kiárusítás

Pneumatikus szerszámok használata - 5 Tipp
Módosítva: 2023. szeptember 25.
Létrehozva: 2022. július 05.

Pneumatikus szerszámok használata - 5 Tipp

Nehézség:

A pneumatikus szerszámok használata a különböző műhelyekben, üzemekben vagy szervízekben gyors, hatékony és praktikus lehet, de egy jó kis kompresszorral otthon is kiaknázhatod az előnyeiket.

Tartalomjegyzék
  1. Pneumatikus szerszámok használata
  2. Pneumatikus szerszámok és működésük rendszere
  3. Levegős szerszámok tartós használatának követelményei
  4. Levegős szerszámok olajozása
  5. Pneumatikus szerszámok használatánál ne feledd a védőfelszerelést!
  6. Pneumatikus szerszámok, egyszerű használat

Néhány dologra kell odafigyelni csupán, hogy pneumatikus szerszámodat a legoptimálisabban és a lehető leghosszabb ideig gond nélkül használhasd. Ezek ugyanis nem drága gépek, mégis rendkívül strapabíróak, a meghibásodás lehetősége korlátozott, ami épp a pneumatikus mivoltukból ered. A forgó alkatrészeknek viszont rendszeresen odafigyelésre van szükségük.

Pneumatikus szerszámok használata

A pneuma és a kinematika a mozgással és a levegővel kapcsolatos kifejezések, innen ered a pneumatikus elnevezés. A levegős szerszámokat a levegő ereje hajtja meg. Sokféle pneumatikus szerszámot lehet manapság vásárolni, gondoljunk csak a különböző légkulcsokra, kalapácsokra, festékszóró pisztolyokra. A szerszámok használatához elengedhetetlen a légkompresszor, hiszen a sűrített levegő biztosította energiát ez adja. Lényegében sűrített levegőt készít, többféle fajtája van, akár ipari mennyiségű sűrített levegő előállítására alkalmas típusok is.

Pneumatikus szerszámok

Pneumatikus szerszámok és működésük rendszere

A sűrített levegő előállításához a légköri levegőt szívják be a kompresszorok és térfogatcsökkenéssel megnövelik a nyomását, így magas energiatartalmú anyag jön létre, ez jut a pneumatikus szerszámokba energiacsöveken át, és használhatók is általa az eszközök. A pneumatikus szerszámok használata könnyű és gazdaságos, ezért előszeretettel alkalmazzák különböző területeken. A sűrített levegő eloszlatása, a rendszer kiépítése odafigyelést igényel, hogy a levegős szerszámok minél hatékonyabban és egyszerűbben kezelhetők legyenek. Ma már kevésbé alkalmazzák azt a megoldást, amikor a munkaállomások felett légvezetékek futnak, és az adott munkához használandó kézi gépek onnan lógnak le a munkaállomások fölé. Persze a rugalmas felfüggesztés visszahúzza őket, amikor nincs rájuk szükség.

Levegős szerszámok tartós használatának követelményei

A levegős szerszámok felépítése nagyon egyszerű, nincs bennük elektronika, áramvételezési lehetőség sem kell a működésükhöz, sőt akár vizes helyeken is használhatók, ahol az elektromos meghajtás veszélyes lenne. Ami nagy előnyük még, hogy ismeretlen fogalom az esetükben a túlterhelés. Nem tudnak túlmelegedni, vagy leégni sem.  Fontos viszont, hogy a levegős gépekben is vannak kopó alkatrészek, és a légnyomásból forgó mozgást kreáló motor is figyelmet igényel.

A kevesebb alkatrésznek és a nulla elektronikának köszönhetően a szerszámgépek könnyebbek, mint elektromos társaik. Könnyű karbantartani ezeket és a megfelelő karbantartás mellett hosszabb élettartamra lehet számolni az esetükben. Ahogyan az elektromos gépeknél már megszoktuk, a fordulatszámot, teljesítményt, sebességet ezeknél is lehet állítani, de a ravasz meghúzásával ellenben a szerszám előtt vagy rajta található nyomásszabályozóval.

Pneumatikus fúrógép

Levegős szerszámok olajozása

A levegős gépek forgó rotorjait, alkatrészeit folyamatosan kell olajozni, ez a "vesszőparipájuk", és ennek körültekintő és rendszeres alkalmazása nagymértékben támogatja, hogy a pneumatikus szerszámod sokáig szolgálja az igényeidet. Az olajozás kivitelezhető folyamatos olajozókkal, melyeket a kompresszor és a pneumatikus gépeink közé kell bekötni. Ezek sok esetben a kompresszorban található kondenzvizet is leválasztják a rendszerből, hogy ne károsítsa a fém alkatrészeket, ráadásul például egy festékszóró pisztoly esetében igencsak minőség romoboló lenne, ha a víz a festékbe kerülne. A mini olajzó készülékek a gépünk elé köthetők be, folyamatosan olajozza a kopó alkatrészeket.

A pneumatikus szerszámok olajozására válassz kimondottan erre a célra megalkotott, optimális összetételű és viszkozitású olajat. Ha a rendszeredben nincs olajozó, akkor a gépet naponta egyszer kend meg a levegőcsatlakozón keresztül!

Pneumatikus szerszámok használatánál ne feledd a védőfelszerelést!

A védelem mindig prioritást kell élvezzen, ha az ember szerszámokkal bánik, a pneumatikus szerszámok esetén is figyelni kell néhány dologra! Az aktuális veszélyforrásokat mindig fel kell térképezni, hiszen a pneumatikus légkulcsok, tűzőgépek, fúrók, festékszórók vagy vésőgépek mind eltérő lehetséges balesetveszélyt hordoznak magukban.

A kezek, arc, szem és lábak védelme kiemelten fontos, amikor pneumatikus szerszámot használsz. Válassz jó minőségű és megfelelő védelmet biztosító kesztyűt, lábbelit és szemüveget! A levegős gépeket gyakran használják vizes helyeken, hiszen ott az elektromos gépek nem lennének kellően biztonságosak. Ilyen helyeken a csúszásmentesség is fontos elvárás a munkavédelmi cipőtől, sőt a vízhatlanság is.

Ha a pneumatikus szerszámot nehezen hozzáférhető helyeken használnád, viselj munkavédelmi sisakot is, hogy megvédd a fejed a sérüléstől. A légzésvédő szűrőbetét főleg bontás, fúrás, festés során előnyös, hogy védje a légutakat.

Pneumatikus szerszámok, egyszerű használat

Ha jó minőségű levegős szerszámot vásárolsz, a minimális karbantartási teendőket pedig folyamatosan elvégzed, sokáig megbízható, változatosan használható szerszámgépek lesznek a kezedben minden esetre. Nem csak a levegős szerszám, de a kompresszor teljesítménye, paraméterei is fontosak, körültekintően tájékozódj, mielőtt döntesz!

Néhány példa a pneumatikus szerszámokra:

  • Pneumatikus légkulcs
  • Pneumatikus festékszóró
  • Pneumatikus fúrógép
  • Pneumatikus furatkööszörű
  • Pneumatikus tűzőgép
  • Pneumatikus vésőgép
  • Pneumatikus szögbelövő

A védőfelszereléseket ne felejtsd el, hiszen a testi épség megóvása mindenekelőtt fontos.  A pneumatikus szerszámok viszonylag nagy teljesítménye és fordulatszáma, csekély súlyuk, túlterheléssel szembeni strapabíróságuk, egyszerű szerkezetük, magas indulási nyomatékuk, szabályozhatóságuk, egyszerű karbantartásuk mind-mind a kivételes előnyeik közé tartoznak. A nedvességre érzéketlenségről és az érintésvédelmi biztonságukról nem beszélve.

Ha szereted a barkácsgépekről szóló bejegyzéseinket, akkor ajánljuk még neked a Hogyan válassz tűzőkapcsot a tűzőgépedhez című bejegyzésünket is!

 

Kapcsolódó ötletek

Csiszológépek Fajtái

Sokféle csiszológép fajta létezik, fejtörést okozhat közöttük eligazodni, kiváltképp, ha valaki nem használja ezeket napi szinten. Milyen fajták vannak?