
Rózsa metszése tavasszal
A rózsa metszése tavasszal alapvetően fontos a növényünk egészséges fejlődéséhez és bőséges virágzáshoz egyaránt. A rózsafa tavaszi metszése vagy a futórózsa metszése tavasszal nem maradhat el, adunk néhány támpontot, mikor és hogyan ajánlott elvégezni ezt a növénygondozási műveletet! Alapvetően a rózsa tavaszi metszésének pontos időpontja fajtafüggő is és hőmérséklet függő is. A rózsa metszése nyugalmi időpontban végzendő, és akkor, amikor már nem kell fagyokra számítani!
- Miért fontos a rózsa metszése?
- A metszés következtében….
- Rózsa tavaszi metszése – mikor?
- Rózsatípusok metszése
- A rózsa metszéséhez szükséges eszközök
Miért fontos a rózsa metszése?
Azzal, hogy elvégezzük a metszést, sokkal egyenletesebb tápanyagellátást biztosítunk a rózsánknak. Mindemellett, ha többször virágzó rózsánk van, nyáron erőteljesebb virágzást érhetünk el, az egyszer virágzóknál pedig bőségesebb tavaszi virágzást!
A tápanyagok áramlása felfelé történik, alulról újulva, ennek ismerete segít minket abban, hogy a legegészségesebb, legzsengébb tőhajtásokat meghagyjuk.
A metszés következtében….
- biztosítjuk számára az egészséges növekedést: a metszéssel megszabadítjuk a rózsánkat az elhalt, fertőzött vagy sérült ágaktól, amik betegségek okozói lehetnek. Serkentjük az új, erős hajtások képződését.
- bőségesebb, élettelibb virágzásra számíthatunk: a rózsánk az új hajtásain hozza a virágait, a metszéssel támogatjuk, hogy a növény a virágzásra fordíthassa energiáit.
- kialakíthatjuk a kívánt növény formát. Akár a futórózsa metszése vagy a rózsafa metszése rendezettebb megjelenést kölcsönöz a növénynek és jobban éri a levegő és napfény is.
- hozzájárulunk, hogy a rózsa ne legyen túl sűrű, elhanyagolt, hiszen az elburjánzott növény fogékonyabb a gombás betegségekre, kártevők támadásaira. fiatalodik növényünk, az idősebb rózsatövek esetében ez különösen fontos.
Tipp: Tápoldat használatával segítheted a rózsád növekedését és virágzását (pl. Garri rózsa tápoldat 1 L).
Rózsa tavaszi metszése – mikor?
A tavaszi metszést a fagyveszély elmúltával érdemes megejteni, általánosságban március-április körül. Ha nagyon enyhe a tél, február végén is elvégezhető a metszés, de legyünk körültekintőek! A törzses rózsa és a futórózsa metszése némileg eltér, ezért fontos, ha a rózsák formáit ismerjük:
- futórózsa
- bokorrózsa
- törzses rózsa fajták
- talajtakaró rózsa
A bokorrózsákat tavasszal vissza kell metszeni elég alaposan, de a futórózsa metszése tavasszal például nem szükséges ilyen erőteljes metszés. A futórózsa az őszi metszést jobban kedveli. Az egyszer virágzó rózsákat tavasszal ne metsszük, csak majd elvirágzás után!
Rózsatípusok metszése
A rózsafa tavaszi metszése úgy történik, hogy a hajtásokat körülbelül 15-20 cm nagyságúra metsszük vissza, ezáltal esztétikus, kerek koronát érhetünk el. Az új hajtásokat a bokrosodás érdekében később 3 levélre metsszük vissza!
A futórózsa metszése tavasszal első évben minimálisan célszerű, aztán második évtől már a virágzó szárakat 15 cm-re kell visszametszeni a fő szártól. Az idősebb futórózsák tavaszi metszésénél az elöregedett ágak kivágását már a talaj felett végezzük el, a kusza hajtásokat is vágjuk le továbbá ritkítsuk a virágzott oldalhajtásokat is! Különösen figyeljünk, hogy a futórózsa formáját ne rontsuk el!
A nagyvirágú rózsák vagy más néven teahibrid rózsák gyenge hajtásait le kell vágni, maximum 3-6 rügyet hagyni meg áganként.
A bokorrózsák szép ágait kb. 35-40 cm-re kell visszavágni és a sűrűség ellen ritkítani. A talajtakaró rózsáknál elsősorban az egészségtelen, száraz részeket kell levágni, nem igényel túl sok metszést.
Tipp: Ha szeretnél többet megtudni a növényeket fenyegető fertőzésekről, tekintsd meg a "Rózsa betegségek képekkel" című cikkünket!
A rózsa metszéséhez szükséges eszközök
Egy minőségi metszőolló nem hiányozhat a kerti szerszámok közül, különösen, ha növényeket, adott esetben rózsát kell metszenünk! A rózsák érzékenyek a nyomásra, ezért nem szabad rossz minőségű, rosszul metsző eszközzel nekifogni a metszésnek, csak olyannal, ami szépen, élesen, simán vág, semmiképp nem roncsolja a növényt. Rózsaollót is beszerezhetünk, ami egy kisebb metszőolló, a rózsa szárának elvágásához találták ki.
Fiskars fém metszőolló P531 Plus
A tavaszi lemosó permetezéshez egy praktikus permetezőre is szükségünk lesz! Ehhez ajánljuk a Flo permetező kézi 2 liter -es terméket, amely kényelmes és hatékony megoldást nyújt a permetezéshez.
Nagyon fontos, hogy a metszőollónk mindig steril, fertőtlenített legyen! Vírusok, gombák, baktériumos betegségek terjedhetnek el és juthatnak egyik növényről a másikra, ha erre nem figyelünk oda. Az ecet nem minden kórokozóra hat, ezért a legjobb, ha valamilyen erre a célra szánt, kereskedelmi forgalomban is kapható fertőtlenítő szert használunk és az olló sterilizálását körültekintően elvégezzük! A profik két metszőollót használnak éppen ezért, és míg az egyik ázik a fertőtlenítő oldatban, a másikkal folytatódhat a munka.
Tipp: Olvasd el a rózsa metszése ősszel című cikkünket is, ahol a téli előkészítést járjuk körbe.
Kapcsolódó ötletek
Almafa őszi metszése. Ha gondosan elvégzed, akkor bőséges terméssel hálálja majd meg következő nyáron.
Citromfa metszése profi tippek. Megmutatjuk hogyan metszd a citormfádat, hogy teljes pompájában ragyogjon.
Az őszi metszés szükségességének egyik legtöbbet hangoztatott indoka, hogy a fiatal hajtások könnyen elfagyhatnak, így a fagykár megelőzése érdekében azokat érdemes visszavágni.