vékonyabb fedőréteggel rendelkeznek, ami igazából nagyon könnyen lehúzható a tapéta felületéről, és azalatt csak egy alapréteg fog maradni. Ha festeni szeretnénk a falat, akkor ez az alapréteg erre sajnos nem alkalmas, viszont ha csak le szeretnénk cserélni a tapétát, és ez az alapréteg szépen és gondosan volt felragasztva, akkor tökéletes alapja lehet az új tapétának. Ha viszont a festés mellett tettük le a voksunkat, akkor a védőréteg eltávolítását követően jól áztassuk fel az alapréteget, majd kaparjuk le a falról.

Dombornyomású és mosható tapéták

Ha esetleg jó dombornyomású tapéta van a falunkon, ami ráadásul még mosható is, akkor meglehetősen nehéz dolgunk lesz ennek az eltávolításánál. Ebben az esetben érdemes egy durvább dörzsölő eszközt használni, hogy be tudjuk vinni a gőzt illetve vizet, hogy jobban be tudjon szivárogni a tapétába, fellazítva a ragasztót. Hagyjuk hosszú ideig ázni, majd indulhat a tapéta leszedése.

Festett tapéták

Találkozhatunk festett tapétákkal is, amit egyszerűen vízbe áztatott dörzspárnával fel kell lazítani, majd eltávolítani. Drótkefét semmilyen esetben se használjunk, hiszen ennek az apró fémszálai könnyen be tudnak ágyazódni a vakolatba és később rozsdafoltok jelenhetnek fel a falunkon, aminek nem fogunk örülni. Egyszerűen itassuk át a felületet, majd kaparjuk le a tapétát.

Linkruszta falburkolat leszedése

Az ilyen típusú tapétát nagyon erős ragasztóval szokták felrakni a falra, ezért meglehetősen nehéz eltávolítani is. Itt javasoljuk, hogy forró vízzel és egy tapétakaparóval próbáljuk fellazítani, majd kisebb darabokban leszedni a falról. Itt nagyon figyeljünk arra, hogy nehogy a vakolatot is leszedjük a tapétával együtt. Utolsólépésként áztassuk fel ismét a falat és távolítsuk el a maradék tapétaragasztót is a falról.

Tapéta eltávolítása mennyezetről

Mennyezeti tapéta esetében is érdemes gőzölős tapétaleszedőt használni. Vannak olyan gépek, amelyeknek a tartályában hideg víz van és csak a gép munkalapján keletkezik a gőz, viszont vannak olyanok is, amiben forrásban lévő vízzel működik. Ennek mindenképp járjunk utána, hogy elkerüljük a lehetséges sérüléseket. A mennyezeti tapéta leszedésénél az egyik kezünkkel nyomjuk a gőzölő gépet a tapétára, a másik kezünkkel pedig a vakaró segítségével távolítsuk el a tapétát. Ahogy a gőz átjárja a tapétát, nagyon könnyű dolgunk lesz leszedni a falról. Igazából a mennyezetről is ugyanúgy kell eltávolítani a tapétát, mint a sima függőleges falakról.

Igazából bármilyen tapéta típusról is beszélünk, az alaplépések mindenhol megegyeznek. Gőzölő gép használtat illetve áztatás. A különbség ott lehet, hogy mennyire makacs a tapéta illetve a ragasztó, amivel fel lett ragasztva az adott típusú tapétánk, ezért lehet, hogy többszöri áztatásra lesz szükség.

Tapéta eltávolítása

Egyéb kiegészítő tudnivalók és tennivalók

Már említettük, de szeretnénk még egyszer kihangsúlyozni a megfelelő munkaruha viselete. Mindenképp használjunk védőszemüveget, kesztyűt, védjük a karunkat, hajunkat, hiszen forró vízzel és forró ragasztóval dolgozunk, különösképp ha a mennyezeten is munkálkodunk. Ha vízzel nem tudjuk eltávolítani a maradék ragasztót, akkor érdemes lehet egy kis hígítóba mártott ronggyal átdörzsölni a falat, és minden oda nem szükséges ragasztót eltávolítani.

Ha vastagabb tapéta van a falon, akkor érdemes azonnal tapétaoldószert használni. Akár a vékonyabb tapétáknál is lehet, ha gyorsabb és egyszerűbb megoldást szeretnénk, de a vastagabbaknál biztos, hogy szükséged is lesz rá. Hagyjuk az oldószert egy ideig állni a falon, és utána már engednie kell a papírnak. Ezután a spatulával feszegetve történjen a tapéta leszedése.

Tapéta leszedő gép, avagy tapéta gőzölő használata

A tapétagőzölő egy hatékony eszköz a régi tapéta eltávolításához, mivel a gőz segít lazítani a tapétát és a ragasztót. Azonban a használata során is számos dologra kell figyelned:

Biztonság: Először is, gondoskodj a saját és a környezeted biztonságáról. Viselj védőszemüveget, mert a gőz és a tapéta darabok könnyen a szemedbe kerülhetnek. Emellett érdemes hosszú ujjú ruhát és kesztyűt is viselni.

Elektromos biztonság: Mivel a tapétagőzölő elektromos eszköz, győződj meg róla, hogy az aljzatokat nem éri nedvesség.

Előkészítés: Távolítsd el a bútorokat, díszítőelemeket és bármilyen más tárgyat a falról, hogy ne akadályozzák a munkát. Ha van lehetőség, távolítsd le a konnektorokat és kapcsolókat is.

Gőzölési idő: Használd a tapétagőzölőt a tapéta felszínén. Hagyd, hogy a gőz behatoljon a tapétába legalább 10-15 másodpercig, hogy megpuhuljon és könnyen eltávolítható legyen. Ne hagyd a gőzölőt túl hosszú ideig ugyanazon a területen, mert ez a fal károsodásához vezethet.

Óvatos mozgás: A gőzölővel dolgozva lassan és óvatosan mozogj. Ne próbáld erőszakkal letépni a tapétát. Használj egy spatulát vagy tapétavágót, és óvatosan emeld le a megpuhult tapétát.

Ragasztómaradványok eltávolítása: A gőzölés után lehet, hogy a falon maradnak ragasztómaradványok. Ezeket tisztítsd le óvatosan egy nedves ronggyal vagy szivaccsal. Ellenőrizd a fal simaságát, mielőtt továbblépnél.

Szellőztetés: Fontos, hogy jól szellőztess a munka során, mivel a a tapétáról felszálló gőz márgező lehet.

Áramtalanítás: A tapétagőzölő használata előtt győződj meg róla, hogy a fal mellett nincsenek rejtett elektromos vezetékek vagy más veszélyes elemek.

A tapétagőzölő használata jelentősen megkönnyítheti a régi tapéta eltávolítását, de mindig legyél óvatos és körültekintő a munka során. Ha tapasztalatod hiányzik, vagy bonyolultabb a helyzet, érdemes szakember segítségét kérni.

 

Az összes tapétaeltávolító gépet itt találod!


Mi történik miután eltávolítottuk a tapétát?

Nagyon fontos, hogy akár festeni, akár újra tapétázni szeretnénk a falat, mindenképp egy sima és hibátlan fallal induljunk neki a munkálatoknak. Ha szükséges, akkor glettel simítsuk el a falhibákat és csiszoló papírral csiszoljuk át a felületet, ehhez ajánljuk a Profibarkácson is kapható glettvasakat. Ha minden megszárad és megkaptuk a tökéletes munkafelületet, akkor neki is kezdhetünk a festésnek vagy az újabb tapéta felrakásának. Vagy akár egy szép csempézett falat is készíthetünk sakát magunk.

Kapcsolódó ötletek